www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

Cineva de aici de pe forum era oripilat de varianta lautareasco-maneleasca a imnului de stat al Romaniei difuzata ieri pe Pro TV. Oare nu exista si alte variante de interpretare a aceluiasi imn? Chiar.... nu exista oare SI ALTA abordare...? De exemplu.....

Foarte frumoasa abordare.Mi-a placut foarte mult :) Felicitari!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest hututui

Cineva de aici de pe forum era oripilat de varianta lautareasco-maneleasca a imnului de stat al Romaniei difuzata ieri pe Pro TV (fara alte multe posibile comentarii). Dar oare nu exista si alte variante de interpretare a aceluiasi imn, in afara acelorasi eterne manele? Chiar.... nu exista oare SI ALTA abordare...? De exemplu.....

Da dom'le , si mie mi-a placut. si imi mai place si ca suna intr-un fel. cum ai tras chitara? suna destul de aproape de calitatea unui studio (dupa parerea mea de novice). bravo. miroase a maturitate sau cel putin, a pasi hotarati catre maturitate.

Link to comment
Share on other sites

Cineva de aici de pe forum era oripilat de varianta lautareasco-maneleasca a imnului de stat al Romaniei difuzata ieri pe Pro TV (fara alte multe posibile comentarii). Dar oare nu exista si alte variante de interpretare a aceluiasi imn, in afara acelorasi eterne manele? Chiar.... nu exista oare SI ALTA abordare...? De exemplu.....

 

EXCELENT!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Am ascultat si eu ce mai era de ascultat ... Jaymz interesanta piesa (si cuvintele) ... cred ca merg pentru un demo. Succes cu trupa ta!

un om ... am vazut poza pusa de tine la profil si abia acum inteleg ce vrea sa spuna privirea aceea atintita catre culmi ... tot inainte .. si tot mai sus... hmmm .. ti-am mai spus asta? :)

spyked88 ... piasa nu cred ca este un "excrement cerebral" ... negativul imi place ... stiti voi de ce ... iar abordarea chiar daca este putin cam timida imi place ce ai macelarit acolo...hmm...mai vreau sa-ti zic ceva, si asta fiindca am vazut un post al tau in care il felicitai pe Burb pentru interpretarea de la o piesa si nu numai. Mi-am adus aminte ca la intalnirea RGC am remarcat ca ai fost foarte atent la tot ce s-a intamplat acolo pe scena, inclusiv la Burb :) pe care il felicit si eu inca o data pentru lejeritatea de care da dovada pe scena si in (in)cantarile lui vocale ... Revin la spyked88... am vazut asta si la alte cantari (chiar daca nu am stat prea aproape la mese), Sahara parca si nu mai stiu ... HB parca ... Atunci m-am gandit sa-ti zic ceva (poate inutil) ... esti ceva mai vechi ca mine pe forumul asta, cu vreo 2 luni, ti-am ascultat piesele si am citit si ceva versuri si proza (sa zic asa) ... nu numai cele postate aici pe forum, parca un blog ceva ... esti talentat si ma bucur sincer ca incerci sa dai tot ce ai mai bun din tine din punct de vedere artistic ... ca privesti muzica ca o parte importanta a intregului acela care se cheama arta dar nu o separi de ea ... si ma mai bucur ca vrei sa inveti ceva cu folos de aici de pe forum ... cred ca intelegi ce vreau sa spun si sper sa nu ma insel. Felicitari ... dar ... nu ti-o lua in cap ... am mai laudat eu pe cineva aici pe forum si dupa juma' de ora a dat cu batul in balta ... la urma urmei fiecare raspunde pentru comportamentul lui ... nu cred ca o sa fie si cazul tau dar mai bine suflu de 2 ori in ciorba ... Bafta in continuare!

marcel ... "into the light" imi place ca idee, daca-i pui un bass tras rau la timp (ceva asemanator cu formula bass-ului de bossa dar mai tras) o sa sune bine de tot .. imi place si armonia! Bravo! La "Tender Surrender" recunosc si am mai spus ca este o piesa care imi place foarte mult imi este greu sa-mi scot din minte originalul .. asta este beleaua cand faci un cover ... trebuie sa fie mai stralucitor decat originalul ... canti bine, si ai reusit sa surprinzi momentele alea mai importante inafara de cel mai important moment, reintrarea in tema aproape de sfarsit. Oricum felicitari si pentru tine.

Jules ... tu cand te apuci de cantat? .. ai voce nu? Pai nu-i pacat?

dalv .. in sfarsit un om care studiaza aici ... :) iar red_one hop si el .. ce inseamna sa fie cineva care sa dea tonul ... frumos tapping-ul cu pricina .. chiar si asa pe fuga.

