www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Eclipse-uri


Adi
 Share

Recommended Posts

Ma roade de ceva vreme sa-mi iau un ESP Eclipse. Acum ajung destul de aproape de a-mi pune planul in aplicare si am dat de niste dileme.

 

Uitandu-ma pe thomann am observat ca exista 2 varietati de Eclipse : Eclipse II si Eclipse I-CTM si astea in diverse finish-uri.

 

Inainte de a pune intrebarile mentionez urmatoarele:

 

- ma intereseaza doar variantele cu EMG-uri

- nu imi propuneti va rog chitare pe care le aveti la vanzare

- nu imi sugerati alte chitare (inclusiv Gibson)

 

Astea fiind zise intrebarile sunt:

 

1. Eclipse I-CTM are maple top spre deosebire de Eclipse II (ies din discutie cele cu Quilted Maple top pentru ca nu ma atrag vizual). Cat de mult conteaza asta la brightness-ul sunetului date fiind dozele active (corpul si gatul sunt de mahon, iar fretboard-ul de abanos)?

http://www.thomann.de/nl/esp_eclipse1ctm_vbk.htm

http://www.thomann.de/nl/esp_eclipse_ii_vbk_usa.htm

 

2. Exista o varianta de Eclipse I-CTM cu amendamentul Full Thickness. Ce inseamna exact treaba asta? Inseamna cumva ca-i lipseste scobitura din spate pe care o au Eclipse-urile in general?

http://www.thomann.de/nl/esp_eclipse_1ctm_ft_vbk.htm

 

3. Link-urile de mai sus sunt catre chitare cu finish-uri Satin Black, care ma atrag cel mai mult din gama oferita. In schimb am citit pe forumul ESP ca au tendinta sa devina glossy in locurile mai "frecate". Are careva experienta cu finish-uri satinate sa ma lamureasca si pe mine? In sensul ca poate ar fi mai bine sa aleg una deja glossy : http://www.thomann.de/nl/esp_eclipse1ctm_hgbk.htm

 

4. Sunt oarecum necunoscator in ale puntilor fixe. M-am invartit in jurul Floydului pana acum. Cam cat de bune sunt puntea si tunerele de pe Eclipse-uri? Si aici intervin mici diferente intre II si I-CTM.

Eclipse II : Gotoh Magnum Locking Tuners + Gotoh Tune-O-Matic Bridge

Eclipse I-CTM: Sperzel Locking Tuners + Gotoh Tune-O-Matic Bridge

 

In principiu cam astea ar fi curiozitatile. Sunt deschis la orice fel de alte sfaturi legate de treaba asta atat timp cat nu intra in conflict cu ce am zis mai sus.

Mai mentionez ca inclin usor spre Eclipse II VTBK :)

 

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti spun eu ce inseamna full thickness. Am un prieten care are un LTD si pot sa iti spun ca este mai subtire la corp decat chitara dupa care este facuta (Gibson Les Paul), adica are lemn mai putin. Full thickness inseamna ca are aceleasi dimensiuni, inclusiv grosime ca si "reteta originala". Nu stiu cum sunt Gotoh Magnum Locking Tuners, stiu ca Gotoh e o firma super serioasa, au am pe o chitara Gotoh non locking (cred ca Rotomatic) si stau excelent acordate. De Sperzel nu stiu ce sa iti spun, prietenul cu LTD-ul are Sperzel Locking si se cam dezacordeaza, poate astea de pe Eclipse sunt mai bune (ar trebui, am inteles ca sunt diferite fata de cele care se pun pe modelele ESP coreene - in speta LTD). Bridge-urile sunt super ok, am vazut pe Schectere genul asta de bridge. Eu m-as baga la una cu full thickness pentru ca suna mai gras, astea cu corpul mai subtire sunt mai agresive ca ton, dar suna putin mai spart. Acum treaba se schimba mult pentru faptul ca au EMG active, care sunt mai putin sensibile la diferentele datorate esentei de lemn sau grosimii lemnului. Mie mi se par toate niste chitari excelente, cred ca totul tine de tine, daca o vrei mai usoara sau mai grea, la fel si cu finisajele. Diferente foarte mari la capitolul sunet nu cred ca o sa vezi intre ele, si asta doar pe un amplificator bun pe lampa si la volume mari.

