www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Indicatii pentru construirea unei chitare


Guest endo
 Share

Recommended Posts

POATE SA MA AJUTE CINEVA CU CEVA DTALI( CE LEMN SA FOLOSESC,CATE STRATURI DE VOPSEA CATE DE LAC,MARIMI,ELECTRICA,CE DOZE CE CORZI ETC.)PLZ AJUTATIMA AMI PLAC LA NEBUNIE DAR NU AM BANI SA AMI IAU UNA SI ORCUM E O IDEE VECHE DE A MEA.

 

 

DETALI DESPRE CUM AS VREA SA FIE :

CORPUL O SA FIE AN FORMA DE "S" STILIZT DESTUL DE MULT SI GRIFUL SA FIE SUBTIREL,2 SAU 4 DOZE,6 CORZI, NEAGRA CU GRIFUL MARO INCHIS (CULOARE DE LEMN ARS)(POATE CHEAR ASA O SA FIE O SA FIE UMPIC ARS LA SUPRAFATA CA SA AIBA ASPECTUL PE CARE AL CAUT) poate pe viitor o sa postez si scita. ms mult sper sa fie cineva care sa poata sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut ideea asta dar am fost nevoit sa renunt. Am avut si eu planuri mari.

In primul rand vei iesi mai scump daca vei cumpara componentele separat. 1 doza ieftina=100 ron... cheite metalice 90 RON etc... corzi 30... string-holder 100... etc

Griful nu-ti va iesi niciodata. Nu-i vei putea pune un toss-rod iar tastele cu siguranta nu-ti vor iesi...

Mai bine cumperi o chitara ieftina pe care ti-o imbunatatesti/modifici in timp...

Gasesti Hora Second si la 200 RON pe care poti sa experimentrzi cat vrei...

Succes! :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest Lucifer

nu e mai simplu daca te lasi de bautura, tigari, eventual si mancare timp de vreo 3 luni si economisesti atat cat sa iti iei macar un jaf de reghin? :)

Link to comment
Share on other sites

nu e mai simplu daca te lasi de bautura, tigari, eventual si mancare timp de vreo 3 luni si economisesti atat cat sa iti iei macar un jaf de reghin? :)

 

 

 

ms dar nu crezi ca daca aflu si eu cea ce vroiam defapt sa aflu poate am si eu o sansa??? de ce santeti asa de pesimisti ca griful cu masuratori atente si umpic de grija si migala ami va iesi (iau ca model o chitara si iau de acolo cotele masurilrle)

 

 

sau ai putea sa te duci la un lutier si sa lucrezi impreuna cu el

(adica sa iti faca el griful+tastiera si sa te ajute la imbinari,lipiri,etc)

 

 

 

macat tu mi-ai dat o idee

ms mult poate ami zici tu cum gasesc unul daca ai idee si poate iese ceva

daca cunosti vreunul plz lasa un post si anunta-ma si pe mine

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Asta sa zicem ca pana la urma vei reusi, desi e foarte foarte probabil sa iti apuci urechile. Dar tija trebuie clar cumparata si lemnul bun de griff nu se gasesti chiar la colt la depozitu de cherestea..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca vrei custom made ...fa-ti doar corpul. grif, mai bine ei unul de la alta chitara. ai grija sa respecti raporturile... stii tu.

 

cea mai buna dovada ca nu poti face un grif este retastarea grifului.

Stiu pe un tampit de la mine din oras care si-a dat tastele jos de guitar ca i se pareau lui nu stiu cum. Nu a mai putut sa le puna dar l-a dus la un mare meserias de la noi (care chiar e meserias). L-a facut..dar ghici ce:

 

nu a mai fost niciodata la fel.

Link to comment
Share on other sites

@dyster skog ...nu le-a mai batut bine ala cum erau din fabrica si iti dai seama ca ii incepusera sa "bazaiasca"...

te lasa o tabla doua... le inlocuiesti dar ala daduse jos tot de pe grif..nu l-au mai reusit...

