www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A aparut Guitar Pro 5


Guest maky
 Share

Recommended Posts

scuze daca a mai fost postat

eu nu am vazut :)

 

cum spune titlul, a aparut Guitar Pro 5

ceea ce este revolutionar este noul RSE (Realistic Sound Engine)

 

AICI se gaseste un mic clip in care este prezentata noua interfata (putin modificata) si (cel mai important) cum suna acest RSE

 

AICI se gasesc niste sound sample-uri ale unor piese celebre, atat MIDI cat si RSE

o sa fiti uimiti de cat de bine poate sa sune

 

De AICI se poate downloada versiunea Demo, care va functiona timp de 15 zile

Downloaded 29950 times (since Nov. 21th 2005) - se pare ca a avut ceva succes

dar bineinteles norocul nu este cu noi

The trial version DOES NOT include the RSE [Realistic Sound Engine]. RSE is only included in the full version. :)

 

check it out si dupaia ziceti niste pareri si voi

Link to comment
Share on other sites

Hmm cere 400mb pt o instalare completa. Parerea mea e ca realistic sound engineul este o redare midi cu barba si mustata.Adica vine de la mama lui cu niste bancuri de sunete (sau sound fonts cum le zice creative) mai rasarite. Acu s-ar putea sa ma insel. Oricum mai invesitgam :)

Multumesc pentru pont.

Link to comment
Share on other sites

wtf, tocmai ma obisnuisem cu gp4 si acu e gp5??? banuiesc ca e si formatu .gp5, in care vor fi scrise taburile de acu in colo... bleh

 

faza cu realistic sound engine... wtf?! carui folositor de guitar pro ii pasa de cum suna (atata vreme cat nu e ceva groaznic) ?? eu sunt foarte multumit de cum suna midi-u pe placa mea, nu vreau sa mai ocup spatiu&ram pentru sunete 'realiste'....

 

gp3 era cel mai tare: simplu si cu consum redus de ram. a trebuit sa trec la gp4 pentru ca mai toate taburile noi sunt gp4; dar that's as far as i go. :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Hmz... RSE o sa fie ceva gen plug-in`ul VST Slayer. Parca asta era. Mendezu asta prelucra semnalul MIDI astfel incat sa obtii niste sunete ca la mama acasa... Un fel de sample-uri prelucrate in timp real ca sa iasa ceva mai random si mai "cool" asa. Totusi mi se pare o tampenie sa mananci spatiu pe hdd si in memoria ram pt a asculta melodia mai bine... Totusi, daca vreau sa ascult melodia, fol un MP3 player. God dammit.. ce o sa iasa? Guitar pro cu player mp3? /:)

Link to comment
Share on other sites

avantajul ar fi ca poti sa asculti separat fiecare track si sa sune cat de cat realist

plus ca daca ai compus ceva la chitara in graba si vrei sa adaugi si o linie de bass si iti e prea lene sa inregistrezi poti sa scrii totul in gp ca sa tii minte si sa si asculti

 

cica a aparut guitar pro 5.2

 

@ofttopic: de mult nu am mai deschis emule...

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

primele impresii

 

calitatea sunetului mult mai buna, deci chiar suna super tare

te rupe la resurse, eu am 128 de RAM si am citit acolo unde scrie ca tre 512, nu pot decat sa ma oftic, sa inchid toate aplicatiile si atunci merge

cat timp incarca bank-ul RSE ma rog sa nu se blocheze

o sa ma mai joc cu el si o sa mai scriu

 

ps : am versiunea 5.0

Link to comment
Share on other sites

am versiunea 5.0, 5.2 era teapa

 

sunetul se aude mult mai bine, ai avantajul ca la overdrive si distortion ai 2 tipuri de chitari fiecare cu vreo 6 tipuri de sunet, si ai cateva si cu wah; de asemenea poti sa scrii taburi care sa aiba si indicatii pt wah pedal;

tobele se aud mult mai bine dar sunt mult mai greu de controlat intrucat dinamica conteaza foarte mult si e un pic mai greu sa creezi linii de tobe care sa nu sune ca un zgomot (cinelele sunt foarte zgomotoase)

ceea ce m-a dezamagit: snareul desi suna mai bine nu prea se aude si suna cam nasol, toba mare e aproape inexistenta (se aude MULT prea incet) si exista un singur bass-nu mai ai optiune de slap, fretless, pick, finger. in rest suna destul de bine pt ceea ce e guitar pro

 

iar daca combini rse cu yamaha xg poti sa iti faci o impresie bunicica despre cum va suna melodia finala;

 

lucru de care am ramas placut impresionat a fost faptul ca poti sa scrii o partitura pt o intreaga simfonie si sa o imprimi; totul arata in sfarsit mult mai bine si poti sa creezi music sheets

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

mda...deci se pare ca gp5-ul asta face urmatoarea smecherie: la midiuri baga anumite efecte: ecou, reverb...oricum...suna mai misto...pot si io sa repet cum trebuie...cu midi-urile alelalte era urat de tot...

Link to comment
Share on other sites

@prowler: nu, nu puteai sub forma in care poti acum; in sfarsit arata ca o partitura cu notatii standard etc

bre... in guitar pro 4: view -> standard notation . daca asta nu e o partitura cu notatii standard, nu stiu ce e...singura faza e ca nu stiu (si nu ma intereseaza) cum se poate dezactiva tablatura.

 

ma rog, poate gp5 e mai specializat la chestia asta, pe mine nu ma afecteaza cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Mã enerveazã treaba asta cu RSE fiindcã nu e valabilã pentru toate instrumentele MIDI. ªi dacã activez RSE anumite track-uri o iau înainte (adicã alea MIDI), probabil fiindcã instrumentele RSE au un mic delay. Mai concret, dacã pun un track cu grand acoustic piano ºi unul cu o chitarã electricã (cu RSE activat), track-ul cu pianul o sã o ia înainte. sper cã mi se întâmplã doar mie chestia asta, any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.