www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxe+ Placa De Sunet


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Guest Al3x

Ok deci situatia sta in felul urmator:

 

BOXE

 

a) Active?

:) Pasive?

 

Apoi:

 

a) surround 5.1 ?

:) stereo 2.0?

 

Alte conditii:

Watii nu conteaza, ma intereseaza fidelitatea, cred ca 30-50 wati sunt de ajuns pentru o camera de apartament... deci CLARITATE, FIDELITATE mai presus de putere... Ma gandesc ca 5.1 e abureala pentru o camera asa mica, asa ca as tinde spre 2.0

 

Cineva mi-a recomandat boxele Microlab Solo 6,( m-ar tenta si Solo 3(http://www.marketonline.ro/boxe/boxe-microlab-solo-3/ care vad ca au 3 difuzoare, joase-medii-inalte, fata de 2 cat are SOLO 6) insa mi se par mult prea ieftine. N-as vrea sa fac rabat de calitate si sa dau 250 lei pe ceva slab. Deci pretul poate sa urce pana pe la 5-6 milioane, chiar mai mult daca e nevoie(insa chiar nu m-ar deranja sa cumpar ceva foarte bun si sub 5 milioane) :)

 

PLACA DE SUNET

 

Aici situatia se complica un pic. Vreau ceva care sa suporte ASIO 2( sa pot sa bag chitara in ea). Nu vreau o solutie super-performanta pentru chitara, nu vreau sa fac inregistrari de chitara cu ea, vreau o solutie pentru Guitar Rig si Amplitube pentru a canta la chitara in conditii bune sau foarte bune(fara delay, bazaituri si alte zgomote nedorite).

 

In rest... calitate, fidelitate audio, pret tot spre 5 milioane, vazusem un Creative pe la 260 lei dar am auzit ca sta prost la partea cu ASIO asa ca nu stiu ce sa mai cred...

 

Multumesc anticipat!

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti boxe active, nu are rost sa te mai complici si cu amplificator. Oricum toate sistemele audio "multimedia" sint active. Despre Microlab am auzit numai lucruri f bune.

Placa de sunet, la 5 milioane iti iei un Toneport UX1, drivere ASIO beton, intrare dedicata de chitara (adica nu ai nevoie si de un DI, chestie la care sint convins ca nu te-ai gindit :) ). Si mai are si simularile Line 6 incluse, care s-ar putea sa iti placa mai mult decit cele din Guitar Rig sau Amplitube.

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Toneportul ala am inteles ca nu e si placa de sunet... adica e doar solutie pt. chitara ... si cum spuneam, ma intereseaza mai mult fidelitatea redarii....

 

Cineva mi-a zis ca boxele active sunt mult mai proaste decat cele active, ca amplificatorul din ele nu se compara cu un amp stand-alone. Eu am deja 1 amp deci n-ar fi problema...

 

Se merita 5.1 ? Poti sa-mi recomanzi niste boxe de la Microlab? Multi au zis de SOLO 6 dar SOLO 3 mi se par mai bune(adica au 3 difuzoare, bass, medii si tweeter, SOLO 3 n-are decat bass si medii)...

Link to comment
Share on other sites

Toneport este si placa de sunet, numai ca este externa, pe USB. Dupa parerea mea dpdv al fidelitatii este foarte buna, comparabila cu orice din categoria ei de pret.

Boxele active sint in general mai bune decit cele pasive, pentru ca amplificatorul din ele este conceput pentru a fi compatibil cit mai bine cu boxele.

 

Nu am ascultat nici unul din produsele Microlab, dar toate reviewurile pe care le-am citit spuneau ca in categoria lor, de boxe multimedia, au un raport calitate pret excelent, chiar cu caracteristici apropiate de produse profesionale.

5.1 asta tu stii daca ai nevoie sau nu. 5.1 iti trebuie doar pt filme si jocuri, pentru muzica sint inutile.

Sint extrem de multe boxe profesionale care nu au decit 2 cai (adica doar bas si tweeter), nu e asta neaparat un criteriu.

Link to comment
Share on other sites

am doua cuvinte pentru tine: Altec Lansing :) au niste sisteme audio multimedia excelente :) io am un sistem 2.1, cred ca cel mai ieftin de la firma asta, si nu m-a dezamagit niciodata...se aude foarte bine, chiar si pe placa de sunet on-board...sunetu' este clar, subwooferu' bubuie ca nebunu', si la 20 W e chiar foarte loud :)

Link to comment
Share on other sites

Toneport UX1 NU are iesire 5.1!

Cum s-a mai spus pentru recording si mixaj 5.1 sunt absolut inutile.

Toneport e o solutie completa - placa de sunet pe usb (cu asio) + simulator de amp + efecte. Am asa ceva si o recomand, e o solutie simpla si ieftina pentru homerecording.

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Pai asta e problema, ca nu doresc sa fac home recording la chitara sau voce, vreau o placa de sunet buna care sa aiba totusi si drivere ASIO acceptabile ca sa pot sa folosesc guitar rig si amplitube. Momentan, placa de sunet pe care o am ( onboard) e aproape inutilizabila( se aud bazaituri si pocnituri cand bag chitara).

Link to comment
Share on other sites

Cea mai ieftina si ok varianta pentru ce vrei tu as zice ca e M-Audio Revolution 5.1 sau 7.1. Se aude foarte ok la playback, are ASIO si merge ok.

 

Ca minusuri: nu are driver de linux si nu site sa inregistreze "what you hear".

 

 

tocmai vand o placa de sunet M-Audio Revolution 7.1 vezi postu de aici daca esti interesat contacteaza-ma

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...mp;#entry236176

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Uite, eu folosesc boxe active de la Creative si da, sunt 5.1. Bag chitara in gt-8 si apoi in placa de sunet, Creative live! 5.1. Nu se aude bazait, nici pacanit nici nimic. Nici cand foloseam zoom 505II nu se auzea asa ceva.

Placa nu are driver ASIO, dar ASIO4ALL face treaba excelent, fara delay. Pt inregistrat folosesc Adobe audition, un multitrack foarte bun.

Sistemul are 5 boxe pt medii si inalte foarte "live". Imi place cum suna. Iar wooferul sta pe podea si reda joasele, fara compromisuri. In total, 45 W sunt mai mult decat le trebuie vecinilor. Daca erai din Bucuresti te chemem sa le auzi. Acum, cva asemenetor costa vreo 2,5 - 3 milioane.

Nici Altec Lansig si nici Logitech nu fac scule proaste. Poti sa le incerci si pe astea.

 

Uite un sample inregistrat cu placa asta de sunet, cu destul de mult drive (fa exceptie de micile mele greseli):

insane.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.