 

(unele erau asa olarite ca i-a pus super glue :))

Link to comment
Share on other sites

pe bune dyster, asa i-am sugerat si eu... ba chiar i-am ridicat acel "prag" mai sus din spate si vreau sa zic ca era chiar un sound dragutz.

Se puteau acoperii cred dintr-un amestec de rumegus cu ceva adeziv..zic si eu..clei de oase?

plus ca iti ramanea semnele si vedeai unde puneai degetele.

A dat-o la schimb cu un G-Force 2 mx-400 sau cum erau alea..

lol

Link to comment
Share on other sites

@dyster skog ...nu le-a mai batut bine ala cum erau din fabrica si iti dai seama ca ii incepusera sa "bazaiasca"...

te lasa o tabla doua... le inlocuiesti dar ala daduse jos tot de pe grif..nu l-au mai reusit...

 

(unele erau asa olarite ca i-a pus super glue :))

pai cred ca o sa iau ca model un grif de la alta chitara si tastele le cumpar de undeva si le fizez cu lipici poliacrlic ( a+b ceva de genu sau rasina epoxidica) si apoi ca sa fiu sigur ca s ok folosesc o presa ca sa le fizez calumea la locurile lor :o:)) :() B))

 

Super-Mega-Offtopic: O sa iasa o duda ;) O sa ajungi sa-ti iei o chitara.

(ia sa vezi ce se intarata orgoliu' lu' nea' Grosmann si o sa scoata un supercustom pentru nevoiasu' nostru - exact ce-as vrea) ;)

ehehe poate daca iese misto de ce nu;sa vb cu cineva poate al fac model de serie si ma imbogatesc din cota parte pe care o sa o iau din vanzari :o:o:D sau din drepturile de autor :)

 

faza naspa e ca acuma stau ff prost cu bani si cred ca aman putin toata treaba pana mai imi revin din groapa asta in care am cam intrat sper sa nu dureze prea mult poate de sarbatori fac si eu rost de ceva ... sau poate imi aduc mai mult noroc sarbatorile. ;)

Edited by endo
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa te dezamagesc dar cred ca te muncesti de pomana. Am ceva exprienta in lucrat diverse materiale si stiu ce inseamna... e destul de greu si sa modifici o chitara cand ai la dispozitie un atelier intreg de scule, dar pai sa pleci de la 0 cu un bomfaier,surubelnita si patent. :)

Daca doar un sfert din timpul pe care l-ai pierde cu proiectul muncesti sa scoti bani iti iei una gata facuta , mai buna decat ai putea scoate. Cel mult poti incerca sa modifici o chitara rece ieftina/sparta, sa ii pui doze & stuff.

Nu zic numai asa de-al dracului , dar cateodata e bine sa asculti sfatul unora care au mai trecut prin asta . Sunt campion la inventii inutile :)

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa te dezamagesc dar cred ca te muncesti de pomana. Am ceva exprienta in lucrat diverse materiale si stiu ce inseamna... e destul de greu si sa modifici o chitara cand ai la dispozitie un atelier intreg de scule, dar pai sa pleci de la 0 cu un bomfaier,surubelnita si patent. :)

Daca doar un sfert din timpul pe care l-ai pierde cu proiectul muncesti sa scoti bani iti iei una gata facuta , mai buna decat ai putea scoate. Cel mult poti incerca sa modifici o chitara rece ieftina/sparta, sa ii pui doze & stuff.

Nu zic numai asa de-al dracului , dar cateodata e bine sa asculti sfatul unora care au mai trecut prin asta . Sunt campion la inventii inutile :)

 

 

 

 

intamplator chear te stiu de la bikers party snagov 2004 (eu eram tipul care a venit din buc fara masina fara nimic doar cu un cu un prieten si cu mult entuziasm "pe jos poti sa zici cu un cort imens si provizi pt 3 zile. sau poate ma sti altfel eram tipul care avea adidasi infasurati an pungi pt ca ai intra apa :()) sau poate sti altfel eu am fost ala care sa taiat la mana si si-a sectionat un muzchi de la mana (ala care a cazut din copac in cutitul infipt in copac cu mana. acum iti aduci aminte de mine ???? B)))))) si eu nu cred ca,corpul e problema cel putin cred ca e posibil si destul de usor de facut imi trebuie doar informati cum din ce lemn cote masurin etc si in rest cred ca e realizabil in schimb cu griful e mai complicat umpic dar cred ca daca sunt destul de insistent si de atent si bine informat o sa imi reuseasca(ps .asta e un proiect de durata sa nu credeti altceva si orcum nu cred ca singur o sa reusesc sa al realizez asa ca ma gandeam sa ma duc la un atelier de tamplarie si sa lucrez cu tipi de acolo(ei stiu ce e ala lemn si stiu cu ce se mananca + ca au tot echipamentul de care as avea nevoie)

