www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Site In Limba Romana Pentru Studiul Chitarii


giure
 Share

Recommended Posts

Iata ca a venit si clipa mult asteptata atat de mine si sper si de voi. Am lovit cu sticla de sampanie proiectul de care vorbeam acum cateva saptamani. De acum invit pe toata lumea sa viziteze acest blog in premiera in limba romana despre studiul chitarii. Abia cand am trecut la treaba am vazut cat e de dificil sa filmezi. Imi cer scuze pentru inerentele balbe. Am tras multe duble dar in final sper sa fi iesit bine.

Astept feedback-ul vostru atat pe blog cat si aici pe rgc. Daca discutiile se vor precipita (si sper sa se precipite) o sa iau o decizie de stabilire a unui colt de discutii pe forumul rgc evident cu sprijinul jupanilor de pe aici:).

Nu uitati sa cititi intai introducerea chiar daca se afla mai jos in pagina ca sa aflati ce si cum. Puteti folosi pt. navigare indexul din dreapta site-ului.

Va urez succes si rabdare...

 

Cursuri de chitara cu giure

Link to comment
Share on other sites

Excelent ! Era si timpul pentru o astfel de initiativa...felicitari pentru idee si pentru efortul depus in scopul realizarii acelui site!Din partea mea ai tot respectul... :)

Link to comment
Share on other sites

superb...cum spunea cineva explici foarte bine...si lasi niste urme de incurajare...haideti sa punem mana de la mana sa-i luam omului o camera web mai buna...ca pentru noi face asta...

Asta mi-a placut...:)

Din pacate, am senzatia ca youtube-ul face probleme cand le encodeaza. Camera e destul de buna, nu high-end, dar middle.

Link to comment
Share on other sites

Iata ca a venit si clipa mult asteptata atat de mine si sper si de voi. Am lovit cu sticla de sampanie proiectul de care vorbeam acum cateva saptamani. De acum invit pe toata lumea sa viziteze acest blog in premiera in limba romana despre studiul chitarii. Abia cand am trecut la treaba am vazut cat e de dificil sa filmezi. Imi cer scuze pentru inerentele balbe. Am tras multe duble dar in final sper sa fi iesit bine.

Astept feedback-ul vostru atat pe blog cat si aici pe rgc. Daca discutiile se vor precipita (si sper sa se precipite) o sa iau o decizie de stabilire a unui colt de discutii pe forumul rgc evident cu sprijinul jupanilor de pe aici:).

Nu uitati sa cititi intai introducerea chiar daca se afla mai jos in pagina ca sa aflati ce si cum. Puteti folosi pt. navigare indexul din dreapta site-ului.

Va urez succes si rabdare...

 

Cursuri de chitara cu giure

 

Frumos... :)

Felicitari! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Asta mi-a placut...:)

Din pacate, am senzatia ca youtube-ul face probleme cand le encodeaza. Camera e destul de buna, nu high-end, dar middle.

face .

 

e bine pt incepatori ... ai rabdare si asta e bine pt un profesor

 

Multa bafta!!

Link to comment
Share on other sites

Guest s0rin2k
superb...cum spunea cineva explici foarte bine...si lasi niste urme de incurajare...haideti sa punem mana de la mana sa-i luam omului o camera web mai buna...ca pentru noi face asta...

Foarte tare site-ul, la fel si initiativa. Chiar am ce invata de acolo.

 

Referitor la postul citat, si un domeniu ar fi binevenit ..

Link to comment
Share on other sites

pe headstock scrie ibanes :)...a...si inca ceva...nu conteaza de cat timp canta la ea...atata timp cat explica bine...totul e OK

Este un Ibanez AW.

De cantat cant de 2 ani. Consider ca pot sa explic destul de bine drumul pe care am mers eu si mai ales trecut prin sita micii mele experiente.

In continuare invat, de fapt cum spuneam si in intro ai de invatat toata viata. Ca si studiu merg acum catre jazz si probabil ca intr-un viitor dupa ce se termina aceasta zona de incepatori o sa abordez incet incet astfel de subiecte: fingerstyle, chord melody, etc... Dar pana acolo mai e cale lunga de batut.

Link to comment
Share on other sites

Este un Ibanez AW.

De cantat cant de 2 ani. Consider ca pot sa explic destul de bine drumul pe care am mers eu si mai ales trecut prin sita micii mele experiente.

