www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Music Store - Jimi Hendrix Guitar Replica


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am primit vineri catalogul de la Musicstore si mi-a atras atentia o replica a chitarii lui Jimi Hendrix (Woodstock) redusa de la 800 euro la vreo 490 euro. Ma gandeam ca e cineva interesat si, evident, are si banii, pentru ca, zic eu, merita. Intrati pe site la Muscicstore si accesati catalogul online. O gasiti pe prima pagina de la sectiunea chitari.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am primit vineri catalogul de la Musicstore si mi-a atras atentia o replica a chitarii lui Jimi Hendrix (Woodstock) redusa de la 800 euro la vreo 490 euro. Ma gandeam ca e cineva interesat si, evident, are si banii, pentru ca, zic eu, merita. Intrati pe site la Muscicstore si accesati catalogul online. O gasiti pe prima pagina de la sectiunea chitari.

 

Si ce avea acea chitara ceva special ? in afara ca a cantat Hendrix ?

 

Hendrix canta cam pe ce apuca , nu avea nimic special la chitare , singurul lucru special doar el,..Hendrix .

 

A cantat pe multe chitare de-a lungul carierei sale .

Link to comment
Share on other sites

Si ce avea acea chitara ceva special ? in afara ca a cantat Hendrix ?

 

Hendrix canta cam pe ce apuca , nu avea nimic special la chitare , singurul lucru special doar el,..Hendrix .

 

A cantat pe multe chitare de-a lungul carierei sale .

 

Stai putin ca n-am spus ca a cantat Hendrix pe ea! E o copie, bineinteles. Cred ca era putin ciudat ca o chitara a lui Hendrix sa coste 500 de euro. Este modelul Jimi Hendrix cel, sa zicem, folosit la Woodstock. M-am gandit ca poate cineva si-o doreste, dar i se pare prea scumpa. Acum avea ocazia s-o ia mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Stai putin ca n-am spus ca a cantat Hendrix pe ea! E o copie, bineinteles. Cred ca era putin ciudat ca o chitara a lui Hendrix sa coste 500 de euro. Este modelul Jimi Hendrix cel, sa zicem, folosit la Woodstock. M-am gandit ca poate cineva si-o doreste, dar i se pare prea scumpa. Acum avea ocazia s-o ia mai ieftin.

OK , nici nu am crezuit asa ceva , doar am vrut sa precizez ca se face mare valva in sensul " furtuna in olita de noapte " . Hendrix nu a avaut o chitara super favorita etc etc canta pe ce apuca le schimba mereu , asa ca nu era nici o taina chitara sa de la "oriunde".

 

De exemplu mai vestite si mai pretioase sunt cele doua Strat-uri ed la Shadows ce nu au fost vandute si posesori nici nu se gandesc sa le vanda .Acelea chiar ca sunt douya chitare legendare mai ales priima a lui Hank , Red Fiesta adusa de Cliff Richard din SUA primul Strat din anglia ( ever).

Nefiind cu nici o schimbare in constructie sau dotari chiar sui dupa acestea se pot face numai reeditari din anul respectiv folosind exact aceiasi "reteta" , cea ce nu-i rau pe langa atatea Strat-uri de nici o culoare ce s-au fabricat dupa '68 si pana in '84.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mike Eldred de la Fender Custom Shop a realizat 4 reproduceri (clone) ale Stratului folosit de Jimi Hendrix la Woodstock. Un exemplar a fost daruit familiei artistului, altul a ramas la Fender Custom Shop, cel de-al treilea a fost donat EMP-ului (the Experience Music Project) - care intre 2003 si 2007 au organizat o expozitie dedicata lui Hendrix, iar ultimul exemplar a fost scos la licitatie.

 

Cam asa arata clona chitarii pe care Hendrix a cantat la Woodstock (Fender Stratocaster 1968):

WoodstockClone.gif

 

 

http://www.stratcollector.com/corner/archives/000348.html

http://www.pbase.com/jroy/woodstockstrat

 

smileys107.gif

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Este copiata la milimetru (clona) dupa original. Dupa cum am spus, doar 4 bucati au fost realizate. Citeste articolele din linkuri. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

daca se analizeaza chitarele fender stratocaster pe care a cantat hendrix, se poate observa, cu usurinta, ca toate aceste chitare erau, in 

principiu, chitare normale pt. dreptaci, intoarse invers, ca sa poata canta hend

r

ix, care era stangaci.

aparent, singura modificare vizibila era aceea a pragusului de la nut, in vederea montarii corzilor invers. aici exista, insa, un mare DAR, deoarece sunetul obtinut de hendrix (in afara abilitatilor sale de necomentat) era dictat si de schimbarile care se intamplau in momentul in care un astfel de stratocaster era intors invers.

