www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

dati-mi un sfat


necu'
 Share

Recommended Posts

intentionez sa-mi cumpar o chitara electrica si fiind la inceput de drum nu pot sa spun ca ma pricep la calitate. Am auzit ca fender e foarte bun, ca gibson e si mai bun dar exagerat de scumpa, stagg nu prea merge, squier nuj, ibanez asa si asa etc. as dori sa ma ajutati si sa ma sfatuiti cam ce as putea sa iau. ma incadrez in cam 8 milioane juma. si as vrea o chitara pt ceva gen rock classic, metal, grunge etc. Va multumesc!! :)

Link to comment
Share on other sites

poti sa mai iei si un behringer pack. e destul de bun pt incepatori. ai si un combo bunicel si e doar 5.800.000 lei

asta, sau poti sa-ti iei un squier care e un pic mai bun decat bunicel

Link to comment
Share on other sites

Iti poti lua un Stagg din seria 'heavy' (alea fara tremolo) .. sunt chiar bune (mai ales la pretul pe care-l au)

Am testat pe 2 din seria heavy H300 si F300turbo arpegii, game, si tot felul de tricks ... se comporta exceptional

Te duci la magazin si te convingi singur intre Stagg, Squier, Ibanez si toata gasca!

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

Eu ti-as recomanda Yamaha. Insturumente f. bune corecte, foarte usoare pentru mana, si care spun si o mica poveste. Eventual o chitara la mana a doua, deja uzata putin, pentru ca tensiunile in grif sa fie asezate cat de cat.

 

Gasesti cu banii astia o Yamaha second hand f. buna, fara amp, asta e, dar chitara chiar e buna. Poti incerca la Cristi Zapada de la Mag Muzica.

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

Cosu MULTUMES! uite ca uitasem :) mii de scuze :) Deci, da ai grija la Zapada ca e un smecher si jumatate. Multa grija. F. multa. Are chestii f. bune la preturi f. mici si chestii f. proaste la preturi f. mari. Dar poti sa iei de la el chitari extraordinare! Crede-ma ca stiu:)

Link to comment
Share on other sites

La banii astia mergi pe squier sau mai strange si ia un Ibanez ceva pe la 12-13 mil.

squier,ca Ibanez nu prea merge la rock clasic(la banii astia,ca una mai scumpa e altceva)Squierul e chiar decent,iar daca te intereseaza varianta de pack,cu amp cu tot,cea mai buna chitara e peavey,mult mai buna ca packul Behringer,aia e o lopata de curatat zapada,si statia e ,evident mai buna.se gaseste la M&C,visavis de Zapada,am incercat packul,si e ok,chitara e mai buna ca un stagg.si Squier are pack,dar nu stiu cum suna statia,oricum,Squier e varianta ieftina la fender,daca nu stiai

Link to comment
Share on other sites

cand am fost la bucuresti, luna trecuta, am vazut la cristi zapada un ibanez copie de les paul gold top. o dadea la vreo 400€. n-am avut timp s-o incerc, insa din cate imi amintesc, copiile astea sunau destul de bine pe vremuri (nu se mai produc demult). si chitara arata foarte bine...

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare. Din cate reiese din sfaturile voastre (merci once again) squier e cam deasupra tuturor,nu?acceptabila la pret, "ascultatoare", succcesor al lui Fender,un pic mai buna decat bunicica. cum e in comparatie cu ibanezul si cu stagg pt ca initial eu optam pt un stagg dar nu am ramas profund impresionat cand am pus mana pe unul.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare. Din cate reiese din sfaturile voastre (merci once again) squier e cam deasupra tuturor,nu?acceptabila la pret, "ascultatoare", succcesor al lui Fender,un pic mai buna decat bunicica. cum e in comparatie cu ibanezul si cu stagg pt ca initial eu optam pt un stagg dar nu am ramas profund impresionat cand am pus mana pe unul.

fata de stagg squier e mult mai buna,nu se dezacordeaza,nu e facuta de neste chinezi care pana acu un an faceau tenisi :) ,si Ibanezurile din gama asta de pret nu prea intra in discutie,desi mai nou sunt sute de modele,poate s-o fi strecurat vreunul :) si squier e facut in china,dar de catre fender,galbiorii doar o asambleaza sub stricta supraveghere.Mai incearca Royteck,am vazut vreo doua,erau aproape la fel de bune ca squier,dar pe la 6-7 milioane,lacul era ok,suna acceptabil,sau poate poti sa stringi de un epiphone second,de departe cea mai buna optiune,daca nu tii neaparat la o clona de strat.daca vrei strat,atunci squier.

