www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi falseaza Mi(gros)


Dementhor
 Share

Recommended Posts

am atasat un mp3. cam asa suna mi-ul meu.

 

ce pot sa fac sa sune normal?

 

am schimbat corzile, am probat cu alte cheite, am reglat bridge-ul ala de iau sarit capacele...

 

daca stie cineva cum pot sa rezolv...inafara de a arunca chitara..a-mi cumpara alta si alte minuni de genu, e rugat sa ma asiste.

Link to comment
Share on other sites

au tata ce chitara veche... ce doze vechi :)... e vintage :) .... man, e normal sa falseze. Incearca sa reglezi bridge-ul prin sistemul flagiolet la tasta 12 si apoi apesi coarda la tasta 12. Sfatul meu e sa folossti AP tuner si nu un tuner de pe un procesor. Flagioletul la tasta 12 si nota la tasta 12 trebuie sa sune la fel. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Daca nota cu coarda apasata pe 12 e mai joasa decat armonica naturala, deplaseaza bara aia de la bridge mai spre neck. In caz contrar deplaseaz-o in sens invers. De fapt inclin-o astfel incat sa afecteze pe cat posibil doar coarda in cauza. O sa afecteze intonatia si la restul corzilor, dar cred ca daca te muncesti un pic poti sa faci un compromis bun.

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta nu cred sa fie problema de la setarea intonatiei ( care oricum e ciudata la sistemul de bridge pe care il ai tu ). Parerea mea e ca ai probleme cu tastele, griful are burtica, sau pur si simplu e construita prost chitara. Problema e recenta? Falseaza doar Mi-ul gros sau si celelalte corzi?

Link to comment
Share on other sites

Pai tu faci treaba invers. Acordeaza-l liber cu un tuner sa fie Mi. Apoi vezi treaba cu tasta 12. Probabil ca o sa ai aceeasi problema, adica nu se va potrivi armonica cu nota pe tasta 12. De asemenea, daca e cum zici tu, acordand cu un tuner atat MI-ul cat si La-ul vei observa ca pe tasta 5, mi-ul nu va suna ca si La-ul liber. Alte solutii nu am sa-ti dau, poate stiu ceilalti. Oricum, iti recomand in situatii d-astea sa folosesti tunerul !

Link to comment
Share on other sites

pai ma...incerc cu tuneru. dar nici nai idee cum se plimba bulina aia cand il dau liber :) .

 

o ia in sus...porma coboara.

 

si nu acordam pe tasta 5. ci cu armonica de pe tasta 7 LA cu armonica de pe tasta 5 cu MI. altfel nu iese...nu se aude nici la cvinte ..nici macar cu mi subtire...

 

males merci de sfat... :) ...no sa o fac cadou..si nici nu o sa imi iau alta prea curand.

Link to comment
Share on other sites

Dementhor... ai mare dreptate cand spui ca sunt sarme... alea chiar falseaza si pe o chitara reglata perfect pentru ca vibratia din coarda se produce anapoda. Parerea mea e sa iti iei un set de corzi noi si mai de firma si dupa aia vei vedea diferenta... si sa nu mai faci inventii cu inversatul corzilor ca treaba nu merge asa...

Link to comment
Share on other sites

deci..va rog eu..daca nu stiti ce are nu mai postati aiurea..

 

nare ce sa fie de la corzi. sunt sarme.. nu tre sa falseze..pricepeti 1data!

 

Gresit. Corzi GHS cantate o saptamana, daca iti transpira mana mai tare, falseaza de nu mai poti canta de la tasta 9 incolo. La Belson nici nu-i nevoie sa canti la ele, falseaza din fabrica. Bea si tu mai putin cola o saptamana si ia-ti niste GHS-uri, sunt 25 de lei setul.

Link to comment
Share on other sites

sa zic si eu ceva, fara sa supar pe nimeni, sper. dementhor are cam aceeasi problema ca si mine, doar ca pe mine nu ma deranjeaza asa mult, nu sunt asa fixist. dupa ce am vazut in poze, chitara seamana zdravan cu chitara pe care o aveam eu pina acum ceva vreme si am dat-o unui prieten, care canta mai bine ca mine chiar si cu janghina aia de chitara. legat de problema cu coarda mi, folosind tot Belson de 0.9, si cu un bridge (cordar) chiar mai rau decat al lui dementhor, la fel face (numai coarda mi gros, celelalte practic nu au nimik) cand o acordezi cu tuner (fluctuentza in jurul pozitiei de acordaj), dar intonatia e in limite bune, iar acordurile si traseele de solo nu sunt asa de mult afectate. acelasi lucru, cu acelasi tip de corzi, se intampla si in cazul chitarii (Reghin) pe care o am acum (doar mi gros, la fel), care are bridge la care se regleaza intonatia independent la o coarda fata de alta (cu surubele).

Cred ca nu va putea sa rezolve mare lucru, chiar schimband corzile... Oricum, bafta multa! si sper sa nu-l mai deranjeze atat de mult... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

ai putea sa incerci sa-ti cumperi un set nou de corzi (nu belson) si sa te duci cu chitara si cu corzile-n mana la cineva care se pricepe... pt ca problema asta nu se rezolva online,:)

 

-eu cred ca de ieri pana azi faceai treaba asta de cel putin 10 ori :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.