www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantaret Incepator


Guest Hybrid The Broken Dreamz
 Share

Recommended Posts

Guest Hybrid The Broken Dreamz

salut..as avea si yo niste intrebari legata de chitara electrica..am si yo o trupa :) si vrem sa inregistram niste melodii insa am nevoie de ajutorul vostru...cine cunoasta foarte multe lucruri de spre chitari plz sa dea un reply :)

Link to comment
Share on other sites

ma... sa nu crezi ca sunt rau.

da tu esti incepator, ai niste intrebari legate de chitara electrica, vrei ajutor... da ai trupa si vrei sa si inregistrezi.

eu zic sa nu te grabesti, sa studiezi mai profund si pe urma sa te apuci de trupa si inregistrari. pt ca altfel inseamna doar pierdere de timp.

 

in fine... bafta oricum!

Link to comment
Share on other sites

Guest Hybrid The Broken Dreamz

symbolic esti foarte imatur daca crezi ca am intrat k sa ma laud ca prostu....eu chiar vreau sa fac ceva treaba cu trupa...si nu am zis ca ma grabesc...chiar deloc..am foarte mult de studiat despre chitara....un prieten mi-a spus sa intreb niste experti despre partile chitarii si asta pt ca vreau sa imi cumpar chitara electrica si cum nu ma pricep va cer voua ajutorul :) inca ceva:Care este diferenta dintre chitara electrica si chitara cu bass?..Care e mai buna?

Edited by Hybrid The Broken Dreamz
Link to comment
Share on other sites

symbolic esti foarte imatur daca crezi ca am intrat k sa ma laud ca prostu....eu chiar vreau sa fac ceva treaba cu trupa...si nu am zis ca ma grabesc...chiar deloc..am foarte mult de studiat despre chitara....un prieten mi-a spus sa intreb niste experti despre partile chitarii si asta pt ca vreau sa imi cumpar chitara electrica si cum nu ma pricep va cer voua ajutorul :)

 

 

spune ce stil abordezi cu trupa ta, ca sa stie lumea ce chitara sa iti recomande. diferite tipuri constructive de chitari (si doze) se preteaza la diferite tipuri muzicale.

Link to comment
Share on other sites

salut..as avea si yo niste intrebari legata de chitara electrica..am si yo o trupa :) si vrem sa inregistram niste melodii insa am nevoie de ajutorul vostru...cine cunoasta foarte multe lucruri de spre chitari plz sa dea un reply :)

 

 

symbolic esti foarte imatur daca crezi ca am intrat k sa ma laud ca prostu....eu chiar vreau sa fac ceva treaba cu trupa...si nu am zis ca ma grabesc...chiar deloc..am foarte mult de studiat despre chitara....un prieten mi-a spus sa intreb niste experti despre partile chitarii si asta pt ca vreau sa imi cumpar chitara electrica si cum nu ma pricep va cer voua ajutorul respect.gif inca ceva:Care este diferenta dintre chitara electrica si chitara cu bass?..Care e mai buna?

 

reciteste pasajele astea doua si zi-mi si mie ce intelegi tu din ele si cata logica au :)

 

cine cunoasta foarte multe lucruri de spre chitari plz sa dea un reply

 

eu cunosc foarte multe lucruri despre chitara electrica si am actionat in consecinta :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Hybrid The Broken Dreamz

Symbolic daca nu ai ceva mai bun de facut decat sa ma jignesti te rog sa taci..ca yo nu am nimic cu tine...oricum alex am scros melodii soft rock(ceva in genu green day-when september ends) si punk...app nu am venit sa ma laud pe forum ca am trupa sau cv de genu....am venit aici pt ca nu stiu ff multe despre chitara...that's all...dar se pare ca exista si oameni ca symbolic care nu au ce face :)

Link to comment
Share on other sites

tot nu am inetles defapt ce vrei sa afli. pentru informatii generale nu trebuie sa dea altii search pe google pentru tine. daca veneai cu o situatie concreta... domle uite, de vreo 2 zile incerc sa fac chitara sa sune nush cum in combinatie cu sculele x, y, z in vederea unei inregistrari ok.... please help ca nu ma pricep asa bine. era foarte ok si raspunsul meu ar fi fost probabil altul. din moment ce ai venit si nu ai spus nimic in primul post si in al doilea ai dat ceva detalii care sa contrazica vag ce ai scris in primul, iar colac peste pupaza te iei si de mine cand eu doar am facut un misto incocent, o glumita, o cioaca sau cum vrei tu sa-i spui. usurel cu nervii ca banuiesc ca esti baiat tanar si e pacat.

