www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pareri obiective despre o piesa


Guest hututui
 Share

Recommended Posts

Guest hututui

Da hututui ... asa cum spune si pixi, George este un user de pe RGC care se simte oarecum atras de anumite experiente (pentru Romania experiente!) cu muzica rock, jazz smooth... si cam ce ai incercat si tu sa faci acolo, loop-uri peste care trage chitara ... Personal nu am absolut nimic de comentat asupra acestui stil de muzica, daca cineva are placere pentru el, foarte bine ... Stilul asta comercial, ca ne place sau nu, a prins valoare datorita unor mari chitaristi, prea mari ... inclusiv pentru Malmsteen ... Atitudinea lui Malmsteen este data de neintelegerea (datorata varstei sper) in profunzime a acestei meserii "care este" muzica ... nu cred ca mai este cazul sa-mi exprim parerea despre modul in care trebuie primit un artist aici pe forum, indiferent cum este, mai slab pregatit sau mai avansat, ca-i place rock sau house ... ori dai un sfat sau o parere in limita bunului simt, ori schimbi "postu" frate .. ca la TV...slava domnului, posturi sunt destule.

 

Malmsteen si tu cand ai venit aici, cineva te-a luat in corzi un pic ... nu te razbuna si tu acum pe "primul venit" ...

hututui nu te lasa descurajat, posteaza piese in continuare ... si eu fac la fel cu toate ca nu am piese pe gustul multora si nici nu prea sunt chitarist. Si nu uita ca aici nu este publicul din sala ... aici sunt oameni ca si tine .. care produc muzica, care au preferinte si idoli .. este normal sa mai apara si divergente, dar din experienta iti spun ca aceastea aduc si oarece foloase.

Malex multumesc pentru banul ala ...

 

 

multumesc pentru incurajare. rcunosc ca m-am cam grabit cu postarea piesei. sunt intr-adevar pasaje in care nu sunt pe ritm si in care falsez pe bandinguri. din pacate nu am un floyd rose foarte performant. oricum, parerea tuturor ma ajuta enorm. o sa mai postez cu siguranta si alte piese pe site, (abordez si stilu progresiv metal). piesele alea sunt mai gandite si mai atent inregistrate). multumesc inca o data. hututui.

Link to comment
Share on other sites

Bai malmsteen, tu chiar te simti amenintat, altfel nu te-ai ataca atat. Ce-ai ba cu omul, comentariul ala cu 10 ani varsta si 6 luni de chitara a fost complet stupid. Omul n-a cantat extraordianar in sens tehnic, asa cum am zis, mi se pare ca inca nu stapaneste vibrato-ul si nu e pe cat de fluent ar trebui, insa a cantat bine in singurul sens care conteaza, acela al continutului muzical (care, atentie, nu este tot una cu numarul de arpegii neoclasice pe care le poti inghesui intr-o masura). In rest, a cantat pe timp, n-a prea falsat la benduri si a fost melodic si inspirat, ceea ce e mai mult decat pot spune multi de pe forumul asta.

Fac abstractie aici de posibilele probleme tehnice datorate floydurilor de cacao sau alte alea.

Ce incearca omul nostru sa faca mi se pare oricum mult mai relevant si mai onorabil decat sa imiti un chitarist blocat in aceleasi chestii de 20 de ani incoace, care nici cand au aparut nu erau mare lucru pe langa ce faceau altii (v Steve Vai in perioada cu Frank Zappa), iar acum sunt chiar penibile. Mai asculta si tu muzica macar din ultimii 15 ani, daca contemporana e prea mult sa-ti cer. Atitudinea asta retrograda paguboasa este de vina pentru starea penibila a muzicii rock in Romania, care-i tot timpul defazata cu 10-15 ani macar fata de ce se-ntampla in lumea larga.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

m-au amuzat partile din red alert! piesa,per total,nu mi-a placut.este un fel de jazz imbinat cu electro...hmmm...probabil ai incercat sa faci ceva original,dar rezultatul nu a iesit cine stie ce.astept cu nerabdare piesele progressive metal pt. ca sunt sigur ca e loc de mai mult (nu esti chiar paralel cu chitara,dar probabil ca tema si genul piesei postate aici nu ti-au ingaduit o desfasurare mai ampla).sanatate si spor la compus! :)

Link to comment
Share on other sites

@hututui: piesa nu este deloc proggressive METAL..nu e nici macar proggressive

@hook: taci, invata si dupa aia zii ce e house...nu e vina nimanui ca tu esti un ingrat care imediat cum aude ceva electronic zice ca e house. ciocu mic.

@mickeyG: as prefera sa fie toata muzica rock defazata cu 15 ani decat sa aud peste tot NOI trupe clone de ceea ce e in state; si daca nu stii deja sunt cateva proiecte de mxc care doresc sa faca asta...deci defazarea in curand o sa se reduca la vreo 3-5 ani, maxim 6

@melodia postata: mie personal imi suna a o melodie de electro usor jazzy (daca ar avea un bpm mai crescut si s-ar auzi mai bine bassul as zice chiar si un dnb) in care chitara ar putea sa fie inlocuita LEJER de un synth. parerea mea.