 

+ ca daca nu stiati romanul e cel mai inventiv om daca a reusit el cu vestitele unelte multifunctionale(sarma si scociul) sa faca un chiocan :) eu de ce nu as reusi(orcum sunt ff ancapatanat cand mi se pune pata pe ceva asa ca nu o sa ma las cu una cu 2) ;)

Link to comment
Share on other sites

pot sa-i fac tracking daca vrei. Sfatul meu este totusi sa nu o iei, ai incredere in mine :)

 

E prea varzuita. A fost data pe o placa ieftina video GF4, daca vrei iti dau de ea si pot sa ti-o scot la cel mai bun pret (daca o avea curaj sa ceara vreun ban pe ea :))

Link to comment
Share on other sites

faza cu griful fara taste am incercat-o acu 8 luni pe o chitara reghin.. de prin 90...am scos tastele, am bagat lilpici cu rumegus in locul gaurilor, am dat 2 straturi de lac. Desi arata super marfa...treaba statea nasol tare , desi griful era destul de drept (adica indrepat pe cat se poate) falsa intr-o veselie pura...pana cand o tipa care canta la vioara a pus mana pe ea si i-a placut...adevarul e ca suna mult mai bine in mainile ei :) i-am vandut-o cu 850.000 ...

iti urez succes in tot ceea ce vrei sa intreprinzi, ba chiar daca iti iese ceva dragut si ai gasit vreun meserias care sa isi merite timpul/banii anunta-ma si pe mine te rog.. noroc!... rock on

Link to comment
Share on other sites

faza cu griful fara taste am incercat-o acu 8 luni pe o chitara reghin.. de prin 90...am scos tastele, am bagat lilpici cu rumegus in locul gaurilor, am dat 2 straturi de lac. Desi arata super marfa...treaba statea nasol tare , desi griful era destul de drept (adica indrepat pe cat se poate) falsa intr-o veselie pura...pana cand o tipa care canta la vioara a pus mana pe ea si i-a placut...adevarul e ca suna mult mai bine in mainile ei :) i-am vandut-o cu 850.000 ...

iti urez succes in tot ceea ce vrei sa intreprinzi, ba chiar daca iti iese ceva dragut si ai gasit vreun meserias care sa isi merite timpul/banii anunta-ma si pe mine te rog.. noroc!... rock on

 

 

 

Man daca pot te ajut, dar ai uitat sa mentionezi cu ce ai nevoie de ajutor :)) . Eu azi tocami mi-am lasat chitara rece (tot regin model destul de vechi am luat-o de la mosu cu 800 de mi si de cand am luat-o avea la grif la imbinare o mica problema era desprins griful si am bagat eu ceva rasina dar nu am putut sa bag calumea(rasina epozidica) si logic ca sa desprins iara treaba e ca din cauza asta se dezacordeaza in draci aia mari si am vb cu cineva care cica a mai facut asta si cica o da dea o gaura cu bormasina prin grif si prin bucata aia pe care se sprijina griful de care se departatse si sper ca asa sa rezolv problema si o sa ai bage un surub lung si cava lipici rasina,aracet ceva si apoi dat cu smirgel calumea sa arate bine si lacuit si cred ca o sa se rezolve mica mea problema si cred ca o sa fie ok ).asta ca sa confirm inca o data faptul ca mosu e un tepar desavarsit si ca nu se poate facae treaba serioasa cu el doar iti trebuie ceva ramasite sau ceva de gen corzi,cheite etc merita sa mergi la el.