In continuare invat, de fapt cum spuneam si in intro ai de invatat toata viata. Ca si studiu merg acum catre jazz si probabil ca intr-un viitor dupa ce se termina aceasta zona de incepatori o sa abordez incet incet astfel de subiecte: fingerstyle, chord melody, etc... Dar pana acolo mai e cale lunga de batut.

 

 

cand apare a 2 lectie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest mkskcrew

Foarte tare ideea , eu cel putin am avut ce invata de acolo ( sunt incepator ) ....

 

Sper ca pe viitor sa faci cat mai multe lectii , pentru ca sunt foarte folositoare .

 

 

 

 

 

MULTUMIM

Link to comment
Share on other sites

Salutam initiativa! :)

Cateva observatii:

- daca tot e in limba romana, incearca sa eviti pe cat posibil termenii in engleza (cei care au corespondent in romana, binenteles). De exemplu folosesti termenul "scala" (care e o traducere nefericita a lui "scale") si "gama" simultan; sau "fret" si "tasta" => poate duce la confuzie.

- in ultima lectie, incurci degetele: index si aratator e acelasi lucru.

Banuiesc ca se poate corecta, nu?

 

In rest, numai bine si nu te grabi.

Link to comment
Share on other sites

Salutam initiativa! :)

Cateva observatii:

- daca tot e in limba romana, incearca sa eviti pe cat posibil termenii in engleza (cei care au corespondent in romana, binenteles). De exemplu folosesti termenul "scala" (care e o traducere nefericita a lui "scale") si "gama" simultan; sau "fret" si "tasta" => poate duce la confuzie.

- in ultima lectie, incurci degetele: index si aratator e acelasi lucru.

Banuiesc ca se poate corecta, nu?

 

In rest, numai bine si nu te grabi.

 

Absolut corecta observatia ta. Cea cu "scala" e un defect cam greu de corectat (bad behaviour). In ce priveste fret si tasta sau denumirile notelor incerc sa folosesc ambii termeni pentru a obisnui lumea cu ambele notiuni. La fel si cu indexul si aratatorul.

In ce priveste combinatiile de termeni cred ca o sa pun un sondaj pe blog:) sa vedem daca e atat de mare confuzia sau nu

Link to comment
Share on other sites

Nu uitati de regula din cursul trecut: fretul 1 se canta cu indexul mainii stangi, fretul 2 cu mijlociul, fretul 3 cu aratatorul.

Index=aratator. Nu cred ca vei reusi sa pui acelasi deget pe tastele 1 si 3, nu? :)

Sunt sigur ca ai vrut sa spui "aratator si inelar" sau "index si inelar".

Link to comment
Share on other sites

Index=aratator. Nu cred ca vei reusi sa pui acelasi deget pe tastele 1 si 3, nu? :)

Sunt sigur ca ai vrut sa spui "aratator si inelar" sau "index si inelar".

Abia acum am inteles la ce te refereai. Am crezut ca te referi tot la faptul ca o data ii spun index si a doua oara aratator. Am corectat textul.

Multumesc!

Mare lucru domne' sa fie oamenii atenti cand citesc:)

Link to comment
Share on other sites

gama do major in prima pozitie...nu e asta ? :) :)

 

E|-------------------0-1-3-5-7-8------------------------------------

B|-------------0-1-3-------------------------------------------------

G|---------0-2-------------------------------------------------------

D|---0-2-3----------------------------------------------------------

A|-3-----------------------------------------------------------------

E|--------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

gama do major in prima pozitie...nu e asta ? :) :)

 

E|-------------------0-1-3-5-7-8------------------------------------

B|-------------0-1-3-------------------------------------------------

G|---------0-2-------------------------------------------------------

D|---0-2-3----------------------------------------------------------

A|-3-----------------------------------------------------------------

E|--------------------------------------------------------------------

 

Cum pe prima coarda ai mers cu mai multe note A B C (5 7 8) la fel si eu am mers pe ultima coarda cu mai multe note completand cu note din aceiasi gama

A B pe coarda 5

E F G pe coarda 6.

Ce ai pus tu sus este o centrare in jurul notei C. Scopul meu nu era acesta ci doar un exercitiu pt incepatori care sa ii invete sa foloseasca degetele corect pe primele 3 freturi. Mai tarziu o sa introduc si notiunea de moduri si o sa avansam.

