www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cover - Pink Floyd- Time


Metabog
 Share

Recommended Posts

Cea mai grea parte din tot procesul de a face piesa asta a fost sa fac tonul ala ticalos de chitara.

 

Intro-ul cu ceasuri de la inceput are sunete de public pentru ca l-am sustras dintr-o varianta live a piesei. Nu puteam sa las Time fara faimosul inceput :):) PinK Floyd forever.

 

edit: am descoperit ca mi-a scapat niste noise de la microfon intr-un loc, o sa uploadez in cateva minute varianta revizuita :) .

edit: fixed... zgomotul e peste tot insa, am folosit un microfon mega lame. :-(

piesa revizuita e cea cu "cover" in nume.

 

 

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

:)...reusit cover-ul...chit ca vocea mi se pare cam nepotrivita...:)

 

ca sa scoti sunetul lui gilmour din perioada respectiva iti trebuie fie un fuzz face pe siliciu, fie un boss bd-2 :(

 

si total offtopic: ce-ti veni cu sirul lui fibonacci?!!

 

si mai total offtopic (dar apropo de sirul lui fibonacci...): "un betivan are de urcat n trepte...stiind ca este suficient de manga astfel incat sa nu poata urca decat fie o treapta, fie doua, in cate moduri poate urca cele n trepte nenea?"

 

de exemplu 5 trepte pot fi urcate de nenea betivanu' in 8 moduri:

 

1. 1+1+1+1+1

2. 1+1+1+2

3. 1+1+2+1

4. 1+2+1+1

5. 1+2+2

6. 2+1+1+1

7. 2+1+2

8. 2+2+1

 

:)

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

excelent.poate ca vocea nu este cea mai "pop" insa se potriveste minunat aici. :)

 

Eu nu prea consider floyd ca fiind pop, mai degraba progressive rock sau psychedelic. Dar e o disputa care nu se mai opreste. Eu nu i-as spune pop, ever. Poate cateva piese, cele mai cunoscute sunt pop, dar majoritatea pieselor bat spre experimental. E muzica cu care am crescut si stiu cele mai mici detalii despre orice tine de Floyd si de membrii, si am o mica atasare emotionala fata de muzica (e singura formatie care ma face din cand in cand sa-mi mai dea cate o lacrima). Cand a murit Syd Barrett eram la Gura Portitei si m-a sunat un tip sa-mi zica, dupa care am stat singur pe plaja vreo 2 ore si am reflectat asupra faptului ca diamantul s-a stins, fara o sansa de reconciliere.

 

Si nu sunt un batran hipiot de 60 de ani, am doar 18 ani. :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea consider floyd ca fiind pop, mai degraba progressive rock sau psychedelic. Dar e o disputa care nu se mai opreste. Eu nu i-as spune pop, ever. Poate cateva piese, cele mai cunoscute sunt pop, dar majoritatea pieselor bat spre experimental. E muzica cu care am crescut si stiu cele mai mici detalii despre orice tine de Floyd si de membrii, si am o mica atasare emotionala fata de muzica (e singura formatie care ma face din cand in cand sa-mi mai dea cate o lacrima). Cand a murit Syd Barrett eram la Gura Portitei si m-a sunat un tip sa-mi zica, dupa care am stat singur pe plaja vreo 2 ore si am reflectat asupra faptului ca diamantul s-a stins, fara o sansa de reconciliere.

 

Si nu sunt un batran hipiot de 60 de ani, am doar 18 ani. :)

nu tinere nu la asta ma refeream duh:P pop adica popular,cultura pop etc etc.nu ca gen muzical.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.