www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert HB, Joi 1 Decembrie - Big Mamou


Adi
 Share

Recommended Posts

Guest Azraelle

:):)Mie mi-a placut prestatia baietilor aseara , si singurele obiectii si nemultumiri sunt legate de sonorizare...Cum s-a mai zis mai sus B) ....In rest , multa bafta pe viitor , si la cat mai multe concerte.....

Atept cu nerabdare o cantare in alta locatie ;):)

concluzie : :(

Link to comment
Share on other sites

ziceati ceva de concert hb in alta localitate? trebuia sa ma duc pana in phoenix sa aflu ca au concert in cta :) 'ai ma cearny...trea' sa zici ceva...abia astept :)

Link to comment
Share on other sites

...cam tarziu da totusi e o parere.

 

sunet...nu prost...INFECT :( .

 

va zice unu care a stat destul de in spate...cearny nu se auzea deloc...tobele se auzeau ca niste farfurii sparte...cu niste cazane pe langa...

 

in rest... :):):)B) . sper ca mam facut inteles :o

 

l-am vazut si eu pe preo...e fioros rau. ;)

Link to comment
Share on other sites

Revin doar un pic .. poate mai improspateaza memoria celor care au fost la concert :

- prezenta scenica

- greseli

- falseuri in voce

- repertoriul bun sau nu

- tobarul este septar?

- chitarile s-au completat bine? adica s-au pupat?

- berea a fost buna ... cafeaua ... ?

- bass-ul a fost prezent? a cazut pe toba mare? motorul trupei a mers?

- a fost mai bine fara sapca .. ca cineva asta reprosa ... omul a tinut cont si a cantat fara sapca ...

 

Poate chiar vor sa tina cont de sfaturile voastre la modul serios ... iar incurajarile voastre fie ele si sub forma de critica ii pot face sa mearga mai departe ...

 

Hai Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Ma simt si eu nevoit sa intervin cu cateva precizari:

 

- prezenta scenica

Eu raman la parerea mea aici, nu poti avea cine stie ce prezenta scenica pe o scena atat de mica ca cea din Mamou, abia ai loc sa canti. In plus, cel putin eu, m-am chinuit sa ma "misc" cat am putut de mult.

 

- greseli

Ma fac mic si bag capu-n pamant. what's true cannot be denied

 

- falseuri in voce

Acum aici ar fi multe de discutat si analizat. In unele piese (in afara celor ale noastre) incerc sa-mi las si eu amprenta modificand unele chestii legate de linia vocii. Si absolut in toate ma chinui sa cant cat pot pot eu mai bine (in conditiile date) tocmai pentru ca mi se pare ca niste piese precum I Want Out sau Burning Times trebuie "livrate" publicului intr-o interpretare sa-i zicem moderna insa care urmeaza cu fidelitate "modelul" melodiei originale.

Cand vorbim insa despre piesele proprii, totul as putea spune ca se axeaza pe experimentare. Tot timpul vocea - cel putin - poate adauga piesei o noua dimensiune printr-o mica modificare a unui vers (ma refer la linie melodica) sau alte elemente asemanatoare (imi vine acum in cap ca exemplu diferenta enorma zic eu intre The Wicker Man album version si The Wicker Man Radio Version - cu chorusul complet, a celor de la Maiden).

 

- repertoriul

As heavy as it can get, pastrand si niste elemente "clasice". Tocmai se lucreaza la extinderea acestuia B)

 

- tobarul

No comment, nu e departamentul meu

 

- chitarele

Trebuie sa recunosc ca nici eu nu l-am auzit pe Cearny in prima parte a concertului, insa nu cred ca a fost vina lui aici. De Adi nu pot zice prea multe, poate doar ca mie imi place mult atitudinea si modul lui de "a aborda" melodiile.

 

- berea

Berea e tot timpul buna :), si nu numai ;)

 

- bass

Preo e prea mare sa poata fi ignorat :)

 

- sapca

Hmmm, you're walking on thin ice aici :) Sapca, as putea spune, este un element care intr-un fel ma defineste pe scena (cel putin in momentul actual). Am renuntat la ea pentru ultimul concert si din cauza atmosferei, mult mai asezate, mult mai linistite, care mi-a creat un sentiment de confort unde sapca nu mai avea loc. Dar fiti siguri ca ea se va intoarce, sooner or later :(

Link to comment
Share on other sites

- sapca

Hmmm, you're walking on thin ice aici :) Sapca, as putea spune, este un element care intr-un fel ma defineste pe scena (cel putin in momentul actual). Am renuntat la ea pentru ultimul concert si din cauza atmosferei, mult mai asezate, mult mai linistite, care mi-a creat un sentiment de confort unde sapca nu mai avea loc. Dar fiti siguri ca ea se va intoarce, sooner or later :)

 

Uite de ce mi-a adus aminte discutia cu sapca

 

