www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimb De Corzi (help!)


ciorap
 Share

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Don MaXxX
ok recent mi-am rupt prima mea coarda (YAY) si mam taiat foarte aiurea

revenind la discutie am fost la magazin si miam luat un set nou de corzi ca mai faina e o chitara prafuita cu 6 corzi decat una cu 5 si cand incerc sa bag coarda BIG in locu ei nu intra ce sa fac?

 

coarda BIG? :)

Link to comment
Share on other sites

Ia un burghiu mare si o masina de gaurit si baga acolo

 

:):):)

 

@ciorap - sa nu te apuci sa faci asa ceva

 

Edit: Ti-ai luat corzi cam groase, poti incerca sa desfaci invelisul de pe coarda pana acolo unde se prinde de cheita si o sa ramana miezul, asa intra sigur

Edited by Bl.o.X
Link to comment
Share on other sites

trage un pui de somn, da-i ficatului tau o pauza. incearca pe ambele parti. taie un pic din coarda. baga o alta mai subtire de proba. vezi poate ti-a facut cineva vreo farsa.

am incercat pe ambele parti si daca tai din coarda se face si mai groasa :/ si da am bagat alta mai subtire

ms

ideea e daca se pot schimba cheile alea intre ele sau ceva? sa pun una care intra in locu lu aia in care nu intra sau ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
nu, nu e coarda de bass

si cum se schimba cheile intre ele?

 

Teoretic ar trebui sa ai suruburi pe spatele headstock-ului. Desfaci una din cheite, desfaci a doua cheita si apoi le montezi in pozitiile inverse.

 

Ce grosime sunt corzile? Eu ti-as recomanda ceva de 0.9, max 0.10 pentru Ibanez! :) Daca cumva setul de corzi e cu corzi mai groase, poate deaia nu intra. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
0.11

0.14

0.18

0.36

0.52

0.70

 

Daca vrei un ton grav, nu e musai sa ai corzile groase. 90% din ceea ce auzi u drept chitara heavy, sunt cantate pe 0.9. Tonul e dat din eq, distos, etc.

 

Din cate stiu eu, Ibanez-ul vine cu corzi de 0.9, so...go take 0.9! E recomandat in general sa pastrezi grosimea corzilor cu care vine chitara, chiar daca le schimbi, dar nu e un musai...dar atunci trebuie mai mult decat sa schimbi corzi (lucru care dupa cum vezi poate avea repercursiuni in potrivirea cu cheitele), mai trebuie si un set-up pentru noua grosime, altfel nu o sa mai sune chitara aia ok in veci, o sa ti se indoaie griff-ul, etc. Oricum un set-up e recomandat chiar si cand schimbi corzile cu unele de aceeasi grosime, desi ala nu e general, e mai mult pentru finete, sa ajustezi intonatia chitarii.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un ton grav, nu e musai sa ai corzile groase. 90% din ceea ce auzi u drept chitara heavy, sunt cantate pe 0.9. Tonul e dat din eq, distos, etc.

 

Din cate stiu eu, Ibanez-ul vine cu corzi de 0.9, so...go take 0.9! E recomandat in general sa pastrezi grosimea corzilor cu care vine chitara, chiar daca le schimbi, dar nu e un musai...dar atunci trebuie mai mult decat sa schimbi corzi (lucru care dupa cum vezi poate avea repercursiuni in potrivirea cu cheitele), mai trebuie si un set-up pentru noua grosime, altfel nu o sa mai sune chitara aia ok in veci, o sa ti se indoaie griff-ul, etc. Oricum un set-up e recomandat chiar si cand schimbi corzile cu unele de aceeasi grosime, desi ala nu e general, e mai mult pentru finete, sa ajustezi intonatia chitarii.

ok ce e acest set-up si de unde stii cu cat vin chitarile ibanez

Link to comment
Share on other sites

0.11

0.14

0.18

0.36

0.52

0.70

 

ohohohoho dar cine ti-a recomndat corzile astea incepator fiind? dupa intrebarile pe care le pui mi-e clar ca esti incepator, dar asta nu e un pacat toti am fost candva.

 

Asadar la ala care ti le-a recomandat sa te duci si sa-i dai cu ele in cap si sa-l pui sa-ti rezolve problema.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

ohohohoho dar cine ti-a recomndat corzile astea incepator fiind? dupa intrebarile pe care le pui mi-e clar ca esti incepator, dar asta nu e un pacat toti am fost candva.

e normal ca sunt incepator din moment ce am zis ca chitara e noua si am itnrebat daca asa arata o chitara desfacuta si nu mi-a recomandat nimeni corzi tocmai asta e ideea

ma uitam la pachete si l-am luat pe cel mai colorat

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
ok ce e acest set-up si de unde stii cu cat vin chitarile ibanez

 

Pe site-ul oficial www.ibanez.com cauti modelul tau de chitara, si gasesti acolo aceasta informatie. Daca nu gasesti acolo, tot zici ca e chitara noua. Intreaba la magazinul de unde ai cumparato, ei trebuie sa stie sigur.

 

Un set-up inseamna a regla actiunea corzilor (distanta lor fata de griff) pentru a nu atinge fret-ul (in acel moment o sa ai asa numitul "fret buzz", coarda vibrand mai mult sau mai putin aiurea, dar oricum, aiurea) sau a nu fi prea departate (moment in care o sa ai o problema sa canti). Reglarea tensionarii griff-ului (sa fie drept, iarasi, daca este concav sau confex pot sa apara probleme) si intr-un final si reglajul fin de care ti-am mentionat mai sus, care oricum il faci cand schimbi corzile (asta daca vrei sa sune chitara 100% corect), in care ii ajustezi tonalitatea.

 

Ce inseamna sa-i ajustezi tonalitatea: coarda libera sa produca exact aceeasi nota ca si aceeasi coarda la tasta 12 (adica aceeasi nota cu o octava mai sus).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.