www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte


Guest Ellso

Recommended Posts

Salut, sunt cam nou pe aici, dar as dori sa cer parerea unor chitaristi mai "experimentati".

 

Recent am primit o chitara electrica si as dori sa ma apuc de cantat la ea(pana acum am cantat doar la acustica)

 

Intrebarea mea este urmatoarea: ce efecte sa-mi iau pentru ea? 3 pedale(Rocktron Short Timer Retro Delay, Dunlop Crybaby Wah si Digitech Whammy 4) sau un Pod X3 Live de la Line 6?

 

Pretul este aproximativ acelasi, insa ma intereseaza care ar fi mai avantajos.( Din cate am inteles Pod-ul modifica un pic sunetul)

 

Multumesc anticipat, Ellso

Link to comment
Share on other sites

POD X3 Live nu cred ca modifica sunetul - nu intr-o conotatie negativa - si ar fi o varianta excelenta daca nu ar fi, inca, un produs in faza de copilarie si lovit semnificativ de bug-urile imaturitatii. As mai astepta un an pina sa ma arunc la un X3 Live - lasa sa faca alti entuziasti beta testing pentru Line 6 pe banii lor...

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nu ai amplificator.

Atunci cel mai bine iti iei Pod X3 Live.

Este o scula excelenta si pentru live (direct in PA mixer si monitor) si pentru inregisrare pe PC sau in studio, iar daca iti vei lua si amp mai tarziu nu este nici o problema... Plus ca are si face tot ce fac pedalele de mai sus, si multe alte lucruri in plus.

Daca dispui de bani, nu ezita.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce nu e clar, ce sa faca cu pedalele fara amp?

 

pedale sunt de toate si poti alege efectele mult mai calitative decat cele din DSP-uri , versatilitatea este mai mare caci le poti configura cum vrei cea ce in cazul procesoarelor nu prea se poate.

 

Em de multe ori cant si inregistrez cu padale , cere ar fi problema? am de toate ce folosesc si din procesoare.

 

La cantat de obicei nu car pedale , este mai comod si mai simplu da carat si alimentat un procesor .

 

Dup amine rezolvarea sta in a folosi mai multe procesoare pe post de stomp- box din fiecare folosesti ce functioneaza mai bine.Procesoare vintage secondhand dar nu cele mai slabe calitativ.Cel putin BOSS cu 44.1KHz/16 bit -la efectele mai nepretentioase,si 96KHz/32bit ptr efectele mai pretentioase .( pitch bend ,reverb,hall, chorus -multivoice.. etc...)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

omul vrea efecte ptr chitara

 

poti sa canti cu pedale si acasa direct prin PC sau pe orice amplif de casca , chiar si pe instalatia HiFi sin casa.

 

Pedalele pot fi analogice sau digitale , sau hibride , cu tuburi .

 

Intre pedale poti sa intercalezi switch-uri de bypass asa ca se poate elimina complect din configuratie oricare din efecte .

 

Multiefectele au avantajele amintite in posturile anterioare , adica mai multe efecte intr-o singura cutie DAR s-ar putea ca sa ai calitate mai slaba.

 

 

Cu "modificarea sunetului"?. Depinde din ce intelegi tu a fi sunetul .

 

ai o doza -----> intra in amplif neadaptat pe un Line-In => ai un sunet

 

doza ---buffer adaptor impedanta => amplif => TON MODOFICAT !!! ...DAR exact acest ton " modificat" al vrem !

 

Folosim efectele tocmai ca sa modificam tonul , si atunci care-i problema?

 

asa ca nu mai asculta de toti care a-si dau cu parerea inspirati din review-urile de pe siteurile dubioase .

 

 

Daca vrei si acel ton "nemodificat" ( bun sau prost ) se pune un circuit bypass exterior , sau scoti jackul si il bagi direct in intrarea sculei folosite .

 

Care-i tonul adevarat ? cel modificat sau cel nemodificat .De unde stii care-i tonul adevarat ?

 

Pui urechea strans de corpul chitarei si asculti cum suna , cam acesta ar fi un ton "original" , pe cati ai auzit cantand cu asemenea ton?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

in primul rand, judecand dupa pedalele enumerate voi presupune ca dispui de un buget frumusel. In al doilea rand, nu cred ca wah si whammy sunt o alegere buna pentru un incepator in ale electricii. In al treilea rand in lista ta de pedale nu ai bagat si un overdrive sau un distors, si cred ca asta e cea mai importanta achizitie pentru o chitara electrica (in fond de-aia ai trecut de la acustica la electrica, nu?)

 

Parerea mea este ca ar trebui sa renunti la whammy (wah-ul sa zicem ca e mai important,mai ales daca esti fan hendrix) pe moment (si eu sunt fan al efectului, nu ma intelege gresit), si cu banii respectivi sa-ti iei un practice amp, astfel rezolvand si problema distorsiunii. Desigur, daca nu ai un ton anume in cap si iti place sa experimentezi cu o groaza de efecte, iti recomand procesorul, dar nu pod x3, din motivele enumerate de @MMG. Unul mai ieftin isi face treaba la fel de bine, si un practice amp tot e important.

Link to comment
Share on other sites

Am un amp cu overdrive, si nu e ceva fix in capul meu... Whammy-ul l-am preferat pentru ca sunt stangaci iar chitara e pe dreapta, ma cam incurca un pic...

 

Cat despre amp, am unul, nu e un Marshall, dar are overdrive si clean... distors inca nu sunt decis daca-mi iau, dar banuiesc ca un procesor decent ar avea asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Am un amp cu overdrive, si nu e ceva fix in capul meu... Whammy-ul l-am preferat pentru ca sunt stangaci iar chitara e pe dreapta, ma cam incurca un pic...

