www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cover: Sister - Steve Vai


Musaro Adriano

Recommended Posts

Am inregistrat si eu o melodia a lui Vai care ma placut mult.

Merci si numai bine.

 

adriano si eu sunt din ploiesti ,dar nu am cunoscut pe nimeni chitarist.5 stelute de la mine si ca o paranteza vreau sa imi afirm admiratia pt colectia ta "glamour" de chitare :)

Link to comment
Share on other sites

o da !

si pt mine este una din piesele preferate de la vai.

o piesa grea mai ales din cauza timing-ului ..care este criminal..si al modului in care ataca nenea vai corzile..de aceea m-am ferit sa o studiez..am incercat o data si m-am lasat dupa primele 10 masuri :)

tu insa te-ai descurcat admirabil!executie foarte buna.tonul este potrivit...ce sa mai ..felicitari si jos palaria :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Bravo Adriano :) sunt mandru ca esti elevul meu, foarte bun lucrare cu dynamic si cu slide....nu sunt daccord cu "out of tune", bineinteles ca nu este perfecta 100% . dar cine reuseste sa reproduca o piesa lui steve vai 100%?

Bravo . Corrado

Link to comment
Share on other sites

Adriano, pune niste filmulete cu tine pe youtube ca e mai interesat daca ai si imagine pe langa sunet...si poate faci si niste lectii mici ca sunt convins ca i-ai ajuta pe multi... :)

Link to comment
Share on other sites

frumos

 

Sunt catteva acorduri unde chitara este dezacordata probabil corzi mai vechi si nu s-a reglat octava .

Se mai dezacordeaza chitara si intre timp ce canti , si cand in sfarsit i-mi iese o piesa aud ca-i fals ( hehe ) .

Mai suna fals si acordurile prinse in pozitia 1 si 2 daca pragusul este inalt chiar daca la octava este OK.

 

(sunt si pe internet tot felu de chitare cu tastele in "zig-zac" ca sa compenseza aceste probleme.

 

Eu de obicei acordez sa sune bine pozitia unde trebuie sa ma "opresc" pe acord .

 

Foarte fain

Link to comment
Share on other sites

Deci nu sunt surd, da? :)

Oricum, Musaro are 5 stelute de la mine dinainte sa postez primul comentariu. E o piesa foarte dificila si el s-a descurcat mai mult decat onorabil. Daca nu-l trada chitara si daca n-ar fi avut cateva mici scapari la timing, as fi devenit fanul lui pe viata. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

merci la toti baieti pentru comentar, am adus si chitara la verificat....era cum credeam eu, erau de reglat un pic octave dar nimic foarte grav, mai mult sunt greselile mele in esecutie decat chitara, dintodeauna daca ceva nu merge 90% este vina chitaristului.

Din punctul meu de vedere, sunt cateva probleme de timing mai mult decat groove, si, de timp (cateva intarzieri usoare etc..) bineinteles.

Merci inca o data si respect!!

Link to comment
Share on other sites

merci la toti baieti pentru comentar, am adus si chitara la verificat....era cum credeam eu, erau de reglat un pic octave dar nimic foarte grav, mai mult sunt greselile mele in esecutie decat chitara, dintodeauna daca ceva nu merge 90% este vina chitaristului.

Din punctul meu de vedere, sunt cateva probleme de timing mai mult decat groove, si, de timp (cateva intarzieri usoare etc..) bineinteles.

Merci inca o data si respect!!

Recunoasterea greselilor e primul pas spre indreptarea lor. :) Acum, dupa ce ti-ai reglat chitara, asteptam a doua varianta! :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.