www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Heavy Guitars


srbnmircea

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Incearca pe la un prieten, poate el are o acustica. Daca nu, imprumuta-ti bani si cumperi 'pe ascuns'. O sa-ti dai seama singur ca ai nevoie de acustica dupa ce te prostesti cu electrica o luna, doua...

Link to comment
Share on other sites

Adica dezvoltare - puterea cu care apesi, obisnuirea cu distantele mari de fret la unele acorduri sau note. Daca te obisnuiesti sa ai o viteza apreciabila pe o chitara acustica, electrica va fi jeleu - adica foarte usor. In schimb daca inveti pe electrica, si primesti o acustica, o sa vezi ce greu e sa canti pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Oricum,cred ca mam lamurit cu chitara,am sa strang bani de un warlock revenge sau de ceva mai scump.In vedere cu ampu am hotarat sa fie un laney de 65 de wats si mai stai si la apartament

 

Banuiesc ca urmeaza acum un topic ce amp sa imi iau. Asta dupa ce "ti-ai luat chitara". :) Din punctul meu de vedere topicurile astea sunt complet in plus atat timp cat exista topicul "ce chitara sa-mi iau". Ca sa nu mai zic ca se starnesc discutii de-aiurea si contradictii complet inutile. Discutia din topicul asta a mai fost de cel putin 1000 de ori pana acum pe forumul asta, chiar nu trebuia repetata, insa e sustinuta de unii oameni care nu au ce face si care is fac posturi de-aiurea. :)

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca urmeaza acum un topic ce amp sa imi iau. Asta dupa ce "ti-ai luat chitara". :) Din punctul meu de vedere topicurile astea sunt complet in plus atat timp cat exista topicul "ce chitara sa-mi iau". Ca sa nu mai zic ca se starnesc discutii de-aiurea si contradictii complet inutile. Discutia din topicul asta a mai fost de cel putin 1000 de ori pana acum pe forumul asta, chiar nu trebuia repetata, insa e sustinuta de unii oameni care nu au ce face si care is fac posturi de-aiurea. :)

 

Ar trebui facut un sticky topic cu chitara si amp pentru fiecare stil recomandate...

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca urmeaza acum un topic ce amp sa imi iau. Asta dupa ce "ti-ai luat chitara". :) Din punctul meu de vedere topicurile astea sunt complet in plus atat timp cat exista topicul "ce chitara sa-mi iau". Ca sa nu mai zic ca se starnesc discutii de-aiurea si contradictii complet inutile. Discutia din topicul asta a mai fost de cel putin 1000 de ori pana acum pe forumul asta, chiar nu trebuia repetata, insa e sustinuta de unii oameni care nu au ce face si care is fac posturi de-aiurea. :)

 

Un exemplu de post foarte aiurea, offtopic ...

 

Am o intrebare,ca sa canti la o chitara de ce ai nevoie?(niste rude zic ca am nevoie neaparat de ureche muzicala)

 

ca sa canti la chitara ai nevoie de o chitara si atat... cat despre ureche muzicala atat timp cat nu esti afon urechea ti'o formezi...

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare,ca sa canti la o chitara de ce ai nevoie?(niste rude zic ca am nevoie neaparat de ureche muzicala)

 

Asumandu-mi riscul ulterior postului meu afirm : mai nene, tu de fapt ce vrei, sa-ti iei chitara, statie, ureche? Vezi prin ziare ca se vand organe.

Ce urmeaza : ca sa folosesc o imprimanta imi trebuie pc? Sa alimentez o statie imi trebuie conectare la reteaua electrica?????

 

Mergi la un medic orl-ist, apoi la conservator si te vor lamuri oamenii aceia daca merita sa-ti iei chitara sau nu.

Pana atunci, daca ai fi citit macar 0,5% din forum ai fi vazut ce si cum cu achizitionarea unei chitare.

Link to comment
Share on other sites

Defapt mai bine lasati baiatu' sa-si ieie ce vrea. Cumpara-ti ce doresti tu, srbnmircea. In schimb asta e ideea fundamentala: Daca nu-ti place chitara ce o iei, nici nu o sa inveti pe ea mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

Da ce iti da la test?Ecuatii de gradul 2 sau 3?Vreau sa stiu cum o sasi dea seama ca am ureche

 

 

Deja acest topic de 5 pagini!!!! devine ridicol. Si chiar nu e amuzant.

Nu cred ca ai nici ureche, nici nimic daca faultezi si limba romana asa fara minge.

Mai baiatule, daca vrei sa iti iei un instrument muzical pe care sa incerci sa inveti diverse lucruri, nu-ti trebuie stampila de la CNSAS.

 

Sa opreasca cineva acest topic pana nu se ajunge si la altele. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

poti sa inveti chitara si fara ureche.. chiar si fara ochi.. de ex Blind Lemon Jeffersin a invatzat sa cante la chitara fiind orb din nashtere :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.