Link to comment
Share on other sites

Este clar ca finishul mat are dezavantajul de a se lustrui cu timpul acolo unde exista frecare.

Exista solutii speciale care refac finishul mat dar fara prea mari rezultate.

Acum nu cred ca vrei sa iei o chitara asa de scumpa si sa o tii de bibelou.

Urmele de utilizare inobileaza instrumentul.

Am o chitara neagra cu finish mat cam de 2 ani. Nu am utilizat-o decat de cateva ori (20-30) in casa dar se vad clar urmele de lustru. Mai ales pe grif care este deja glossy.

 

Parerea me a este sa optezi pentru cea cu top de maple si thick body. Maple iti va aduga putina stralucire la sunetul inchis si sumbru de mahon.

 

Nu uita sa ne pui poza cand faci achizitia.

Link to comment
Share on other sites

3. Link-urile de mai sus sunt catre chitare cu finish-uri Satin Black, care ma atrag cel mai mult din gama oferita. In schimb am citit pe forumul ESP ca au tendinta sa devina glossy in locurile mai "frecate". Are careva experienta cu finish-uri satinate sa ma lamureasca si pe mine? In sensul ca poate ar fi mai bine sa aleg una deja glossy : http://www.thomann.de/nl/esp_eclipse1ctm_hgbk.htm

 

4. Sunt oarecum necunoscator in ale puntilor fixe. M-am invartit in jurul Floydului pana acum. Cam cat de bune sunt puntea si tunerele de pe Eclipse-uri? Si aici intervin mici diferente intre II si I-CTM.

Eclipse II : Gotoh Magnum Locking Tuners + Gotoh Tune-O-Matic Bridge

Eclipse I-CTM: Sperzel Locking Tuners + Gotoh Tune-O-Matic Bridge

3. Într-adevar, finish-urile Satin Black sunt destul de greu de întreținut, grãsimea ramasã în locurile unde degetele ating corpul fiind aproape imposibil de scos chiar folosind polish. De-aici ºi tendința de a deveni "glossy". Problema asta am avut-o ºi eu cu un Schecter Damien Satin Black.

 

4. Tune-O-Matic am avut pe ambele Schecter: unul TonePros, altul Gotoh. La cât de simple sunt, nu cred cã trebuie sã-ți faci probleme. Pe actuala chitara am un Gotoh Locking, care are doar avantajul cã nu picã pe jos atunci când schimbi corzile.

La cheițe nu mã bag, pentru cã n-am avut locking pânã acum.

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos de raspunusuri.

 

Mai mentionez ca o sa cante printr-un amp all-valve, deci conteaza mult nuantele.

 

Daca a mai avut cineva experienta cu tunerele alea, as mai vrea niste pareri Gotoh Magnum locking vs Sperzel Locking (sunt cam panicat din punctul asta de vedere pentru ca sunt obisnuit sa manuiesc tunerele doar cand schimb corzile :) )

 

Si ce nu m-am lamurit e daca se simte prezenta unui maple top daca am doze EMG active, de asemenea cea a corpului full thickness.

Link to comment
Share on other sites

IN mod sigur se simte. Dozele (active sau pasive) sunt numai si numai niste traductoare. Sunetul apartine instrumentului, lemn, constructie, mecanica.

 

Cheitele (sperzel, magnum gotoh) nu cred ca prezinta vreo problema. Oricum un set este pe la 60-70$, la pretul de 1590 E (adica 2400 $) nu prea mai conteaza. De altfel cred ca sunt la fel de bune si unele si celelalte.

Link to comment
Share on other sites

Well, daca se simte atunci ma atrage puternic maple top-ul ala, asa ca transfer preferinta spre Eclipse I-CTM. Si dat fiind ca am o chitara all-maple pentru urlaturi si as vrea ceva complementar, dar tot nervos, probabil ca o sa merg pe Full Thickness.