 

sa reluam pentru ca probabil te-am ametit un pic. tu ai cantat pana acum numai pe acustica banuiesc din ce sai scris mai sus. inseamna ca vrei sa cumperi o electrica si incepeti sa repetati amplificati si distorsionati. foarte frumos din partea voastra. sfatul meu e sa mai asteptati cu inregistratul. eventual puteti sa inregistrati la sala ce cantati si stati dupa si ascultati si vedeti unde gherliti.

 

o nelamurire a mea ar fi cum aveti voi trupa si ce si de ce vreti sa inregistrati din moment ce nu cunosti ce-i aia o chitara (fara "cu") bass si care-i diferenta fata de o electrica. nimeni nu s-a nascut invatat si e normal sa pui intrebari dar cred ca in unele privinte te poti lamuri singur (daca nu www.justfuckinggoogleit.com) si luati-o usurel ca e timp si de inregistrari dupa ce dati teza la mate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hybrid The Broken Dreamz
tot nu am inetles defapt ce vrei sa afli. pentru informatii generale nu trebuie sa dea altii search pe google pentru tine. daca veneai cu o situatie concreta... domle uite, de vreo 2 zile incerc sa fac chitara sa sune nush cum in combinatie cu sculele x, y, z in vederea unei inregistrari ok.... please help ca nu ma pricep asa bine. era foarte ok si raspunsul meu ar fi fost probabil altul. din moment ce ai venit si nu ai spus nimic in primul post si in al doilea ai dat ceva detalii care sa contrazica vag ce ai scris in primul, iar colac peste pupaza te iei si de mine cand eu doar am facut un misto incocent, o glumita, o cioaca sau cum vrei tu sa-i spui. usurel cu nervii ca banuiesc ca esti baiat tanar si e pacat.

 

sa reluam pentru ca probabil te-am ametit un pic. tu ai cantat pana acum numai pe acustica banuiesc din ce sai scris mai sus. inseamna ca vrei sa cumperi o electrica si incepeti sa repetati amplificati si distorsionati. foarte frumos din partea voastra. sfatul meu e sa mai asteptati cu inregistratul. eventual puteti sa inregistrati la sala ce cantati si stati dupa si ascultati si vedeti unde gherliti.

 

o nelamurire a mea ar fi cum aveti voi trupa si ce si de ce vreti sa inregistrati din moment ce nu cunosti ce-i aia o chitara (fara "cu") bass si care-i diferenta fata de o electrica. nimeni nu s-a nascut invatat si e normal sa pui intrebari dar cred ca in unele privinte te poti lamuri singur (daca nu www.justfuckinggoogleit.com) si luati-o usurel ca e timp si de inregistrari dupa ce dati teza la mate :)

 

nu am fost nervos lool....deci hai sa te fac sa intelegi: in primul rand nu vrem sa inregistram acum...in al 2-lea rand numai yo nu stiu sa cant la chitara pt. ca sunt solist(insa vreau sa invat si eu)chitarist avem..in al 3-lea rand vreau sa imi dati niste sfaturi ce chitara sa cumpar pt genurile care le-am spus(dar sa fie si mai buna si mai ieftina) sper ca ati inteles de data asta :)

Link to comment
Share on other sites

vrea sa se laude un pic. dar mai cu modestie :))

 

:)

 

In primul rand ca sa lamurim o chesite, chitara bass si chitara electrica sunt 2 chestii total diferite, daca nu aveti deja basist in trupa, cel mai bine ar fi sa inveti tu sa canti la bass, sau daca vrei sa te axezi pe voce, atunci sa va gasiti basist... MUSAI :), nu se poate fara basist. Cat despre chitara, raman si eu la aceasi parere, ori strat ori LP desi aici pe forum sunt useri mult mai experimentati care au incercat mai multe chitare pana acuma.... ask them :D

