www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Scule Are Chitarist Valter Popa De La Iris ?


Guest ozzybui
 Share

Recommended Posts

Guest ozzybui

Stiu ca are mai multe chitari, si ampuri, dar foloseste cel mai des acum un strat, nu stiu din ce an, ce doze are. Despre ampuri, cred ca foloseste JCM2000. Despre pedale, nu stiu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

@Dicu : Daca ii e "lele", foloseste si el doar DSL401. A fost la Ploiesti o data cu Gibson LP si DSL401, atat.

@dass101 : stii cumva, ce amp/combo foloseste cu pedala Zakk Wydle ? Despre chitara, ma refer la strat, ca am si eu un strat si un DSL401 si vreau sa am un ton ca el. Ce doza are la neck ? Stii sigur ca e hot rails la bridge ?

Link to comment
Share on other sites

De obicei foloseste overdrive cu ampul Marshall, care nu are canal de drive. Cu DSL nu foloseste nimic. Sincer nu stiu exact ce doze sint pe strat, dar sint (cred toate trei) doze de tip hot rails.

Mi-am adus aminte acum si de un pedalboard, pe care il foloseste cind nu are ampurile lui, si in care distorsul e dat de un Marshall Guvnor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

am deschis concertul celor de la Iris la Fagaras anul trecut...

 

Valter este un tip tare haios si care iubeste sa stea la taclale despre scule. a povestit cu mine vreo 2 ore...

 

la concertul acela a folosit din cate imi amintesc un Mesa Boogie Head Single Rectifier(sau Double ?) cu o boxa Marshall din aia veche adevarata... si a cantat tot concertul doar cu Gibsonul ala alb... NU A AVUT NICI UN FEL de efect suplimentar... doar tuner si pedala de wah...

 

vreau sa spun ca avea un clean de m-a daramat...

 

ce foloseste in alte ocazii nu stiu... l-am mai vazut in unele concerte cu o pedala BLUESBREAKER din aia de tip nou...

 

cand o sa ma mai vad cu el o sa-l intreb despre ce are si pe bune ca fac o lista ! :)

 

oricum... are un sunet foarte bun si stie sa-si faca sunetul... mie imi place cum suna... ca unii nu-l considera un chitarist bun e o alta problema... si o alta discutie...

 

CE POT SA SPUN... ESTE UN ADEVARAT PROFESIONIST !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.