www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 12 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 12 - Votare  

28 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • Baumwolle
      2
    • Gix
      2
    • Ilun
      10
    • Jacksonman
      4
    • Stradivarius
      10


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Salut!

 

Jacksonman, esti foarte apropiat de original, dupa parerea mea.Efectul nu este chiar atat de rau pe cat zici, cu exceptia primului refren, unde parca zgarie.Felicitari!

 

Stradivarius, aceeasi observatie ca si la Jacksonman, foarte apropiat de original.Tonul este mai mult decat ok, cu mici exceptii...Nimeni si nimic nu perfect.Felicitari pentru o interpretare foarte curata si muncita, dupa parea mea.

 

Ilun, imi place ca nu te-ai rezumat la a canta de pe tab(Jacksonman si Stradivarius, acesta nu este un repros catre voi).Daca "chestia" de la final n-a fost tapping, sa-mi spui tu mie cutu.Foarte reusit!Bravo!U have my vote. :)

 

Gix, bun efectul, interesanta compozitia.Unele parti foarte bune, precum strofa de dupa "solo-ul" principal.Felicitarile mele pentru interpretare!

 

Clasament: Ilun, Gix, Stradivarius, Jacksonman.

 

Felicitari tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am adaugat si eu Votul. Acum sa-0l justific :)

Jacksonman imi place cum ai cantat ai acea faza stii tu intelegi + tonul care a fost mama mama iar cat despre tehnica ce mai o nebunie :(

Gix ai avut idei dar totul nu se rezuma numai la asta. In rest ce-ti mai face catzelul?

Ilun Tati ce sa-ti mai zic esti campion tine-o tot asa

Baumwolle frate m-ai spart unde ai invatat sa folosesti instrumentul asha. Esti tare bine ca merge uzina inainte. Totul e sa fim impreuna pentru viitorul planetei Neptun :)

Stradivarius De *** frate de ***

 

Si Votul meu se duce la.............................baie........ba nu la bucatarie ca ii e foame :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca te referi la ton, e tras prin chitara>amp>guitar rig, vine la pachet cu o tona de zgomot de fond...Am incercat sa curat cat s-a putut, cat ma pricep...Daca te referi la tehnica(si cred ca la asta te referi), well, asta e...Ma bucur ca ai ascultat totusi.

 

Cu tot respectul insa, m-ai ajuta mult mai mult daca mi-ai spune clar ce nu ti-a placut, ce am gresit etc, in loc sa te exprimi poetic, incat ma chinui sa-mi dau seama ce ai zis acolo.Ar fi mult mai bine daca ai zice "Man, la minutul X ai dat bend prost.Ai intrat gresit pe refren, ai facut nu-stiu-ce...".Get it? :)

 

EDIT:Sa nu uit...ce vede toata lumea la Michiru?Adica inteleg, nu vezi toata ziua o fata cu parul verde-albastriu, dar totusi...Michiru, Michiru, numai asta aud.Ma rog, uneori mai sunt si cu Hotaru...Daca ma intrebi pe mine, Rei all the way!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Asadar, felicitari inainte de toate tuturor.

Clasamentul meu de la coada la cap.

5. Baumwolle, tu esti mai la inceput cu instrumentul asa ca nu voi fi foarte critic, insa parca ar trebui sa "lungesti" in general secventele de solo (si ma refer aici la modul general) adica mai mult de 4,5 note...

4. Jacksonman, omule, tu stii cu chitara, ai fi putut sa faci ceva mai bine bucata asta, oricum, per general, nu e rau...

3. Ilun, ai ales sa faci mare parte din soloul original, dar ai avut si cateva iesiri in "decor" (0.33) iar tappingul pe final cam incarca piesa, ma rog, nici tie nu-ti pot spune ca e rau ce ai cantat...

2. Gix, man, asa-i ca e greu sa faci solo Satch style pe backing Satriani fara sa respecti soloul original? Anyway, tu stii sa canti foarte bine, mi-a placut contrapunctul (parca asa-i zice nu?) de pe portiunea 0.45-1.04...

1. Stradivarius, tati, nu prea am ce sa iti reprosez, poate doar bucata gen Malmsteen (3.06-3.09) care parca nu "ar fi" din piesa...in rest, foarte aproape de original plus chestii personale. My vote for you.

Edited by nico
Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei, la dueluri unde backtrack-ul e dintr-o piesa consacrata, interpretarile sunt mai mult sau mai putin inspirate de original. Jacksonman + Stradivarius s-au apropiat cel mai mult de Satch, al doilea chiar fiind foarte aproape. Ceilalti au preferat versiuni proprii. De aia nici nu pot sa compar cele doua tabere.

Baumwolle, nu are rost sa-ti enumeram bendurile gresite, ca doar le-ai numarat singur... Eu cred ca-ti mai trebuie experienta. Foarte bine faci ca participi la dueluri, dupa mine chiar se cunoaste o evolutie, de exemplu ramai ceva mai bine pe ritm. Insa tot ti se lipesc putin degetele. Keep it going!

