www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Asa?


pulbur

Recommended Posts

am avut un amp cu dif de 8'' si nu il foloseam numai la cd input,adica numa boxa il foloseam fara effectele de la amp.acuma am o intrebare,vreau sa imi cumpar un box de 2 x 12''(sau 1x12''),intrebarea ar fi:este posibila acest line up:chitara-->multieffet-->(eventual un wah wah)-->box2x12'' ?

 

Va multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de o "putere" cum bine zice Dicu. "Puterea" este de fapt un amplificator care preia semnalul de linie de la multiefect si il amplifica si apoi il arunca in boxa(e).

Exista puteri pentru toate buzunarele facute cu tranzistori bipolari, cu circuite integrate, cu tranzistori (mos)FET si chiar si cu tuburi electronice.

 

Uite aici un exemplu de un produs care face ce vrei tu : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1316

 

Avantajul chestiei asteia este ca poti sa folosesti ce vrei tu pe post de preamplificator si nu mai esti limitat la modelarea sonora oferita de un singur amplificator.

Link to comment
Share on other sites

deci asa ar fi okey:chitara->effect->amp15w(external speaker output)->cabinet ?

 

Da, asteptind sa-ti iei un amp ca lumea, ca-i pacat de Celestioane...

Link to comment
Share on other sites

bun,perfect...deci numai si numai cu un head sau combo poti folosi cabinetul?...un mixer sau ceva nu ar face treaba de amplifare?...

 

 

 

cabinet =boxa= cutie in care este montat difuzorul sau difuzoarele.

 

Difuzorul are nevoie de putere electrica mai mare. In cazul boxei ce este in link este nevoie de o puterea de 70-80W

 

Mixerele propriu zise au puterea de iesire pe la 0,3W , eventual pe iesire casca 1W maxim.

 

exista statii care sunt cu tot cu mixer si care impropriu sunt numite tot "mixere" fara a mai aminti " cu putere " de aici multe confuzii .

 

Poti sa legi cabinetul de 120 w/8 ohm la iesirea statiei de 15W o sa functioneze , doar ca nu prea are rost difuzor de 120W la o statie de 15 W.

 

ai avea nevoie de o statie cu puterea de aprox 50-70w .

 

Statiile ce se numesc de 100 W de obicei furnizeaza pe iesire cam 70-75 W asa ca merge si 100W nu-i pericol sa se arda difurile la volum mare.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mersi tuturor :)

La urma urmei ca sa nu ma complic,miam pus comanda pt un amp cu dif de 12'' respectiv 75W(fiind relativ mai usor de transportat si ocupa mai putin spatiu)...voi vedea cu timpul,imi strag ceva bani si o sa imi cumpar un half stack sau de ce nu un stack...dar cea mai mare problema momentan :) o pune headul(fiind mai scumpe,care totusi merita banii)

 

Inca odata,mersi tutror de raspunsuri,in sfarsit mam lamurit si eu ceea ce priveste cabinetele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.