 

Pun si eu o piesa care a mai fost postata acum cateva luni intr-o versiune mai rock .. pe acolo oricum ... aceasta este insa varianta veche si ceva mai linistita si mai nefinisata as spune ...

 

imi place si piesa asta. imi place la tine ca acorzi atentie si elementului atmosferic. mie imi place muzica ce creeaza o atmoasfera si transmite un mesaj chiar daca nu sunt 32-imi sau 64-trimi. am mai spous-o si o mai spun, nu sunt pupincurist, deoarece nu are sens.

Link to comment
Share on other sites

Da dom'le , si mie mi-a placut. si imi mai place si ca suna intr-un fel. cum ai tras chitara? suna destul de aproape de calitatea unui studio (dupa parerea mea de novice). bravo. miroase a maturitate sau cel putin, a pasi hotarati catre maturitate.

Ghitara e trasa in studio, e un Variax acustic Line 6.
Link to comment
Share on other sites

Mai intai de toate vreau sa zic ca tocmai m-am intors de la parastasul de un an al tatalui meu si iata voi ati reusit sa-mi descretiti un pic fruntea ... multumesc pentru asta.

Mere netu'! :)

It really kicked my ass verry hard... dar e o piesa foarte frumoasa!

P.S. Cluju'... alo, Muky, ai legatura! B)

... Muky cred ca este prins un pic de ceva vreme ... cred ca a inceput sa umble prin casa ala micu ;) ... Un om cred ca nu-ti dai seama ce bucurie este pe capul/sufletul lui taticu' Bach cand isi aude piesele dupa atatea sute de ani cantate cu chitara electrica ... Frumoasa prelucrarea, frumoasa alegerea ..

Cineva de aici de pe forum era oripilat de varianta lautareasco-maneleasca a imnului de stat al Romaniei difuzata ieri pe Pro TV (fara alte multe posibile comentarii). Dar oare nu exista si alte variante de interpretare a aceluiasi imn, in afara acelorasi eterne manele? Chiar.... nu exista oare SI ALTA abordare...? De exemplu.....

Ahaaaa ... te asteptam de mult aici qtguy .. este prima piesa postata de tine si ma bucur tare mult ca te ascult. Cu siguranta nu numai eu m-am bucurat ... Acum stiu ca-ti place jazz-ul, m-am prins eu cu ceva vreme in urma .. dar ... iata si dovada faptului ca jazz-ul sau stapanirea elementelor care il constituie (armonie, improvizatie ... ) poate sa faca dintr-un cantec fie el si patriotic, dintr-un imn ... o balada asa de frumoasa ... Sper ca a fost doar o mica introducere si ca o sa ne mai incanti urechile cu piese frumoase ... sper ca timpul sa-ti permita. Stiu ca nu sunt foarte multi aici pasionati de jazz, dar sunt convins ca unii dintre ei au ascultat cu placere interpretarea ta, iar asta ii va face cu sigutanta sa ezite putin inainte sa dea la gunoi genul acesta muzical.

mai postez shi io ceva...din pacate facut in graba...

Multumesc marcel si ma bucur ca ti-a placut "Midnight Cooler'' ... am sa inlocuiesc totusi calificarea ta "superb" cu o expresie mai apropiata cred eu de adevar ..."placut la ascultat" sau "digerabila" ... chiar si asa este prea mult. Daca piesa ta "Feels Like Flamenco" suna asa in graba cum suna cand o pitrocesti ... oricum am pus-o deoparte fiindca am de gand sa dansez un flamenco pe ea ( ALEE :( ... totusi am batut un pic peste ea si cred ca ai mici de tot scapari ritmice ... nu-i bai ca la stilul meu de dans .. :)

:)

postez si eu o melodie, putin mai ambientala, daca este voie!

