www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Viata De Freelancer


GhitaB
 Share

Recommended Posts

Programare in ce ? :)

Daca e vorba de php cruce mysql e plina piata de d-astia. Daca e vorba de consulant SAP atunci mai discutam :)

 

Daca vrei sa te faci freelancer pregateste-te sa te faci si foarte bun.

 

Încã nu m-am îndreptat spre un anumit domeniu.

Dar m-ar tenta C# (.NET, Visual Studio).

Probabil cã o sã învãț ºi PHP, MySQL...

 

Dar în acelaºi timp îmi place sã desenez.

Deci, poate mi-ar place ceva legat de design. :)

(În sensul ãsta am început sã învãț un pic de Photoshop, Photo Impact...)

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
Încã nu m-am îndreptat spre un anumit domeniu.

Dar m-ar tenta C# (.NET, Visual Studio).

Probabil cã o sã învãț ºi PHP, MySQL...

 

Dar în acelaºi timp îmi place sã desenez.

Deci, poate mi-ar place ceva legat de design. :)

(În sensul ãsta am început sã învãț un pic de Photoshop, Photo Impact...)

 

in romania nu prea gasesti proiecte c#....decat foarte greu sau trebuie sa negociezi cu clientul

mai ales sa faci siteuri aspx.....serverle sunt putine ,sunt putini doritori

poti gasi sa te angajezi ca programator in .net in bucuresti se cauta

eu din pacate sunt cam mic ,astia cer sa fii macar in anul 2 de faculta la poli sau univ de info

si sunt salariile atractive

php ...o sa scada piata in cativa ani....nu mai ofera nimic nou

dar gafaie serverele de el

la .net iti trebuie win 2003 server sau 2000 server si e cam scump

Edited by CrazySound
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa te faci freelancer pregateste-te sa te faci si foarte bun.

 

Asta o voi lua în considerare. Un principiu stabilit! Sã vedem ce ar mai trebui sã am în vedere...

 

Pe scurt: Am fãcut liceu de matematicã-informaticã unde am învãțat Turbo Pascal (ºi mi-a plãcut mult). Acum sunt anul II la informaticã. Am învãțat C, C++. Am sudiat programare orientatã pe obiecte (în C#). Dar în afarã de programare (care cred cã mi-ar place) simt cã aº ºi desena (desenez de când mã ºtiu... chiar dacã nu am fost instruit în domeniul ãsta). Încerc sã mã decid între: a lucra la o firmã (dupã ce voi termina facultatea) sau a lucra ca freelancer începând de acum. ªi în acelaºi timp... sã fac ceva ce sã conținã ºi programare ºi desen. :)

 

N-am fost scurt...

 

in romania nu prea gasesti proiecte c#....decat foarte greu sau trebuie sa negociezi cu clientul

mai ales sa faci siteuri aspx.....serverle sunt putine ,sunt putini doritori

poti gasi sa te angajezi ca programator in .net in bucuresti se cauta

eu din pacate sunt cam mic ,astia cer sa fii macar in anul 2 de faculta la poli sau univ de info

si sunt salariile atractive

php ...o sa scada piata in cativa ani....nu mai ofera nimic nou

dar gafaie serverele de el

la .net iti trebuie win 2003 server sau 2000 server si e cam scump

Merci de informații. Sã vedem apare vreun freelancer pe aici?

Link to comment
Share on other sites

Einar e vorba doar the the right tool for the right job :)

Si da se ruleaza la greu SI windows pe masini server :)

 

http://blog.taralunga.ro/2008/03/28/limbajele-joburilor/

 

http://www.tiobe.com/index.php/content/pap...tpci/index.html

 

Atentie acolo e doar cererea ! Nu zice nimeni ca un programator junior in C/C++ poate sa ia dublu decat un junior php!