 

poza aia e doar un walpaper marfa sper sa va placa mie stiu ca imi place :))))

post-599-1133017581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

apropo lume :())) am vb cu o prietena a mea care a terminat tonitza si a zis ca ma poate ajta ea cu cate cava desene tehnice si stie si un atelier de sculptura unde poate pot sa ami rezolv mica mea problema si poate la anu proiectul meu o sa fie gata orcum daca nu cand o sa fie sa fi-ti sigur ca o sa fie si poze :) sarbatori fericite la toata lumea si sa aveti parte de tot ce va doriti si sa va aduca mosu la toti exact cea ce va doriti (mie unu as vrea sa aimi aduca niste bani hihihihihi :)B) (ca sa pot sa fac si eu cea ce vreau ) si daca nu cer prea mult un motor )

 

 

 

 

 

 

by all :)

Link to comment
Share on other sites

Salut

Daca ai rabdare si ambitie poti sa inveti sa construiesti chitari.

Prima si prima data , copiezi un corp de chitara buna ( sound ,sustain ).Dar copiat inseamna nunumai forma ci si densitatea lemnului si rezonanta , adica sa aiba cam aceiasi "masa" [kg].Asa va suna aproape cu modelul.Cu gatul e problema cel mai bine arfi cum ti s-a amintit sa iei o chit Reghin ieftina de ocazie .

Gasesti cu 100 RON max ,si sa folosesti acel gat (brat).Copiile de GibsonLP cele care nu au fost macelarite sunt exceptionale sunt facute ptr firma mondiala Schaller !!Si bassurile erau facute ptr Schaller , acuma nu mai stiu daca mai au contract.

Schaller este vestit pentru cheile cele mai bune din lume si cel mai bun cablu de chitara , spiralat.In rest ,este o firma fruntasa moondiala.Si se faceau multe chitari la Reghin pentr ei , noi prindeam cele refuzate la export.La Reghin se putea face , pe vremuri , chitara la " comanda" , alegeai lemnul , tipul de chitara,gatul ..inca nevopsit si instalatia electrica si mecanica.Pe o chitara copie Gibson LP -Schaller aveai "furnituiri" de 250$ doze, calus,chei,vibrator etc..daca gasesti una din acestea marita foarte multi bani .

Sa nu fie cu placa de plastic (pickguard) caci sub placa imbacili au taiat brutal placa de rezonanta si nu mai are timbrul bun si sustainul are de suferit.In 1973 au inceput colaboraea , adica sunt Vintage bine acele chitari si cautate de colectionari.Sunt mult mai bune decat multe facaturi frumoase si slabutze de pe piata ( china hong , kong etc )

Se poate confectiona si gatul dar cere multa pricepere ( meserie) doar cu macar un tamplar bun poti sa te incumetezi.

Corpul ar fi bun din Paltin, gatul la fel , placa ptr taste mahon , sau chiar si Nuc merge.Tot copiata dupa un model bun.

Un lutier de meserie daca se mai gaseste pune tastele fara nici o problema .

Nu stiu cum nu s-a putut retasta acea chitara inseamna ca nimeni habar nu avea de meserie.De orice meserie mestesugara , orice meserias bun cu putina bataie de cap o scoate la capat.

Eu am facut trei chitari de la A la Z .Bineinteles la prima m-a ajutat un tamplar , unde am vazut cum se lucreaza , ultimele doua singur. Una nu stui unde este )prima) vanduta in talcioc ,a doua este in america vanduta de un prieten care a cumparat-o de la mine , a treia este la Arad la Iovin chitaristul No2 si vocalist de la Progresiv TM.Si acum ami pare rau dupa ele.Dar asa se intampla.Chit mea Strat este din 84 asta vara am retastat-o , adica am mutat tastele de sus --jos si sus le am complectat cu taste de la Reghin ( Schaller)

ca nu am avut taste Jumbo si pana primesc am retastao .A iesit perfect . Nu are ce sa nu iasa.Chitarile ffacute de mine la a doua si a treia am luat distantele de pe un Strat ..cu o hartie lunga cat gatul intinsa peste griful de Strato ( pe sub corzi si foarte bine intinsa) apoi cu creionul am " hasurat" si a iesit pozitia tastelor perfect.De pa aceasta hartia am copiat pe grif si cu un firiz subtire ( de "pasuit" sau"abkant") si un " echer " de tamplarie am taiat in grif aprox 2.5mm in adancime la fiecare semn .Taste am facut rost de la reghin.Chei la fel.