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

Aseara cind am citit topicul m-am enervat foarte tare. Si concepusem un discurs mai pompos. Acum m-am calmat si o sa spun doar atit. Piesa mi se pare f draguta, si are in mod cert o idee muzicala. Ceea ce nu pot spune despre un anume chitarist celebru si cu atit mai putin despre palizii lui imitatori.

Link to comment
Share on other sites

@dass101: si twinkle twinkle little star are o idee muzicala... si daca malmsteen nu are o idee muzicala atunci eu zic sa ignoram tot ce e clasic, neoclasic, flamenco; si prefer constanta in opera unui artist-desi e monoton...nu prea imi plac cei care schimba stilurile..

 

 

SUGEREZ sa revenim toti la ontopic si sa ne spunem STRICT parerea despre melodia domnului/domnisorului hututui; cred ca sunt destule posturi cu flameuri pe aici. plus ca nu ajutam cu nimic dezvoltarea dansului, ci chiar mai mult, il bagam in ceata

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

Salut omule, si bine ai postat :)

 

Nu stiu de ce s-a inversunat Malmsteen asa tare, e ceva diferit de ce-am mai auzit pana acum.Nu zic ca-i perfect executat, intr-adevar sunt gherle, dar zic ca conteaza mai mult ideea.

 

Nu stiu de ce dar m-a surprins placut melodia ta... fiindca pe alocuri dai in ceva de genul Mike Oldfield, ai un ton similar si faci niste vibratouri in acelasi stil (pe alocuri), si eu il apreciez foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

1/ Inceputul e luat lejereanu din TWIN PEAKS .... i remember u :) in fine 2/ ai un pasaj de solo care incearca sa atinga Santana :) ( in fine pe akolo ) :) digitatia cam lasa de dorit ca sa fiu blind :):) dar.... bafta doar in cazul in care te decizi sa faci ceva personal si nu cu mici " inspiratii " :):):)

Have a nice day to ALL

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare absolut hilar ca toti metalistii de pe forum ii sar in cap bietului baiat cum ca n-ar fi original. Foarte misto, oameni buni, traim in Romania!

@dyster skog: eu cred ca e, oricum, mai putin penibila o clona a ceva actual decat o clona a unei chestii de acum 15 ani. Macar prima are scuza ca se incadreaza intr-un curent in voga acum. Si nu, nu prea am vazut nici macar asta in Romania, singura formatie de rock care nu are o directie total irelevanta fata de ce se-ntampla in muzica la ora actuala fiind dupa parerea mea Firma.

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

1/ Inceputul e luat lejereanu din TWIN PEAKS .... i remember u :) in fine 2/ ai un pasaj de solo care incearca sa atinga Santana :) ( in fine pe akolo ) :) digitatia cam lasa de dorit ca sa fiu blind :(B) dar.... bafta doar in cazul in care te decizi sa faci ceva personal si nu cu mici " inspiratii " ;):):o

Have a nice day to ALL

 

 

mishule, daca as vrea sa "clonez " ceva, nu as clona in nici un caz twin peaks

ai dreptate in celelalte privinte

solourile sunt improvizate

lenea costa

 

Salut omule, si bine ai postat ;)

 

Nu stiu de ce s-a inversunat Malmsteen asa tare, e ceva diferit de ce-am mai auzit pana acum.Nu zic ca-i perfect executat, intr-adevar sunt gherle, dar zic ca conteaza mai mult ideea.

 

Nu stiu de ce dar m-a surprins placut melodia ta... fiindca pe alocuri dai in ceva de genul Mike Oldfield, ai un ton similar si faci niste vibratouri in acelasi stil (pe alocuri), si eu il apreciez foarte mult.

 

am zis pareri obiective (glumesc!)

 

si mie imi place, sau cel putin, il consider un chitarist special. se putea totusi face mai bine si dupa cum am promis, am sa o refac, am sa o regandesc si o trimit iar, sa moara "dusmanii" de ciuda. adevarul este ca am primit multe pareri obiective, chiar daca alex m-a luat un pic cam tare si toate acestea ma ajuta.

 

am mai spus-o, sunt placut surpins de prezenta unui numar atat de mare de chitaristi, de diferite varste, abordand diferite stiluri, de oameni care mai cred in chitara.

 

Mi se pare absolut hilar ca toti metalistii de pe forum ii sar in cap bietului baiat cum ca n-ar fi original. Foarte misto, oameni buni, traim in Romania!

@dyster skog: eu cred ca e, oricum, mai putin penibila o clona a ceva actual decat o clona a unei chestii de acum 15 ani. Macar prima are scuza ca se incadreaza intr-un curent in voga acum. Si nu, nu prea am vazut nici macar asta in Romania, singura formatie de rock care nu are o directie total irelevanta fata de ce se-ntampla in muzica la ora actuala fiind dupa parerea mea Firma.

