www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jam #1 (Duminica, Mamou)


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest spyked88

abia acum am vãzut post-urile... mã bag ºi la Another Brick cu chitara, dacã se face (ritm ºi eventual un solo, ãla merge alternat între douã chitãri, sau 3, sau 4 :) dacã sunt oamenii de acord). Încã aºtept sã se ofere cineva pentru o chitarã armonie la Wish You Were Here. Burb, poți sã o faci tu ºi pe aia?

Link to comment
Share on other sites

mi se pare un pic aiurea ca de la pink floyd se canta tocmai wish you were here si another brick, tocmai la un jam, unde zic eu, s-ar preta niste piese mai 'jammy' ..si pf au destule :)

 

n-am nimic cu astea 2 si stiu ca, impreuna cu knockin on heaven's door, nothing else matters si andri popa, fac parte din repertoriul oricarui trubadur autohton, dar ma gandeam ca poate ar fi misto si ceva gen echoes sau set the controls? ...evident ca ar fi nevoie si de o clapa .. :)

 

ah, si l-as ruga pe cel care va canta knockin on heaven's door, sa sara peste 'hey, hey, hey hey yea'...daca mai aud asta o data cred ca fac combustie spontana :)

Link to comment
Share on other sites

deci, eu la bas ... metallicele, knocking, poate paranoid daca mi'o mai amintesc ... si whatever, ce are nevoie de basist si nu e chiar asa de grea de cantat.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

mi se pare un pic aiurea ca de la pink floyd se canta tocmai wish you were here si another brick, tocmai la un jam, unde zic eu, s-ar preta niste piese mai 'jammy' ..si pf au destule :)

Dacã era dupã mine, alegeam Money. dar Wish You Were Here ºi/sau Another Brick In The Wall mi se par ok.

Link to comment
Share on other sites

abia acum am vãzut post-urile... mã bag ºi la Another Brick cu chitara, dacã se face (ritm ºi eventual un solo, ãla merge alternat între douã chitãri, sau 3, sau 4 :) dacã sunt oamenii de acord). Încã aºtept sã se ofere cineva pentru o chitarã armonie la Wish You Were Here. Burb, poți sã o faci tu ºi pe aia?

 

 

normal ...fara probleme..... :)

 

bai cearny sper ca m-ai bagat la wish si la hoochie cu chitara .....ca la voce vreau sa bag o gramada.....including bad company (feel like making)... :):(

 

d fapt o sa vedeti voi. B)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Daca are cineva nevoie de asistenta mea pe frecvente joase la jamul de maine, sa dea pm cu numele piesei. Voi face maxim 3 piese.

Link to comment
Share on other sites

Burb:

la grange (zz top)

gimmie all your lovin' (zz top)

satisfaction (the rolling stones)

suzie q (the rolling stones)

knockin' on heaven's door (bob dylan/g'n'r)

love another woman (fletwood mac)

hootchie cootchie man (muddy waters/eric clapton)

wild thing (the troggs)

wish you wre here (pink floyd)

born to be wild (steppenwolf)

cocaine (eric clapton)

hey joe (jimi hendrix)

 

 

 

/.......asa zicea cearny :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma cu Alice Cooper nimeni?

--

Din cei care vor sa cante Pranoid (la chitara), se baga careva cu mine? Inteleg ca suntem mai multi si poate cantam de doua ori piesa, cum zicea si hihi, ca sigur n-o sa sune chiar la fel. Am vazut ca si la bas ar fi doua persoane doritoare.

--

Cum facem cu chitarile / efectele / ampurile / cablurile?... ca nu s-a discutat.

--

Prietenele / nevestele / admiratoarele raman acasa? :)

Link to comment
Share on other sites

desi e tarziu pentru orice fel de comentariu, as putea zice ca nu ma prinde nici o piesa din lista aia, sorry. Desi, la o adik, pot sa jam-ez cam pe orice, m-ar fi incalzit mai mult "Spark in the dark" a lui Alice Cooper decat Hey Stoopid. De exemplu as fi putut tine cu brio ritmica la Dreaming sau Now Is The Time (Y. Malmsteen), daca se gasea cineva in stare sa cante solourile :) (vocalist aduceam eu...). astea nu sunt propuneri, decat poate pentru o alta editie cu jam. As putea sa ma multumesc cu ritmica la Cocaine, nu e mare lucru, si ma distram teribil cu colegu' de trupa pe vremuri cu piesulitza asta... Oricum, bafta tuturor, sa ne distram bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cu regrete anunt ca am repetitii de la 7 la 10 in consecinta nu voi putea lua parte la aniversare. Va urez distractie placuta in schimb.

Link to comment
Share on other sites

acu am vazut asta (uitasem ca-s 2 threaduri :)) :

 

18:30 - Ora de la care va asteptam sa apareti in Big Mamou;

19:30 - Concert : Straight Shot, HB, Legacy;

22:30 - Tragerea la sorti a premiului;

23:00 - Jam Session;

 

sper sa avem un program detaliat maine, si mai am niste nelamuriri...

