www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Legata De Fx Loop


stelica
 Share

Recommended Posts

am un roland cube-15x si vreausa-l modific putin, sa-i creez un fx loop(send/return)

are "line in" deci un fel de return.

intrebarea mea e de unde sa scot "send" din montaj.ma gandeam sa-l scot de la potentiometrul de volum,imediat dupa potentiometru.n-am nici schema electronica.

e binevenita orice idee mai desteapta

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

am un roland cube-15x si vreausa-l modific putin, sa-i creez un fx loop(send/return)

are "line in" deci un fel de return.

intrebarea mea e de unde sa scot "send" din montaj.ma gandeam sa-l scot de la potentiometrul de volum,imediat dupa potentiometru.n-am nici schema electronica.

e binevenita orice idee mai desteapta

 

daca vrei sa inseriezi un efect ( sau mai multe inseriate) fara sa ai si semnalul direct ,( doar ca sa folosesti preampul dun "cube " si sa scapi de zgomotul efectelor) pur si simplu iesi pe potmetru ( cu intreruperea continuitatii ) si la return continui in punctul unde era cuplata iesirea de pe potmetru.

 

Daca vrei sa ramana semnalul direct si cele din "loop" sa vin ain paralel ai nevoie de un mic "mixer" si un sumator .Acestea la multe statii este realizat doar prin cateva rezistoare .La scule mai pretentioase exista bufere , preamp si sumer cu tranzistoare sau IC .

 

cauta scheme de statii cu FX Loop si adapteaza la statia ta .sau pur si simplu un effect loop ce il intercalezi in cale catre "line in"( duopa preampul din "cube"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest dau.bine

Salut Stelica

Daca inca n-ai apucat sa faci , uite aici , simplu si merge brici:

 

si alimentarea, in caz ca n-ai vreo infasurare cu priza mediana pe traful tau

Daca ai probleme cu nivelul semnalului la iesirea din preeu , in sensul ca e prea mic /mare sa ataci vreo pedala , da un semn sa-ti recalculez divizorul si amplificarea

post-1229-1217229446_thumb.jpg

post-1229-1217229497_thumb.jpg

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.