www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Heavy Guitars


srbnmircea
 Share

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Are 14 ani, e din Barlad si n-a pus mana pe vreo chitara pana acum. Incercati sa va adaptati raspunsurile la situatia lui.

Sa incerce...mai greu. Sa gaseasca vreun cunoscut mai priceput care sa-i arate cum sta treaba...posibil.

sa-si cumpere ce chitara vrea , si asa nu intelege nimic nici peste 20 de ani , tot pe aici o sa intrebe cum se tine pana si ce doze-s mai bune .

 

si altii care tot habar nu au o sa-i raspunda tot felu de bazaconii .

Link to comment
Share on other sites

sa-si cumpere ce chitara vrea , si asa nu intelege nimic nici peste 20 de ani , tot pe aici o sa intrebe cum se tine pana si ce doze-s mai bune .

 

si altii care tot habar nu au o sa-i raspunda tot felu de bazaconii .

Corect. Si cu asta se poate inchide topicul asta. Copilu, un reghin e mai mult decat bun pentru tine. Ceva ieftin sa nu te trezesti ca iti place pianul dup-aia, desi te-ai dat metalist. Mai stii totusi gusturile omului... No, pana una alta ce-au zis karpi si mega.deb, trebuie bagat la pusculita daca esti baiat istet. :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

@kopi & AddRien

 

E interesant de urmarit ca pentru unii oameni, totul a evoluat pe planeta in afara de chitari: singurele valabile sint, dupa parerea lor, aceleasi utilizate acum 60 de ani. Si daca cineva vine si isi permite sa sugereze chitari mai "noi", cu avantage indiscutabile (polivalenta, confort etc) n-au habar si vorbesc "bazaconii".

Alt aspect, care il priveste pe amicul Marcel (nu stiam ca are 14 ani, dar in fine, n-are importanta): daca cumperi o chitara de 350 de Euroi si ajungi la concluzia ca finalmente pasiunea vietii tale sint dansurile bavareze si nu chitara, poti revinde chitara cu 250, si ai pierdut 100 ...daca se adevereste ca chitara este chestia ta, pe chitara de 350 mai poti continua, in schim Reghinul trebuie sa-l arunci la gunoi si sa cumperi una ca lumea. In ambele cazuri pierderea este de 100€, cu diferenta ca dupa pierdere intr-un caz ai chitara, in celalalt nu (trebuie sa recunosc ca nu cunosc calitatea si pretul unei Reghin, dar cred ca confortul si sunetul este corespunzator pretului, si pe de alta parte nu cred ca-s mai ieftine de-o suta).

Sper ca nu vedeti textul meu ca un atac sau afront personal, abia m-am inscris pe forum si ma bucur pe viitoarele discutii mai mult sau mai putin enervate, dar interesante si corecte pe care le-am putea avea si in viitor.

Link to comment
Share on other sites

@kopi & AddRien

 

E interesant de urmarit ca pentru unii oameni, totul a evoluat pe planeta in afara de chitari: singurele valabile sint, dupa parerea lor, aceleasi utilizate acum 60 de ani. Si daca cineva vine si isi permite sa sugereze chitari mai "noi", cu avantage indiscutabile (polivalenta, confort etc) n-au habar si vorbesc "bazaconii".

Alt aspect, care il priveste pe amicul Marcel (nu stiam ca are 14 ani, dar in fine, n-are importanta): daca cumperi o chitara de 350 de Euroi si ajungi la concluzia ca finalmente pasiunea vietii tale sint dansurile bavareze si nu chitara, poti revinde chitara cu 250, si ai pierdut 100 ...daca se adevereste ca chitara este chestia ta, pe chitara de 350 mai poti continua, in schim Reghinul trebuie sa-l arunci la gunoi si sa cumperi una ca lumea. In ambele cazuri pierderea este de 100€, cu diferenta ca dupa pierdere intr-un caz ai chitara, in celalalt nu (trebuie sa recunosc ca nu cunosc calitatea si pretul unei Reghin, dar cred ca confortul si sunetul este corespunzator pretului, si pe de alta parte nu cred ca-s mai ieftine de-o suta).

Sper ca nu vedeti textul meu ca un atac sau afront personal, abia m-am inscris pe forum si ma bucur pe viitoarele discutii mai mult sau mai putin enervate, dar interesante si corecte pe care le-am putea avea si in viitor.

da , eu de exemplu pot sa cant si pe Reghin si pe Strat si pe Gibson , si pe Stagg si pe Vintage si pe Squier ,Keiper, , am incercat si merge pe toate aproximativ orice gen .

