www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Cumpar Chitara Electrica


Guest quit
 Share

Recommended Posts

Ok...sunt cam noob la capitolul chitara...am avut mai demult de la o prietena o acustica (de fapt mi se pare ca era clasica dar i.am pus eu corzi de otel ..lol) dar nu prea am invatat mai nimic pt ca nici nu prea aveam timp....Acum am ceva timp...dar vreau sa imi iau o chitara electrica...dispun de vreo 7-800 lei...

Dar nu prea stiu cum functioneaza....adica daca e sa imi iau doar chitara fara amplificator e buna la ceva?macar pana am bani si de restul..sau pot folosi boxele de la pc pt asta?ce chitara imi recomandati in banii astia...astept sfaturile voastre...si mersi de intelegere

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

salut.legat de intrebarile tale

1.daca tu canti in casa intr-o incapere linistita se aude foarte bine si electrica.sa nu te gandesti ca suna ca o acustica....mult mai incet dar merge pana iti iei un amplificator.]

2.eu am un squier de care sunt foarte multumit.se incadreaza in bugetul tau.dar nu stiu ce vrei sa canti asa ca.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

parerea mea e k mai bine mai stai cu acustica aia pana mai adunci ceva bani si-ti iei o chitara mai de doamne ajuta si un amplificator bun ...

 

 

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

pai eu as vrea sa invat sa cant cam orice de la guns n roses pana la bullet 4 my valentine..m.am tot uitat pe magazinele online...si am gasit asta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=374 ce ziceti?si cum intr-adevar deocamdata cant in casa daca ziceti ca se aude si fara amplificator atunci le voi lua pe rand..

nu poate fi vb sa raman cu acustica pt ca nu e a mea..

Edited by quit
Link to comment
Share on other sites

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=177

puyne mana si pe asha ceva... dak ai cum .... ma refer dak poti sa le compari ...

 

si dak nu ai bani si de amp ... macar asha ceva ... cu o pereche de casti sau boxe de calculator ... ai de la un clean decent la overdrive ....

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1354

Link to comment
Share on other sites

sory for being such a noob...dar ce e aia amplug=))

 

si in final...totusi ce chitara sa imi iaaaau:(..adica les paul special II aia nu e buna?

Edited by quit
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat de curand un Cort Z42 cum e cel recomandat de mega.deb numai ca e un negru transparent, nu rosie. Pot sa iti spun ca sunt multumit de ea. Suna bine, griful e subtire si poti face chestii rapide (asta depinde de preferinte), action-ul e jos, nu are fret buzz deloc, imbinarea permite accesul foarte usor la tastele superioare.

Eu iti recomand Cort, la banii astia.

Daca nu iti plac Les Paul-urile, exista la Triola o gama larga de Cort-uri.

Iti mai iei si un amplug si il bagi in calculator, eventual un program de efecte si gata :)

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Ca solutii, ai putea sa iti iei o chitara Ibanez GRG 170DX (la www.mcmusic.ro) sau Aria MAC 45 (tot acolo). Sunt chitari foarte bune pentru incepatori. Costa 800 RON Ibanezul si 750 RON Aria

Cu boxele de la calculator te poti descurca in functie de puterea lor. Pe desktop speakers nu stiu cat de tare se aude.

Daca mai strangi bani, ia-ti un procesor multiefect. Pentru inceput iti recomand zoom 505 II. Vindea cineva pe forum cu 150 RON. Are si preamplificator si suna decent pentru apartament (daca nu te descurci cu el, iti spun eu cum sa il setezi pt orice gen de muzica). Si poti sa il conectezi direct la casti, cu un adaptor de 0,5 RON.

Link to comment
Share on other sites

ok..multumesc tuturor pt sugestii...m.am hotarat..voi luat cort z42 si un amplug pana una alta...dupa aceea voi vedea ce va fi cu amplificatorul..

 

 

Inca ceva....maneta de tremolo nu ar fi bine sa existe?pt ca vad ca acest model de cort nu il are

Edited by quit
Link to comment
Share on other sites

Si hai sa-i mai spunem ca in limita aceasta de pret o chitara string-thru sau cu punte fixa e mai avantajoasa decat una cu un vibrato care nu face nimic.

 

Excuse me? tu ai folosit vreodata tremolo bar?

Link to comment
Share on other sites

Excuse me? tu ai folosit vreodata tremolo bar?