Sper sa fie clar.

Link to comment
Share on other sites

bine...dau cu parerea...2 saptamani intre lectii e cam mult :)...la profesor e odata pe saptamana :)

din pacate nu sunt profesionist:)

initial asa aveam planul sa fie una pe saptamana, insa viata bate filmul. Cand m-am apucat am vazut ca pana concep textele si le formatez imi ia aproape o saptamana, filmarile vreo 3-4 zile cu duble cu tot, iar montajul filmelor si prelucrarea lor 2 zile, si o zi urcatul pe youtube.

Cand spun zile trebuie sa intelegeti ca e vorba de 2-3 ore pe zi, mai mult nu pot aloca.

Daca as face numai asta cred ca ar fi la cadenta normala de o lectie pe saptamana. Pe de alta parte cei care vor descoperi sitele peste vreo 6 luni nu o sa mai vada problema asta pt. ca o sa gaseasca ceva material de studiu. In schimb ma confrunt cu o alta problema. Tehnic blogspot imi ofera tot ce am nevoie. Pe de alta parte as avea nevoie de o functionalitate de conturi cu parole astfel incat sa permit vizualizarea lectiilor numai cu interval de o saptamana intre ele. Multi au tendinta sa intre sa se uite la 3-4 lectii si sa nu retina mare lucru, in loc sa le ia treptat. Ca sa nu mai zic ca oricum sunt publice filmuletzele pe youtube.:)

Ma rog mai vedem cum evoluam intr-un an:)

La conceptul de gratuit oricum nu as vrea sa renunt pt. ca scopul meu e cum spunea cineva pe alt forum: "Doamne ajuta peste 10 ani sa se nasca un Hendrix si sa zica primele acorduri le-am invatat de pe cursuridechitara.blogspot.com". Scopul meu este ca din ce in ce mai multi sa descopere acest instrument si sa il invete cu mine iar apoi cand simt nevoia sa evolueze catre un profesor. Site-le nu e un inlocuitor pentru profesor ci intr-un viitor ar fi mai degraba un complement.

Ei visez si eu cu ochii deschisi...

Succese

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu sunt profesionist:)

initial asa aveam planul sa fie una pe saptamana, insa viata bate filmul. Cand m-am apucat am vazut ca pana concep textele si le formatez imi ia aproape o saptamana, filmarile vreo 3-4 zile cu duble cu tot, iar montajul filmelor si prelucrarea lor 2 zile, si o zi urcatul pe youtube.

Cand spun zile trebuie sa intelegeti ca e vorba de 2-3 ore pe zi, mai mult nu pot aloca.

Daca as face numai asta cred ca ar fi la cadenta normala de o lectie pe saptamana. Pe de alta parte cei care vor descoperi sitele peste vreo 6 luni nu o sa mai vada problema asta pt. ca o sa gaseasca ceva material de studiu. In schimb ma confrunt cu o alta problema. Tehnic blogspot imi ofera tot ce am nevoie. Pe de alta parte as avea nevoie de o functionalitate de conturi cu parole astfel incat sa permit vizualizarea lectiilor numai cu interval de o saptamana intre ele. Multi au tendinta sa intre sa se uite la 3-4 lectii si sa nu retina mare lucru, in loc sa le ia treptat. Ca sa nu mai zic ca oricum sunt publice filmuletzele pe youtube. :)

Ma rog mai vedem cum evoluam intr-un an:)

La conceptul de gratuit oricum nu as vrea sa renunt pt. ca scopul meu e cum spunea cineva pe alt forum: "Doamne ajuta peste 10 ani sa se nasca un Hendrix si sa zica primele acorduri le-am invatat de pe cursuridechitara.blogspot.com". Scopul meu este ca din ce in ce mai multi sa descopere acest instrument si sa il invete cu mine iar apoi cand simt nevoia sa evolueze catre un profesor. Site-le nu e un inlocuitor pentru profesor ci intr-un viitor ar fi mai degraba un complement.

Ei visez si eu cu ochii deschisi...

Succese

 

scuze de raspunsu ala asa...dar eram intr-o foarte mare graba si nu am stiut cum sa scriu mai repede...oricum respect munca pe care of aci...acum am de asteptat sa-mi vina setul de corzi (asta pe marti-miercuri :) )...tocmai am rupt mi-ul subtire aucm 2 zile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.