 

In topic este vorba de heavy guitars , ce probabil se refera la chitare cu forme ciudate si picturi ergonomice .

 

Ia vezi cu ce canta Tommy Emmanuel

 

http://youtube.com/results?search_query=tommy+Emmanuel

 

aici se gasesc videouri , cand se trece de nivelul lui Tommy di ai mancat chitara aia nasoale si demodata se poate trece la "Heavy Guitars" dar la inceput e mai bine "easy"

 

modernizate , ergonmizate ,comode , dupa acea urmeza cele heavy .

 

Iar daca vorbim de dezvoltare , chitara Strat (patent 1954) este cea mai ergonomica si comoda chitara ce a fost usor dar sensibil inbunatatita si s-a ajuns la PowerStrat ( Ibanez , Fender ....)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In topic este vorba de heavy guitars , ce probabil se refera la chitare cu forme ciudate si picturi ergonomice .

 

Daca acesta este cazul, pot sterge imediat tot ce-am scris in topicul acesta, si mi-am pierdut timpul...fara a considera aspectele suplementare (discutii contradictorii etc). Cind vorbeam de chitari "noi" nu ma refeream in nici un caz la design.

Pe Tommy il cunosc foarte bine, mersi, sint un foarte mare admirator. Cinta pe-o chitara australiana, nu-mi aduc aminte acum de marca si mi-e lene sa ma uit pe DVD-uri sau pe google. Am si citeva mp3-uri unde cinta electric, dar n-am nici o idee pe ce chitara.

Cind de-a cinta pe-o Stagg, imi aduce aminte de-un banc din tinerte cu Radio Erevan...in principiu da, dar de ce...fiecare cu fantasmele lui.

Link to comment
Share on other sites

Daca acesta este cazul, pot sterge imediat tot ce-am scris in topicul acesta, si mi-am pierdut timpul...fara a considera aspectele suplementare (discutii contradictorii etc). Cind vorbeam de chitari "noi" nu ma refeream in nici un caz la design.

Pe Tommy il cunosc foarte bine, mersi, sint un foarte mare admirator. Cinta pe-o chitara australiana, nu-mi aduc aminte acum de marca si mi-e lene sa ma uit pe DVD-uri sau pe google. Am si citeva mp3-uri unde cinta electric, dar n-am nici o idee pe ce chitara.

Cind de-a cinta pe-o Stagg, imi aduce aminte de-un banc din tinerte cu Radio Erevan...in principiu da, dar de ce...fiecare cu fantasmele lui.

 

Cine nu poate canta pe Stagg , nu poate canta nici pe Gibson sau Fender de super comanda de luxe reglata de cei mai buni lutieri si maistri de chitara.

 

S-a mai discutat .

 

Intre o chitara de amator si una profesionista nu-i mare diferenta .Diferenta o face profesionistul !!!

 

In alta ordine de idei cantatul nu depinde de calitatea superioara sau cu 15% mai slaba a instrumentului .Cine are har si mana poate sa cante mai pe orice si sunea bine .In primul rand este vorba de muzica .

 

Concursul acesta la nivel de gradinitza grupa mijlocie care stie mai multe despre scule si ce parere au mai ales din auzite nu este de nici un folos mai ales celor care sunt la inceputuri .

 

Parca vad niste gospodine ce discuta care conserva de fasole cu costita este mai heavy ...lol

 

Pentru un incepator este bun orice instrument care se poate acorda si pe care poate sa exerseze si sa invete.

Diferenta calitativa intre o chitara de 100$ si una de 5000$ este de sa zicem 20% , nesemnificativa pentru un incepator sau chiar inexistenta chiar sui unui avansat.

 

I-mi inchipui un forum de violonisti , ...Ce Vioara sa-mi cumpar ptr prim solist ? ...Reghin. este bun ?....raspuns .....in principiu da, dar de ce...fiecare cu fantasmele lui ..ca daca nu ai Stradivarius nu esti violonist ...si mai ales nu poti fi primviolonist....logic nu ?

 

Sau la pianisti e si mai interesant .ce maaaiii nu ai Steinway & Sons , vrei sa canti game pe pianina ieftina care nici macar nu este neagra , ce pedale are ..?

 

am DVD cu Rory Galagher ...Irish Tour , in video este si o secventa cand intr-un magazin mic cumpara omul o rabla de chitara ,cu care eu n-as putea sa cant mai nimic ,si in aceiasi seara canta cu ea in concert . Canta ceva in genul piesei din link dar mult mai tehnic chiar mi-a atras atentia cum dracu poate sa cante pe jaful ala de chitara mai ales la pasaje unde nu facea slide ci canta cu degetele ...

