www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara electrica | Beginner


Guest M0rPhEuS
 Share

Recommended Posts

Guest M0rPhEuS

Sunt total incepator, adica nici nu am pus mana pe o chitara. De curand mi`am luat o chitara electrica, pentru a invata, desi probabil trebuia clasica pana invat.

Oricum sa va cer sfatul si parerile.

Chitara a fost luata cam in graba, e un Vintage Metal Axxe RR2000. Pretul a fost de 11 milioane (...care mi se pare putin exagerat). A fost luata de la Muzikia din Timisoara.

 

Am niste intrebari daca se poate.

*A meritat chitara sau eu sunt singurul care am impresia ca am dat prea mult pe ea?

*Despre floyd rose. Chitara are floyd rose, ceea ce o sa ma cam distruga. Ce avantaje are o chitara cu floyd rose, pe langa dezavantaje cum ar fi dezacordatul, schimbarea corzilor care dureza o vesnicie si asa mai departe.

*Iar in final, cum pot bloca acest floyd rose? Am inteles ca se face cu o bucata de lemn, dar nu stiu cum, si nu vreau sa imi distrug chitara abia cumparata.

 

Multumesc anticipat.

Topicul poate ramane deschis si pentru alte intrebari ale incepatorilor la chitara electrica, cat si sfaturi si critici ale celor mai profi.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai inceput cu o chitara de 11 milioane inseamna ca esti suparat rau de tot. Adica chitara inseamna viata pentru tine. Nu prea ai cum sa te lasi acum cu o asa scula scumpa nu? Eu mi-am luat electrica dupa vreo 5-6 luni, una de 9.600.000. Spor la treaba... :)

Link to comment
Share on other sites

La banii pe care i-ai dat la inceput ai face bine sa dormi cu ea in pat, sa o mangai, sa canti zilnic, sa o iubesti, sa o atingi subtil, dar si dur...Bafta!

Sfat: incearca sa nu o zgarii, o sa te simti nasol. Floyd=nu se dezacordeaza ever...Probabil ai si menghina.

Link to comment
Share on other sites

Sunt total incepator, adica nici nu am pus mana pe o chitara. De curand mi`am luat o chitara electrica, pentru a invata, desi probabil trebuia clasica pana invat.

Oricum sa va cer sfatul si parerile.

Chitara a fost luata cam in graba, e un Vintage Metal Axxe RR2000. Pretul a fost de 11 milioane (...care mi se pare putin exagerat). A fost luata de la Muzikia din Timisoara.

 

Am niste intrebari daca se poate.

*A meritat chitara sau eu sunt singurul care am impresia ca am dat prea mult pe ea?

*Despre floyd rose. Chitara are floyd rose, ceea ce o sa ma cam distruga. Ce avantaje are o chitara cu floyd rose, pe langa dezavantaje cum ar fi dezacordatul, schimbarea corzilor care dureza o vesnicie si asa mai departe.

*Iar in final, cum pot bloca acest floyd rose? Am inteles ca se face cu o bucata de lemn, dar nu stiu cum, si nu vreau sa imi distrug chitara abia cumparata.

 

Multumesc anticipat.

Topicul poate ramane deschis si pentru alte intrebari ale incepatorilor la chitara electrica, cat si sfaturi si critici ale celor mai profi.

Nu e exagerat pretul daca te pasioneaza.Eu am dat 12500000 pe a mea si aveam si tot cam ca tine aveam o luna de clasica.

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Imi pare bine ca am primit raspunsuri, vad ca e un forum activ si cu succes. Keep it up, presimt un viitor insorit atat timp cat exista interes, bun-simt si spirit de echipa. :)

 

Poze cu chitara nu am, miercuri o sa o am, cel tarziu joi.

 

Despre floyd rose, da, am auzit ca se acordeaza greu, dar la ce ma refeream eu e faptul ca se dezacordeaza foarte usor. Adica daca in timp ce canti, iti lasi putin palma pe el, pac, dezacord si incepe sa falseze.

 

Fiindca suntem tot in acest topic:

 

*Cum se canta normal la o chitara electrica? Am citit ghiduri care se bateau cap in cap. Adica, intr-unul spunea ca e bine sa iti lasi palma pe chitara, adica sa nu canti din aer, altul ca nu.

