www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre Ampurile Blackheart?


Guest Tomy Fingers
 Share

Recommended Posts

Ca specificatii nu e rau deloc. Trebuie sa ai in vedere urmatoarele:

1. Iti va trebui o boxa de chitara (e pacat sa il iei si sa speri ca vei suna bine printr-o boxa oarecare)

2. Nu are decit clean, probabil si un spic spre drive de blues cind il dai tare, deci daca vrei distors (toti vrem, nu?) iti va trebui si o pedala

3. 5W nu sint suficienti pentru a cinta intr-o trupa, desi pentru acasa, cu un difuzor bun, sint mai mult decit suficienti.

 

Probabil ampul e facut pe undeva prin China, dar din fericire schemele de ampuri pe lampi sint foarte simple, deci nu cred ca are cum sa sune prost.

Alternativa la el ar fi Epiphone Valve Junior, care e si un pic mai ieftin. Asta are dezavantajul major ca nu are reglaje de ton. Ca avantaj, e un amp pe care absolut toata lumea il lauda pentru clasa lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tomy Fingers
Ca specificatii nu e rau deloc. Trebuie sa ai in vedere urmatoarele:

1. Iti va trebui o boxa de chitara (e pacat sa il iei si sa speri ca vei suna bine printr-o boxa oarecare)

2. Nu are decit clean, probabil si un spic spre drive de blues cind il dai tare, deci daca vrei distors (toti vrem, nu?) iti va trebui si o pedala

3. 5W nu sint suficienti pentru a cinta intr-o trupa, desi pentru acasa, cu un difuzor bun, sint mai mult decit suficienti.

 

Probabil ampul e facut pe undeva prin China, dar din fericire schemele de ampuri pe lampi sint foarte simple, deci nu cred ca are cum sa sune prost.

Alternativa la el ar fi Epiphone Valve Junior, care e si un pic mai ieftin. Asta are dezavantajul major ca nu are reglaje de ton. Ca avantaj, e un amp pe care absolut toata lumea il lauda pentru clasa lui.

 

Daca o conectez de un cabinet de 200W? N-o sa fie buna de scena? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Degeaba cabinetul suporta 200W, daca amplificatorul scoate maxim 5. :) Lantul e atat de puternic cat cea mai slaba veriga a sa.

Link to comment
Share on other sites

Chiar pare interesant ampul, cred ca-mi iau si eu unul, pare mai ok decat valve junior dpdv al eq-ului cel putin + switchului de triode/pentode.

Mi-a pus azi cineva o intrebare interesanta: daca lampile intra in saturatie, cum poti sa canti pe un amp pe lampi la volum mare pe clean?

Link to comment
Share on other sites

Chiar pare interesant ampul, cred ca-mi iau si eu unul, pare mai ok decat valve junior dpdv al eq-ului cel putin + switchului de triode/pentode.

Mi-a pus azi cineva o intrebare interesanta: daca lampile intra in saturatie, cum poti sa canti pe un amp pe lampi la volum mare pe clean?

 

iti iei un amp mai mare si nu-l dai la maxim

Link to comment
Share on other sites

este clar clasa A. Dar scuze de intrebare ce faci cu atatia wati ca eu am la calculator 20 ca sa se auda in toata casa. :)

 

probabil e vba de clasa A de consum. ca la frigidere. scuzati comparatia.

 

5w lampa echivaleaza cu vreo 10-15w solid state. Adica se aude suficient de tare cat sa aiba vecinii ce comenta. Trebuie sa fii maniac sa-ti iei practice-amp (pentru ca asta e) mai mare de atat.

Link to comment
Share on other sites

depinde f mult de locatie. casa in care stau io e destul de mare cu camere inalte de 3.5 m. x 10 camere. dupa un calcul sumar e posibil ca ala de 5 w sa fie conceput doar pt bloc.

 

desi pt practis este evident ca este mai mult decat suficient. mai ales daca are iesire la o casca.

 

cert e ca arata f bine la cat de mare e. si cu sigurantza va impresiona toate fetele cu logoul acela meserias.

Link to comment
Share on other sites

depinde f mult de locatie. casa in care stau io e destul de mare cu camere inalte de 3.5 m. x 10 camere. dupa un calcul sumar e posibil ca ala de 5 w sa fie conceput doar pt bloc.

Nu inteleg...tu vrei sa te auzi in toata casa? 5W pe un dif de 12 inseamna enorm.