Doze , bobinezi cu sarma CuEm de 0.07--0.05 ( gasesti sarma pe la Telecom din relee ale centralelor aruncate )dupa dorinta ( sa sune mai inalt sau mai joase ) sa aiba 3000-6000 Ohmi , si in mijocul carcasei pui u bara pe masura din fier , subt el pui magnet de la HDD stricat

(este un magnet foarte puternic din pamanturi rare si foarte scump !! Dozele Fender cu magneti din aceste costa cat o chitara de serie) si gata "doza" (pickup).Daca ai rabdare faci ce doza vrei .Eu m-am plictisit dupa vre-o 12 tipuri si am pos pe o chitara cele care mi se pareau ca suna mai bine.

O chitara buna nu trebuie sa sune ca " alta" chitara ..trebe sa sune ca "EA"

Toate astea pe scurt ca sa ai chef si curaj, daca intr-adevar te incumeti sa-ti construiesti o chitara "la comanda"

Si acuma am o chitara facuta dintr-un gat de Framus si un corp facut de un prieten ( a ajuns la mine si am terminat constructia ) suna foarte bine am si carat-o pe la cantari sa se mire cei cu scule de sute si mii de $.

succes

Link to comment
Share on other sites

Salut

Daca ai rabdare si ambitie poti sa inveti sa construiesti chitari.

Prima si prima data , copiezi un corp de chitara buna ( sound ,sustain ).Dar copiat inseamna nunumai forma ci si densitatea lemnului si rezonanta , adica sa aiba cam aceiasi "masa" [kg].Asa va suna aproape cu modelul.Cu gatul e problema cel mai bine arfi cum ti s-a amintit sa iei o chit Reghin ieftina de ocazie .

Gasesti cu 100 RON max ,si sa folosesti acel gat (brat).Copiile de GibsonLP cele care nu au fost macelarite sunt exceptionale sunt facute ptr firma mondiala Schaller !!Si bassurile erau facute ptr Schaller , acuma nu mai stiu daca mai au contract.

Schaller este vestit pentru cheile cele mai bune din lume si cel mai bun cablu de chitara , spiralat.In rest ,este o firma fruntasa moondiala.Si se faceau multe chitari la Reghin pentr ei , noi prindeam cele refuzate la export.La Reghin se putea face , pe vremuri , chitara la " comanda" , alegeai lemnul , tipul de chitara,gatul ..inca nevopsit si instalatia electrica si mecanica.Pe o chitara copie Gibson LP -Schaller aveai "furnituiri" de 250$ doze, calus,chei,vibrator etc..daca gasesti una din acestea marita foarte multi bani .

Sa nu fie cu placa de plastic (pickguard) caci sub placa imbacili au taiat brutal placa de rezonanta si nu mai are timbrul bun si sustainul are de suferit.In 1973 au inceput colaboraea , adica sunt Vintage bine acele chitari si cautate de colectionari.Sunt mult mai bune decat multe facaturi frumoase si slabutze de pe piata ( china hong , kong etc )

Se poate confectiona si gatul dar cere multa pricepere ( meserie) doar cu macar un tamplar bun poti sa te incumetezi.

Corpul ar fi bun din Paltin, gatul la fel , placa ptr taste mahon , sau chiar si Nuc merge.Tot copiata dupa un model bun.

Un lutier de meserie daca se mai gaseste pune tastele fara nici o problema .

Nu stiu cum nu s-a putut retasta acea chitara inseamna ca nimeni habar nu avea de meserie.De orice meserie mestesugara , orice meserias bun cu putina bataie de cap o scoate la capat.