Apoi, panatia depinde de gust, cum prind mai bine? (adica is sus sau in jos) (Asta pana invat alternative picking).

 

* 5-way switch-ing la ce foloseste, si practic ce faci cu el?

 

Si o ultima chestie:

*Miscarile se fac din incheietura mainii sau din cot?

Link to comment
Share on other sites

 

 

*Cum se canta normal la o chitara electrica? Am citit ghiduri care se bateau cap in cap. Adica, intr-unul spunea ca e bine sa iti lasi palma pe chitara, adica sa nu canti din aer, altul ca nu.

Apoi, panatia depinde de gust, cum prind mai bine? (adica is sus sau in jos) (Asta pana invat alternative picking).

cred ca se pot scrie carti intregi numai despre panatie. E o treaba tare complicata si variaza de la chitarist la chitarist.

 

* 5-way switch-ing la ce foloseste, si practic ce faci cu el?

Selecteaza o anumita combinatie de doze. Sa luam cazul clasic - stratocaster cu 3 single coils , switch cu 5 pozitii :

Pozitia 1 - swichul dat maxim inspre grif - doar doza dinspre grif este activa ( in engleza "neck pickup" , "neck position")

Pozita 2 - switchul intr-o pozitie intermediara dat inspre grif dar nu la maxim - sunt active doua doze. cea dinspre grif si cea de la mijloc ("middle pickup")

Pozitia 3 - switchul comutat pe pozitia centrala - este activa doar doza din centru

Pozitia 4 - swichul comutat inspre punte (bridge) insa nu dat la maxim - sunt active atat doza din centru cat si cea dinspre punte ("bridge pickup")

Pozita 5 - switchul dat la maxim inspre punte - e activa doar doza dinspre punte.

 

Acum pot exista o carca de combinatii ce tin de preferinta celui care face montajul si de dozele de pe chitara.

De exemplu pentru chitara cu 2 doze humbucker si un single coil (cu single coilul in centru) se pot cupla jumatati de humbucker(adica in esenta tot niste single coiluri) cu doza centrala. Exista mai multe tipuri de montaje : doze in serie , in paralel ,in faza, defazate . Fiecare tip de montaj aduce cu sine alt ton(timbru). In principal daca nu esti tentat sa umbli in chitara treburile astea sunt mai mult pentru cultura generala.

Uite si niste imagini sa te lamuresti :

 

Switch cu 3 pozitii - Doua doze humbucker

pickup_switch.gif

Switch cu 5 pozitii - Doua doze humbucker si o doza single coil

t_pu_5w.jpg

 

Si o ultima chestie:

*Miscarile se fac din incheietura mainii sau din cot?

Din cate am citit majoritatea chitaristilor recomana ca miscarile de panatie sa fie facute din incheietura si nu din cot. Miscarea excesiva a cotului duce la oboseala/blocare a muschilor , control scazut al penei . Pe scurt , NU.

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

In primul rand multumesc enorm Cosu.

 

Deci practic.. la mine cand o sa sune cel mai dur chitara? Cand va fi pus pe Humbucker tot, sau jumate+SC ?

 

Inca un lucru, eu mi-am luat chitara pur si simplu, ma voi descurca doar cu un amplificator de putere si un computer? Eventual, ce efecte imi recomandati sa fie ieftine si bune (ca doar is incepator).

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc enorm Cosu.

 

Deci practic.. la mine cand o sa sune cel mai dur chitara? Cand va fi pus pe Humbucker tot, sau jumate+SC ?

Pai de ce nu te joci cu ea sa vezi care suna mai dur. Eu de aici nu pot sa aud :)

 

Inca un lucru, eu mi-am luat chitara pur si simplu, ma voi descurca doar cu un amplificator de putere si un computer? Eventual, ce efecte imi recomandati sa fie ieftine si bune (ca doar is incepator).

 

Sa te descurci unde ? Pe scena ? Intr-o sala de repetite ? Acasa ? In baie? :)

Vezi x-vamp sau v-amp2 la mana a 2a. Daca ai ceva mai multi lei pod 2

Un efect ieftin este Zoom505 II (vindea cineva unul aici pe forum cu 1.5 mil). Nu e stralucit dar daca n-ai pretentii ...