 

felixanu' - asa nici pe mine nu ma prinde extraordinar vreo piesa, dar incerc eu sa le prind pe ele :) ..io am un request (symphony), sa vedem daca o sa am cu cine..

 

moisoiu - pot sa fac io chitara a 2-a la anarchy daca e nevoie..

 

fluffy, conform programului de mai sus, poti ajunge in timp pt jam :)

Link to comment
Share on other sites

Iata lista de piese + cei ce si-au manifestat dorinta sa cante :

 

===Knockin' on heaven's door

burb (voce)

Baumwolle

Lucifer(bass)

Elethan

 

===Gimmie All Your Lovin'

hihi

jacksonman

lukeblue(voce) sau burb

 

===La Grange

Burb

jacksonman

elethan

cearny

 

===Hootchie Coochie Man

Burb

Spyked

 

===Wish You Were Here

Burb

Spyked

 

===Little wing

lukeblue

 

===somebody put something in my drink

moisoiu

cearny

 

===soad toxicity

George - chitara

vladtobe - tobe

 

===hey joe

blackk - voce

Burb - chitara

hihi

 

===The Wicker Man

Elethan

Adi

 

===Green Manalishi

RipperClone (voce)

Elethan

jacksonman

cearny

 

===Cocaine

Burb

felixanu'

 

===keeep on rockin in the free world

AdmriralAndrews

Elethan

posibil adi

 

===black magic woman

moisoiu

lukeblue(voce)

 

===another brick in the wall

lukeblue

vladtobe - tobe

 

===paranoid

Linx

hihi

prowler

pheno

jacksonman

 

===for whom the bell tolls

Ripperclone (voce)

preo

prowler

Elethan

 

===seek & destroy

prowler

adi

preo - bass

 

 

Burb disponibile:

 

satisfaction (the rolling stones)

suzie q (the rolling stones)

love another woman (fletwood mac)

wild thing (the troggs)

born to be wild (steppenwolf)

Asteptam comentarii si confirmari!!!. Sa stiti piesele !!!

 

 

Acum amplficare exista - 2x chitare(clean, distors santos si reverb) + bass si la fel si tobe + o pedala de delay si cred ca si una de wah.

In cazul in care aveti prieteni tobari/bateristi/basisti si credeti ca va pot ajuta, invitati-i.

Daca vreti tonuri mai curioase sau nu va multumeste setupul (desi va garantez personal ca o sa va multumeasca) venti cu pedala ce o aveti in posesie.

 

 

E necesar sa fie niste acordoare prin zona , sa nu pierdeti timpul cu acordatul pe scena.

Veniti cu chitara electrica/electoacustica.

E bine sa va intelegeti intre voi cine ce chitara aduce, in sensul ca forumistul x canta o piesa pe chitara lui si apoi i-o impumuta forumistului y (in ideea de a nu va cara inutil cu prea multe chestii). Asta ramane sa stabiliti intre voi.

Repetati piesele la care v-ati anunta pentru a evita o situatie jenanta :). Nu va bateti joc pentru ca nu asta e scopul RGC.

 

Daca aveti aparate foto si vreti sa faceti poze cu cel mai aratos admin va rog sa le aduceti :)

Toate bune si frumoase si ne vedem deseara.

Cearny in jurul diminetii o sa mai povesteasca alte chestii referitoare la jam.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Dap, confirm că mă bag la piesele alea două (Hootchie Coochie şi Wish You Were Here) cu solo şi eventual un acompaniament în caz că vrea să bage Burb vreun solo de chitară, şi la Another Brick In The Wall cu o chitară ritm sau/şi solo dacă e loc. Dacă nu, nu-i nici o problemă. Să se mai bage şi tobarul şi bassistul şi e completă treaba. :) Piesele le ştiu, slabe şanse să le uit până când începe cântarea. :)

 

I'm out deocamdată, mort de somn.

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

cosu, trece-ma si pe mine si la piesele wish u were here, seek and distroy si black magic woman plus satisfaction si born to be wild :) thx :)

Link to comment
Share on other sites

Datorita unor probleme ivite pe neasteptat, o sa ii rog pe cei care participa la Jam si care nu conoc bine structura melodiilor, sa vina ei cu structura scrisa pe o hartie ceva.

 

A intervenit o problema si nu mai pot scoate respectivele hartii. Voi veni in schimb cu versurile la melodii scrise pe hartii (thanks to our Sheriff guy over here!)

Link to comment
Share on other sites

daca se mai poate ma bag si io cu bassu' la zz top-gimme all your lovin'

black sabbath - paranoid si metallica-seek and destroy

Link to comment
Share on other sites

===Gimmie All Your Lovin'

hihi

jacksonman

lukeblue(voce) sau burb

 

===hey joe

blackk - voce

Burb - chitara

hihi

 

===paranoid

Linx

hihi

prowler

pheno

jacksonman

 

Ma retrag de la piesa "Gimme all your lovin". "Hey Joe" si "Paranoid" raman.

Acum nu sunt sigur daca o sa pot sa stau la tot jam-ul :).

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.