www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Daca Poti "re"amplifica Un Combo?


Solarograma
 Share

Recommended Posts

adiaka mai pe detail sa ma fac inteles,intrucat repet la doua sali diferite si nu pot sa ma car cu ampliful din dotare prin tot orasu',m-am gandit sa fac in felul urmator:sa-mi cumpar un combo cu line-out de15w pe care pot studia acasa si care este easy de transportat,ideea este daca tehnic se poate ca un combo sa-l leg la o boxa de 250 de watti fara sa-l prajesc?

Link to comment
Share on other sites

Poti, dar daca boxa e de putere, nu o sa prea auzi nimic.

 

 

cat de nimic? :) adika ideea e simpla cabo-ul vreau sa fie un fel de head care legat la o boxa de 250 w sa se faca auzit decent,oricum daca combo-ul are 15 w nu-mi fac iluzii...dar ma intereseaza daca fenta functioneaza cat de cat pt repe sau nu,ca sa nu dau banii dejaba pe un combo si sa constat ca nu am ce face cu el...

Link to comment
Share on other sites

cat de nimic? :) adika ideea e simpla cabo-ul vreau sa fie un fel de head care legat la o boxa de 250 w sa se faca auzit decent,oricum daca combo-ul are 15 w nu-mi fac iluzii...dar ma intereseaza daca fenta functioneaza cat de cat pt repe sau nu,ca sa nu dau banii dejaba pe un combo si sa constat ca nu am ce face cu el...
Difuzor ( boxa mai "mare /tare ")poti sa pui nu pateste nimic .

 

ma refer la diifuzor extern legat pe iesireade difuzor ( daca are ) al statiei combo !

 

Si va suna mai bine dat find ca randamentul unei boxe cu difuzor mai mare (au mai multe difuri ce insumeaza o suprafata mai mare de membraa ).

 

Dar crestere semnificative vei avea la joase.

 

Daca ai inca o boxa mai bine ia-ti un "head"e 30 /50W daca se mai gasesc .

Link to comment
Share on other sites

Mersi Karpi de raspuns,stiu...dar ideea e comboul il vreau de practice at home si avand in vedere ca nu repet prea des cu trupa asta vruiam doar o alternativa care sa mixez doua chestii intrucat acolo exista vreo 4 boxe de 250 de si 300 care pot fi folosite...am deja un head+cabinet la alta sala,doua headuri...sa fim seriosi :) dorm cu tot cu ele pe pres in fata usii...

Link to comment
Share on other sites

Mersi Karpi de raspuns,stiu...dar ideea e comboul il vreau de practice at home si avand in vedere ca nu repet prea des cu trupa asta vruiam doar o alternativa care sa mixez doua chestii intrucat acolo exista vreo 4 boxe de 250 de si 300 care pot fi folosite...am deja un head+cabinet la alta sala,doua headuri...sa fim seriosi :) dorm cu tot cu ele pe pres in fata usii...

 

Puterea boxei poate fi oricat de mare. Finalul nu patateste nimic din acest piunct de vedere.

Trebuie sa fii atent doar la impedanta (Ohmi), boxa sa nu aiba impedanta mai mica decat poate duce amp-ul (daca impedanta este mai mica => curent mai mare in final => temperatura creste => final PRAJIT)...

Link to comment
Share on other sites

buuun,experimentul a fost facut...ca sa ajungem si la o concluzie la acest topic,ca sa fie si util,nu?

Diferenta dintre sunetul compactei in sine si cel al boxei (de 250 w) este ca prin boxa se aude mai amplu si mai rotund DAR nu si mai tare!!! hahaha,bine e logik puterea de 15 w a compactei a ramas the same...asa ca eu sunt multumit in principiu si daca aveti o boxa mare si nu aveti ce face cu ea si bineinteles nu e recomandabil la bloc,e ok...sunetul e mult mai plin si la aceeasi intensitate deci nu se aude mai incet asa cum scria cineva mai sus.

Bine acuma cei care se pricep vor "mustacii" de ce banalitati scriu eu aici :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.