 

Multumesc frumos de sfaturi si accept in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Din discutiile pe care le-am avut cu niste oameni pe alte forumuri straine, e o diferenta mai mult decat sesizabila dintra FT si normal... in favoarea FT evident. Altfel, loose the EMG's :)

Link to comment
Share on other sites

:) hehehe...o sa renunti la Eclipse :)

 

Adi, Cearny a avut un Eclipse... de ce nu-l intrebi ce si cum?

Auzi, dar de ce nu un LP Standard la care sa-i bagi EMG-uri? Atunci chiar ai avea ... oaie :)

 

Uite ca nu stiam treaba asta, o sa-l intreb.

 

Cat despre Gibson, e semnificativ mai scump si m-ar durea sufletul sa-l sap sa fac loc de baterie. Mai e si problema cu gatul... Ma inteleg mult prea bine cu Thin U-ul de ESP.

Link to comment
Share on other sites

Sortimentul de Les Paul care m-ar tenta ar fi asta http://www.thomann.de/nl/gibson_lpstd6hs.htm

 

Exista niste probleme cu el:

 

1. Nu cred ca am unde sa pun bateria pt EMG-uri fara sa-l gauresc (da, vreau neaparat EMG-uri pe chitara asta).

2. Fretboard de palisandru, iar eu vreau foarte tare abanos.

3. Neck shape. Ma repet, I LOVE Thin-U.

4. Diferenta de pret acopera aproape jumate de Horizon :)

 

Ca sa intelegeti planul meu:

 

Chitara [LTD M-1000 w/ EMG's or ESP Eclipse w/ EMG's or ESP Horizon w/ SD's or LTD M-252 w/ SD's] -> Crybaby -> TS808 -> Koch Powertone II cu un Deluxe Memory Man in FX Loop

 

Gibsonu probabil ca o sa vina si el cand o sa curga banii cu debit mai puternic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Sortimentul de Les Paul care m-ar tenta ar fi asta http://www.thomann.de/nl/gibson_lpstd6hs.htm

 

Exista niste probleme cu el:

 

1. Nu cred ca am unde sa pun bateria pt EMG-uri fara sa-l gauresc (da, vreau neaparat EMG-uri pe chitara asta).

2. Fretboard de palisandru, iar eu vreau foarte tare abanos.

3. Neck shape. Ma repet, I LOVE Thin-U.

4. Diferenta de pret acopera aproape jumate de Horizon :)

 

Ca sa intelegeti planul meu:

 

Chitara [LTD M-1000 w/ EMG's or ESP Eclipse w/ EMG's or ESP Horizon w/ SD's or LTD M-252 w/ SD's] -> Crybaby -> TS808 -> Koch Powertone II cu un Deluxe Memory Man in FX Loop

 

Gibsonu probabil ca o sa vina si el cand o sa curga banii cu debit mai puternic.

pai ia-l de pe ebay, uite aici : http://cgi.ebay.com/New-2007-GIBSON-LES-PA...bayphotohosting

Link to comment
Share on other sites

Pai in chitarele pe care le am acum am vazut si eu ca ar incapea, dar probabil ca mi-am imaginat ca spatiul e mai stramt in cazul Les Paul-ului pentru ca are 4 pot-uri.

 

Well, daca ziceti voi ca incape va cred pe cuvant. Se pare ca mai am de procesat la decizia asta :)

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

Guest fort13
La cat de bine putea sa sune Eclipse-II-ul VHB care mi-a trecut prin maini (acustic in primul rand, si neavand full thickness sau alte balarii), sunt de parere ca Eclipse I-ul ala e alegerea perfecta pentru tine. Oricum, mai dezbatem si offline :)

 

 

Salut! eu am un ESP Eclipse Paul Landers.Daca vrei sa auzi cum suna asculta melodia -Viata_FORT13.O gasesti pe www.fort13.ro -sectiunea music,piesa a fost inreg. cu aceasta chitara.Oricum un sfat:tot ce e sub 1000e sunt copi.Oricum merita, e o chit buna cu un sound f agresiv.Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.