www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Braker !


Alex_Strat69
 Share

Recommended Posts

Guest ExTrode

te referi la marshall powerbrake? alternativa cea mai folosita e THD Hotplate. extrem de popular printre posesorii de ampuri pe tuburi, in special cei care nu au concerte pe wembley ca sa aiba unde bage ampu la volum 11 :) .

 

le: depinde ce suma vrei sa investesti, cauta pe ebay daca vrei ceva mai ieftin. ai putea vb chiar cu Tone sau Overdrive poate se baga sa iti faca unul

 

mai sunt si cele de la Weber, DrZ si Gibson(care dintr-o coincidenta destul de ciudata seamana izbitor de mult cu Hotplate, la cel gibson ma refer)

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

Ca sa-l citez pe Gabriel Bucataru,in a carui ampuri am incredere orbeste, "niciunu nu e bun de nimic" El foloseste Weber,totusi :)

Am incercat Marshall,THD,Weber si Komet Airbrake (tot designul lui Ken Fisher).

Pe la ultimele gradatii,adica chiar inainte de a fi in blana,pierderea de ton e mica,cam cat ar fi daca ai baga un cablu mai prost.

Cand faci din 50 de w volum de repetitie normala,Marshallul meu suna cam ca un Marshall MG.Daca-l dai la volum de apartament,suna ca un amp chinezesc pe tranzistori :) .Mai bine iti iei un amp mai mic.....Sau un Dumble,ca ala suna bine si la volume mici :)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Ca sa-l citez pe Gabriel Bucataru,in a carui ampuri am incredere orbeste, "niciunu nu e bun de nimic" El foloseste Weber,totusi :D

Am incercat Marshall,THD,Weber si Komet Airbrake (tot designul lui Ken Fisher).

Pe la ultimele gradatii,adica chiar inainte de a fi in blana,pierderea de ton e mica,cam cat ar fi daca ai baga un cablu mai prost.

Cand faci din 50 de w volum de repetitie normala,Marshallul meu suna cam ca un Marshall MG.Daca-l dai la volum de apartament,suna ca un amp chinezesc pe tranzistori :P .Mai bine iti iei un amp mai mic.....Sau un Dumble,ca ala suna bine si la volume mici :D

:):):)

...si eu...mi-as lua unul...dar... totusi.. imi place unde locuiesc, nu vreau sa vand nimic 

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
M-am uitat acum .... din ce am observat ala de la Weber si cu THD par cele mai destepte. Marshallu e simplutz tare , si costa si mai mult .

Gibson nu am gasit ....

Iar ala de la Dr Z , tot simplutz pare ....

 

l-am uitat pe asta http://www.thomann.de/gb/koch_amps_lb120ii8.htm

 

din cate vezi, e cel mai "simplutz"  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Cu ce amp vrei sa il folosesti?

La ampurile high gain soundul e dat 90% din preamp, si la volume mari din coloratura boxei. In cazul asta sugestia e simpla: Master volume si o boxa de putere mai mica.

totusi, te-as contrazice putin. normal ca la un high-gain modern nu e acelasi lucru cand il dai tare ca la un vintage plexi.dar totusi... se simte o diferenta enorma atunci cand dai tare un high-gain, de ex marshall dsl50.

ma rog, fiecare cu parerea lui

Link to comment
Share on other sites

Diferenta se aude in principal datorita faptului ca difuzorul lucreaza la excursie mai mare si apar distorsiuni datorita lui, si a faptului ca urechea umana raspunde diferit la frecvente in functie de volum. Cu alte cuvinte atunci cind e tare ti se va parea intotdeauna ca suna mai plin, dar e doar un efect psihoacustic.

Nu neg aportul etajului final, dar la amplificatoarele high gain nu este unul atit de mare cum e la cele medium gain/vintage.

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta repet ce am spus mai sus. Nu ai nevoie de atenuator, ai nevoie de o boxa mai mica si de volum mai mic din amp. Ampurile astea sint gindite special sa aiba headroom cit mai mare, si cu etaj de putere cit mai curat.

Subscriu 100% la ce a zis dass101

Link to comment
Share on other sites

oki ... mi-a mai spus cineva sa scot 2 lampi ... nush daca e o idee prea stralucita !!!

NU E, NU E, NU E

SCOTAND DOUA LAMPI,SE MODIFICA IMPEDANTA SI PUI IN PERICOL TRAFUL DE IESIRE,INIMA UNUI AMP PE LAMPI

Link to comment
Share on other sites

oki ... mi-a mai spus cineva sa scot 2 lampi ... nush daca e o idee prea stralucita !!!

 

E o mica schimbare care te ajuta. Nu mult. Cauta niste difuri cu randament cit mai mic. De ex doua greenbacks, la 96 dB. Sau Jensen seria vintage, daca iti place soundul. Sau poti ramine cu 4 lampi, la 100W si sa folosesti 2xscumback m75 varianta de 65W. Astea duc 65W fiecare dar tot cu randament mic.

 

NU E, NU E, NU E

SCOTAND DOUA LAMPI,SE MODIFICA IMPEDANTA SI PUI IN PERICOL TRAFUL DE IESIRE,INIMA UNUI AMP PE LAMPI

 

Ma, Mike Soldano si Bill Sundt zic ca e ok, chiar recomanda, cu conditia sa schimbi si selectorul de impedanta la jumate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.