Link to comment
Share on other sites

fara suparare... din moment ce esti intr-o trupa ai chitarist si acolo... si el poate sa te lamureasca.

in al doilea rand, nu se poate sa nu stii diferenta dintre electrica si bass.

in al 3-lea rand, nimeni nu a sarit cu rautate pe tine, dar nu prea te-ai explimat bine. trebuia sa zici de la inceput cu ce te ocupi si care-i treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Of, Doamne :) . Prietenii tãi din formație au instrumente? De ce nu-i întrebi pe ei ce ºi-au cumpãrat si cum anume, si cam cât au plãtit pe ele. ªi cel mai de bun simț ar fi sa cumperi ceva asemanãtor la preț cu ceea ce au ºi ei. Aici gãseºti topicul cu magazine muzicale online unde sigur vei gasi, dacã te interesezi suficient de mult, ceva ºi pentru buzunarul tãu. Baftã!

Link to comment
Share on other sites

salut..as avea si yo niste intrebari legata de chitara electrica..am si yo o trupa :) si vrem sa inregistram niste melodii insa am nevoie de ajutorul vostru...cine cunoasta foarte multe lucruri de spre chitari plz sa dea un reply :)

 

 

scurt si la obiect... cum de nu ati inteles mai baieti cand tot ce a scris el cuprinde toate informatiile :) ... bafta cu trupa si inregistrarile ... incearca sa fii mai explicit in celelalte posturi...

 

 

 

(imi pare rau, dar nu m'am putut abtine)

Link to comment
Share on other sites

tipule...te plangi ca nu te ajuta nimeni, ca te ia oamenii peste picior...dar ai incercat macar sa citesti ce scria in linku' ala pe care l-am postat io mai devreme...? :) vedeai acolo ce si cum si dup' aia veneai cu intrebari concrete...

de ce s-ar apuca cineva sa-ti faca teoria chirbitului despre chitara & stuff cand e plin enternetu' e teorie...? :)

 

revenind la nedumerirea ta fata de achizitionarea unei chitari...parerea mea e ca nu prea e cazu' deocamdata sa dai banii pe electrica.mai bine te apuci frumos sa inveti pe o acustica buna chestiile de baza, si, cand zici tu ca esti pregatit, iti iei o electrica care sa-ti placa...si abia atunci te poti gandi si la inregistrari cu trupa...dupa ce sunteti bine lucrati si documentati :)

apoi...colegu' tau chitarist nu iti poate da ceva sfaturi...?eventual sa-ti imprumute un timp chitara lui, sa vezi cum te descurci...

cu multa bunavointa se fac o groaza de chestii...trebuie doar sa fii bine pregatit si bine informat... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Hybrid The Broken Dreamz
tipule...te plangi ca nu te ajuta nimeni, ca te ia oamenii peste picior...dar ai incercat macar sa citesti ce scria in linku' ala pe care l-am postat io mai devreme...? :) vedeai acolo ce si cum si dup' aia veneai cu intrebari concrete...

de ce s-ar apuca cineva sa-ti faca teoria chirbitului despre chitara & stuff cand e plin enternetu' e teorie...? :)

 

revenind la nedumerirea ta fata de achizitionarea unei chitari...parerea mea e ca nu prea e cazu' deocamdata sa dai banii pe electrica.mai bine te apuci frumos sa inveti pe o acustica buna chestiile de baza, si, cand zici tu ca esti pregatit, iti iei o electrica care sa-ti placa...si abia atunci te poti gandi si la inregistrari cu trupa...dupa ce sunteti bine lucrati si documentati :D

apoi...colegu' tau chitarist nu iti poate da ceva sfaturi...?eventual sa-ti imprumute un timp chitara lui, sa vezi cum te descurci...

cu multa bunavointa se fac o groaza de chestii...trebuie doar sa fii bine pregatit si bine informat... :P

