www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Ce Combin Pedala Grunge?


Guest Katana_Edgar
 Share

Recommended Posts

Guest Katana_Edgar

Am o pedala analog Grunge de la digitech si ma gandeam ori cu un Multi Chorus ori cu o pedala analog Phaser.

Voi ce ma sfatuiti?

As vrea sa fac un efect de genu godsmack. Ceva heavy-alternative.

Link to comment
Share on other sites

sigur e analog pedala DIGItech grunge?nush daca e...apoi, nu stiu daca sunt in masura sa dau un sfat exact insa cred ca pe langa pedala aia, ca sa sune cum vrei tu(deoarece e o pedala relativ slabuta), iti va trebui o chitara buna cu humbuckere bune si probabil si un amp bunicel:)

 

e posibil sa nu obtii ce vrei tu daca investesti intr-un chorus sau un phazer:)nu osa-ti sune chitara mai greu sau mai nush cum cu ele:)...mai bine ai incerca un egalizator...un compressor...sau daca nu ai in posesie(o doza buna in bridge).

 

sper sa fi intzeles despre ce vrei tu sa obtzii:)

 

spor

Link to comment
Share on other sites

Salut, cred ca e cam subiectiv combinarea de pedale, dar poate iti faci o idee aici: http://www.bossus.com/experience/interactive_demos/ da click pe Essential Effects Lab si pe Virtual Pedal Board ai grija sa selectezi unde trebuie un stil, (rock, blues, etc) si lead sau rythm, altfel nu o sa poti da drumu la sample-uri. Fii mai atent la cum se schimba sunetul cand adaugi chorus, sau comp, nu neaparat la calitatea initiala a distorsului, daca intelegi ce vreau sa zic.

Link to comment
Share on other sites

hai ca revin si cu parerea mai subiectiva, decat aia obiectiva :). Phaser sau Chorus, iti moduleaza sunetul, Chorus il scoate un pic "out of tune" si il combina cu cel original, iar Phaser il combina cu un sunet care mie imi aduce aminte un pic de wah. Dupa gustul meu, astea iau din cruzimea distorsului, hmm, cum sa zic, parca nu mai e asa de taios distorsul dupa. E okay sa le folosesti cateodata, sau pt un lead, etc, dar mie de ex. nu imi place sa pun efecte de modulare pe distors (imi place sa sune crud si cu viata).

1. EQ (+1 pt Einar), ai o gramada de posibilitati, am un Boss GE7, iti poti modula foarte mult tonul distorsului, daca il pui inainte de distors, poti sa il folosesti si pt boost, adica iti mareste gain-ul. Totusi daca il pui inainte de distors, iti va mari si "hum"-ul. BTW EQ-ul e o scula destul de tricky, e posibil sa ai nevoie de mult timp sa iti scoti sunetul care iti trebuie.

2. Compressor, si asta e o jucarie super, am un CS3, pe langa faptul ca iti mareste sustain-ul, are si level, cu care la fel ca mai sus, poti mari gain-ul. Din pacate faza cu Hum-ul ramane valabil si aici, vei avea nevoie de un NoiseGate sa tii zgomotul in frau. Oricum, e super jucaria, eu dintr-un singlecoil de neck, cu un distors de metal + compressor, pot sa scot un sunet gen Malmsteen foarte fain.

3. Daca vrei gain mai mare, cea mai buna idee ar fi o pedala de metal distortion ca lumea (Rocktron Metal Planet, Boss Metal Zone, Marshall jackhammer, Line6 UberMetal & Co)

Link to comment
Share on other sites

Am o pedala analog Grunge de la digitech si ma gandeam ori cu un Multi Chorus ori cu o pedala analog Phaser.

Voi ce ma sfatuiti?

As vrea sa fac un efect de genu godsmack. Ceva heavy-alternative.

 

compresor / grunge/ EQ/ expansor si reverb .

 

cum a scris un coleg mai sus ....

 

delay, chorus, flanger deschide si inmoaie tonul , se pierde din atac din cazua multiplicari atacului care ajunge cand in faza cand in antifaza cu semnelul direct deci pe langa decolorare masive si atacul dispare cateodata de tot. Numa HARD nu suna.

Phaserul matura intre joase pronuntate si inalte sweep fara energie pre mare , inmoaie tonul .

 

Ptr chit clean sau usor distors e ok da spatialitate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.