www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Avea Nevoie De Ceva Sfaturi...


Guest aasaer
 Share

Recommended Posts

Guest aasaer

ok... in primul rand am un amplificator Marshall Mg100 Dfx (va rog sa lasati ofensele aduse acestui amp deoparte... stiu ca este foarte criticat .. da stiu ca este pe tranzistori... si inca imi pare putin rau ca l-am luat dar ma multumesc deocamdata cu el...) asa... mai departe as vrea va rog sa ma lamuriti si pe mine ce anume trebuie sa-mi cumpar pentru a scoate acest enervant zgomot de fond care de la o vreme nu mai reusesc sa-l inghit... oriunde il mut tot are bazaitul ala enervant daca il dau mai tare de 4 liniute (adica nici 30% din cat ar merge...) chiar este foarte enervant. m-am gandit ca poate e de la chitara ( chitara mea este un Epiphone Les Paul Gothic... iubesc modelul si cum arata... si cum suna :) poate sa zica oricine ce vrea... i love it! :) ) . trebuie sa schimb oare ceva la ea? sau comboul e devina? am auzit de un anume ROcktron Noise Remover Pedal sau ceva de genul asta... cam pe la vre-o 7 mil jumate numai ca am mai auzit cum ca iti omoara tonul de numa numa... si suna foarte aiurea. genurile preferate de mine sunt Black Metal si Doom Metal . orice sfat in legatura cu ce pedala ar trebui sa-mi iau pt aceste 2 genuri sunt foarte bine venite si ce anume sa fac sa scap de zgomotul de fond... :) Scuzati pentru postul lung si pentru numeroasele mele nelamuriri dar nu mai stiu pe cine sa intreb .

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca te referi la Rocktron Hush. E o pedala onorabila. Orice noise gate/supressor iti suge din armonicele mai slabe pentru ca asta e principiul lor de functionare, taie orice e sub o anumita amplitudine. Dar dat fiind ce folosesti tu, nu cred ca o sa observi o diferenta foarte mare (daca nu setezi threshold-ul porcos de sus).

 

Atfel, s-ar putea sa ai ceva probleme p-acolo. Folosesti pedala de distors? Ai incercat sa schimbi cablul? Poate fi si de la electronica chitarei sau vreo problema cu ampul. Vezi ca sunt o groaza de topicuri despre zgomot in rig.

Link to comment
Share on other sites

Guest aasaer

mai am un procesor... Behringer V-amp 2 (ma gandeam sa-l inlocuiesc cu un Line6 Pod Xt Live) ... dar nici nu mai indraznesc sa-l conectez la amp pana nu-mi iau ceva pedala de scos zgomotul... cand o conectez la amp... parca e si mai puternic zgomotul . nush.. probleme cu impamantarea nu cred ca ar fii , si ce mi se pare ciudat e ca la repetitii , pintr-o pedala digitech death-metal si un cub de nici 15 W nu are nici o problema nici chitara , nici cablul care il folosesc. deci da.. am schimbat vre-o 4 cabluri . m-am gandit la mai multe... in chitara nu am inca nici curajul nici experienta sa umblu , mai ales ca nu e chiar de 2 lei . multumesc oricum pt reply , o sa mai caut pe forum discutii legate de aceasta problema :)

Edited by aasaer
Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Dar problema a aparut de cand ai luat chitara sau ai schimbat ceva sau pur si simplu dintr-o data?

Link to comment
Share on other sites

ai noise gate si pe v-amp 2. problema e ca v-amp 2 e o fabrica de zgomot si impreuna cu un amp fara impamantare si o retea electrica proasta si cu paraziti rezultatul este exact ce ti se intampla tie. renunta la v-amp, cauta o priza cu impamantare pentru amplificator si incearca sa stai cat mai departe de aparate gen monitor, televizor, calculator etc. pe de alta parte nu inteleg de ce iti faci probleme de ton atat timp cat vrei sa canti death metal... acolo e traforaj cat cuprinde si orice chitara va suna la fel.

Link to comment
Share on other sites

M-am referit la ideea ca ... daca se canta death metal chitara nu conteaza, cel putin asta reiese din postul de mai sus. Nu spun ca respectiva pedala nu ar fi zgomotoasa, dar dupa cum a sugerat si BcRich ... un ISP Decimator Pedal sau o oricare alta pedala, decenta, impotriva zgomotului, cred ca ar conta cat de cat.