Eu am facut trei chitari de la A la Z .Bineinteles la prima m-a ajutat un tamplar , unde am vazut cum se lucreaza , ultimele doua singur. Una nu stui unde este )prima) vanduta in talcioc ,a doua este in america vanduta de un prieten care a cumparat-o de la mine , a treia este la Arad la Iovin chitaristul No2 si vocalist de la Progresiv TM.Si acum ami pare rau dupa ele.Dar asa se intampla.Chit mea Strat este din 84 asta vara am retastat-o , adica am mutat tastele de sus --jos si sus le am complectat cu taste de la Reghin ( Schaller)

ca nu am avut taste Jumbo si pana primesc am retastao .A iesit perfect . Nu are ce sa nu iasa.Chitarile ffacute de mine la a doua si a treia am luat distantele de pe un Strat ..cu o hartie lunga cat gatul intinsa peste griful de Strato ( pe sub corzi si foarte bine intinsa) apoi cu creionul am " hasurat" si a iesit pozitia tastelor perfect.De pa aceasta hartia am copiat pe grif si cu un firiz subtire ( de "pasuit" sau"abkant") si un " echer " de tamplarie am taiat in grif aprox 2.5mm in adancime la fiecare semn .Taste am facut rost de la reghin.Chei la fel.

Doze , bobinezi cu sarma CuEm de 0.07--0.05 ( gasesti sarma pe la Telecom din relee ale centralelor aruncate )dupa dorinta ( sa sune mai inalt sau mai joase ) sa aiba 3000-6000 Ohmi , si in mijocul carcasei pui u bara pe masura din fier , subt el pui magnet de la HDD stricat

(este un magnet foarte puternic din pamanturi rare si foarte scump !! Dozele Fender cu magneti din aceste costa cat o chitara de serie) si gata "doza" (pickup).Daca ai rabdare faci ce doza vrei .Eu m-am plictisit dupa vre-o 12 tipuri si am pos pe o chitara cele care mi se pareau ca suna mai bine.

O chitara buna nu trebuie sa sune ca " alta" chitara ..trebe sa sune ca "EA"

Toate astea pe scurt ca sa ai chef si curaj, daca intr-adevar te incumeti sa-ti construiesti o chitara "la comanda"

Si acuma am o chitara facuta dintr-un gat de Framus si un corp facut de un prieten ( a ajuns la mine si am terminat constructia ) suna foarte bine am si carat-o pe la cantari sa se mire cei cu scule de sute si mii de $.

succes

wou dar chear ai cava exprienta man ms mult de tot de mesaj de unde esti ? Poate daca se poate dupa SARBATORI SAU LA ANU NE INTANIM SI NOI LA O BERE CEVA SA VB SI SA MAI IMI ZICI SI MIE CATE CEVA CA PANA ACUMA ESTI PRIMUL CARE M-A LUAT IN SEROS SI MI-A DAT CATEVA DETALI ( DUPA CUM SE VEDE NU PREA MA PRICEP DAR AM RABDARE FF MULTA SI SUNT SI INCAPATANAT CAND VREAU CEVA NU MA LAS PANA NU IMI IESE)POATE IESIM SI NOI LA O BERE PE UNDEVA SI MAI IMI IMPARTASESTI SI MIE CATEVA SECRETE MAROG STI CE VREAUN SA ZIC MS MULT DE TOT PT MESAJ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut

Daca ai rabdare si ambitie poti sa inveti sa construiesti chitari.

Prima si prima data , copiezi un corp de chitara buna ( sound ,sustain ).Dar copiat inseamna nunumai forma ci si densitatea lemnului si rezonanta , adica sa aiba cam aceiasi "masa" [kg].Asa va suna aproape cu modelul.Cu gatul e problema cel mai bine arfi cum ti s-a amintit sa iei o chit Reghin ieftina de ocazie .

Gasesti cu 100 RON max ,si sa folosesti acel gat (brat).Copiile de GibsonLP cele care nu au fost macelarite sunt exceptionale sunt facute ptr firma mondiala Schaller !!Si bassurile erau facute ptr Schaller , acuma nu mai stiu daca mai au contract.