 

deci in link Rory canta la un Dobro , cine stie si poate canta ...

 

 

 

asa ca pentru "heavy" e nevoie de chitara sub forma de elice sau "trasnet"cu 5 palete ( varfuri) cu doze de 1200W cu corzi de 0.2 , pana de chitara din titan , culorile sa fie negru si griuri ,eventual argintiu ici colo , sa arate ca un "dric" si decorata cu cranii , colti de bulldog ,ar mai merge si tigru dar este prea "soft".

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi dar dupa ce am citit,am vazut ca unii miau zis sa incept mai intai cu o acustica,dar aici este o problema,nu am ce face cu ea si nici nu imi place ceea ce pot sa fac cu ea,asa ca daca cumpar o acustica o pun in vitrina,in plus nu este vorba despre problema ca am sa ma schimb,mie mi-a placut chitara de la 7 ani dar nu era nici un profesor in oras,si heavy-ul lam descoperit la 10 si il ascult de atunci cu cea mai mare placere(nici 5 minute nu pot sa stau fara heavy),si acu am aflat k mai sunt 2,3 profesori de chitara in oras si mam hotarat sa merg cu una electrica,am ambitie,am vointa,si am rabdare sa invat toata teoria muzicala,practica si ce mai trebuia ca sa cant macar un cantec de metalica,sau shadows fall.

Si am sa tin cont de sfatul lui karpi "Pentru un incepator este bun orice instrument care se poate acorda si pe care poate sa exerseze si sa invete."

si am sami iau o chitara care-mi place forma,si cum suna(dar aici nam cum sa testez ceea ce vreau).

Ah si ink ceva karpi,stiu cum se tine o pana,am aflat din dvd-uri,k am vreo 4

Link to comment
Share on other sites

Karpi a pus degetul pe rana. Tot :) -ul!

 

Cu siguranta, pe rana de pe degetele copilului (incepatorului) care a ales chitara dupa criteriile lui karpi.

 

Karpi, cu chestia cu profesionistu sint bineinteles de acord, numai:

 

"Diferenta calitativa intre o chitara de 100$ si una de 5000$ este de sa zicem 20%..." - daca gitul este 20% strimb si instrumentul 20% fals, diferenta este de 100%.

 

"a daca nu ai Stradivarius nu esti violonist ..." - n-ai nevoie de Stradivarius, dar intre Stradivarius si Reghin exista o multitudine de modele adaptate bugetului si cu un raport calitate/pret onorabil. La fel si la piane. Al meu (respectiv al fiicei mele, eu nu cint la pian) e negru, dar numai pentru ca in alb costa mai mult. N-am bani pentru Steinway, dar daca te-ai duce tu insuti sa alegi unul, probabil ca nu l-ai fi cumparat nici tu pe cel mai ieftin.

 

"Concursul acesta la nivel de gradinitza grupa mijlocie care stie mai multe despre scule si ce parere au mai ales din auzite nu este de nici un folos mai ales celor care sunt la inceputuri " - nu este vorba despre un concurs ci despre a incerca de-a ghida incepatorii.

Ai o lejera tendinta de-a trata oamenii care nu sint de acord cu tine de "habar n-au" si de "stie din auzite". Tot respectul pentru batrineasca-ti intelepciune, dar te-ai gindit deja la posibilitatea de a nu fi detinatorul adevarului absolut?

 

"am DVD cu Rory Galagher..." - bravo. Si eu am "crescut" cu Rory, Johnny Winter etc...dar lumea chitarii a evoluat sub toate aspectele in ultimii 30-40 de ani. Dar este adevarat ca daca faci abstractie de tot, si un Trabant te duce de la A la B.

Link to comment
Share on other sites

E cumva ciudat, sau mi se pare mie ca prima chitara nu ar trebui sa fie una asa de scumpa?

 

@srbnmircea: Am inceput si eu cu electrica, si pana la urma acustica m-a pus in forma pentru electrica. Si daca nu-ti place, nu o sa ajungi departe cu invatatul pe electrica.