Mi se intampla sa comit asemenea abateri, deci stiu ce h a r a t mananc. Pentru cultura ta generala am o copie de strat cu tremolo de strat care e inutilizabil (nu enunt motivele, sunt lesne de inteles), si un Jackson dkmg care are sistem tremolo FR, pe care, DA, il folosesc. Dar e pueril... poate nu am inteles in mod corect sensul intrebarii tale.

Je t'excuse. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se intampla sa comit asemenea abateri, deci stiu ce h a r a t mananc. Pentru cultura ta generala am o copie de strat cu tremolo de strat care e inutilizabil (nu enunt motivele, sunt lesne de inteles), si un Jackson dkmg care are sistem tremolo FR, pe care, DA, il folosesc. Dar e pueril... poate nu am inteles in mod corect sensul intrebarii tale.

Je t'excuse. :)

 

Ma gandeam ca din moment ce zici ca "nu face nimic", probabil nu ai folosit unul.

Link to comment
Share on other sites

ok..multumesc tuturor pt sugestii...m.am hotarat..voi luat cort z42 si un amplug pana una alta...dupa aceea voi vedea ce va fi cu amplificatorul..

 

 

Inca ceva....maneta de tremolo nu ar fi bine sa existe?pt ca vad ca acest model de cort nu il are

 

Eu ti-am recomandat Cort ca firma, nu neaparat Z42. :) Asta mi-a placut mie, dar tu alegi ce-iti place tie :). bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sunt de parere ca in loc sa arunci banii pe jucarii gen AmPlug, mai bine investesti suma respectiva tot pentru chitara, eventual pentru una mai scumpa sau pentru un upgrade al unui model mai ieftin, iar pentru partea de amplificare/procesare sa folosesti PC-ul, impreuna cu o solutie software gen Guitar Rig sau Amplitube. Pentru acasa si pentru studiu este suficient.

 

Hades, asa este, nu-ti iei nimic stralucit cu bani putini, insa in cazul de fata, nu s-ar justifica o investitie substantiala, data fiind experienta lui quit cu instrumentele.

Link to comment
Share on other sites

iar pentru partea de amplificare/procesare sa folosesti PC-ul, impreuna cu o solutie software gen Guitar Rig sau Amplitube

 

imi explici te rog aceasta parte?adica cum se poate folosi pc-ul pt amplificare..ce am nevoie...

Edited by quit
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gasesti aici un mic ghid pentru ce-ti trebuie tie.

 

mega.deb, daca tu n-ai fost in stare sa faci sa le faci sa sune decent, mai incearca, poate ai sa reusesti.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Ok...sunt cam noob la capitolul chitara...am avut mai demult de la o prietena o acustica (de fapt mi se pare ca era clasica dar i.am pus eu corzi de otel ..lol) dar nu prea am invatat mai nimic pt ca nici nu prea aveam timp....Acum am ceva timp...dar vreau sa imi iau o chitara electrica...dispun de vreo 7-800 lei...

Dar nu prea stiu cum functioneaza....adica daca e sa imi iau doar chitara fara amplificator e buna la ceva?macar pana am bani si de restul..sau pot folosi boxele de la pc pt asta?ce chitara imi recomandati in banii astia...astept sfaturile voastre...si mersi de intelegere

 

Iti recomand Ibanez GRX70DX am si eu :) ..e pachet complet cu tot cu amplificator..si dupa mine merita toti banii :) ...si e reducere pe mcmusic.ro acum..e doar 720 de lei...(eu am dat 800 acum 2 luni :) )..

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

si eu un ibanez grg170dx luat acum 1 sapt si sunt fff multumit de el, bara de temolo merge f bine si am reusit sa interpretez o mel a lui Steve Vai si chiar suna bine, Si am un amp Ibanez care se aude tot asa de bine si se potriveste de minune cu chitara :) ...asa ca ti-as zice sa-ti iei si amp ca merita decat sa-ti bagi chitara in PC :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
Iti recomand Ibanez GRX70DX am si eu :P ..e pachet complet cu tot cu amplificator..si dupa mine merita toti banii :) ...si e reducere pe mcmusic.ro acum..e doar 720 de lei...(eu am dat 800 acum 2 luni :D )..

 

 

Poti sa pui un demo, ceva, la inregistrari? sunt tare curios cum suna avand in vedere ca vreau sa achizitionez o astfel de chitara, dar la anul, nu acum. :) Poate se mai eftineste pana atunci :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.