Multumesc si tie si ca de obicei si celor care au avut rabdare sa asculte ... ca tot spui de atmosfera din muzica ... da, este un element la care ma gandesc mereu, nu inseamna ca si reusesc ceva in sensul acesta. Atmosfera, cred eu, este elementul cel mai important din muzica, prin intermediul ei comunicam cu publicul ... si mai cred ca partea cea mai importanta din crearea atmosferei unui cantec este orchestratia .. prima oara cand am citit, din pacate nu si studiat, despre orchestratie, a fost o carte scrisa de un mare compozitor si orchestrator pe nume Rimsky Korsacov ... dar mai sunt si alte metode, mai noi sau dedicate unui gen anume de muzica ... pacat ca sunt putoare si nu am insistat mai mult. Imi place piesa ta foarte mult .. un singur lucru cred ar fi facut ca ea sa fie si mai buna ... sa tragi un pic de note, un pic de slide la tema ar fi picat bine ... la mixajul ei un pic de probleme, cred ca ai folosit un compresor putin cam mare sau ceva in genul asta .. spun asta fiindca daca adaugi compresie prea multa peste toata piesa, efectul iti ridica in volum un instrument atunci cand este singur (solo) ... cand intra si celelalte instrumente sau cand prind un loc mai liber ies brusc in evidenta .. de aceea este recomandata compresia separata pe instrumente iar la sfarsit doar un pic de compresie pe general, eventual doar intr-o zona a frecventelor. Aud si la tine grija pentru atmosfera :o

 

Ehhh ... ma duc sa aprind si eu o lumanarica omului care spre ghinionul vostru a reusit sa-mi dea viata ... Bafta!

Edited by michel2233
Link to comment
Share on other sites

Seraph ... Inteleg ca piesa este in Abm dar totusi cum ai reusit sa acordezi si brumul cam in aceeasi tonalitate ... lasand gluma la o parte ... imi place piesa asa ca rog pe toata lumea sa o descarce cerandu-mi scuze fata de tine ca am postat asa repede ... deci repet .. un post mai sus se afla o piesa la descarcat .. are cuvinte tare frumoase asa ca era tare bine daca ma chema pe mine Alina ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

michel, îți mulțumesc pentru cuvintele adresate, le privesc ca pe o mare încurajare sã mã țin în continuare de instrument (ºi încã una pozitivã, deºi recunosc cã nici un ºut nu mi-ar strica din când în când..), aºa cã cel mai bun feedback pe care l-aº putea da în momentul ãsta ar consta într-o melodie pusã aici. De data asta încerc ceva mai scurt, adicã dovada vie cã Pink Floyd ãºtia au fost ºi sunt ceva important pentru mine, motiv pentru care nu voi înceta sã le mãcelãresc melodiile pânã când o sã iasã ºi mai bine. Un amp dus la maxim pe Guitar Rig (fãrã efectul de distors folosit de Gilmour), un reverb ºi atât, fiindcã încerc pe cât posibil sã obțin un sunet cât mai plin fãrã prea multe efecte, aºtept sã îmi spuneți cât de bine mã descurc :) .

spyked_dogs_dry_solo.mp3

Link to comment
Share on other sites

mersi michel B)

trebuie totusi sa fac cateva precizari la mel p care am postat'o mai sus:

1. melodia este a grupului Ad Literam, nu a mea :(

2. asta e pt mine dovada k o mel nu trebuie neaparat cantata p un custom k sa iasa, nici cu solouri d o eternitate; melodia trebuie simtita si interpretata in functie de stare; posibilitatile materiale pot uneori sa fie chiar neglijate in raport cu feelingu' (zic io :) ). Ca sa fiu mai clar, ma simt bine cantand pe o clasica Reghin si pe un Stagg (cazul meu.. :) ), chiar daca imi doresc si eu altceva mai bun.

Imi mentin punctu d vedere in fata oricui, chiar si cand o sa mai am doar o coarda la chitara si o sa cant p aia :))

Link to comment
Share on other sites

postez si eu ceva inregistrat la primul concert cu trupa in care servesc natiunea la bass momentan ... cu cateva amendamente :)

 

1. era primul nostru concert in acea formula :)

2. stim, stim, vocalul a cantat cam... nevermind :)

3. solo-ul e complet improvizat, ca de fiecare data cand cantam melodia (n-am stat niciodata sa vorbim cate masuri tinem armonia aia de sub el, pur si simplu jamuim cat ne convine)

4. pauza aia de dupa partea cu solo-ul e neintentionata, caci pur si simplu i-a fost taiat sunetul unuia din chitaristi :(

5. stim si ca (,) calitatea sunetului e groaznica, dar n-am avut cum sa inregistram altfel ...

6. vocalul... ah. nevermind B)

Edited by serban
Link to comment
Share on other sites

asta ar trebui sa fie la poze cu forumisti, da in fine...

Ca tot veni vorba... vrea cineva sa auda cum suna o chitara Reghin (eu cred ca destul de prost, bineinteles, contribuie si microfonul de proasta calitate si oricum, overload-at de amplificatorul meu cu lampi, la auditie, dar in principiu, chitara suna ciudat)?

