www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Editat Si Tratat Un Fisier Audio Ca Un Midi - Direct Note Access


Guest Blooz

Recommended Posts

Guest Blooz

Una din "senzatiile" (presa) tirgului de muzica din Frankfut:

 

http://www.celemony.com/dna_standalone/eu/dna.html

 

Din prezentare:

"Tune a guitar after recording, correct harmony vocals that are out of tune, or fix their timing, turn major chords to minor (and vice versa), switch tone scales, mute single notes, remix volume levels, etc. – all after the performance is already taped!"

 

Uitati-va la filmulet, merita. Daca chiar functioneaza ca in demo, e superb.

Link to comment
Share on other sites

Una din "senzatiile" (presa) tirgului de muzica din Frankfut:

 

http://www.celemony.com/dna_standalone/eu/dna.html

 

Din prezentare:

"Tune a guitar after recording, correct harmony vocals that are out of tune, or fix their timing, turn major chords to minor (and vice versa), switch tone scales, mute single notes, remix volume levels, etc. ? all after the performance is already taped!"

 

Uitati-va la filmulet, merita. Daca chiar functioneaza ca in demo, e superb.

 

 

Exact ce e acolo (mai putin modificarea intervalelor) se poate si in Sonar 7 (chiar si in sonar 6). Functia in sonar se numeste AudioSnap.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
Exact ce e acolo (mai putin modificarea intervalelor) se poate si in Sonar 7 (chiar si in sonar 6). Functia in sonar se numeste AudioSnap.

 

Presupun ca nu te-ai uitat (cu atentie sau in intregime, sau chiar de loc) la demo...sau ca nu ai inteles ce face.

Edited by Blooz
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si asa este. Multe din functiile de manipulare-editare a fisierelor wav le are si Sonar cu unealta AudioSnap. Mai putin modificarea rasturnarilor de intervale ale acordurilor. Insa cu cateva trick-uri se pot face si alea. Cauta putin pe net ce spun de audiosnap din sonar. Sunt destul de obosit acum sa caut eu. Daca ai rabdare pana maine, revin cu amanunte. Oricum Celemony e super soft si nu e aprut de ieri, de azi. Si uite asa, incet, incet , nu mai trebuie sa ai abilitati de interpretare. Doar imaginatie. Ce se mai bucura Moga.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
Daca ai rabdare pana maine, revin cu amanunte. Oricum Celemony e super soft si nu e aprut de ieri, de azi.

 

Mersi, pe net ma pot uita si singur (m-am uitat deja)...in cazul in care ai dreptate (chit ca eu nu vad functia principala a DNA in Audiosnap) ma mira numai ca nimeni n-a observat ca functia respectiva exista deja in Sonar, si ca Celemony a depus patentul pentru ceva ce exista.

.

Softul despre care este vorba aici n-a aparut nici ieri, nici azi, ci va apare in toamna 2008.

 

 

Dar e cum vrei tu, domnul Cristi. Nu vad rostul de discutii interminabile, cine este de parerea ta sa ramina la Sonar.

Cand la abilitatile necesare cu toate pluginurile existente pe piata a fost si primul meu gand cand am vazut DNA.

Edited by Blooz
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la celemony nu la dna. Ala am vazut ca apare doar in toamna. Asta ziceam, ca functia principala cu defalcarea pe note a acordurilor , etc in audioSnap nu e posibila...insa restul functiilor da.

 

Noh...vad ca e ceva voodoo prin forumul asta. Ia sa-mi vad eu de treaba. :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

blooz... imi pare rau sa te dezamagesc da' se pare ca asta-ti este firea... nu poti lua oamenii decat de sus... (blooz din Bb?)... revenind:

Celemony is based in Munich, Germany and was founded in October 2000 by Peter Neubäcker, Prof. Dr. Hildegard Sourgens and Carsten Gehle. sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Celemony sau pe site-ul lor

 

daca citesti mai atent... tocmai asta a spus si cristi ca nu exista functia aia in sonar, dar restul exista... aoleu ce grea-i romana asta... mai ales cand nu se studiaza cand trebe (in primara / gimnaziu)...

 

bafta blooz... si ramai la blues :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz

Eu unul cred ca am destul de RGC, sint prea batrin pentru prostii de genul asta.

Have fun in continuare cu discutii constructive.

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

este incredibil ce poate sa faca softul asta...

faze e ca...mie nu-mi place ....in sensul ca iubesc sunetul unui band autentic...cu un sunet brut...adevarat...decat o melodie postprocesata....care e f greu de obtinut in timpul unei prestatii live..daca nu imposibil....si sunt constient ca majoritatea trupelor fac din pacate acest lucru...dar deh.....

acuma...mai stiu eu...or aparea si softuri carora sa le dai 3 note....si ei iti fac tot...linia melodia....solo...ceea ce impiedica mult adevaratul talent al unui om....chitarist adevarat sa iasa la iveala....pacat....

umila mea parere

Edited by singuraticul
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
daca citesti mai atent... tocmai asta a spus si cristi ca nu exista functia aia in sonar, dar restul exista... aoleu ce grea-i romana asta... mai ales cand nu se studiaza cand trebe (in primara / gimnaziu)...