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Ma refeream acasa, in camera mea, ore nu voi lua, imi voi dezvolta propriul stil incercand in acelasi timp sa nu o iau pe calea gresita.

 

Ok, prin fine o colega mi-a gasit chitara pe net, desi eu nu am reusit si de 2 zile caut.

 

http://www.jhs.co.uk/metalaxxe.html

 

Scroll down pana la Metal Axxe Raider VR2000mm. (am retinut gresit modelul de la inceput.)

Ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

WOW!!!

Super tare. Wilkinson, Floyd Rose...

Te-ai ales cu un superstrat de toata frumusetea. Ai vazut si tu pretul, e 229 lire. Asta vine cam 12 mil jumate. Nu ne-ai spus daca era noua. Oricum si second pare o afacere OK

stai usor :)

La banii astia e floyd licentiat , nu original. Chiar si asa pare o afacere si unde sa mai pui ca arata si frumsos :)

Link to comment
Share on other sites

Din ce scrie pe site rezulta ca ar fi original.

Barba totala.

http://search.ebay.co.uk/axxe_W0QQfltZ9QQfromZR8

 

Nu are cum sa fie Floyd Rose Original. Unul nou costa vreo 150$.

 

Iete si niste poze cu copia de ESP Viper:

DSC01201.jpg

DSC01200.jpg

priveste si marginea "floydului". La ala original e stantat acolo numele. La asta e loc lipsa. E clar ca n-are cum sa fie.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Eu tot zic ca cel mai bine iti luai o chiatara clasica pt inceput, dar asta e .. daca tot ti-ai luat electrica eu zic sa inveti mai intai chestiile de baza (armonie in special) si dupa aia sa-ti faci griji in legatura cu distorsul si alte sunete. Deci sfatul meu e sa canti mai intai pe clean pana te dumiresti (mult), si abia apoi sa te hotarasti ce si cum vrei sa canti. Daca nu stapanesti mai inati tehnici simple de digitatie, te fti in ea de panatie si alte tehnici specifice de electrica.

Multa bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Faina chitara...Ai luat-o la un pret foarte bun!

Sa o stapanesti sanatos...

Oricum cred ca iti va fi destul de greu sa invati din prima pe electrica, dar ce stim noi care am inceput cu acustice romanesti... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Chitara am luat-o noua, e din magazin cu factura si tot.

Iar despre floyd... daca e licentiat ce are? Ma gandesc ca o sa am probleme cu el, nu? :)

 

Stiu ca trebuia sa invat prima data pe acustica, dar acum ca mi-am luat chitara asta is dispus sa nu ma dau batut, fiind un tip persistent de natura mea. :)

 

Singurul lucru de care mi-e frica momentan, legat de ea, e floyd rose-ul. Presimt ceva rau.

Link to comment
Share on other sites

ia nu-l mai speriati mah. nu are nimic daca e floyd cu licenta. nu cred io ca o sa tragi de el ca bezmaticu' incat sa-ti faca probleme. intr-adevar cele originale sunt mult mai rezistente etc. insa pt incepator e mai mult decat ok ce ai tu acolo (ma refer la toata chitara). nici io nu am facut chitara clasica inainte si nu pot sa spun ca-mi pare rau. pe de lata parte nu m-a interesat prea mult aceasta latura.

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Am gasit si un ghid cum sa iti blochezi floyd-ul, cu imagini, sper sa fie util si altor utilizatori.

 

http://users.pandora.be/marnix.ghesquiere/...ockingtrem.html

Merci de incurajare Symbolic. De tras de ea nu o sa trag va dati seama ca nu am chef sa o rup cum incep, pentru ca am de gand sa o pastrez mult si bine, nu doar acum la inceput.

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Bun. In sfarsit a venit chitara de care tot vorbeam, da, la inceput am testat acelasi model dar o alta chitara.

 

Acum ori sunt eu un paranoic dat dracu` ori are ceva...mici chestii.