" Lupul care era stapân peste pădurea unde vietuiau în bună pace animalele pădurii, vede trecând prin fata lui un iepuras istet si cam modern pentru puterea lui de întelegere (adică, căsti MP3 la urechi, telefon mobil, pc portabil la ceas, etc). Lupul, rănit în amorul propriu de evolutia si mersul iepurasului prin pădure, îl abordează întrebând iepurasul dacă stie de legile si reglementele pădurii, dacă are experienta pădurilor canadiene si îi cere un foc pentru a-si aprinde o tigară. Grabit iepurasul îi răspunde că nu are si dă să plece. Lupul îl ia de ceafă si îi trage o bună bătaie pe motivul lipsei de foc si respect din partea iepurasului fată de persoana sa. Istoria se repetă după câteva zile. Lupul îi cere foc pentru tigare. Iepurasul scoate din buzunar un chibrit luat de la unul din barurile de noapte pe care le cutreierase. Lupul de data aceasta îl ia de gât, si îi trage din nou o bună bătaie reprosând iepurelui ca a servit stăpânul pădurii cu foc de la un banal chibrit si nu de la o brichetă deosebită . Istoria se repetă după câteva zile dar iepurasul istet îi oferă foc de la o brichetă deosebită. Lupul de data aceasta îl ia de coadă, si din nou îi trage o bună bătaie reprosând iepurasului faptul că ia oferit foc fără să îi fi oferit un trabuc cubanez sau măcar o tigară de bună calitate. Bine înteles că iepurasul pleacă cu capul plecat si cu blana bine tăbăcită de lectiile lupului. După un timp iepurasul uită de tăbăceală si trece iar prin fata lupului. Lupul întreabă iepuarasul de foc pentru tigare, iepurasul cu lectia învatată si frică de bătaie ofera lupului o frumoasă brichetă si un trabuc cubanez, la care lupul pe care îl mâncau de fapt labele ca să mai scarpine cu o bună bătaie blana iepurasului mic, fără apărare si marginalizat, stă o clipă pe gânduri si îl întreabă pe iepuras-Da sapcă pe cap ai ? si bine înteles că tăbăceste din nou blana iepurasului cu o nouă lectie de democratie "

 

In concluzie...

Iar n-ai sapca? :)

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

RipperClone ... ma bucur ca ai percutat (sa zic asa) cu toate ca mesajul meu era adresat "publicului" ... Genul acesta de "autocritica" este foarte util ca si exercitiu. Este bine ca tu/voi ganditi la rece aceste lucruri si cautati sa va imbunatatiti prestatia pe scena ... Eu unul sunt putin dezamagit ca cei care sunt prezenti la aceste concerte, ale voastre sau ale altora, membrii RGC, chitaristi, artisti la urma urmei, nu comenteaza ceva mai mult. Asa cum am mai spus ... Cearny a avut o mica ezitare in timpul concertului, cred ca nu a intrat la timp intr-un solo care il privea iar apoi volumul mic al chitarii l-a zapacit putin .. este un lucru care nu cred ca a fost sesizat de cineva si un lucru obisnuit intr-un concert live ... in rest parerea mea personala este ca ambii chitaristi se completeaza foarte bine pe scena, si ca sectia ritmica sustine foarte bine motorul pieselor, tot o parere personala este ca te prinde mai bine sapca in cap, chiar daca unora le sugereaza o oarecare imagine hip-hop ... Facand abstractie de baterie care este o mare problema la amplificat intr-in concert, si ca sfatul unui profesionist nu ar strica, fiindca o toba acordata cum trebuie poate suplinii un pic lipsa unei amplificari proaste (nu ma pricep, dar mai am si eu prietenu tobosari) .... am mai observat o groaza de scule bune pe scena, cred ca se poate obtine totusi un sunet mai bun cu ele fara a da vina mereu pe omul de la mixer ... am auzit si trupe care au sunat foarte bine si gras acolo, cu acelasi mixaj, aceleasi puteri, aceloasi om la mixer si cu scule mai slabute. Sculele costa multi bani ... este pacat sa nu scoateti tot din ele. Nu sunt in miezul problemei, daca gresesc sa-mi fie cu iertare.

Loc de mai bine este mereu in orice domeniu asa ca mai puteti si voi sa gasiti solutii care sa va salte .. potential exista.

 

P.S. ... la naiba ... eu chiar nu stiu cum este berea aia acolo :)

Link to comment
Share on other sites

pai vin-o maine la concertu Zenith si o sa vezi ca e buna :)

Sunt chiar curios de schimbarile facute in trupa ... am asistat deja la 2 concerte de-ale voastre ... nu promit insa...as veni fiindca sunt curios din fire .. din pacate alte probleme ma retin. Cu berea .. altul este motivul ... nu reusesc sa renunt la masina, motiv pentru care beau doar fara alcool ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.