www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pt Stangaci


Guest zimvandeean
 Share

Recommended Posts

Cand pui prima data pana pe chitara practic ai doua maini stangi (sau doua picioare daca vrei) , daca tu canti o saptamana doar cu mana stanga/dreapta e si normal ca sa ti se para incomod daca schimbi dupa aceea mana, chiar daca ai cantat foarte putin, si din comoditate e foarte putin probabil sa mai schimbi mana dupa ce ai inceput sa canti la chitara.

 

Parerea mea e ca se poate invata pe o chitara normala si daca esti stangaci si daca esti dreptaci, vointa sa fie !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este dupa cum simti ca poti folosi instrumentul in mod nativ. Stangaci din nastere, am incercat sa invat pe chitara clasica si bass pentru dreptaci, am facut tot felul de incercari, inclusiv sa cant "pe stanga" dar cu corzile ca pentru dreptaci pana am ajuns in punctul in care am observat ca imi trebuie un instrument pe stanga. Ca exercitiu, si acum ma mai "joc" cu o chitara pe stanga dar cu corzile puse invers, in rest folosesc chitari pe stanga cu corzile puse normal.

Link to comment
Share on other sites

Si oricum mi se pare absurd, pentru ca la chitara ai nevoie de ambele maini. Unde scrie ca mana de "baza" trebuie sa o folosesti pentru picking/strumming si cealalta sa prinzi notele pe fingerboard?

 

Si ca sa va raspund, si eu am incercat cu mana stanga pe o chitara pentru stangaci si ghici ce...normal ca nu mi-a iesit. Evident ca mi-a fost foarte inconfortabil daca am cantat ani de zile cu dreapta.

 

Sincer cred ca orice incepator are tendinta sa schimbe mana la inceput pentru ca se simte neputincios, iar acesta este un cliseu pentru stangaci sa spuna ca nu pot canta pe o chitara normala, cand de fapt acelasi lucru se intampla si cu un dreptaci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea S.

mesajul meu este: canta asa cum poti mai bine. daca esti stangaci, incepi pe dreapta si ajungi la concluzia ca nu merge, ghinion. si invers... si daca esti dreptaci si ajungi la concluzia ca nu poti pe dreapta, iar ghinion...

e bullshit ideea ca daca ai ajuns stangaci, ai facut ceva gresit sau ca nu te-ai straduit suficient. ar fi o imensa jignire adusa unora ca Hendrix...

 

@Beck Petrucciani: n-ai inteles, sunt dreptaci la scris and stuff. dar la chitara nu ma ajuta, de cand am pus prima data mana pe una, mi s-a parut ceva in neregula. dupa ceva timp, profesorul mi-a dat una de stangaci de curiozitate si, hopa, sa vezi ce mare diferenta. la inceput am crezut ca as putea fi ambidextru dar n-a fost asa. pur si simplu curba de invatare era mult mai mare pe stanga. si nu m-a mai incurajat sa ma fortez pe dreapta, imi spunea ca dexteritatea vine sub multe forme. pe de alta parte, daca tu crezi ca se poate asa usor si invers, de ce nu inveti sa scrii si sa canti pe stanga? ...si sa conduci ca in UK? pentru ca n-ai nevoie. ei, uite asa nici eu n-am nevoie sa (mai) incerc pe dreapta. iti ia ceva timp sa ajungi la un rezultat, asa ca nu mai rade de cei care isi vand chitarile pe forum pentru ca s-au inselat. nu toti au aceeasi sansa, nici de un ajutor profesionist...

Link to comment
Share on other sites

Daca tot sunteti asa "destepti" si va luati chitara pe stanga ca sunteti mai speciali de ce nu va luati si masina "pe stanga" ca doar va e mai la indemana sa schimbati vitezele cu stanga, nu? Si ati putea sa si conduceti pe cealalta parte a drumului ca tot sunteti asa speciali.

 

Nu compara mere cu pere. ;) Pentru sofat nu folosesti miscari atat de detaliate ca la cantat. Am avut si masina cu volan pe dreapta, acum am doar cu volan pe stanga. Am avut chitari pe dreapta iar acum am pe stanga, Si lista cu exemple pro si contra dreapta-stanga e mare si o dam in offtopic...

Iar la faza cu vanzarea este un risc asumat.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu cand ii luam chitara unei prietene in totdeauna o tineam invers ( adica cum o tin stangacii ) si atunci cand am inceput sa cant tot tineam invers si tot imi zicea ca nu asa.. desi eu sunt dreptaci.. deci la inceput la orcine ii pare greu dar dupa aceea merge ca cutitu prin unt !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

mesajul meu este: canta asa cum poti mai bine. daca esti stangaci, incepi pe dreapta si ajungi la concluzia ca nu merge, ghinion. si invers... si daca esti dreptaci si ajungi la concluzia ca nu poti pe dreapta, iar ghinion...

e bullshit ideea ca daca ai ajuns stangaci, ai facut ceva gresit sau ca nu te-ai straduit suficient. ar fi o imensa jignire adusa unora ca Hendrix..

 

Si cum ajungi la concluzia ca nu mai merge?....si cum stii ca atunci cand spui nu mai merge chiar nu mai merge? Vrei sa numaram topicurile de pe RGC cu incepatori care se plang.... Daca e sa luat nativ, si talentul e ceva nativ. Unii invata mai repede altii nu. Nu cred ca exista vre-un chitarist care sa zica ca de la inceput a mers excelent si nu a avut nici o problema. Ce ar fi acuma sa schimbam toti mana cand simtim ca "nu merge" ?

 

Sunt pe youtube clipuri cu persoane care canta cu picioarele. Daca vrei sa inveti, inveti si cu limba sa canti, faza cu mana stanga/dreapta mi se pare doar o scuza.

.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea S.

pai daca zici ca poti cu limba sau cu picioarele, ce te opreste?

ce am vrut eu sa dau de inteles este ca am ales calea cea mai facila care mi s-a parut mie la momentul respectiv, exersand ambele alternative. sunt de acord ca poate putini fac asta, iti trebuie oportunitatea, conditiile... si pe acest considerent nu sunt de acord cu cei care spun ca stangacii sunt aia care nu au prins ideea cu cantatul... si ca daca depuneau de o mie de ori mai mult efort, reuseau.

prin ce difera un dreptaci fata de un stangaci? in afara de faptul ca sunt mai putine chitari lefty pe piata. desi nici asta nu mai e demult un motiv...

de ce as vrea sa ating un target in 1000 ore, cand as putea sa-l ating in 500 ore sau chiar mai putin?

desi in cazul meu timpul e irelevant, pentru ca nu-mi castig painea din cantat.

 

apropo, s-ar putea ca exemplele tale de pe youtube cu aia care canta cu picioarele sunt prost alese daca respectivii se intampla sa n-aibe maini din varii motive. in cazul lor nu prea exista alternative... decat sa o lase balta...

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad niciun avantaj in a cinta "pe stinga".

 

In primul rind, la inceput nu vei stii sa cinti nici cu mina stinga pe grif, nici cu dreapta, deci oricum ai tine chitara tot aiurea te vei simti. Creierul uman invata prin asociere. Daca la scoala ni s-ar fi spus ca stinga e mina de baza si am fi invatat sa scriem cu ea si nu cu dreapta (si daca de mici ni s-ar fi prezentat mina stinga ca fiind mina de baza), dau pariu ca acum am fi toti stingaci.

 

Sigur, unii oameni au tendinta de a-si folosi mina stinga pentru anumite treburi, de aici si ideea de "stingaci", dar cred ca putem lupta cu success impotriva naturii, cel putin in cazul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.