Cred ca o sa strang si eu bani pentru unul. La valve junior ma deranja dif-ul mic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mie unu 5w pe lampa mi se par mult, dar poate din cauza ca sunt noob :) . Eu ma gandeam la modelul acesta

Desi pe thomann scrie ca are 1W eu de pe site-ul oficial am intels cum ca ar avea 0.1W :) . Acum 0.1W cu un cab de 10" oare ai suficient vol sa canti in sufrageria de bloc clean? Nu imi trebuie pt trupa, sala, scena sau alte chestii...pur si simplu pt cantat acasa, la bloc unde nu pot da nici tv-ul la max fara sa auda toti vecinii.

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca are 0,1 W. Oricum cred ca pentru 40 E in plus pt cel de 5 W merita fara discutie. In afara de puterea un pic mai mare ai si reglaje de ton.

5 W pe un difuzor de 10 inchi sint rezonabili pentru apartament. Vei putea sa beneficiezi OK de zona liniara de amplificare.

 

am citit si recitit despre ampu asta mititel...si nu scrie niciaieri cat are exact...fraction of 1W in sus si in jos... iar la specs scrie <1w...probabil ca inca nu s-au hotarat de cat sa il faca :) mai asteptam pana in aprilie vedem atunci... 5w ala are si pentode/triode switch (5w/3w) vecinii mei au urechi sensibile +eu nu cant prea bine=> iritare maxima de aia tot caut ceva mic, sa impac si capra si varza

Link to comment
Share on other sites

am citit si recitit despre ampu asta mititel...si nu scrie niciaieri cat are exact...fraction of 1W in sus si in jos... iar la specs scrie <1w...probabil ca inca nu s-au hotarat de cat sa il faca :) mai asteptam pana in aprilie vedem atunci... 5w ala are si pentode/triode switch (5w/3w) vecinii mei au urechi sensibile +eu nu cant prea bine=> iritare maxima de aia tot caut ceva mic, sa impac si capra si varza

 

 

nu spune nimeni ca dak ai amp de 5W tre sa dai la maxim... din acest motiv este knob-ul VOLUME (parerea mea) ... mai bine decat sa'ti iei de 1W si sa vezi ca nu se aude sau ca distorsioneaza dat la maxim (din nou parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Dragosh daca vrei sa intram in detalii intram dar nu fac obiectul topicului.Ideea este ca ptr chitara scopul principal al amplificatorului este sa ''scoata'' cit mai multe armonici.Si in clasa A care este ff pura nu prea se intimpla asta atunci cind suprasaturezi etajul final.Sau cel putin nu la acelasi nivel ca la cele pushpull-urile in ab.Sa nu bagam in aceeasi oala amplificatoarele hi-fi unde clasa A este foarte cotata cu cele de chitara.La hi-fi total de acord ca este preferata clasa A.Dar aici este RGC. Hai noapte buna si somnic usor! :)

Link to comment
Share on other sites

:) dc imi mai spuneti ca nici mos craciun nu exista m-ati terminat de tot :)

Si acum pe un ton serios, dc nu blackheart atunci ce amp micut pe lampi recomandati?

Nush,ca io am Epiphone Valve Junior si nu imi place.Daca bagi in el procesor,oricare e bun,ca incalzeste bine sunetul.Daca ai pedale se cam schimba treaba,ca ampurile in clasa A nu prea iubesc pedalele.Cred ca partea cea mai slaba a unui asemenea amp este diful chinezesc de 50 de centi.Da nici sa iei un celestion cu 3 milioane nu se merita la un amp de asta.

 

 

Pai ma gandeam ca daca regula se aplica la ampuri scumpe, s-ar aplica si la astea mai ieftine. Nu ma pricep la electronica, asa ca nu ma bag :) . Crate aveau(sau mai au) o divizie de ampuri pe lampi numite Palomino. Ca practice-ampuri pe lampi mi s-au parut excelente.

Nu se aplica nici la ampuri scumpe.Care ton de drive crezi ca e mai bun?Vox AC 30,la care ti se strepezesc dintii in clasa A,sau Marshall,in clasa AB,(daca e cu 4 finali suna si mai bine,fiindca merge in mod push-pull)?

Palomino parca suna mai bine ca chinezariile astea noi,dar n-am mai vazut nici in state.

Link to comment
Share on other sites

Overdrive, evident ca era o gluma :)

Rares, din cite stiu eu de fapt AC30 nu lucreaza in clasa A. E o chestie care nu imi e clara, la volum mic se comporta mai aproape de clasa A, la volum mare AB. Poate Overdrive ne explica mai bine asta. Tonul ala de AC30 are mai multa legatura cu EL84 decit cu clasa de functionare.

Si push pull merge si cu 2 lampi in final :) Este vorba de faptul ca fiecare lampa amplifica doar una dintre alternante. Evident, toate puterile push pull au un nr par de lampi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.