www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jam #1 (Duminica, Mamou)


cearny
 Share

Recommended Posts

Guest drackush

Vom incerca, pe cat posibil, sa atasam tablaturi/GP4 la melodiile propuse spre jam

Cred ca sunt absolut obligatorii tab/GP4 sa cante toata lumea acelasi lucru...

Pacat ca nu sunt din B...

Propunere: Sa ataseze fiecare ce tab crede ca se apropie cel mai bine de original si ceilalti sa voteze... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Va voi orgaiza intr-o pe primul post lista pe masura ce apareti ;)

 

Deci, la Knockin' raman Bumbacu', Lucifer (bass) si inca un chitarist, hotarati-va care :( Elethan?

 

La Gimmie All Your Lovin' .. jacksonman si hihi (si poate intervin si eu :))

 

La 'La Grange' .. jacksonman si elethan (si poate intervin si eu :))

 

La Hootchie Coochie Man, Burb si Spyked?

 

Wish You Were Here la fel?

 

Hotarati-va la Hey Joe B)

 

Elethan, daca nu te vrea Mihnea, ma primesti la Manalishi? Idem pentru Moisoiu la Ramones aia ;)

 

...revin :o

 

EDIT: Daca aveti amici tobari/basisti (care stiu sa bata/cante la bas :)), ziceti-le de-asta ;)

 

Adi te bagi cu AdmiralAndrews si/sau Elethan la Keep On Rockin'? G3 Style :o

Link to comment
Share on other sites

Guest AdmriralAndrews

versuri trebuiesc neaparat acolo...sa nu ne balbaim pe acolo....

basist o sa aduc shi eu de la mine din trupa....baterist o sa fie unu tare de tot...vladutz...il ashtept cu drag:D

pana la urma cine canta cu mine keeep on rockin in the free world? :)

Link to comment
Share on other sites

Right away.. desi cred ca astept pana de dimineata devreme pe racoare etc :)

 

Eu cred ca ma limitez la oferta lui Cristi cu Manalishi (tobe/bas anyone?) si a lui Moisoiu cu Ramones (voce/tobe/bass anyone? hai ca-i marfa!) Si pote ma strecor la un moment dat in La Grange daca imi permiteti... am inteles ca Mihnea s-ar putea sa nu ajunga.

Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

propun si another brick in the wall (eventual in loc de wish u were here care e ceva mai greoaie) Bat eu toba, cine se baga? :)

Link to comment
Share on other sites

seek n' destroy, paranoid si knockin', nu bagati si un enter sandman ca sunt indragostit de cantecelu ala?

Edited by Pheno
Link to comment
Share on other sites

As dori sa atrag atentia asupra unui lucru.

Nu vreau sa fiu negativist dar pe langa tot entuziasmul asta trebuie luat in calcul faptul se vor ivi anumite probleme legate de variablila destul de mare,felul cum interationeaza diversii instrumentisti intre ei ,asa "din prima".Eu nu prea sunt adeptul cantatului din prima.Repetitiile salveaza enorm.Macar una.Din cate vad eu sunt multe piese,multi care vor sa cante,multe posibilitati.Am i wrong?Stiu ca e jam-session dar piesele sunt grele,nu va lasati pacaliti.ZZ top e criminal.Parti de chitara,balans etc....

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

:) Ma primiti si pe mine la Paranoid? As veni cu mare placere. Am vrut sa o cant cu cineva in cadrul unui proiect, dar n-am mai apucat... As putea sa fac soloul (usor personalizat), chitara asa cum e ea sau o a doua chitara care vine putin mai jos (la octava), doar sa nu se suprapuna cu basul.

 

Cearny, iti trimit un CV si o scrisoare de intentie? :)

 

(As incerca si o a doua chitara la Hey Stoopid dc ma ghideaza cineva pana duminica cu un tabGP)

Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

george ma bag eu la soad toxicity cu toba

chiar o stiu bine pe ia si imi si place;) mai ramane sa gasim pe cineva cu basu si cu vocea. Anyone? :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest AdmriralAndrews

o sa iasa balamuc total ca sunte multi shi multi vor sa cante....mai ales cu cearny:D....o sa ne imbatam ca porcii shi o sa cantam atat de "porceshte" incat o sa radem unii de altii cum ne scalambaim pe scena....o seara de neuitat pe care nu ash vrea sa o ratez :)...

ma bucur cand vad atat de mult entuziasm...ma face sa pun mana pe chitara shi sa studiez....pe voi nu?:)

Link to comment
Share on other sites

Da, lukeblue, poate sa iasa prost, dar tocmai d-aia am propus niste melodii care, de bine de rau, sunt 'invatabile' la modul la care toata armonia la chitara poate fi cantata corect in timp scurt (15-20 de minute maxim-maximorum?)

 

Nu ma astept sa se cante solo-urile cum sunt pe inregistrare, de altfel chiar as fi incantat sa se 'improvizeze', dar cu bun simt (stiti voi ce vreau sa zic :)...).

 

Iar despre balans... ala fie il ai... fie ti-l faci :) Cu tobele (vlad) nu mi-e frica :(

 

Edit: Nu vrem oameni beti pe scena :) decat daca-s beti de muzica B)

Link to comment
Share on other sites

Cearny,scuze daca am fost prea critic.Poate sunt eu mai pretentios :)

Nu ma gandeam ca nu se pot invata piesele ca armonie etc ci de interpretare imi era.

De obicei la un jam ai un spate ca lumea si se perinda diversi solisti sa improvizeze.

Cand ma referam la cantatul din prima de asta imi era.Ca a improviza si a fi spontan imi place slava Domnului.Sa nu fie neglijat spatele.Aici trebuie macar putin sa fii de acord cu mine ca trebuie putin asezata o piesa ca sa sune.

Am eu respect prea mare ptr coveruri :)

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Da omule, da e jam, cantam sa ne simtim bine nu e mare belea daca sunt cateva gherle... atata timp cat nu e toata melodia cantata prost :)

 

Si, am vorbit cu tobarul meu, a zis ca se baga.Deci putem sa contam pe el sa bata.Singura chestie e sa nu va asteptati sa invete toate piesele propuse pe dinafara si perfect ca nu se face :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

ok, deci mă bag cu Burb la Wish You Were Here şi Hoochie Cootchie man. am ataşat şi backing track-urile după care am lucrat, sper să fie în regulă structura melodiilor. La WYWH mi-ar fi de mare ajutor dacă s-ar oferi cineva să bage chitară armonie (ţin cont de faptul că până acum nu s-a mai băgat nimeni la melodia asta, deci presupun că intru eu cu solo-urile, melodia e varianta de pe pulse), măcar până intră tobele şi bass-ul (sper că nu sunt probleme/lipsuri la capitolul ăsta, oricum nu sunt melodii prea grele dpdv instrumental).

 

oarecum off-topic: am înţeles că luni nu se face şcoală, deci n-ar fi probleme de limitări de oră, foarte probabil voi ajunge luni acasă :) .

 

p.s: cred că îmi iau inima în dinţi şi fac un backing vocals pe wywh...

Clapton__Eric___Hoochie_Coochie_Man__2_.gp4

wywh.mp3

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.