 

lasand la o parte stilul meu de interpretare, constat ca multi privesc doar inapoi, fara sa "arunce geana", putin, cat se poate, inainte. cine stie, poate se descopera ceva nou, macar dion intamplare, daca nu datorita inspiratiei.

mersi pentru aprecieri si pentru incurajare.

Link to comment
Share on other sites

eu ma gandeam la trupe gen praf in ochi si ocs

 

lasand la o parte stilul meu de interpretare, constat ca multi privesc doar inapoi, fara sa "arunce geana", putin, cat se poate, inainte. cine stie, poate se descopera ceva nou, macar dion intamplare, daca nu datorita inspiratiei.

mersi pentru aprecieri si pentru incurajare.

 

already done that..dar din pacate cand ma uit in anumite directii sunt "oripilat"......eu insist ca pe langa metal exista si alte genuri interesante dar unii oameni prefera sa le denumeasca house..treaba lor

Link to comment
Share on other sites

ce as mai putea sa spun eu, dupa ce a intervenit atat de bine Michel?

cat despre piesa si despre ce poate sa cante omul asta, as zice ca nu e chiar ce m-as astepta eu sa aud cantat la chitara (electrica, mai ales), dar daca ai rabdare sa asculti, poti sa vezi ca omul stie destul de bine sa cante, chiar daca nu face shred. si apoi e dreptul lui sa cante ce-i place si sa experimenteze ce ii trece prin minte. inspiratia involuntara din diverse surse mai contemporane sau nu, nu e asa mare pacat, nu-i scoateti ochii cu asta. din partea mea, sper sa ne arate si alte valente, cat de curand, si bine-ai venit, hututui! :)

cat despre malmsteen (user-ul), eu zic ca e foarte bine ca poate sa cante ceea ce canta (are si el dreptul sa cante ce-i place, nu?), putini oameni de pe aici pot sa faca asa ceva cu o asemenea acuratete si tehnica, fara a fi neaparat clone, si ar fi pacat sa se lanseze si el in flame-uri fara rost.

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

pustiule daca ai mai mult de 10 ani si canti de mai mult de 6 luni la chitara..lasa-te ca nu ai sanse.. te chinui si ii chinui si pe cei din jurul tau.. mai ales pe cei ce stiu ce inseamna aia muzica.. cam putin pe aici.. deci cu alte cuvinte esti binevenit

 

Mi-am dat seama ca vbeai serios...iti trebe o cultura muzicala enorma ca sa apreciezi toate chiflele unor incepatori...

 

Cum zicea si Caragiale: Amice, esti idiot. Faptul ca tu nu intelegi unele moduri de exprimare dovedeste cat de rau iti poate face sa aprofundezi tehnica rapida de a canta fara sa ASCULTI muzica. Degeaba canti mai rapid decat Hututui sau decat mine sau 90% din membrii acestui forum pentru ca tocmai ai demonstrat ca esti mai putin indragostit de muzica decat de ideea de a fi chitarist care "innoada" chitara. Imi pare rau ca vrei sa desfiintezi o piesa in care conta ideea cel mai mult, pe motive de tehnica. Esti absolut incredibil.

 

@Hututui: cel mai important e sa-i pui si bas ca sa ai consistenta, altfel e cam rupta piesa. Abia astept s-o refaci :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

bai hutui sau cum te cheama, imi place stilul asta pe care lai postat tu aici, mult mai mult decat incercarea timida de copie rush pe care ai postat-o ulterior. EU sunt tobar si dak esti dispus la o colaborare cu o trupa, messul meu e the_klark_kent sau tel 0723/40.78.17

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

bai hutui sau cum te cheama, imi place stilul asta pe care lai postat tu aici, mult mai mult decat incercarea timida de copie rush pe care ai postat-o ulterior. EU sunt tobar si dak esti dispus la o colaborare cu o trupa, messul meu e the_klark_kent sau tel 0723/40.78.17

 

 

mosule, m-ati exasperat cu copie dream theater sau copie rush. piesa are un sg pasaj care seamana cu altceva (pasajul care seamana cu final countdown). ma crezi ca nu prea am ascultat rush (imi place mai mult dream theater, care au puternice influente rush. fac si eu ce pot, cum am mai zis. ce vina am daca imi plac anumite faze si dacaimi raman in subconstient niste tipare. gandeste-te cat de influentat este steve vai de satriani, zappa si van halen. si e steve vai, adica un fel de tatic. sau gandeste-te cati chitaristi folosesc formule hendrix fara sa aiba habar ca hendrix le-a inventat, le-au auzit si ei cantate de altii mai tineri.

 

greu, dom'le greu!

 

cat despre o colaborare, iti multumesc pentru invitatie, dar sufar de o mare problema. timpul, tata, timpul. am un program foarte naspa la servici si trebuie sa stau seara sa cant (sa pot lucra, cheaun a doua zi la -daca nu aveam o sirsa de venit nu mai aveam eu nici chitara electrica, nici statie si nici altele). ma consider un om de cuvant si nu vreau sa fac promisiuni pe care stiu din start ca nu le pot respecta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.