www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Semnal Mono


Recommended Posts

M-am decis sa nu mai folosesc microfonul penal de 100 de mii de lei la inregsitrat, si sa-mi bag direct chitara prin laptop. Ceea ce am si facut, numai ca, atunci cand vreau sa inregistrez, am semnal mono (pe undeva normal, chitara fiind mono, ca sa zic asa). Schema e urmatoarea:

 

Input: chitara+KorgAX1G+intrare microfon laptop

Output: iesire casti laptop+Fender Cahmpion 110

Evident,am cumparat adaptoare jack mare>jack mic si mono si stereo, rezultatul e acelasi.

Pentru tras folosesc Acid 3.0

 

Dat-mi o idee, un sfat, va rog, cum sa am semnal stereo, ca incep sa ma enervez si bag iar microfonul de chat in functiune.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai vezi ca exista semnal dual mono.

1) ori cum a zis mai sus, dublezi semnalul

2) pe pagina korg-ului, scrie ca are headphone out, adica si ala e un fel de dual mono.Baga niste casti in acel out, daca auzi in ambele, inseamna ca e ori de la adaptoarele ce ai luat, ori la intrare in placa de sunet.

Link to comment
Share on other sites

ciudat, http://www.korg.com/gear/specs.asp?A_PROD_NO=ax1g aici zice ca are, de asta ti-am zis :)

 

Tu ai dreptate, numai ca iesirea de casti este aceeiasi cu iesirea din multiefect. Mai exact, nu exista o iesire pentru casti si una pentru cablul care intra in amp. E una si aceeiasi care se poate folosi in functie de necesitati. Intre timp, insa, mi-am dat seama ca e o falsa problema ( asta ca sa nu spun ca am pus o intrebare stupida), astel ca am remediat-o pe loc. Multumesc mult, oricum.

Link to comment
Share on other sites

Guest prometeus
M-am decis sa nu mai folosesc microfonul penal de 100 de mii de lei la inregsitrat, si sa-mi bag direct chitara prin laptop. Ceea ce am si facut, numai ca, atunci cand vreau sa inregistrez, am semnal mono (pe undeva normal, chitara fiind mono, ca sa zic asa). Schema e urmatoarea:

 

Input: chitara+KorgAX1G+intrare microfon laptop

Output: iesire casti laptop+Fender Cahmpion 110

Evident,am cumparat adaptoare jack mare>jack mic si mono si stereo, rezultatul e acelasi.

Pentru tras folosesc Acid 3.0

 

Dat-mi o idee, un sfat, va rog, cum sa am semnal stereo, ca incep sa ma enervez si bag iar microfonul de chat in functiune.

Multumesc.

 

cand bagi input mono pe mufa stereo poti sa ai artefacte la inregistrare. ca sa ai un sunet ok, poti sa incerci bagi in mufa stereo un adaptor cu doua intrari mono, iar intr-una din intrari bagi chitara (verifica pe care din ele ai semnalul cel mai bun); dupa poti sa dublezi trackul (desi nu e neaparat necesar) si sa il folosesti ca return dintr-un efect (ii dai un flange si un stereo expand sau alte artificii de genu) si se va auzi foarte ok...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ai semnal stereo (pe care procesorul il livreaza la iesirea phono/line) trebuie sa faci 2 manevre:

1. sa folosesti un cablu stereo (cu jack stereo si la iesire si la intrare) - cel mai practic iei un adaptor stereo si folosesti un cablu jack-jack stereo de PC (cu jack-uri mici)

2. sa intri pe intrarea line (daca are) a lap-topului

 

Intrarea de microfon este mono. Daca exista intrare "line" aceea este in mod sigur stereo (jack mic sau adaptor).

 

Efectul stereo se obtine numai daca in preset ai chorus, ping=pong delay sau stereo reverb. Altfel semnalul este identic left/right.

Link to comment
Share on other sites

E bun ,,Acid" la program ma refer...vezi ca nu se cupleaza bine mufele intre ele,am patit si eu asta,trage putin de ele inainte si inapoi cat si la intrare in comp trebuie sa gasesti o pozitie ideala.

Programul ACID-chiar daca chitara intra mono, el o baga pe ambele canale,daca vrei tu optezi pentru un canal sau altul.

Link to comment
Share on other sites

E bun ,,Acid" la program ma refer...vezi ca nu se cupleaza bine mufele intre ele,am patit si eu asta,trage putin de ele inainte si inapoi cat si la intrare in comp trebuie sa gasesti o pozitie ideala.

Programul ACID-chiar daca chitara intra mono, el o baga pe ambele canale,daca vrei tu optezi pentru un canal sau altul.

 

Da stiu, m-am prins si eu de faza asta. Ideea era ca pe vulmetrele de la Acid n-aveam semnal decat pe unul si, evident, inregsitrarea se facea pe un singur canal. Am deselctat optiunea Stereo, am trecut pe Mono si am semnal in ambele canale (sau boxe). Scuze pentru limbaj, dar nu ma pricep la IT sau la termenii cu care lucreaza de obicei un inginer de sunet. Ideea e ca acum totul e OK, cel putin din punctul meu de vedere. Inca o data, multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Da stiu, m-am prins si eu de faza asta. Ideea era ca pe vulmetrele de la Acid n-aveam semnal decat pe unul si, evident, inregsitrarea se facea pe un singur canal. Am deselctat optiunea Stereo, am trecut pe Mono si am semnal in ambele canale (sau boxe). Scuze pentru limbaj, dar nu ma pricep la IT sau la termenii cu care lucreaza de obicei un inginer de sunet. Ideea e ca acum totul e OK, cel putin din punctul meu de vedere. Inca o data, multumesc pentru sfaturi.

 

inregistrarea oricum nu trebuie facuta "stereo" cu efecte ambientale din procesoare ca sunt de tot *****#%#%

 

Se trage mono si apoi cu programele 3D,QuasyStereo,More Stereo ,Stereo Shufler si ce mai gasesti creezi imaginea stereo.Sa nu folosesti nici macar reverb stereo .Doar la ultima faz premaster se proceseaza efect stereo.

 

In schimb ptr monitorizare au nevoie de semnal in ambele canale ac sa auzi chitara clar si nu dor cu o ureche .

 

 

 

aceasta ar fi o rezolvare pe moment , dar ar trebui un buffer cu doua iesiri pentru o mai buna adaptare .

Link to comment
Share on other sites

inregistrarea oricum nu trebuie facuta "stereo" cu efecte ambientale din procesoare ca sunt de tot *****#%#%

 

Se trage mono si apoi cu programele 3D,QuasyStereo,More Stereo ,Stereo Shufler si ce mai gasesti creezi imaginea stereo.Sa nu folosesti nici macar reverb stereo .Doar la ultima faz premaster se proceseaza efect stereo.

 

In schimb ptr monitorizare au nevoie de semnal in ambele canale ac sa auzi chitara clar si nu dor cu o ureche .

 

 

 

aceasta ar fi o rezolvare pe moment , dar ar trebui un buffer cu doua iesiri pentru o mai buna adaptare .

Da, asta era ultima solutie care imi venise si mie in minte, dar imi era mult prea lene da desfac cablurile si sa fac strap-uri. E bine de retinut ce spui tu, dar mai am foarte mult pana sa ajung sa fac inregistrari cat de cat profi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.