Schaller este vestit pentru cheile cele mai bune din lume si cel mai bun cablu de chitara , spiralat.In rest ,este o firma fruntasa moondiala.Si se faceau multe chitari la Reghin pentr ei , noi prindeam cele refuzate la export.La Reghin se putea face , pe vremuri , chitara la " comanda" , alegeai lemnul , tipul de chitara,gatul ..inca nevopsit si instalatia electrica si mecanica.Pe o chitara copie Gibson LP -Schaller aveai "furnituiri" de 250$ doze, calus,chei,vibrator etc..daca gasesti una din acestea marita foarte multi bani .

Sa nu fie cu placa de plastic (pickguard) caci sub placa imbacili au taiat brutal placa de rezonanta si nu mai are timbrul bun si sustainul are de suferit.In 1973 au inceput colaboraea , adica sunt Vintage bine acele chitari si cautate de colectionari.Sunt mult mai bune decat multe facaturi frumoase si slabutze de pe piata ( china hong , kong etc )

Se poate confectiona si gatul dar cere multa pricepere ( meserie) doar cu macar un tamplar bun poti sa te incumetezi.

Corpul ar fi bun din Paltin, gatul la fel , placa ptr taste mahon , sau chiar si Nuc merge.Tot copiata dupa un model bun.

Un lutier de meserie daca se mai gaseste pune tastele fara nici o problema .

Nu stiu cum nu s-a putut retasta acea chitara inseamna ca nimeni habar nu avea de meserie.De orice meserie mestesugara , orice meserias bun cu putina bataie de cap o scoate la capat.

Eu am facut trei chitari de la A la Z .Bineinteles la prima m-a ajutat un tamplar , unde am vazut cum se lucreaza , ultimele doua singur. Una nu stui unde este )prima) vanduta in talcioc ,a doua este in america vanduta de un prieten care a cumparat-o de la mine , a treia este la Arad la Iovin chitaristul No2 si vocalist de la Progresiv TM.Si acum ami pare rau dupa ele.Dar asa se intampla.Chit mea Strat este din 84 asta vara am retastat-o , adica am mutat tastele de sus --jos si sus le am complectat cu taste de la Reghin ( Schaller)

ca nu am avut taste Jumbo si pana primesc am retastao .A iesit perfect . Nu are ce sa nu iasa.Chitarile ffacute de mine la a doua si a treia am luat distantele de pe un Strat ..cu o hartie lunga cat gatul intinsa peste griful de Strato ( pe sub corzi si foarte bine intinsa) apoi cu creionul am " hasurat" si a iesit pozitia tastelor perfect.De pa aceasta hartia am copiat pe grif si cu un firiz subtire ( de "pasuit" sau"abkant") si un " echer " de tamplarie am taiat in grif aprox 2.5mm in adancime la fiecare semn .Taste am facut rost de la reghin.Chei la fel.

Doze , bobinezi cu sarma CuEm de 0.07--0.05 ( gasesti sarma pe la Telecom din relee ale centralelor aruncate )dupa dorinta ( sa sune mai inalt sau mai joase ) sa aiba 3000-6000 Ohmi , si in mijocul carcasei pui u bara pe masura din fier , subt el pui magnet de la HDD stricat

(este un magnet foarte puternic din pamanturi rare si foarte scump !! Dozele Fender cu magneti din aceste costa cat o chitara de serie) si gata "doza" (pickup).Daca ai rabdare faci ce doza vrei .Eu m-am plictisit dupa vre-o 12 tipuri si am pos pe o chitara cele care mi se pareau ca suna mai bine.

O chitara buna nu trebuie sa sune ca " alta" chitara ..trebe sa sune ca "EA"

Toate astea pe scurt ca sa ai chef si curaj, daca intr-adevar te incumeti sa-ti construiesti o chitara "la comanda"

Si acuma am o chitara facuta dintr-un gat de Framus si un corp facut de un prieten ( a ajuns la mine si am terminat constructia ) suna foarte bine am si carat-o pe la cantari sa se mire cei cu scule de sute si mii de $.

succes

karpi poti sa ne binecuvantezi cu niste mostre de sunet ? Sunt foarte curios cum suna (vorbesc de dozele minune)

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.