www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Multi-efecte In Revista Pc Magazine


Recommended Posts

Vã semnalez articolul "Multi-efecte pentru chitarã" apãrut în revista PC Magazine Romania, aprilie 2008, pag.88-89.

Articolul prezintã diverse aspecte: chestiuni introductive privind efectele analogice si digitale de chitara; esantionare ºi conversie analog-numeric-analog; breviar/lexicon de efecte; facilitãți ºi particularitãți ale multi-efectelor digitale.

 

Articolul va apãrea ºi pe web-site-ul revistei (www.pcmagazine.ro), dar cred ca pânã atunci vor mai trece vreo douã sãptãmâni.

 

P.S. Probabil cã prin nivelul nu foarte ridicat al articolului îi voi dezamãgii pe super-specialiºtii în efecte pentru chitarã (ºi îmi cer scuze pentru aceasta), însã pânã la urmã aici este vorba doar de o revistã de informaticã.

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg ce spui. Sau poate nu vorbim chiar aceeaºi limbã româna (apropo de "inteligibil").

Link-ul tãu nu are cum sã conducã la articolul semnalat pentru cã (aºa cum spuneam) cei de la revistã obiºnuiesc sã punã articolele pe web-site la câteva sãptãmâni dupã apariția revistei tipãrite. (Asta e politica lor, pe care nu o judec eu.)

Repet (ceea ce era evident ºi în mesajul inițial): eu semnalam articolul din revista tipãritã (revistã apãruta recent).

Concluzia e cã ai pus un "reply" fãrã sã citeºti topicul cu atenție; mai mult de dragul de a dãrâma decât de a construi.

 

http://www.agora.ro/index.php?hdnDepID=0&a...xtCauta=chitara

alo fratelos

da si tu un link cu ceva inteligibil

ca asa sta omu sa caute aiurea in tramvai

sau poate lucrezi la ei la revista

eu am vazut un ozn, nu stiu cand va aparea la ziar kestia asta, iti pot descrie cum arata

papa

sper ca stii sa citesti printre randuri

Link to comment
Share on other sites

http://www.agora.ro/index.php?hdnDepID=0&a...xtCauta=chitara

 

alo fratelos

 

da si tu un link cu ceva inteligibil

 

ca asa sta omu sa caute aiurea in tramvai

 

 

sau poate lucrezi la ei la revista

 

eu am vazut un ozn, nu stiu cand va aparea la ziar kestia asta, iti pot descrie cum arata

 

papa

 

 

sper ca stii sa citesti printre randuri

 

da am gasit o descrierea unei interfate USB montata in chitara ...

 

Lucru absolut inutil

 

 

Am vazut azi in magazine , inetrfata Bluetooth , dar nu aveau numai emitatorul , exista si receptor , pe 2,38 GHz oare ar fi bun ptr wireless?

 

trebuie sa-mi cumpar sa incerc . emitatorul costa 70 RON , receptorul ar trebui can tot atat sau ceva mai scump ca avea casti ) era poza in cartea tehnica).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Astãzi am gãsit pe web-site-ul editorului - la adresa

http://www.agora.ro/index.php?qs_sect_id=3...qs_art_id=10456

- articolul semnalat anterior. (Articolul complet se întinde pe patru pagini.)

 

P.S. Rețineți cã-i vorba de o revistã de interes general, ºi nu una adresatã specialiºtilor în chitare/efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

Am citit tot articolul si mi se pare ca e foarte bun (bineinteles ca e superficial, dar pt nivelul de "generalitati" este f bun).

Eu cred ca majoritatea chitaristilor nu cunosc lucrurile astea, motiv pt care multi nu stiu sa isi cumpere si sa utilizeze corect astfel de scule, dovada este sunetul prost al multora... Sper ca incepatorii si nu numai sa citeasca articolul asta inainte sa scrie un topic de genul "ce procesor sa imi iau" sau "de ce nu suna bine zoom 505 prin amplif mashall"...

Link to comment
Share on other sites

Doctor X,

în electronicã/telecomunicații chiar existã termenul de "anvelopã" (învelitoare a formelor de undã modulate).

 

hehe si ca sa continuam offtopicul :) in aviatie,anvelopa reprezinta caracteristica de zbor a unei aeronave.am eu un curs de procesarea digitala a semnalelor f interesant(nu de alta,dar nu as fi fost entuziast fara informatii legate de chitara) :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare un articol bun pentru incepatori, tocmai de aceea as propune dupa corectarea greselilor gramaticale un copy/paste aici pe forum intr-o rubrica noua 'wiki' in care cei avansati sa poata scrie si alte articole. Desigur, trebuie sa fie de acord si autorul si probabil si revista. Sau daca revista nu este de acord poate autorul il 'cosmetizeaza' putin pentru a-l transforma in alt articol care ar putea fi postat aici fara a incalca copyrightul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

Jimmy Hendrix? :)

Bun articolul, de altfel, dar eu stiu, Jimmy Hendrix? :)

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.