www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pod sau gt8


 Share

Recommended Posts

Guest ozzybui

salut, eu am avut PODxt, si imi place f. mult. Daca canti metal, eu zic ca e cea mai buna alegere. Gt8 nu am incercat, dar am avut ME10, ME6 (modelele f. vechi) si nu mi-au placut, mai ales la dist/overdriver. Asta am zis din experienta mea.

 

Din ceea ce am "auzit", BOSS face f. bine effectele (chorus, delay, ect) dar driver e de *****. PODxt nu are effecte asa de bine, dar driver e super.

Link to comment
Share on other sites

salut, eu am avut PODxt, si imi place f. mult. Daca canti metal, eu zic ca e cea mai buna alegere. Gt8 nu am incercat, dar am avut ME10, ME6 (modelele f. vechi) si nu mi-au placut, mai ales la dist/overdriver. Asta am zis din experienta mea.

 

Din ceea ce am "auzit", BOSS face f. bine effectele (chorus, delay, ect) dar driver e de *****. PODxt nu are effecte asa de bine, dar driver e super.

GT10:)))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

eu le-am incercat pe amandoua:

 

sunt gusturi si gusturi - pe scurt ar fi cam asa - Boss-ul are un atac mai bun, si distoarse mai slabe, cu tonuri mai murdare, sta mai bine pe clean si efectele aferente, dar e destul de incalcit in programare...

 

pe de alta parte, xtlive - distors mult mai bun, mai modern, emulatoare foarte bune de ampuri ca cab-uri plus sistemul a.i.r. pt simularea microfonului in fata cabinetului mult mai real, pe clean suna insa cam artificial - cam prea de "studio", nu stiu cum sa zic altfel (desi are artificiul "live" pus in coada)... marele avantaj este ca programarea se face foarte usor din computer prin portul USB cu o interfata foarte friendly si destul de interactiva...

 

ambele au insa marele dezavantaj ca una e ce ai programat acasa pe boxele tale, castile etc. si alta e cand te pui cu un DI-box in concert...

tre sa stii repede sa te descurci cu tonurile la fata locului, mai ales daca nu-l bagi prin DI ci printr-un combo, stack etc. aici xt live are un usor avantaj...

 

la pod xt live ar mai fi dezavantajul ca simulatoarele de ampuri, cabinete si stomp boxuri cu care vine incarcat sunt incomparabil mai slabe fata de cele pe care poti sa le cumperi ulterior, asa numitele pack-uri. Eu de pilda am constata lucrul asta cumparand metal packul, care desi apre ca ar costa 49,90$ pe site-ul lor, cu tot cu transfer bancar, bla-bla, te incarca pe undeva pe la doua milioane...

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

@felix : de acord cu tine. Eu am avut multe procesoare (ME6, ME10, PODxt, VOX tonelab SE) inaite de a avea un combo full lampi. Acum, nici un fel de procesor nu mai vreau. Dece ? Am realizat ca sunetul dintr-un combo/amp nu se poate fi simulat.

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am xt live, nu vreau sa comentez partea tecnica (adica simulatoare de amp, efecte, algoritme etc...) pentru ca nu ma pricep deloc, dar, vorbind din punct de vedere PRACTIC cred ca line6 a facut o treaba buna si va zic de ce.

Multi chitaristi, peste 50% nu au timp, sau nu se pricep, sau nu i place, sa butonese ore in sir sa faca sunete. Iata ca line6 te baga la dispositie o gramada de sunete facute de user si de ei. Eu personal cred ca este un mare advantaj, caut un sunet care imi place, il 'aranjez' un pic si gata, incep sa cant. De distorsuri sunt foarte multumit si de tonuri clean intredevar trebuie un upgrade cum zice freelancer cu model pack. Sunt foarte multumit, il pastrez oricum pentru a casa, sa mai trag la calcolator (din punc de vedere aceste este betone).

pentru live, ai un buton in spate care trebuie setat pe live si din output mode poti sa setezi unde vrei sa intri cu xtlive, mixer, boxa, combo etc.. Facand reglaje aceste un pic te ajuta pentru situatii live, dar, nu este de ajuns, mai trebuie sa 'finisezi' un pic din mana la equalizator, gain etc....

Ideal este sa ai sunete pentru a casa si sunete live.

Votul meu este 8,5....merita!!

frate apropo, si eu sunt iubitoare sunetu pe lampi, si, vreau sa te zic ceva, ascult sute de discuri de chitaristi, pentru cat de bine e mixat albumu, rar am ascultat un sunet adevarat cum acel care iese direct de pe cabinet conectat la un head, asa ca daca nu poate astia cu tot echipamentul lor (studiouri complete...) ce pretenti ai tu de la o scula de 400 de euro?

Eu zic ca este bine ce face. Sa nu avem pretenti sa avem sunetu de head cornford sau mesa prin o scula din astea.

este cum daca te ar imbraca cu pantaloni de armani 'facatura': Acest nu inseamna ca nu arata bine pe tine sau ca nu arata bine pantaloni, dimpotriva, poate sa arate betone. Exista, Culme, punctul de vedere al fiecaruia, :) Probaza inainte daca ai ocasie, mai bine. Ciao

Numai bine!!!

Link to comment
Share on other sites

sau de ce nu, noul X3 Live. suna al naibii de bine in casti. mai departe... nu stiu.

 

as mai adauga la cele 2 optiuni si VOX-ul Tonelab. Personal utilizez un LE si sunt extrem de multumit de el. minimalist si eficient. clean-uri grozave, crunch-uri asiderea, si la "distoarse" poti scoate tonuri grozave. nu am reusit sa scot ceva ff "greu, dur" (aici Line6-ul e pe primul loc din astea 3) dar mi se pare cel mai simplu de utilizat, setat si un multi-efect excelent. comparatiile cu ampu-ri nu cred ca isi au rostul totusi, nu comparam mere cu pere.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce vrei sa canti. Fiecare dintre ele suna bine pentru un anumit gen de muzica. Pentru un sound orientat spre solistica gen Satriani, Vai etc eu zic ca este mai bun GT8. Pentru restul eu as alege XT Live dintre astea doua. Suna mult mai natural decat GT8-ul, insa pe clean nu este la fel de bun. Am incercat GT8 si nu mi-a plactu, am avut 2 ani XT Live cu care m-am inteles foarte bine, momentan am un Vox ToneLab SE pe care nu vreau sa il mai schimb, este exact ceea ce am nevoie de la un procesor de chitara: clean si crunch care suna criminal de bine, leaduri bune, la drujbarie nu e prea grozav si ca efecte este destul de sarac, dar ce are suna foarte bine. Si inca un mare avantaj la Vox ar fi ca iti faci imediat un ton bun pe el.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.