www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Va Rog...


Guest Wanderer
 Share

Recommended Posts

Guest Wanderer

Trebuie sa ghidez o trupa de copii si sa cant cu ei pe 15 februarie la o expozitie din asta de Sf. Valentin. Si mi-am consumat toti nervii pana acum (eu fiind un om foarte rabdator :)). Am incercat sa cant cu ei cele mai elementare piese in 3 acorduri. Dar eu fiind un ascultator inrait de jazz, progressive si blues, mi s-au cam limitat variantele de asemenea piese care le-as putea canta cu tinerii astia. Va rog ajutati-ma!! :) Sunt disperat...Trebuie sa cant cu ei in jur de o ora... Si tot ce am facut pana acum sunt clasicele: Knockin` on heaven`s door, Temple of the king, vremuri de la phoenix, Trenul Pierdut de la Compact si Have you ever seen the rain. Si am cam ramas fara idei. Va rog dati-mi niste idei de piese simple care le pot face. Si cand zic simplu ma refer la piese de ciobani :( dar care totusi sa fie populare. Si fara performante vocale deosebite, ca nu-s chiar Coverdale :) Va rog ajutati-ma B)

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

grea alegere da o piesa de agatzat nu tocmai stilul meu ar fi jet-are you gonna be my girl si mai sunt...intreaba o pustoaica kre asculta rock si vei afla...bafta

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ghidez o trupa de copii si sa cant cu ei pe 15 februarie la o expozitie din asta de Sf. Valentin. Si mi-am consumat toti nervii pana acum (eu fiind un om foarte rabdator :( ). Am incercat sa cant cu ei cele mai elementare piese in 3 acorduri. Dar eu fiind un ascultator inrait de jazz, progressive si blues, mi s-au cam limitat variantele de asemenea piese care le-as putea canta cu tinerii astia. Va rog ajutati-ma!! B) Sunt disperat...Trebuie sa cant cu ei in jur de o ora... Si tot ce am facut pana acum sunt clasicele: Knockin` on heaven`s door, Temple of the king, vremuri de la phoenix, Trenul Pierdut de la Compact si Have you ever seen the rain. Si am cam ramas fara idei. Va rog dati-mi niste idei de piese simple care le pot face. Si cand zic simplu ma refer la piese de ciobani ;) dar care totusi sa fie populare. Si fara performante vocale deosebite, ca nu-s chiar Coverdale :) Va rog ajutati-ma :1st:

 

E buna initiativa. :) Iti recomand Lynard Skynard - Sweet home alabama, e foarte simpla (doar trei acorduri), Jimi H. - Purple haze, poti sa mai incerci ceva si de pe la Bryan Adams. Succes! A, si-a zis bine megadeb, incearca si Wild thing, e simpla, in plus e vorba despre luv. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

hm...AC/DC sunt mult prea grele vocal..din pacate...Playlistul deocamdata e:

Knockin` on heaven`s door

Temple of the king - Rainbow

Cocaine - Eric Clapton

Sweet Home Alabama - Lynyrd Skynyrd

Doua piese punk care le-am incropit la repezeala cu versuri pentru adolescenti :)

In This River - BLS (la insistentele tinerilor)

Phoenix - Vremuri

Compact - Trenul pierdut

Ain`t talkin` bout` love - Van Halen

Have you ever seen the rain - CCR

 

Si mai vedem ce mai scoatem pana vineri :) Obligatoriu tre sa bag si ceva Beatles pe acolo. Mersi fain pentru sfaturi. Ma bucur ca am unde apela :)

Link to comment
Share on other sites

incercati un....Queen, poate chiar un Dire Straits.... in general au piese greutze dar...daca stai sa cauti gasesti ceva mai usor....

aaa...si un Smokey sau Scorpions sunt ok de cantat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Va multumesc la toti pentru sfaturi. :) Au fost foarte utile. Concertul a fost un succes. Mai ales din cauza faptului ca am impresia ca am educat un pic muzical pe astia mai micii prezenti. Si baietii s-au descurcat foarte bine. :) Mersi inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.