Link to comment
Share on other sites

eu incep cu ceea ce-mi place,daca incep cu acustica nu o sa am ceea ce sa fac cu ea,nu o sa am ceea ce sa cant,cu electrica cant heavy si o s-o chinui pana cand o sa fiu la nivel de avansat,si incep sa cant disturbed,shadows fall,etc.

eu iubesc chitara electrica si numi place acustica,daca nuti place cu ce canti mai bine renunti.Asa mi se pare logic

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta, pe rana de pe degetele copilului (incepatorului) care a ales chitara dupa criteriile lui karpi.

 

Karpi, cu chestia cu profesionistu sint bineinteles de acord, numai:

 

"Diferenta calitativa intre o chitara de 100$ si una de 5000$ este de sa zicem 20%..." - daca gitul este 20% strimb si instrumentul 20% fals, diferenta este de 100%.

 

"a daca nu ai Stradivarius nu esti violonist ..." - n-ai nevoie de Stradivarius, dar intre Stradivarius si Reghin exista o multitudine de modele adaptate bugetului si cu un raport calitate/pret onorabil. La fel si la piane. Al meu (respectiv al fiicei mele, eu nu cint la pian) e negru, dar numai pentru ca in alb costa mai mult. N-am bani pentru Steinway, dar daca te-ai duce tu insuti sa alegi unul, probabil ca nu l-ai fi cumparat nici tu pe cel mai ieftin.

 

"Concursul acesta la nivel de gradinitza grupa mijlocie care stie mai multe despre scule si ce parere au mai ales din auzite nu este de nici un folos mai ales celor care sunt la inceputuri " - nu este vorba despre un concurs ci despre a incerca de-a ghida incepatorii.

Ai o lejera tendinta de-a trata oamenii care nu sint de acord cu tine de "habar n-au" si de "stie din auzite". Tot respectul pentru batrineasca-ti intelepciune, dar te-ai gindit deja la posibilitatea de a nu fi detinatorul adevarului absolut?

 

"am DVD cu Rory Galagher..." - bravo. Si eu am "crescut" cu Rory, Johnny Winter etc...dar lumea chitarii a evoluat sub toate aspectele in ultimii 30-40 de ani. Dar este adevarat ca daca faci abstractie de tot, si un Trabant te duce de la A la B.

 

 

Recunosc ca am ramas putin cascat cand ti'am citit reply'ul. Suna mai matur decat multe posturi de'ale lui Karpi (din pacate...) si ma declar intru totu de acord cu tine. :)

Parerea mea e ca pana la urma mai mult conteaza cat de mult iti place sa canti si cat de mult iti doresti; lucruri care te "lipesc" de instrument iar mai departe cand incepi sa observi substraturile sunetului "ideal" sau care ti se potriveste poti trece la investitii pe masura buzunarului (daca are omu bani si vrea sa faca treaba, de ce sa nu'si cumpere scule bune?)

 

Karpi ajuta de foarte multe ori comunitatea asta si majoritatea sfaturilor/indrumarilor lui sunt foarte bune, obiective,documentate si in cunostnta de cauza sau din experienta; dar din pacate am constatat si eu acelasi lucru ca si tine ,anume ca'i cam descurajaza pe cei care sunt mai la inceput cu chestii de genul "iti trebuie xx ani sa'ti dai seama ca nu stii nimic..; sau in mana ta nici un gibson nu va suna pe cand x poate sa cante bine si pe o harbaleta,etc...lucruri care consider ca nu'i ajuta la nimic pe oamenii astia.

Deci dragii mei sfatul meu (daca vreti sa'l luati in seama) e sa petreceti cat mai mult timp cu instrumentul studiind si exarsand si rezultatele pot veni mai repede de cat credeti! Cum ati vazut pe utube,etc pustani cantand bine; la fel sau mai bine puteti si voi sa o faceti. Pot spune sincer ca am vazut tineri progresand foarte mult in cativa ani (bineinteles cu munca) si sunt sigur ca si Karpi a vazut astfel de oameni...

Cei mai tineri nu stiu daca realizeaza cate portite au deschise in momentul asta, chiar de ceva vreme incoace, incepand de la informatii,net,scule,etc si terminand cuposibilitati de afirmare (Karpi si altii care au trait si alte vremuri stiu cu siguranta...)

Sfatul meu poate o sa sune cam comunist dar tot o sa'l zic:

Lasati'o mai usor cu net'ul si alte prostii; puneti'va pe treaba si nu va lasati descurajati de nimeni!

:)

Link to comment
Share on other sites

@srbnmircea: Ramai incepator toata viata daca incepi cu electrica. Chiar si cei mai mari cantareti au inceput cu acustica, NU A FOST MOTIV CA LE-AU PLACUT SAU NU! Daca nu au avut fonduri au cantat pe ce au putut! Cei care incep cu chitari de XXXX dolari nu ajung departe. Nu stiu vreun cantaret BUN si RENUMIT care a ajuns departe incepand pe electrica.