Ilun a avut cea mai originala si interesanta varianta. Desi mi-a placut si Stradivarius (BTW: esti prea subtil frate, n-am pricipit faza cu catzelu'...), am admirat mai mult curajul lui Ilun asa ca l-am votat.

Link to comment
Share on other sites

...well...in primu rand nu stiu cum suna originalul :) (deci curajul vine din ignoranta)...dar...stradivarius mi s-a parut cel mai curat/corect in interpretare (singura chestie ar fi intrarea pe solo la prima schimbare de gama, unde chitara a fost la un volum cam ridicat)...la jacksonman mi s-a parut cam nepotrivit efectul...defapt nu nepotrivit, dar suna artificial...restu n-am apucat sa ascult...si multam de pareri!!! thnx

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Nu, ma refer la un fel de defazaj minor intre apasatul degetului de la stanga pe coarda si ciupitul cu pana. Efectul, ca un mic slide, chiar daca involuntar, e interesant. Eu nu reusesc sa-l fac, probabil e ceva de nervi, reflexe etc. Asculta Hackett sau Genesis vechi si ai sa vezi la ce ma refer.

Link to comment
Share on other sites

drajii moshului ms de aprecieri.sunetul acela de cacao,am spus e de la zoomu 505 cu care am tras,imi pare rau sa spun asta,fatza de cei care au asa ceva,dar este un gunoi jucaria aia.oricum la duelu 13 nu postez,astept sper poate in timp ce apare duelu 14 sa imi vina jucaria noua ptr tras,un pod 2.ve felicit pe toti ptr ce ati facut,am ascultat tot,baumwolle inca nu ai experienta dar iti admir indarjirea cu care participi,altii stau si freaca menta,ilun,noi suntem vecini de bloc :) asa ca nu iti mai zic nimic,comentam in autobuz daca e in drum spre liceu,gix,tu si stradivarius intotdeauna ati stralucit,chiar si cand gafati o faceti cu stil,palaria gios ptr voi doi.iar gix ma inclin ptr fairplayu de care dai dovada intotdeauna.anyways, cheers to all si sa ne auzim cu bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

OFFTOPIC:

 

Dementhor, eu am AC'97 si folosesc Guitar Rig si foarte rar Guitar FX Box si iti pot spune ca nu am absolut nici o problema cu latenta.Procedez astfel:in Guitar Rig selectez la driver ASIO, pe care il configurez ca aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152 , cu mentiunea ca eu setez buffer-ul la minim, obtinand astfel o latenta de maximum 5ms.Cu Guitar FX Box-ul este chiar mai simplu, tot ceea ce trebuie sa faci este sa setezi la output WDM Streaming(sau ceva de genul) si latenta minima - 5ms.Succes!

Link to comment
Share on other sites

Stradivarius - Ilun - Jacksonman - Gix - Baumwolle ... destul de greu sa-i departajez ca tehnica pe primii doi ... sper sa comentez mai mult data viitoare ... felicitari tuturor. O singura vorba din nou lui Baumwolle ... Un om are dreptate ... nu vrea nimeni cred sa fie rautacios cu tine ... se simte un progres da la duel la duel .. cine nu crede sa descarce primele incercari ale lui ... incearca totusi sa iesi dintr-o singura pozitie ... ti-as spune sa faci game pe tot griful de la un capat la altul pana te obisnuiesti ... cand improvizezi peste piesa scoate armonia ei mai intai si apoi fa gamele cu pricina in mai multe pozitii ... nu asteapta nimeni viteza sau super tehnica de la tine ci doar sa iesi din pozitia stransa a notelor ... am auzit acum ceva vreme de un exercitiu bun de gandit improvizatia ... imagineaza'ti fara instrument ca solo-ul tau incepe cu o nota care apartine unei game si careia ii adugi o nota alaturata in sus sau in jos (in gama respectiva) si tot asa mai departe cu note consecutive mereu, fara sa folosesti alt interval... fa asta in cap ... plimba'te prin game.

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

... ti-as spune sa faci game pe tot griful de la un capat la altul pana te obisnuiesti ... cand improvizezi peste piesa scoate armonia ei mai intai si apoi fa gamele cu pricina in mai multe pozitii ... nu asteapta nimeni viteza sau super tehnica de la tine ci doar sa iesi din pozitia stransa a notelor ... am auzit acum ceva vreme de un exercitiu bun de gandit improvizatia ... imagineaza'ti fara instrument ca solo-ul tau incepe cu o nota care apartine unei game si careia ii adugi o nota alaturata in sus sau in jos (in gama respectiva) si tot asa mai departe cu note consecutive mereu, fara sa folosesti alt interval... fa asta in cap ... plimba'te prin game.

 

frumos spus.....acum stiu si eu ce sa fac maine de dimineata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.