mai precis, un dreptaci ar fi putut sa beneficieze de aceste, hai sa le zicem "avantaje", spre a obtine niste sunete gen "hendrix", doar folosind un stratocaster left hand intors, la randul lui, invers.

in principiu, sunt trei schimbari mari care au loc, cand un stratocaster vintage este intors invers:

in primul rand, doza de la bridge, va fi inclinata invers, motiv pt. care sunetul corzilor inalte va deveni ceva mai cald si mai putin "intepat".

in al doilea rand, sa nu uitam un amanunt deosebit de important si anume ca dozele de tip "staggered", cu care sunt utilate acest tip de chitare, au polii inegali, deci si fluxul magnetic este inegal, in functie de inaltimea magnetului din dreptul corzii respective. ei bine, daca la un stratocaster normal, fluxul magnetic cel mai mic este obtinut in dreptul corzii a IIa, adica B, in cazul unei chitare intoarse pe dos, de acest flux magnetic mai scazut beneficiaza coarda a Va. urmarind cu atentie cat de ridicati sunt polii dozelor de tip "staggered", observam ca de fluxurile magnetice cele mai puternice, beneficiaza, in cazul chitarelor de tip stratocaster intoarse invers, primele trei corzi. aici este unul dintre marile "ofuri" din sunetul hendrixist si anume ca atunci cand coarda I (E) este intinsa, ea iese din fluxul magnetic al propriului pol al dozei si intra in fluxul magnetic al polului corzii urmatoare B. daca la chitarele normale fluxul magnetic al corzii B este mai scazut, asa cum am aratat anterior, in cazul intoarcerii chitarei, prin intindere coarda E intra intr-un camp magnetic si mai puternic, generat de polul mai ridicat al corzii B si sunetul se sustine in continuare, in loc sa scada. cei care au incercat asa ceva si au urechea formata, este imposibil sa nu

 observe diferenta.

in al treilea rand, in momentul in care chitara este intoarsa pe dos si headstockul este intors pe dos iar partea pasiva a corzilor groase (cuprinsa intre pragus si axul cheii de acordaj) au in acest caz ocazia sa fie mult mai lungi si sa vibreze mai pregnant, deci diferit.

in concluzie, chitara care face subiectul acestor discutii nu este decat un model de stratocaster care inglobeaza toate aceste "avantaje" generate de o chitara left hand intoarsa invers, pe un corp normal, cu acc

es normal catre pozitiile inalte, destinat dreptacilor.

si sa nu uitam inca un amanunt deosebit de important si anume ca gatul chitarelor din acea perioada nu era de tip "one piece maple neck" ci de tip "maple cap", ceea ce genera si alte modificari in sunet.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

....detaliaza te rog "maple cap"....pt astia mici si nestiutori :) ...singurul lucru stiu ca e de prin`68 si griful nu avea skunk stripe...in rest nush cu ce se mananca...

capac! gatul este din maple si deasupra se lipeste "board"-ul, tot din maple, dar laminat. este tehnologia asemanatoare celei dintre anii '58-'61, numai ca atunci "capacul" era din rosewood si se numea "slab board" si nu "maple cap". ulterior, de pe la jumatatea anului 1962, board-ul de rosewood s-a subtiat si curbat si la partea pe care se facea lipirea, tehnologie folosita pana in 1970 si denumita "curved rosewood". in 1966, in cataloagele fender, apare si optiunea "maple cap", dupa tehnologia descrisa mai sus.

 

"skunk stripe" este dunga de culoare mai inchisa, care se vede pe spatele gaturilor, dupa ce a fost acoperit, cu lemn de nuc, santul in care se introduce tija de reglaj (truss rod) a gatului. acest mod de a introduce tija de reglaj in interiorul gatului a aparut la inceputul anilor '50 (one piece maple neck) si a durat pana in 1958, cand s-a trecut la o alta tehnologie de introducere a truss rod-ului: in gatul propriu zis, din maple, se sapa un sant, de data asta pe suprafata de lipire, in care se introduce tija de reglaj si apoi se aplica "board"-ul din rosewood. in felul acesta a disparut acea dunga de pe spatele gatului, dar a reaparut prin 1970, atunci cand s-a revenit la vechea tehnologie, precum si la gatul de tip "one piece maple neck".

deci, nu numai de prin '68, ci din 1958 pana in 1970, stratocasterele nu au avut acea dunga pe spatele gatului si nici dopul (la nut-tot de culoare mai inchisa-nuc), in care se fixa truss rod-ul.

din 1971, odata cu aparitia truss rod-ului de tip "bullet", a reaparut si "skunk stripe"-ul.

de prin 1981, odata cu diversificarea modelelor de fender, aceasta "skunk stripe" apare sau dispare in functie de tehnologia adoptata pt. fabricarea modelului respectiv.

multumit?

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.