Link to comment
Share on other sites

Recunosc ca am ramas putin cascat cand ti'am citit reply'ul. Suna mai matur decat multe posturi de'ale lui Karpi (din pacate...) si ma declar intru totu de acord cu tine. :)

Parerea mea e ca pana la urma mai mult conteaza cat de mult iti place sa canti si cat de mult iti doresti; lucruri care te "lipesc" de instrument iar mai departe cand incepi sa observi substraturile sunetului "ideal" sau care ti se potriveste poti trece la investitii pe masura buzunarului (daca are omu bani si vrea sa faca treaba, de ce sa nu'si cumpere scule bune?)

 

Karpi ajuta de foarte multe ori comunitatea asta si majoritatea sfaturilor/indrumarilor lui sunt foarte bune, obiective,documentate si in cunostnta de cauza sau din experienta; dar din pacate am constatat si eu acelasi lucru ca si tine ,anume ca'i cam descurajaza pe cei care sunt mai la inceput cu chestii de genul "iti trebuie xx ani sa'ti dai seama ca nu stii nimic..; sau in mana ta nici un gibson nu va suna pe cand x poate sa cante bine si pe o harbaleta,etc...lucruri care consider ca nu'i ajuta la nimic pe oamenii astia.

Deci dragii mei sfatul meu (daca vreti sa'l luati in seama) e sa petreceti cat mai mult timp cu instrumentul studiind si exarsand si rezultatele pot veni mai repede de cat credeti! Cum ati vazut pe utube,etc pustani cantand bine; la fel sau mai bine puteti si voi sa o faceti. Pot spune sincer ca am vazut tineri progresand foarte mult in cativa ani (bineinteles cu munca) si sunt sigur ca si Karpi a vazut astfel de oameni...

Cei mai tineri nu stiu daca realizeaza cate portite au deschise in momentul asta, chiar de ceva vreme incoace, incepand de la informatii,net,scule,etc si terminand cuposibilitati de afirmare (Karpi si altii care au trait si alte vremuri stiu cu siguranta...)

Sfatul meu poate o sa sune cam comunist dar tot o sa'l zic:

Lasati'o mai usor cu net'ul si alte prostii; puneti'va pe treaba si nu va lasati descurajati de nimeni!

:)

ASTA INCERC SA ZIC!dak imi iau electrica stau toata ziua cu ea!de ea mam indragostit

Link to comment
Share on other sites

ASTA INCERC SA ZIC!dak imi iau electrica stau toata ziua cu ea!de ea mam indragostit

Nu stiucat de rau sau cat de bine e sa incepi pe electrica...Eu am inceput pe acustica (cativa ani) si'ti pot spune ca mi'a fost de ajutor capatand o oarecare forta in incheietura/musculatura mainii; dar a fost un chin; (pe vremea aia nu prea gaseai chitara "decenta" cu corzi cat de cat apropiate,etc...) dar trecerea la electrica a fost neasteptat de simpla si placuta ramanand sa invat/descopar noi abordari/tehnici care se preteaza ptr chitara electrica. Deci nu stiu daca e n eaparat nevoie sa te chinui ca mine; poate ca si prin exercitii de alta natura a;le mainilor o sa capeti si forta si dextritatea necesara sa canti cu cohones...

Pana la urma o banuiesc si sper ca o sa descoperi ca nu e necesar sa apesi ciobaneste pe corzi; ci doar atat incat sa sune corect si mai ales cum iti doresti...

Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta, pe rana de pe degetele copilului (incepatorului) care a ales chitara dupa criteriile lui karpi.

 

Karpi, cu chestia cu profesionistu sint bineinteles de acord, numai:

 

"Diferenta calitativa intre o chitara de 100$ si una de 5000$ este de sa zicem 20%..." - daca gitul este 20% strimb si instrumentul 20% fals, diferenta este de 100%.

 

"a daca nu ai Stradivarius nu esti violonist ..." - n-ai nevoie de Stradivarius, dar intre Stradivarius si Reghin exista o multitudine de modele adaptate bugetului si cu un raport calitate/pret onorabil. La fel si la piane. Al meu (respectiv al fiicei mele, eu nu cint la pian) e negru, dar numai pentru ca in alb costa mai mult. N-am bani pentru Steinway, dar daca te-ai duce tu insuti sa alegi unul, probabil ca nu l-ai fi cumparat nici tu pe cel mai ieftin.

