www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Copil Confuz Si Frustrat


Morgred
 Share

Recommended Posts

Well, caut ajutor in a canta Metal la chitara. Am mai vorbit cu prieteni si miau zis sa iau ce piese imi plac si sa le incerc da nu am avut rezultate prea incantatoare. Asa ca daca cineva e dispus sami dea niste sugestii as fi recunoscator.

Sugestiile ar consta in piese care sa le cant sa fie la nivelul meu. Exercitiile nu strica nici ele. Nu sunt pretentios in materie de gen, ceea ce doresc este sa cant cat mai repede si cat mai bine. Multumiri anticipae pt oricine se ofera sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

Eu sugerez:

Celtic Frost - Dethroned Emperor

Celtic Frost - Circle Of The Tyrants

... sau orice de pe albumul Morbid Tales.

 

Þi le recomand pentru cã sunt uºoare, sunt metal ºi cu ele am început ºi eu când m-am apucat de chitarã.

 

Dacã nu îți ies, te sfãtuiesc sã te apuci serios de exerciții. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sugerez:

Celtic Frost - Dethroned Emperor

Celtic Frost - Circle Of The Tyrants

... sau orice de pe albumul Morbid Tales.

 

Cyfer! Ma uimesti!!! :)

 

Ca sa fiu la subiect, eu recomand si niste Maiden, sunt cea mai buna scoala de Metal. Chiar azi am cantat 2 ore numai Maiden, asa ca-i recomand cu caldura.

Link to comment
Share on other sites

Eu sugerez:

Celtic Frost - Dethroned Emperor

Celtic Frost - Circle Of The Tyrants

... sau orice de pe albumul Morbid Tales.

 

Þi le recomand pentru cã sunt uºoare, sunt metal ºi cu ele am început ºi eu când m-am apucat de chitarã.

 

Dacã nu îți ies, te sfãtuiesc sã te apuci serios de exerciții. :D

CYFER METAL :):):)

Link to comment
Share on other sites

Ma uimeste legatura Cyfer / Celtic Frost! Nu stiam, sau mai bine zis nu as fi crezut, ca tu ai ascultat "suparaciuni" din-astea.

Nu numai cã am ascultat, dar am mai ºi cântat aºa ceva. Eram mare fan al curentului Death, în special trupe din Florida (Obituary, Death, Morbid Angel). Din pãcate nu existã înregistrãri de atunci sau nu ºtiu eu sã existe.

Dar sã ne înțelegem, asta se întâmpla în mileniul trecut :)

Link to comment
Share on other sites

Nu numai cã am ascultat, dar am mai ºi cântat aºa ceva. Eram mare fan al curentului Death, în special trupe din Florida (Obituary, Death, Morbid Angel). Din pãcate nu existã înregistrãri de atunci sau nu ºtiu eu sã existe.

Dar sã ne înțelegem, asta se întâmpla în mileniul trecut :P

nu stiu ce galagie cantai. :D:):) .dar te prefer bluesman..iti sta mai bine . :) ..cred....

Link to comment
Share on other sites

btw Cyfer ce miai sugerat tu pe langa ca ii greu de gasit ca tabulatura de GP totusi cred ca ii un pic cam mult pt mine. Soooooo another advices? ;;)

Gândeºte-te cã atunci când am început eu, nu erau disponibile nici tabulaturi, nici internet, ce sã mai vorbim de GP. Am reuºit sã scot piesele respective dupã ureche, cu puțin ajutor din partea unui prieten mai experimentat ºi asta fiind chiar la început în ale chitãrii.

Mai uºor decât "Dethroned Emperor" nu cred cã se poate în metal... eventual ceva early Sabbath (mã refer la riffuri).

 

Am tot respectul pentru programe gen GP ºi tabulaturi, dar trebuie sã-ți funcționeze ºi urechea. Îți recomand programe care încetinesc piesa (audio) fãrã a schimba tonalitatea. Încearcã, dupã ce arunci un ochi pe tabulaturã, sã AUZI ce se întâmplã acolo ºi sã încerci sã reproduci.

 

Cum spuneam, dacã Celtic Frost e prea complicat, e timpul sã te apuci serios de exerciții. Studiazã tehnici simple (alternate picking, hammer on, pull of). Stãpânind tehnica, te ascultã ºi degetele când vrei sã scoți piese. :P

 

nu stiu ce galagie cantai. :D:):) .dar te prefer bluesman..iti sta mai bine . :) ..cred....

... bine dar tu nu mã cunoºti decât bluesman :D

Link to comment
Share on other sites

metal usor de cantat eu nu prea cred ca exista....

pe langa panatie ,iti trebuie "stiinta riff-ului",feeling,luciditate in a nu pierde ritmul,etc...

ar merge un sabbath,desi iommi e un super meserias si e cam greu de scos la fidelitate mare ce face el acolo....sunt lucruri simple,de baza si tocmai asta le face grele...e greu de cantat simplu si asta ti-o pot spune din proprie experienta....