Link to comment
Share on other sites

Nu este usor sa lucrezi pe cont propriu (freelancer). Trebuie sa fii bun ca sa te afirmi si sa rezisti. E mai frumos, deoarece tu iti alegi clientii, proiectele, iti aranjezi timpul liber (ma rog, sper sa ajungi la nivelul asta). :)

E valabil pana in momentul in care nu-ti mai permiti sa refuzi clientii principali. Cand ajungi sa fii bun, un client multumit apeleaza la tine ca si prima optiune, dar nu intotdeauna o sa poti sa-i faci loc intre alte proiecte. Ai de ales intre a refuza sau a accepta cu riscul de a te ingropa in munca. Atunci totul devine muuult mai naspa decat o slujba oarecare. Rezultatul: bani multi, timp sa-i cheltui ioc. Decat poate intr-o perioada moarta (exista si riscul asta).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

asculta aici la "tatal" tau (macar prin username) - ca sa fii freelancer cu adevarat - si sa si traiesti din asta -, pentru ca altfel geme tara de "freelanceri", indiferent de domeniu, trebuie sa ai ceva foarte bun de vanzare... freelancerul nu intra "sub contract", ci vinde ceva intr-un termen foarte scurt de care un cineva are nevoie la un moment dat... da lovitura, apoi cauta altceva de vanzare, un alt client and so on... a fi freelancer inseamna - cum a zis cineva mai devreme - sa fii foarte bun pe un domeniu, atat de bun incat sa-ti permiti sa mergi pe cont propriu... reversul e ca orice freelancer, oricat ar fi de bun, tot sfarseste intr-un contract pe bani grei... altfel nu se poate... freelanceshceala e chestie de scurta durata si de afirmare maxima... de fapt, in final, vinzi produsul finit, adica, pe tine... cum a zis altcineva, daca esti student si esti foarte bun, baga mare, asta e momentul tau!

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

http://www.rentacoder.com/RentACoder/default.asp

 

Vezi p-acolo cam ce se da si ce se cere.

 

Eu tocmai m-am angajat ca programator, dar inainte de asta m-am holbat pe vechiul cont de Rent A Coder sa vad ce mai misca p-acolo si am fost profund dezamagit de cum se plateste.

 

Eu iti recomand sa nu te apuci de treaba efectiva inca. Gaseste-ti proiecte de dezvoltat pentru tine sau pentru scoala ca sa capeti experienta in orice limbaj Object Oriented. Tranzitia de la unul la altul e lejera cand stapanesti bine bazele. Dupa aia o sa gasesti destule job-uri cu program flexibil care sa merite mai mult decat lucrul ca freelancer.

 

Bineinteles, daca devii extrem de bun pe o anumita felie si iti faci contacte cu oameni care cauta asa ceva poate merita si freelancing-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

ah ce as vrea sa fiu un freelancer care sfarseste in niste bani foarte foarte da foarte grei. iau o pauza cu freelanceringul si dupa ce ii termin devin din nou freelancer. lansandu-ma singur in freelancerie.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
http://www.mono-project.com/Main_Page

Tu chiar crezi ca ruleaza cineva windows pe un server?

ON-TOPIC: Incearca sa inveti java si python, pentru ca exista destul de putini programatori specializati in asa ceva, comparativ cu cererea.

 

da si pica siteul din 5 in 5 secunde....

nush acum poate au rezolvat problema

oricum IIS si Tomcat sunt facute pentru asa ceva

+ pe ele poti tine orice site facut in orice limbaj

si ..python?? :) zi mi un program facut in python de il folosesc sute de mii de useri

 

Later Edit:

E mai bine sa lucrezi intr-o firma ...lucru in echipa.. asta cer majoritatea firmelor

eu m-am chinuit cu inca 2-3 prieteni sa facem programe relativ simple dar pe bani

si e cam greu sa tragi de unu de altu sa termine on time si apoi sa imbini ce a facut unul ce a facut celalalt si apoi sa corectezi buggurile

dar acumulezi experienta

din c# se castiga mult afara in germania si in anglia mai ales:)

Edited by CrazySound
Link to comment
Share on other sites

0wned :)

 