 

"Concursul acesta la nivel de gradinitza grupa mijlocie care stie mai multe despre scule si ce parere au mai ales din auzite nu este de nici un folos mai ales celor care sunt la inceputuri " - nu este vorba despre un concurs ci despre a incerca de-a ghida incepatorii.

Ai o lejera tendinta de-a trata oamenii care nu sint de acord cu tine de "habar n-au" si de "stie din auzite". Tot respectul pentru batrineasca-ti intelepciune, dar te-ai gindit deja la posibilitatea de a nu fi detinatorul adevarului absolut?

 

"am DVD cu Rory Galagher..." - bravo. Si eu am "crescut" cu Rory, Johnny Winter etc...dar lumea chitarii a evoluat sub toate aspectele in ultimii 30-40 de ani. Dar este adevarat ca daca faci abstractie de tot, si un Trabant te duce de la A la B.

 

Suntem oameni si gresim. Poate (sigur) toti avem in noi o doza de rautate, insa nu cred ca intentia lui karpi ar fi una rea. Evident, iti iesi din sarite la un moment dat. Blooz, sansele ca un instrument nou (ca despre asta e vorba aici, achizitionarea unui instrument nou) sa sune fals in proportie de 20% sunt nule. Rana de la chitara se face, indiferent ca ai Fender sau Reghin. In ceea ce priveste comparatia pe care o faci cu masinile e destul de nepotrivita. Trabantul suna mai bine, ca e din lemn (PFL) :) . Evindent celalate au rezonanta mai buna, ca-s din tabla. Cu toate astea toate consuma benzina (bani). Si ca sa fim romani - nu strica sa invatam sa sofam pe o dacie (reghin), ca sa nu botim dup-aia bunatate de masinarie nemteasca (fender,gipson).

Chiar nu vad rostul achizitionarii unui instrument mai scump, cel putin pe moment. Numai bine! :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

AddRien & Riffsjohn

 

mersi pentru reply.

In ceea ce il priveste pe Karpi, am citit o parte din contributiile lui...merita respect, ca oricare om care isi pune dezinteresat propri-ai experinenta la dispozitia celorlalti membrii ai forumului.

Cind despre "rautate", nu am personal nici un fel de problema atita timp cit nimeni nu este jignit si discutia poate continua.

Link to comment
Share on other sites

ca tot veni vorba de razboiul dintre acustica si electrica sa o luam asa

acustica=dacia

electrica=opel

poti sa te duci la orice sofer cu vechime si sa-l intrebi cu ce masina a inceput si el o sa-ti zica dacia,dar vine a doua intrebare"De ce ai luat dacia?"si el o sa-ti zica ca n-a avut bani de opel.

eu sunt mai ambitios si am rabdare si unii ma pun in situatia asta.Am strans bani de opel si unii zic sa-mi iau dacie,ca asa au inceput si ei si le merge bine.

Uite intrebarea mea"Ce rost are sa-ti iei un harb de dacie cand poti sa-ti iei un opel si sa-ti faci o impresie mai buna?"

atat am avut de spus

Link to comment
Share on other sites

ia un sfat de la un metalist ka tine ... eu inca regret ca mi-am luat prima chitara, o electrica ... si aveam prieteni care deja incepeau sa cante ... si eu ink faceam doar GIGI ... ca deh ... da-i unui copil metalist o electrica .. arata-i un distors si iti mai canta @#$% pe clean ...

 

acustica e buna pentru ca auzi mult mai bine cand gresesti si ai sa progresezi la electrica mult mai rapid .... macar imprumuta una de la cineva ptr vre-o 3-4 luni acolo ... chiar in paralel cu electrica ... si crede-ma ca n-ai sa regreti ...

 

 

comparatia ta cu dacia si opel e falsa. ai fi surprins sa stii ca sunt defapt 2 instrumete destul de diferite ... dar studiul unuia te ajuta mult in intelegerea altuia ...

 

cheers.

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

asta e sub 2 milioane .... si ai si paleta de carat dupa tine pe la munte fara sa-ti faci griji de carat ...

 

http://www.hora.ro/popup/travel.htm

 

l.e. vine si cu husa apropo ...

 

dar ar fi cam incomoda ....

 

ar mai fi si asha ceva http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=549 ... la care ai si avantajul k dak o ei la munte poti sa o intorci invers .. mai tai o roshie ... etc :)

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.