 

aoleu ce destepti se cred unii...linku tau a fost inutil....doar unu m-a ajutat de pe site...ms frate apropo raynvann chitarile sunt de la 14 milioane in sus numai pe net sau in magazine sunt mai ieftine

? :)

Edited by Hybrid The Broken Dreamz
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

ma prietene... tu vi cu un post total aiurea scris, ceri ajutor dar nu specifici exact ce cauti... cand ti se atrage atentia in sensul asta sari de cur in sus ca se ia lumea de tine, nu citesti ce-ti dau altii ca raspuns si mai astepti sa se si vorbeasca frumos cu tine... nu esti tocmai normal,nu?

iti urez noroc in continuare...ca o sa ai nevoie.. :)

 

ps1 acum nu am incercat sa te ajut...am vrut doar sa ma iau de tine...

ps2 "eu" se scrie cum se aude, nu "yo"

Link to comment
Share on other sites

Guest Hybrid The Broken Dreamz
ma prietene... tu vi cu un post total aiurea scris, ceri ajutor dar nu specifici exact ce cauti... cand ti se atrage atentia in sensul asta sari de cur in sus ca se ia lumea de tine, nu citesti ce-ti dau altii ca raspuns si mai astepti sa se si vorbeasca frumos cu tine... nu esti tocmai normal,nu?

iti urez noroc in continuare...ca o sa ai nevoie.. :D

 

ps1 acum nu am incercat sa te ajut...am vrut doar sa ma iau de tine...

ps2 "eu" se scrie cum se aude, nu "yo"

dak tu zici ma "prietene"...am cateva cuv pt tn :) JFOAD...incearca sa le descifrezi...sper ca nu e prea avansat pt intelectul tau

 

fara suparare... din moment ce esti intr-o trupa ai chitarist si acolo... si el poate sa te lamureasca.

in al doilea rand, nu se poate sa nu stii diferenta dintre electrica si bass.

in al 3-lea rand, nimeni nu a sarit cu rautate pe tine, dar nu prea te-ai explimat bine. trebuia sa zici de la inceput cu ce te ocupi si care-i treaba

 

ummm nu stiu diferenta dintre electrica si bass....ti-am zis yo cant doar cu vocea de abia invat chestiile astea despre chitari :) ...oricum as vrea sa aud care e diferenta

 

app Imi cer scuze ca v-am jignit...pana la urma voi le stiti pe toate...nu ati fost niciodata n00bi...zeilor :)

Edited by Hybrid The Broken Dreamz
Link to comment
Share on other sites

Guest stangaciu

Diferenta dintre electrica si bass: Electrica e o chitara fara cutie de rezonanta(in general), are 6 corzi subtiri(ca la acustica, clasica), are intre 19 si 24 de taste. Poate face ritm sau lead in trupe. Bassul are intre 4 si 6 corzi groase si face ritmul in trupa. In general e unul singur intr-o formatie. Corzile groase inseamna ca sunetul este mult mai grav.

 

Uite si poze:

Chitara electrica: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=3

Bass: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...andProductID=16

 

Sper sa te ajute... si data viitoare incearca sa spui ce vrei inca din primul post. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hybrid The Broken Dreamz
Diferenta dintre electrica si bass: Electrica e o chitara fara cutie de rezonanta(in general), are 6 corzi subtiri(ca la acustica, clasica), are intre 19 si 24 de taste. Poate face ritm sau lead in trupe. Bassul are intre 4 si 6 corzi groase si face ritmul in trupa. In general e unul singur intr-o formatie. Corzile groase inseamna ca sunetul este mult mai grav.

 

Uite si poze:

Chitara electrica: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=3

Bass: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...andProductID=16

 

Sper sa te ajute... si data viitoare incearca sa spui ce vrei inca din primul post. :)

 

ok mersi...umm o intrebare..am auzit ca se pot inlocuii corzile..daca imi iau chitara bass si sa zicem ca ii inlocuiesc corzile cu unele mai subtiri suna ca una electrica nu?.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

inelectul meu nu prea dezvoltat imi spune ca "JFOAD" nu este "cateva cuvinte" :)

 

apropo... din ce film prost e replica asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.