Dudu daca facultatea iti ofera suficiente oportunitati de muradarire pe maini atunci NU angajarii. Daca nu , aia e, sa se angajeze. N-am zis sa stea sa o frece in timpul facultatii pentru ca ar fi pierdere de timp. Mai mult de jumatate din materiile predate pe la noi sunt wanking sau sunt predate de asa mainera incat sa fie wanking.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
Toate frontendurile Google sint Python, impreuna cu grosul middleware-ului. Backendul

e scris in C++.

aa nu stiam...oricum mai bine Java decat Python

Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

da si pica siteul din 5 in 5 secunde....

nush acum poate au rezolvat problema

oricum IIS si Tomcat sunt facute pentru asa ceva

+ pe ele poti tine orice site facut in orice limbaj

si ..python?? death.gif zi mi un program facut in python de il folosesc sute de mii de useri

Wikipedia, din cate stiu eu foloseste mono. Este vorba in primul rand de stabilitatea platformei, iar aici windows nu exceleaza. E posibil sa fie folosit pe servere, dar nu mi se pare o solutie buna, din motive de stabilitate,securitate si tech support.

Cat despre python, sa stii ca valoarea unui program nu e neaparat proportionala cu numarul de utilizatori. Python este foarte folosit pentru tool-uri, si in special in aplicatii unde se pune accent pe cost redus de dezvoltare(in python se programeaza relativ rapid, dupa parerea mea mai rapid decat in java).

Edited by Einar
Link to comment
Share on other sites

Wikipedia, din cate stiu eu foloseste mono. Este vorba in primul rand de stabilitatea platformei, iar aici windows nu exceleaza. E posibil sa fie folosit pe servere, dar nu mi se pare o solutie buna, din motive de stabilitate,securitate si tech support.

Cat despre python, sa stii ca valoarea unui program nu e neaparat proportionala cu numarul de utilizatori. Python este foarte folosit pentru tool-uri, si in special in aplicatii unde se pune accent pe cost redus de dezvoltare(in python se programeaza relativ rapid, dupa parerea mea mai rapid decat in java).

Ce intelegi prin "wikipedia foloseste mono" ? Daca te referi strict la site atunci sa stii ca e tinut pe mediawiki, care e scris in PHP5. Baza de date e tinuta (Sau era tinuta ultima oara cand m-am documentat eu) peste mysql.

 

Si ca mica ironie , siteul mono este facut tot peste mediawiki (vezi jos de tot pe site un mic logo :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
Wikipedia, din cate stiu eu foloseste mono. Este vorba in primul rand de stabilitatea platformei, iar aici windows nu exceleaza. E posibil sa fie folosit pe servere, dar nu mi se pare o solutie buna, din motive de stabilitate,securitate si tech support.

Cat despre python, sa stii ca valoarea unui program nu e neaparat proportionala cu numarul de utilizatori. Python este foarte folosit pentru tool-uri, si in special in aplicatii unde se pune accent pe cost redus de dezvoltare(in python se programeaza relativ rapid, dupa parerea mea mai rapid decat in java).

 

ca e python, java,cobra sau c#

programarea e aceeasi tot for while if stau la baza

toate celalalte functii predefinite, clase etc sunt folosite sa iti usureze munca, ca doar nu te apuci sa le faci in assambler

limbajul il poti invata de pe net, uitandu-te peste helpuri sau in codul altora

 

pana la urma e decizia ta(ca freelancer) sa lucrezi in ce vrei

 

si sa nu

depaseasca nivelul programatorului indian, care posteaza pe codeproject.com

indienii sunt superi tari :):)

si unele indicatii si programe facute de ei te ajuta extrem de mult sa nu stai 3-4 ore sa descoperi 1 functie ,2 pentru ca e sintaxa naspa

 

"Dintr-o data parerea ta nu mai pare asa importanta :D "

:)

Link to comment
Share on other sites

eu sunt freelancer. adica sunt grafician, in sensul ca sunt pfa (persoana fizica autorizata) pe graphic design. asta o fac avand doua job-uri part-time ca grafician si contractele mele personale. in doua vorbe> photoshop, indesign, illustrator, corel, xara, acrobat, quark, etc.