 

post-616-1134570997_thumb.jpg Sincer nu stiu cum ar trebui sa fie dozele, dar in asta doze single-coil e mai ridicata decat celelalte 2 humbucker, desi switch-ul e pus pe total alta pozitie decat cea de mijloc. Se poate observa si in poza.

 

post-616-1134571094_thumb.jpg Aici se poate vedea cat se poate de clar, ca puntea nu e paralela, spatele e mai ridicat. Se mai poate observa si un fel de banda in jurul dozelor humbucker.

 

post-616-1134571160_thumb.jpg In aceasta ultima poza, sunt dozele, care mie mi se par un pic deplasate, intr-o parte (cele humbucker ma refer). Adica nu sunt paralele cu cea single coil.

 

Deci ce vreau eu sa aflu:

 

* E normal ca doza single-coil sa fie mai ridicata decat celelalte doua chiar daca switch-ul e in alta pozitie? Sau switch-ul nu afecteaza fizic dozele, doar le activeaza intern?

 

* Cum reglez puntea ca sa stea paralel, din floyd? Niste explicatii ar fi de folos, poze de asemenea.

 

* Dozele humbucker, sunt mobile. La ce ma refer: doza SC are pozitie fixa, nu o poti clinti, in timp ce HB se misca usor la atingere, ba mai in stanga-dreapta, ba sus-jos. Pe langa asta sunt inconjurate de ceva tip de banda de material. Trebuie sa reglez cumva dozele sau e normal sa fie asa? (desi nu mi se pare) Am vazut acea banda si m-am gandit ca poate trebuie sa reglez dozele, sa le strang, sau stiu eu...

 

Multumesc. :)

 

PS: Scuze pentru calitatea pozelor. A trebuit sa le fac noaptea fara blitz, si sa le reduc marimea cu 6 ori de unde si calitatea.

 

PPS: Sunt incepator, nu dati cu rosii, mere, cutite, bolovani sau obiecte casnice in mine.

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Sunt incepator, nu dati cu rosii, mere, cutite, bolovani sau obiecte casnice in mine.

 

Avand in vedere ce ai spus mai sus ( ^ ), cred ca ar fi mai bine sa apelezi la cineva sa-ti regleze Floyd-ul decat sa-ti bagi labutza in chitara dupa sfaturile noastre.

Switch-ul nu intervine fizic asupra dozelor.

Mah, cine iti va regla Floyd-ul poate sa-ti regleze si inaltimea dozelor.

 

Hai bafta

 

Daca erai din Bucuresti, te ajutam eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Bine, ma refer ca sunt incepator intr-ale chitarii, dar de ocupat pot sa ma ocup. In sensul ca nu busesc nimic, ma prind repede si am ceva dexteritate.

Deci sfaturile sunt bine-venite.

 

Plus ca vreau sa invat cat mai mult posibil. Cand nu stiu, pun jos, si intreb.

 

Puntea se regeaza din floyd, trebuie setate arcurile prin strangere de suruburi ca puntea sa revina la pozitia normala, daca nu..in cel mai rau caz, o blocare de floyd, ca si asa e licentiat.

 

Daca tot veni vorba, un ghid de reglare a inaltimilor dozelor? Sau nu conteaza prea mult la ce inaltime sunt?

 

Alte optiuni nu am, nu stiu pe nimeni care sa se priceapa, poate si din cauza ca in Oradea nu este lume interesata de chitara.

"If you want something done right, you gotta do it yourself."

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Am constat cantand la chitara, ca poti sa dai cu pana in diferite zone ale corzii in partea de jos.

 

Luand spre exemplu o chitara cu doze: HB-SC-HB , practic poti pana intre oricare 2 doze, eu personal dau intre SC-HB. Dar am observat ca sunetul se schimba, la mine e mai dur, si imi place, cand dau pe corzi intre HB si punte.

E bine sa panezi in zona aceea, sau risc un accident, de ex. o rupere de coarda sau ceva asemanator?

 

 

Btw, am gasit un raspuns la panatia din incheietura sau din cot.

Dupa ce am studiat ceva timp am aflat ca, la note simple panatia se face din incheietura, iar la acorduri mai mult, se face din cot. That`s the basics. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.