@cyfer:cand facem un metal jam intr-o marti?un sabbath(neon nights,lady evil?) macar....

rock on :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun:

http://www.youtube.com/watch?v=8vwnBmXwcAo...feature=related

sau

http://www.youtube.com/watch?v=76ztr5xLE2U...feature=related

problema care se ridica:la noi nu cred ca exista instrumentisti care sa se ridice la valoarea "invinuitilor":

Tony Iommi - guitar

Geezer Butler - bass

Vinny Appice - drums

poate un manolovici sau dragos(dass101-voodoo)-chitara(ma refer la cojones) si florin(de la proconsul)-bass....la tobe....n-am nici o idee....vinny e demential de drept,de exact...metronomul se ridica si pleaca acasa cand bate el...

de dio,numai de bine...one and only :)

...parerea mea...

rock on :)

Edited by horica
Link to comment
Share on other sites

problema care se ridica:la noi nu cred ca exista instrumentisti care sa se ridice la valoarea "invinuitilor":

Tony Iommi - guitar

Geezer Butler - bass

Vinny Appice - drums

poate un manolovici sau dragos(dass101-voodoo)-chitara(ma refer la cojones) si florin(de la proconsul)-bass....

 

 

bai horica, hai las-o moarta.. :)

kiba dachi sau sebi jo de exemplu n-or stii sa tina gigi pe bass ca butler asta?! de chitaristi nu zic nimic ca e rgc si n-ar fi diplomatic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ehhhh acuma nicic chiar asa. da am facut exercitii multe, alte piese si acuma mio traznit prin cap sa reincerc ... ar fi cam culmea :)

 

aaa some problems

1 disturbed - NO WAY!

2 Godsmack - Dropped C :|

3 Korn - hardcore.... totusi ill give it a shot >> and the 7th sring showed up :-<

Edited by Morgred
Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Vad ca sunt cam multe "problems" :)

Singura problema e ca iti creezi probleme... Asculta multe chestii, izoleaza niste riffuri care-ti plac, invata-le. Remember, nu e nimic la chitara ce nu poti canta, just slow them down si o sa vezi ca merge treaba. Mentalitatea e also foarte importanta: daca te gandesti "aia nu fac pentru ca asa, aia nu fac pentru ca asa" nu vei ramane cu nimic. Perhaps te gandesti ca o gramada din chestiile pe care le faci sunt useless pentru ca nu vei deveni un virtuoz exersandu-le - total neadevarat, totul e sa progresezi constant; tine minte sensul cuvantului "nefolositor" - care nu iti foloseste, in cazul de fata, in improvizatii, compozitii proprii, etc. Da, daca vrei sa canti metal si repeti piese de chitara clasica... something just MAY be wrong undeva la mijloc :)

Izoleaza lucrurile pe care NU le poti canta si exerseaza NUMAI asupra lor, e mult mai time-efficient.

 

Ma rog, a lot to write on this. :)

Tine-ne la curent cu progresul tau.

Link to comment
Share on other sites

well faza cu riffurile o practic si observ ca nu toate imi folosesc(de aia va si intreb pe voi) si nu nu consider exercitiile si ce ar mai fi useless. eu consider ca bucata aia care daca ma apuc de ea iese numa pe ici pe colo, si totusi imi dau seama ca perseverand in cateva zile o sami iasa o consider ideala. si dupa cum ziecam nu is pretentios dar totusi nu cumva sa mai imi dati chestii gen "Disturbed" (formatii care se chinuie prea mult sa fie hard, Nu Metal & stuff :)). Ca un progres daca stie cineva intro de la For My Pain - Autumn Harmony. momentan el ii o bucata ideala.

Link to comment
Share on other sites

Note iti trebuie. Invata cateva game si dupaia o sa vezi ce usor progresezi. Trebuie sa compui singur nu sa canti de la altii. Eventual sa-i asculti si "sa te lasi influentat" ca stil. Asa iti formezi dexteritate da mai incolo ce faci. Exersand note iti formezi si mana si baza muzicala. Teoria conteaza mult daca vrei sa zici ca te ajuta ceva. Asa un riff e doar sa-l canti la prieteni.

Link to comment
Share on other sites

" pretentios dar totusi nu cumva sa mai imi dati chestii gen "Disturbed" (formatii care se chinuie prea mult sa fie hard, Nu Metal & stuff " De acu o dai in tipologia li peste!. Daca nu iti place sa canti niste chestiii usoare pe care chiar poti invata, din simplul fapt ca nu-s "true" canta riffuri a la COB, Slayer, Testament daca crezi ca poti macar sa le inveti!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.