 

Cat despre amp, am unul, nu e un Marshall, dar are overdrive si clean... distors inca nu sunt decis daca-mi iau, dar banuiesc ca un procesor decent ar avea asa ceva

Care-i treaba cu Whammy-ul? E un pitch shifter, dude! N-are treaba cu mana. :)

Link to comment
Share on other sites

probabil se referea la faptul ca e stangaci ceea ce duce la faptul ca "butoneaza" pedalele cu piciorul stang,iar whammy are "talpa" pedalei pe stanga:)cred.

 

mi-a venit asta in minte deoarece eu deshi sunt dreptaci...am pedala de volm pe stanga si butonez cu stangu:(

Conteaza? Io nu prea cred...

 

Si in cazul in care dreptacii si-au pus, din nu se stie ce motive, pedala de volum sau wah in partea stanga a pedalierului, le e rusine sa faca un pas in stanga si sa calce pedala cu dreptul?

Mijto explicatii... Halal! (cum ar spune Ender :) )

Link to comment
Share on other sites

Conteaza? Io nu prea cred...

 

Si in cazul in care dreptacii si-au pus, din nu se stie ce motive, pedala de volum sau wah in partea stanga a pedalierului, le e rusine sa faca un pas in stanga si sa calce pedala cu dreptul?

Mijto explicatii... Halal! (cum ar spune Ender :) )

conteaza daca ai mai multe...e bine sa le aranjezi oarecum ergonimic...io unu era sa vin in freza repezindu-ma sa calc wah-ul pus in partea stanga :) ...l-am mutat acu...il si controlez mai bine cu dreptul...

 

acum ontopic: io zic sa mergi pe line6 x3...pedalele alea vorba lui dragos, daca nu ai un amp capabil sa le puna in valoare mai rau te chinui cu ele si o sa sune si prost dupa ce te-ai chinuit...pod x3-ul butonat corespunzator te poate scuti de achizitonarea unui amp...ba chiar s-ar putea sa sune mai bine bagat in linie decat intr-un amp asa-si-asa...(ma rog, pana o sa ajungi sa asculti mai multe amp-uri si o sa devii dependent de sunetul cu multa prezenta care iese dintr=un amp frumos:P )

Link to comment
Share on other sites

Eu daca m-as apuca acum de chitara si as avea bani suficienti mi-as lua fara sa stau pe ginduri un pod x3. Nu cred ca exista procesor care sa se apropie macar de ce stie asta sa faca si care sa si sune bine (nu cunosc exact cum suna pod x3, dar am ascultat sample-uri, si stiu alte produse line 6).

 

Chiar e un procesor care iti permite sa inveti si sa experimentezi o gramada de efecte si de simulari de amp, intr-un mod mai mult decit onorabil.

Peste un an doi mai vezi tu in ce directie o iei, si atunci poate vei decide ca vrei doar un amp si un wah, dar vei avea deja niste gusturi formate, si iti va fi mult mai usor.

Link to comment
Share on other sites

S-o luam logic

 

TON

 

statie proasta cuplaj prost intre chit si statie , nivel/gain necorespunzator ( din diferite motive obiective nu poti sa canti in regimul de sub overdrive ca sa ai raspuns dinamic bun si compresie la semnalele mai apasate )

 

 

asa ca in primil si in primul rand ai nevoie de :

 

1.)compresor , cu reglaje minim :Treshold , Attack ( time) , si Enchance ( corectie de inalte pierdute ) cu zgomot cat mai mic .( Zero daca este posibil..lol)

 

2). Un distors Fuzz , cu EQ sau filtru reglabil State Variabile Filtre , daca este si" dinamic " este si mai OK .Cel dinamic poate imita foarte multe curbe de raspuns si de la overdrive tip "tube" pana la Fuzz poti regla o plaja larga de dinamica a distorsiuni respective .

 

3.) efecte ambientale cele mai folosite in ordinea cat de mult poti sa "insisti" si sa stresezi ascultatori intr-un concert unde se canta mai multe stiluri ,su piese cu diferite sonoritati sa presupunem un concert spectacol al unei trupe avansate :

 

---pedala de volum separata folosesti incontiunu

 

 

a)-chorus usor poti folosi 70% din timpul unei cantari

 

:) - delay echo la 30 % din timp la solouri sau la backing guitar

 

c) -Phaser/Flanger cam tot 30 %

 

d).Tremolo/vibrato 10%

 

e). Wah /Voice ( Vocoder) /PitchBend / si alte efecte mai "speciale" sau exotice ...aprox 2%

 

 

acum vezi de ce ai avea nevoie

, este alta poveste ca vrei sa ai toate jucariile pe care le folosesti odata pe an , dar sa le ai de hobby .

Link to comment
Share on other sites

am citit rapid thread-ul si poate nu am fost atent...omu zice ca ii tre whammy pt ca e stangaci, chitara e de dreptaci (hendrix) si de aia i e incomod sa foloseasca bara de tremolo

 

Cam pe'acolo...

 

Oricum, echipamentul mi l-as lua mai pe la sfarsitul verii, deci cred ca majoritatea bugurilor voi fi eliminate pana atunci... daca nu, ce alt procesor bun mi-ati recomanda (Sau pedale)?

Link to comment
Share on other sites

Cam pe'acolo...

 

Oricum, echipamentul mi l-as lua mai pe la sfarsitul verii, deci cred ca majoritatea bugurilor voi fi eliminate pana atunci... daca nu, ce alt procesor bun mi-ati recomanda (Sau pedale)?

 

sfarsitul verii? pai pana atunci apar generatii noi de procesoare, ca sa nu mai vorbim ca ai timp berechet sa le probezi si tu personal. La fel si cu pedalele

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.