P.S.Ibanezul goldtop de la Zapada e Ok,dar:nu e din mahon,ci din mai multe bucati de plop,si are gatul insurubat,deci inafara de poze si videoclipuri nu vad ce s-ar putea face cu el :) daca il vrea careva e al unui prieten care l-a scos deja de la Zapada,dati-mi un mesaj,e cu o sutica mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

fata de stagg squier e mult mai buna,nu se dezacordeaza,nu e facuta de neste chinezi care pana acu un an faceau tenisi :) ,

 

Pot sa-ti spun ca s-ar putea sa te grabesti in aprecieri cu Stagul, dar sa stii ca eu mi-am luat una, si dozele ei originale suna bine. E o chitara foarte bine lucrata si balanta calitate-pret e ok. Bine, acuma, sincer, eu intre timp mi-am pus Seymour Duncan pe ea, dar iti zic ca nici dozele originale nu sunau rau.

Link to comment
Share on other sites

@ezra: esti offtopic raaaau de tot-nu puteai sa deschizi un topic nou?

poi te-ai gandit ca e din cauza constructiei chitarii..lemnului...intrucat sunt doze pasive sunt foarte influentabile de lemn...nu stiu acum ce chitara ai dar mai mult ca sigur chitara e de vina...pune-o pe ceva bine facut si sa vezi dupa aia cum suna

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat. Am fost azi la un magazin(de fapt singurul magazin din bc pt chitare electrice) si dupa spusele mele omul mi-a aratat un stagg, replica dupa Gibson Les Paul neagra cu doze Humpbucker aurii . A conectat-o la un VOX de 30 W si mi-a cazut fata, e PERFECTA pt gusturile mele. Poti face si rock clasic. si metal si heavy metal si si si si si... mi-a recomandat-o pe aia la banii mei ca fiind cea mai buna replica stagg.(costa 9 milioane).si acum ma gandesc cat de bine suna... :) merci pt sfaturi si bafta la toti!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Uite, eu am un Ibanez gsa60. Am luat chitara prin vara pe la 9 mil de lei, nu foarte mult folosita. Pentru metal e f buna, adica mie-mi place cum suna. Pentru inceput e buna. Asta e prima mea chitara electrica si sincer inca nu vreau sa o schimb :)

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat. Am fost azi la un magazin(de fapt singurul magazin din bc pt chitare electrice) si dupa spusele mele omul mi-a aratat un stagg, replica dupa Gibson Les Paul neagra cu doze Humpbucker aurii . A conectat-o la un VOX de 30 W si mi-a cazut fata, e PERFECTA pt gusturile mele. Poti face si rock clasic. si metal si heavy metal si si si si si... mi-a recomandat-o pe aia la banii mei ca fiind cea mai buna replica stagg.(costa 9 milioane).si acum ma gandesc cat de bine suna... :) merci pt sfaturi si bafta la toti!!!!!!!!

 

Necu', io zic sa te mai gandesti...

Omu' ala stie sa-si vanda marfa, iar tie, ca unui incepator (nu te supara), orice iti va suna bine in mana unui (oarecum) initiat.

Revin cu o idee mai veche, dar care nu vreau sa va descurajeze: Romani, ganditi!

 

bafta si succes in alegerile tale (urasc sa spun mai tarziu, ca o femeie nefoot....ta, TI-AM ZIS EU?)

 

PS Daca ai fi din Buc, ti-s spune sa te duci la Zapada sa vezi (auzi) cum poate prosti un incepator cu sunetul unei chinezarii de "spider". :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Ba eu sunt de acord cu tine ca omul stie sa-si vanda marfa dar nici eu nu-s chiar credulul credulilor. Ce pot sa zic, suna mult prea bine ca sa fie prosteala chitara aia. Doar am cantat si eu la ea si mi-a placut foarte mult cum se comporta si cum suna mai ales la metal... (sa asculti Some Kind Of Monster - Metallica sa-ti faci o idee) oricum ai dreptate la faza ca mai am de vazut... Bafta si merci!!

Link to comment
Share on other sites

Stiu eu pe unu in oras la mine care vinde o Aria Pro II ca a mea! Posibil sa o dea si in 8 milioane..

 

Daca nu-ti place cum guitza nu o iei.. vrei sa vb cu nemernic?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.