 

Pãi cred cã funcția aia e cam tot ce conteazã. În rest, la manipulare de bucãți de sunet se descurcã o puzderie de alte programe, printre care, într-adevãr, si Sonar.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Buncar
Una din "senzatiile" (presa) tirgului de muzica din Frankfut:

 

http://www.celemony.com/dna_standalone/eu/dna.html

 

Din prezentare:

"Tune a guitar after recording, correct harmony vocals that are out of tune, or fix their timing, turn major chords to minor (and vice versa), switch tone scales, mute single notes, remix volume levels, etc. – all after the performance is already taped!"

 

Uitati-va la filmulet, merita. Daca chiar functioneaza ca in demo, e superb.

 

Sunt impresionat, foarte interesant, este adevarat ca tot ce e in demo-ul asta se poate face si in Cubase dar cu o munca titanica, aici din cateva miscari faci atat de multe modificari practice.....Practic este stretch ceea ce se intampla in acest program, prin stretch se pierde din calitate mai ales daca faci stretch la un Wav cu mai mult de un ton, daca programul asta nu altereaza calitatea este grozav.

Link to comment
Share on other sites

Una din "senzatiile" (presa) tirgului de muzica din Frankfut:

 

http://www.celemony.com/dna_standalone/eu/dna.html

 

Din prezentare:

"Tune a guitar after recording, correct harmony vocals that are out of tune, or fix their timing, turn major chords to minor (and vice versa), switch tone scales, mute single notes, remix volume levels, etc. – all after the performance is already taped!"

 

Uitati-va la filmulet, merita. Daca chiar functioneaza ca in demo, e superb.

 

 

poate o fi filmuletul, site-ul sau inventia veche dar nu inceteaza sa fie descoperire importanta.

Link to comment
Share on other sites

in curand probabil ca vor putea analiza si desface un fisier stereo un multitrackuri...

varianta actuala oficiala este 3 care nu include aceasta impartire pe note a unui fisier multi-note...

este o revolutie...

din cate stiu Sonar si Cubase au niste limitari d.p.d.v al calitatii dupa ce e pitchuit fisierul.

Nici macar prosonic timefactory nu este 100% calitativ la intindere ca timp... majoritatea fac fata cu brio la micsorarea notei sau a duratei deoarece taie din material si nu trebuie sa adauge mini-taieturi pt al lungi...

Link to comment
Share on other sites

poate o fi filmuletul, site-ul sau inventia veche dar nu inceteaza sa fie descoperire importanta.

 

o fi el inventat de mai mult timp dar defalcarea pe fiecare nota si posibilitatea de a interveni pe o platforma grafica la acest nivel n-am observat prin alte programe.

 

exista de mult timp convertoare audio-midi , DigitalEar ,Composer , ce poate prelucra un wav ce il trensforma in midi ca apoi sa poti pune ce instrument controlat midi vrea muschi tai.

Dar se folosesc de mult timp si dozele midi ce deu semnal ptr sintetizatoare midi de chitara.

 

In primul rand este vorba de timpul de lucru intr-un studio , te intelegi cu studioul si ajungi la 200Euro/ora , pai conteaza daca pierzi timpul cu inregistrarile si obosit fiind gresesti tot mai mult .Poti sa sati sa o freci in studio cat vrei DAR te costa .

 

Suht foarte multe scule pe piata dar acesta din video pare ceva mai avansat si orientat post procesari .E o chestia ca intr-un acord compact nearpegiat ( audibil) sa scoti fiecare sunet si sa-l poti modifica pe o platforma grafica al unui sintetizator/sequencer.

 

Pe acelasi principiu am vazut scula ce face "backing vocal" pe vocii , luand armonia de la chitara (sau orga,pian) si langa vocea solistului mai produce un "cor" in realtime-live .Asa ca poti canta cu o singura voce si suna armonizata vocea ( sau pe tertze cum se spune).Principiul de analiza si achizitionarea datelor este acelasi .

Link to comment
Share on other sites

Pe acelasi principiu am vazut scula ce face "backing vocal" pe vocii , luand armonia de la chitara (sau orga,pian) si langa vocea solistului mai produce un "cor" in realtime-live .Asa ca poti canta cu o singura voce si suna armonizata vocea ( sau pe tertze cum se spune).Principiul de analiza si achizitionarea datelor este acelasi .

 

Este vorba despre Digitech Vocalist Live 4 si pare o jucarie foarte interesanta...

Link to comment
Share on other sites

e foarte interesant programul, insa in cele mai multe cazuri va fi imposibil sa nu afecteze calitatea, decisiv e in ce masura...orice schimbare de pitch altereaza si tonul dar uneori e in limite acceptate, aici e vorba de si mai mult, poate ca ar fi buna o optiune in care poti ajuta softul sa ghiceasca acordul pt mai multa acuratete. Dar in masura in care ai posibilitatea, daca e un track de chitara inregistrat de tine, ar fi de preferat sa mai tragi o data unde ai gresit. Daca ai insa un take fabulos si ai doar un mic detaliu de reparat, softul asta poate fi o unealta excelenta...mai poti corecta si un fals pe voce, sau chiar sa il folosesti ca efect pt voci...(poate obtii un chorus, pitch, sau chiar phaser/flanger/rotator de calitate pt ca se pare ca are un algoritm bun pt pitch. In plus, e o jucarie foarte interesanta daca doar ai chef sa te joci cu sunetele din calculator. Poate sa fie si o sursa de inspiratie, uneori vezi altfel notele pe ecran decat pe grif sau clapa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.