www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele mai tari riffuri/solouri din rockul romanesc


Guest Raul Gheba
 Share

Recommended Posts

Guest Raul Gheba

"PArerea mea" este urmatoarea 2 puncte

Cele mai tari riffuri si solouri facute de artisti romani sunt in melodiile:

Trooper -strigat

Phoenix - Negru voda

Cargo - ziua vrajitoarelor

 

Apropo.... scuzati greseala gramaticala din titlul topicului... m-am incurcat... sorry

Edited by Raul Gheba
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Raul Gheba

".riff+solo=NEGRU VODA!!!...ar mai fi si cam tot albumu Vinil d la Celelalte Cuvinte...are niste chestii ff misto, mai ales din punct de vedere com " SI mie imi place la nebunie Celelate Cuvinte si in special"vinil' are toate piesele mai bune adunate de pe CC1 si CC2> e bestial ...c red ca e albumu meu de suflet

Link to comment
Share on other sites

ia uite aici cel mai tare solo romanesc, de la cea mai reprezentativa formatie de soft rock, pot spune.

O formatie pe care multi ar trebui sa o respectati,un band care a facut tot ce a putut ca sa scoata un album cu adevarat bun in ROMANIA (offtopic : si-au filmat singuri primul videoclip.)

 

Firma - Pe marginea prapastiei

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ia uite aici cel mai tare solo romanesc, de la cea mai reprezentativa formatie de soft rock, pot spune.

O formatie pe care multi ar trebui sa o respectati,un band care a facut tot ce a putut ca sa scoata un album cu adevarat bun in ROMANIA (offtopic : si-au filmat singuri primul videoclip.)

 

Firma - Pe marginea prapastiei

 

nu mi-a placut deloc cum a iesit albumu, suna complet diferit de cum sunau ei in concert. si nu m-a mirat foarte mult ca le-a plecat chitaristu ritmic, ca pe album nu se aude aproape deloc. oricum, pe marginea prapastiei e supertare, we may have a winner :)

 

si la riff-uri... pandrea rulz evident :)

Link to comment
Share on other sites

"nu mi-a placut deloc cum a iesit albumu, suna complet diferit de cum sunau ei in concert. si nu m-a mirat foarte mult ca le-a plecat chitaristu ritmic, ca pe album nu se aude aproape deloc"

 

haha,era o vorba,nu vorbi fara sa stii.maistre lix a plecat din formatie,ptr ca a plecat din tara,s-a mutat in franta ca sa traiasca acolo.nu are nici o legatura cu firma plecarea lui.pe album nu se aude ptr ca albumu e regizat de rocca asa cum a vrut muschiu lui.iar in concert lix era perfect ptr ce era,chitaristu ritmic.acu locu lui a fost luat de sorin la clape.anyways,sunt de acord cu tine ca lama e un chitarist exterm de bun,melodia aia pe marginea prapastiei e slaba,in comparatie cu soloul de la orbire.ala e misto si pe melodie.cheers,ppl of rumeinia

Link to comment
Share on other sites

e misto ala de la orbire, dar nu prea's fan al wah-ului...

 

si... 'nu vorbi fara sa stii' ?? trebuie sa stiu treburi personale d-ale trupei ca sa-mi dau cu parerea despre album?

 

orice motiv ar fi avut sa plece (sincer sa fiu nu ma prea intereseaza), lix era o parte f importanta a sunetului lor live, care s-a schimbat dupa ce a plecat. si ca rocca a mixat albumu 'asa cum a vrut muschiu lui' nu mi s-a parut o idee buna.

ma rog, fiecare cu gusturile lui, dar eu sunt de parere ca un album trebe sa pastreze cat de cat feel-ul live al formatiei, mai ales ca firma chiar aveau asa ceva (vorbesc la trecut pt ca nu i-am mai vazut de mult)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

De acord aici, pentru mine Firma e de departe cea mai buna formatie rock romaneasca, bar none. Sunt la mare distanta de aproape orice altceva. Comparatia este bineinteles fata de alte trupe noi, per total Phoenix mi se pare cea mai tare trupa rock romaneasca. Nu mai e Firma? Nu stiam, ultima data cand am vorbit cu Robert (asta se intampla acum cateva luni insa) zicea ceva gen ca lucreaza la urm album. Naspa daca-i asa.

In fine, ca sa fiu si ontopic:

Cel mai bun solo: Firma - La Orbire

Cel mai bun riff: Phoenix - Nunta (sau Vara, sau poate Primavara). Cu mentiunea ca cea mai mare deficienta a muzicii rock din Romania mi se pare tocmai absenta aproape totala a riffurilor bune. Ma tem sa nu fie vreun handicap rasial (pe care sa-l impartasesc si eu). :)

Link to comment
Share on other sites

chestia cu sa cante la fel ca pe album si live e cah,parere mea.majoritatea fac live ceea ce nu fac pe album,le interpreteaza alea alea.oricu,ei sunt buni instrumentisti,si fie inregistrati fie live,suna foarte bine.pacat ca nu iti place wahu,e o unealta greu de stapanit,dar odata stapanita,the sky is the limit.a da,si la faza cu rocca,ca el a tras cum a vrut muskiu lui,hehehe,poi daca nu stiai toate melodiile sunt compuse de el.feelu formatiei e dat de el.sincer cred ia si zis lu lama cand si unde sa bage solo,ce baga evident e meritu 100% al lui lama,dar unde hmm.oricum,teoretic nu s-au despartit,practic nu au mai cantat de juma de an cred.in fine,lix era tare,canta misto,si cred ca si el a ajutat la crearea melodiilor,ptr ca el a infiintat trupa cu rocca.ailalti au venit dupa.e pacat ca nu mai sunt,ptr ca erau una din putinele trupe romanesti ce sunau original,bine.ata ete.norocel

Link to comment
Share on other sites

Cee, Firma sunau mai bine live? :) Deloc nu mi se pare, i-am vazut decat de 2 ori (in Club A, ce-i drept) si sunau mai prost ca pe album. Mie tocmai asta imi place in primul rand, productia albumului. Si mi se pare ca e mult mai bine fara Lix, i-am vazut live si cu, si fara si e mai bine fara, era cam in plus ce facea el acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Unul din cele mai tari solouri din muzikia rock autohtona vine de la tovarashu Iliescu in piesa "Stane" de la Timpuri Noi. Mai sunt multe de la tovarashu da's prea obosit acu sa ma mai gandesc care...Tipu a adus cu siguranta ceva nou in rocku romanesc. Si ar mai fi nishte solouri-riffuri de la Kriptonu vechi, Conexiuni..la "Tot ce-as vrea sa-ti spun" parca...Asta-i muzica cu care am crescut..deci tot ce imi aduc aminte...

Somn usor. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Zolo-uri:

Penix - Ciocarlia

- Ora Hora

 

Taxi - Cortina de Fier (WOW!!! asta chiar m-a dat pe spate...)

 

Cargo - Calare pe Motoare (are si neste riff tzapan)

 

Compact... fuc! Nu mai stiu cum se numea piesa...

 

 

 

Reciff/e/uri:

 

Trooper - Inca o Lupta

 

Cargo - Ielele

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.