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

AM DEDUS...faza cu chitara si gain-ul cat cuprinde si ca nu conteaza zgomotul...

Nu o lua in nume de rau..dar te insheli...

 

Copilu' daca vrea sa cante death...asta e solutia la zgomotul lui : ISP DECIMATOR

Racurile de procesoare\efecte si filtre care sunt in studiouri sau in concerte...nu vrei sa stii care si ce fel sunt :)

 

Oare Chuck Schuldiner avea numai o chitara si un gain din statie?

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Sunt ferm convins dar incerca sa ma faci sa cred altceva. Sunt deschis la orice parere. In alta ordine de idei, am avut v-amp 2 si intr-adevar, e foarte zgomotos.

 

o sa incerc eu... Morbid Angel, Death... asculta si iti vei schimba parerea cu siguranta :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi-e clar... nu inteleg ce te nelamureste pe tine Mr. BCRich...

 

 

Asta e black metal nu death metal. :)

Link to comment
Share on other sites

deci...la acel concert nu existau statii pe spate(nu aveam gain decat din efect). am avut un singur monitor pentru 2 chitari +1 bass+ voce pe scena.

Totul intra intr-un mixer behringer...

Pe fatza doua monitoare(nu erau boxe) active Behringer-toate frecventele pe un dif.

Tu oare cum ai fi sunat?(sa canti acelasi gen)

Chiar nu am zgomot de fond(la chitara ma refer)

 

Ai sa spui de ce am acceptat sa cant? Pentru ca Onestiul imi e drag si copii aia de clasa a 12 care au organizat au facut eforturi enorme sa fie totul bine. Felicitari Onesti!!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Schuldiner avea cea mai nervoasa doza care practic nu are clean... spune tu care :)

 

dimarzio x2n... la chestia cu clen-ul se vede ca nu ai ascultat prea mult, dar oricum nu sari la altceva... am dat exemplu de 2 formatii caracterisice genului cu un ton de chitara foarte lucrat, iar tu trebuia sa ma aprobi sau sa ma comtrazici si sa vi cu argumente ff bune :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Ai sa spui de ce am acceptat sa cant? Pentru ca Onestiul imi e drag si copii aia de clasa a 12 care au organizat au facut eforturi enorme sa fie totul bine. Felicitari Onesti!!

 

mult, mult :)

asta a fost un gest extraordinar...

Link to comment
Share on other sites

dimarzio x2n... la chestia cu clen-ul se vede ca nu ai ascultat prea mult, dar oricum nu sari la altceva... am dat exemplu de 2 formatii caracterisice genului cu un ton de chitara foarte lucrat, iar tu trebuia sa ma aprobi sau sa ma comtrazici si sa vi cu argumente ff bune :) ...

 

vezi ca tocmai am vandut un x2n deci stiu ce poate :)

 

...si da, la trupele alea tonul e asa cum am spus... am ascutat multa vreme genuri agresive, cu mult timp inainte sa apara mp3-ul si chiar cd-ul. eu am spus doar atat... cant cu gibson les paul sau cant cu bcrich orice model, sunetul nu se modifica. Chitara e prea putin interesanta. Cand spun ton, ma refer in primul rand la ce iese din chitara, nu ce iese din amp / procesor / whatever.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
vezi ca tocmai am vandut un x2n deci stiu ce poate :)

 

...si da, la trupele alea tonul e asa cum am spus... am ascutat multa vreme genuri agresive, cu mult timp inainte sa apara mp3-ul si chiar cd-ul. eu am spus doar atat... cant cu gibson les paul sau cant cu bcrich orice model, sunetul nu se modifica. Chitara e prea putin interesanta. Cand spun ton, ma refer in primul rand la ce iese din chitara, nu ce iese din amp / procesor / whatever.

 

sunetul ete dat in egala masura de chitara si de amplif...vorbim de produsul final nu de ce tip de doza folosea x...

iar faptul ca ai ascultat morbid angel pe caseta in copilarie nu este un argument impotriva afirmariei mele.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Pai daca sunetul e dat in egala masura de chitara si de amp asa cum spui tu, de ce nu am vazut pe nimeni cantand genul asta cu single coil? Deci pana la urma si doza conteaza nu ? :)

 

In 99.9% din cazuri genul asta se executa cu humbucker cu output cat casa si ampuri hi-gain. Am dreptate sau nu ?

in egala masura

da, ai dreptate, doza dubla si amplif hi-gain...asta nu inseamna ca tonul este sec, nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.