"freelancer" a punctat destul de bine, dar nu a pus punctul pe i> ca freelancer trebuie sa stii mai ales sa vinzi, si mai ales sa stii sa vinzi ceea ce produci. asta, din pacate, este o alta meserie, decat ceea ce produci. nu este deloc obligatoriu sa fii cel mai bun pe piata, trebuie sa stii sa iti gasesti nisa de vanzare. pentru ca peste tot exista cerere> mai mare, mai mica, mai bine platita, mai prost platita. trebuie sa stii sa iti alegi clientii in functie de ceea ce poti sa faci, sa stii carei categorii de cumparatori de adresezi. loc exista pentru toti, dar profit bun vor face cei care stiu aceste lucruri> cui sa vanda ceea ce pot ei produce.

nu ma pricep la programare, totusi pot pune o intrebare> ce vrei sa faci? un proiect de un milion de euro pentru un partener sau 1000 de proiecte de 1000 de euro? eu unul, aleg ultima solutie, pentru ca nu stai intr-un singur platitor, pentru ca iti intra bani din toate partile, iar daca unul renunta nu pierzi totul. parerea mea este ca e bine sa ai un contract mare si mult mai multe mici. daca cel mare pica, la un moment dat, sau se termina, macar stii ca ramai cu restul.

nu toti freelancer-ii termina intr-un contract mare. eu, spre exemplu, am cam tot ce imi trebuie si nu alerg neaparat dupa bani. de aceea, nu voi sfarsi la patron pentru ca am o varsta la care imi doresc sa lucrez numai pentru clientii mei si pentru acele part-time-uri care ma solicita moderat (si care imi asigura plata impozitelor). dar depinde ce vrei, daca iti doresti sa faci avere si sa fii in highlife, o sa sfarsesti in contractul ala mare, daca vrei o viata decenta, lipsita de griji si de sefi idioti, vei lucra pentru tine.

important este sa ajungi la momentul in care nu mai trebuie sa iti vinzi tu produsul ci sa te caute cumparatorii si sa iti ceara sa lucrezi pentru ei. si, ma repet, nu e vorba de marii cumparatori, ci de aia mici si multi care au nevoie de serviciile tale, de produsele tale.

eu unul prefer sa fac 15 flyer-e decat un manual de identitate vizuala. banii sunt aceeasi, timpul de lucru este mai mic la flyer-e.

Link to comment
Share on other sites

Exemplu cu eve online este total inadecvat, ca jucator al acestui joc bag mana in foc ca este foarte prost realizat atat dpdv al clientului cat si al server-ului.Si cu toate astea continui sa-l joc pentru ca-mi place... :)

 

http://www.python.org/about/quotes/

 

Pentru alte exemple elocvente de "chestii" realizate in python, care de altfel e un limbaj foarte destept.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
EVE Online.

 

 

E ca si cand ai spune ca e mai buna o basculanta decat o motocicleta Harley-Davidson.

Oricum n-ai folosi unul din limbaje unde ar fi natural sa-l folosesti pe celalalt, si invers.

 

true,dar ma refeream la sintaxa care e urata rau

Link to comment
Share on other sites

Ce intelegi prin "wikipedia foloseste mono" ? Daca te referi strict la site atunci sa stii ca e tinut pe mediawiki, care e scris in PHP5. Baza de date e tinuta (Sau era tinuta ultima oara cand m-am documentat eu) peste mysql.