 

PS: Sper sa nu se supere nimeni pentru "compozitia" muzicala care oricum are la baza linia melodica a unei melodii care-mi place, deci nu-mi apartine nicicum. Imi cer scuze si pentru calitatea defectuasa a imaginii (Sony-ul meu e la reparat... am folosit o prostioara de camera video).

MOV00326_1.MPG

Edited by ALEKS
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am dezacordat eu microfonul, si ala de tip "electret", cu ea. Este chitara unui prieten si am imprumutat-o sa vad de ce sunt atat de prost cotate chitarile astea de la Reghin.

 

Uite, cu bunavointa unui vecin... am reusit sa filmez la calitate mai mare.

 

PS: Fiind electronist, "efectele" le construiesc singur. Ceea ce auziti este un efect de overdrive clasic pe care l-am facut cu 2 integrate A741 si un tub electronic ECC83. Oricum, tot mi se pare ca suna destul de ciudat Reghin-ul.

MOV00327_1.MPG

Edited by ALEKS
Link to comment
Share on other sites

bai fratilor

mai dati si voi pareri la c am postat mai sus

k ma simt aiurea.. :)

nu cred k toata lumea accepta c e acolo, tre sa fie ceva, sfaturi d dat, ceva d comentat..

don't spare me! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

bai fratilor

mai dati si voi pareri la c am postat mai sus

k ma simt aiurea.. :)

nu cred k toata lumea accepta c e acolo, tre sa fie ceva, sfaturi d dat, ceva d comentat..

don't spare me! :)

idem...

Link to comment
Share on other sites

red_one frumoase armoniile ... astept sa dezvolti acolo ceva ...un solo sau cu vocea ..

serban interesanta cantarea si pare destul de complexa ...

marcel multumesc pentru cuvinte .. asa este, mi-am facut o groaza de prieteni aici .. si prietene ... toti trecem mai devreme sau mai tarziu prin dureri de genul asta ... din pacate.

ALEKS imi pare rau .. nu prea stiu sa comentez dar suna destul de bine chitara si efectul ...

 

Postez si eu o piesulica mica ... fug repede la duel poate mai am timp sa zic si eu ceva ... Bafta!

michel2233_Those_Who_Have_Gone_Before___bossa.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

:) superba melodia michel!!!! nu ma mai satur de ea. mi s-a dus tzinta la corzile sensibile :)

 

:) superba melodia michel!!!! nu ma mai satur de ea. mi s-a dus tzinta la corzile sensibile :(

 

michel2233 - Mi-am permis sa-ti editez posturile fiindca se repetau, asa ca le-am lipit ... Bine, bine .. inteleg ca-ti place piesa dar nu era nevoie sa o spui de 2 ori man ... oricum multumesc din suflet pentru laude ...

Edited by Johnny I
Link to comment
Share on other sites

O dedicatie pentru michel2233. Pur si simplu pentru ca e un tip deosebit. Si multi de aici o stiu mai bine decat mine...

 

Sa fii iubit!

Multumesc qtguy ... cum as putea oare eu mai bine sa-mi exprim emotia fata de dedicatia ta .. hmm .. asa cum stiu mai bine ... asta nu inseamna si corect, dar atat am reusit. Iti intorc cantecul, la care nu pot sa nu remarc o voce ce parca imi este cunoscuta ... Luisa? sau ... hmmm .. nu stiu ... oricum o voce foarte buna ... cat despre chitara las chitaristii de aici sa spuna ce si cum ... Pentru mine, doar acum, ca-i tarziu rau si ceata ... cantecul o sa se cheme "Beautiful Dark"

 

Sa fiti cu totii iubiti ... si multumesc inca o data.

 

P.S. ... postul tau qtguy are numarul 33 ... nu stiu daca am spus undeva ce-i cu numarul asta ... fiindca este si numarul de la masina (B33JAZ) si intra si in componenta nick-ului meu ... ehh .. iata si explicatia pentru cei care nu stiu ... eu il consider un numar norocos ...

qtguy_Beautiful_Dawn_w_piano.mp3

post-241-1133748088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Un om cred ca nu-ti dai seama ce bucurie este pe capul/sufletul lui taticu' Bach cand isi aude piesele dupa atatea sute de ani cantate cu chitara electrica ... Frumoasa prelucrarea, frumoasa alegerea ..

 

Multumesc pentru aprecieri Michel si... toata consideratia mea pentru memoria tatalui tau...

.............................................................................................................................................

Cat despre piesa postata, sunt absolut fascinat de epoca baroca a muzicii si, in curand, voi mai posta ceva! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.