www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BOSS ME-50


Guest Vlud
 Share

Recommended Posts

Mi-am luat si eu un procesor Boss ME-50 nou de cateva zile si merge deocamdata cu bateriile cu care l-am primit din magazin insa de vreo 2 zile dupa ce-l folosesc vreo 15-20 de minute imi apare "b" intermitent in display. Sa fie oare bateria de vina? Ca altfel procesoru merge k lumea da nu scap de "b"-u ala decat daca-l inchid si-l tin asa un timp...oricum dupa aia reapare iar....voi ce credeti?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

"b" ar putea sa insemne baterie...

oricum cel mai indicat ar fi sa-ti cumperi un adaptor... ai putea sa te uiti in manual si sa vezi ce inseamna acel "b"..

Link to comment
Share on other sites

...si ar mai fi o problema sa zic asa...pe boss-u asta ME-50 scrie sa se foloseasca numa' adaptor original boss psa series...acuma nush, mie mi-o zis un preten k e bun orice adaptor d 9V..voi ce ziceti?

mersi

Link to comment
Share on other sites

"b" ar putea sa insemne baterie...

oricum cel mai indicat ar fi sa-ti cumperi un adaptor... ai putea sa te uiti in manual si sa vezi ce inseamna acel "b"..

 

 

 

m-am uitat..shi nu am gasit nicaeri...mersi oricum...de adaptor ce zici...e bun orice tip de 9 V?

ca mie mi s-o recomandat Roland PSA 230P alimentator de 9V / 200 mA cu stabilizator da nush unde gasesc

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat..shi nu am gasit nicaeri...mersi oricum...de adaptor ce zici...e bun orice tip de 9 V?

ca mie mi s-o recomandat Roland PSA 230P alimentator de 9V / 200 mA cu stabilizator da nush unde gasesc

 

Orice alimentator de 9 volti cu tensiune bine filtrata e bun

 

eu folosesc unul chinezesc cu tensiune reglabila 1.5-12 V ,500mA si merge perfect,fara brum, fara zgomot

 

gasesti in orice magazin de electronice mai specilizat,exclus tarabe

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

mergi in cartierul lacul tei (mai exact pe maica domnului) ca acolo sigur gasesti ce-ti trebuie...sunt o groaza de magazine de electronice...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

tocmai am aruncat un ochi prin manual si nu am gasit nimic legat de "b" dar in schimb scrie clar ca bateriile rezista aprox 12 ore... asa ca e foarte posibil sa fie de la baterii//

 

-despre adaptor nustiu ce sa-ti zic.. iti dai seama ca e vrajeala ca sa-l cumperi pe ala de la ei... totusi daca diferenta de pret nu e prea mare ar fi bine sa-l iei pe ala ca sa nu pierzi garantia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Sunt 2 chestii pe care trebuie sa le ai in vedere la alegerea unui adaptor :

1. Tensiunea trebuie sa fie cea specificata pentru echipamentul cu care intentionezi sa il folosesti, in cazul asta 9V. E posibil sa functioneze si cu tensiune mai mica apropiata (7V), insa e nerecomandabil, si in nici un caz cu tensiune mai mare, ai toate sansele sa arzi ceva.

2. Amperajul maxim marcat pe adaptor trebuie sa fie cel putin egal cu cel cerut de ecxhipament.

 

Ar mai fi o a treia chestie, BOSS are de obicei polaritatea inversata, posibil ca masura impotriva celor care al folosi adaptoare din alta parte. Solutia este simpla, daca nu gasesti un adaptor cu selectarea polaritatii, tai jackul cu care vine asta si pui altul pe care il legi invers. (sau tai firele pe undeva si le cositoresti invers, dar e mai putin elegant)

Link to comment
Share on other sites

si korg are polaritate inversa.

alimentatorul meu are posibilitate de inversare a polaritatii si nu e al korg-ului,e luat din magazin de electronice.

te duci intru-un magazin de componente electronice(magazin in care intra de obiceielectronistii) si ceri un alimentator de 9V cu posibilitate de inversare a polaritatii si rogi sa-i inverseseze polaritatea,adica sa treaca plus-ul la masa .

Link to comment
Share on other sites

Pai daca Boss foloseste adaptoare "speciale" e absurd sa nu vina cu unul.. Defapt, e aproape imposibil. Precum ti-au sugerat mai multi in thread, du-te cu el inapoi si fa scandal.

 

 

 

..stati ma asa..faza e ca am cautat p net daca BOSS ME-50 vine cu adaptor sau nu. Si peste tot scrie ca modelu asta vine fara adaptor, deci n-am ce sa merg la magazin sa fac scandal, nu vine din fabrica cu adaptor. Cautati si voi dak vreti sa vedeti.......

 

...procesoru l-am cumparat din Timisoara de la magazinul Muzikia...procesorul o fost 11 mil 250 d mii si o venit cu 6 baterii alcaline, exact asa cum scrie peste tot p net unde am cautat despre el.....

 

...daca are careva BOSS ME-50 sa-mi dea un reply pls.

Link to comment
Share on other sites

si korg are polaritate inversa.

alimentatorul meu are posibilitate de inversare a polaritatii si nu e al korg-ului,e luat din magazin de electronice.

te duci intru-un magazin de componente electronice(magazin in care intra de obiceielectronistii) si ceri un alimentator de 9V cu posibilitate de inversare a polaritatii si rogi sa-i inverseseze polaritatea,adica sa treaca plus-ul la masa .

se treaca plusul la masa si masa la plus :) asta intre fire si jack-mufa

 

judecati fratilor,n-ati schimbat in viata voastra,sau inseriat o baterie de nu sunteti familiarizati cu plus si minus?n-ati schimbat o siguranta la tablou?pentru a schimba o priza chemati electricianul? :)

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

l-ai luat din muzica de la un magazin cu un nene batran, mustacios & pletos?

 

 

 

L-am luat din Timisoara de la Muzikia si mi-o dat garantie un an..deci nu e nik suspect mai ales ca am cautat pe net si modelu ME 50 vine fara adaptor din fabrica..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ALO baietii, si io mi-am luat un ME-50 de vreun an aproape si tot fara alimentator a venit, dupa care mi-am luat unul original la vreo 800.000 tot de la reprezentanta roland

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.