Scuze, nu am fost specific. Bot-ul de indexare este scris in mono. Eu cel putin asa stiu. Restul site-ului e, intr-adevar php.

ca e python, java,cobra sau c#

programarea e aceeasi tot for while if stau la baza

Nu e adevarat. Daca pleci cu mentalitatea asta ajungi foarte prost. Nu abordezi la fel un program in c++ cum il abordezi in php, si ca sintaxa sunt asemanatoare. La fel, un programator in c++ poate avea probleme mari cu java(eu am avut, si am pretentia ca stiu c++ bine), pentru ca sunt pur si simplu principii diferite. Ah, daca vrei sa faci tema la info, nu conteaza limbajul. Daca vrei sa lucrezi la un proiect serios, conteaza enorm sa te simti in elementul tau in limbajul respectiv.

Inca un lucru care am vazut ca se practica la noi: "Teorie e pentru prosti, practica conteaza". Personal mi se pare o tampenie. Teoria face diferenta intre un programator si cineva care stie sa programeze. Daca habar n-ai ce inseamna algoritm, sau structuri de date, etc nu poti sa programezi cum trebuie, oricata experienta ai avea. Din pacate lenea isi are cuvantul de spus(plus 'groaza' de a face ceva scolareste).

P.S. Este foarte important ca tinarul student sa incerce sa-si dea seama ce anume

din IT ii place si sa se concentreze pe ramura respectiva. Altfel, risca sa invete

superficial o sumedenie de tehnologii fara legatura unele cu altele si sa nu

depaseasca nivelul programatorului indian, care posteaza pe codeproject.com

programe care afiseaza suma a doua numere. Dupa maturizare apare si usurinta

de-a trece de la o tehnologie la alta.

+1

Invatatul din tutoriale merge pana la un punct. Si de punctul ala nu reusesc sa treaca majoritatea indienilor.

 

true,dar ma refeream la sintaxa care e urata rau

lol.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
Scuze, nu am fost specific. Bot-ul de indexare este scris in mono. Eu cel putin asa stiu. Restul site-ului e, intr-adevar php.

 

Nu e adevarat. Daca pleci cu mentalitatea asta ajungi foarte prost. Nu abordezi la fel un program in c++ cum il abordezi in php, si ca sintaxa sunt asemanatoare. La fel, un programator in c++ poate avea probleme mari cu java(eu am avut, si am pretentia ca stiu c++ bine), pentru ca sunt pur si simplu principii diferite. Ah, daca vrei sa faci tema la info, nu conteaza limbajul. Daca vrei sa lucrezi la un proiect serios, conteaza enorm sa te simti in elementul tau in limbajul respectiv.

Inca un lucru care am vazut ca se practica la noi: "Teorie e pentru prosti, practica conteaza". Personal mi se pare o tampenie. Teoria face diferenta intre un programator si cineva care stie sa programeze. Daca habar n-ai ce inseamna algoritm, sau structuri de date, etc nu poti sa programezi cum trebuie, oricata experienta ai avea. Din pacate lenea isi are cuvantul de spus(plus 'groaza' de a face ceva scolareste).

 

normal ca alta abrodare c++ e pentru stand alone application php pentru web

dar daca stii c++ poti sa inveti repede php

Da e foarte bine sa programezi in domeniul tau ,dar faci proiecte si in functie de cerere

venind vorba de freelancer...daca stai si cauti proiecte doar pentru un singur limbj de programare mori de foame

daca imi dai un proiect sa ti-l fac in 2-3 saptamani(depinde de proiect)

1 saptamana stau sa invat sintaxa sa vad cum merge treaba

cealalta sa scriu programul

aa si daca nu merge, ceri ajutor, te zbati mai mult

Link to comment
Share on other sites

ca e python, java,cobra sau c#

programarea e aceeasi tot for while if stau la baza

toate celalalte functii predefinite, clase etc sunt folosite sa iti usureze munca, ca doar nu te apuci sa le faci in assambler

 

Raspuns nu (neaparat). Incearca sa vezi programare functionala ( haskell, scheme, lisp,f#). Nu totul e if then elese :)

Si da are domenii de aplicabilitate

 

 

apropo de indieni daca aveti chef sa radeti putin urmariti threadul asta (nu conteaza subiectul ci posturile repetitive ) http://forum.java.sun.com/thread.jspa?thre...=0&tstart=0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.