www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inca Un Topic "ce Chitara Sa Iau"...


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Nu sunt tocmai incepator, dar nici departe...

 

Momentan am o chitara electrica "Roytek" (???) copie Stratocaster luata de la muzica acum vreo 5-7 ani (chiar nu mai tin minte) si parca am dat pe ea vreo 350 sau 450 ron la acel moment.

 

Vreau sa imi iau o chitara noua si m-am gandit sa va cer sfatul voua. Initial as vrea sa aleg dintre un Epiphone LP Standard sau un Jackson (dx10d sau dxmg), bugetul fiind de aprox 1700ron

 

Ma intereseaza in primul rand sa fie cat mai comod grif-ul. In rest sunetul sa fie acceptabil si aspectul sa fie cat de cat pe gustul meu (din aceasta cauza - aspectul - LP ar fi prima mea alegere).

 

Dintre cele doua (trei) modele de mai sus care ar fi cel mai recomandat?

 

Mentionez ca nu am mai cantat de 1-2 ani la chitara de cat fff putin (de 3-4 ori in tot acest timp cred) si nu o vreau decat pentru a ma "juca" cu ea (deci nu va fi folosita pentru un anumit gen muzical sau afara din casa).

 

 

PS: Daca puteti sa imi recomandati si un aplificator micut (10-15w) si bunicel cu gain cu care as o combin ar fi perfect.

 

Daca imi recomandati un model de chitara, ca rog sa ma sfatuiti si asupra locului de unde as putea sa o achizitionez.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

du-te si incearca-le pentru ca fiecare intelege altceva prin grif comod. unii le prefera fat, altii subtiri, unii apreciaza un low action, altii din contra. unora le plac corzile subtiri (de la 8), altii, daca nu au e-ul de 11 nici nu pun mana pe chitara.

nu te ajuta cu nimic sa isi dea fiecare cu parerea aici, nu te vor lamuri posturile.

Link to comment
Share on other sites

Mai adaug la lista si un Ibanez... doar ca aici nu stiu exact ce model as vrea - ca aspect si pret ma atrage RGR320EX (are jumbo frets din cate vad, ceea ce s-ar putea sa nu fie chiar pe gustul meu, dar asta o sa vad cand/daca o incerc).

 

kapak, bineinteles ca o sa incerc chitara inainte sa o iau dar nu ma pricep foarte bine la toate aspectele (sound, calitatea constructiei, etc) si oricum parerile voastre sunt binevenite macar ca ma ajuta sa elimin si/sau adaug optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

vox-ul de 15 e aiurea...parerea mea cele mai comode griofuri sunt cele de jackson si apoi cele de ibanez...kapak are dreptate...du-te si incearka fiekrer chitara si apoi hotaraste-te....

p.s.nu-ti lua strat....for god's sake do not buy a stratocaster:))

Link to comment
Share on other sites

vox-ul de 15 e aiurea...parerea mea cele mai comode griofuri sunt cele de jackson si apoi cele de ibanez...kapak are dreptate...du-te si incearka fiekrer chitara si apoi hotaraste-te....

p.s.nu-ti lua strat....for god's sake do not buy a stratocaster:))

 

Nu e aiurea pentru un apartament, sa exersezi. And yes, buy a Stratocaster!!! :) Gibson daca vrei heavy rock. Nu o sa scoti un sunet cald cu Gibson. Acuma depinde si de gusturi... Stratocasterul e ca un borcan cu miere, Gibsonul ca unul cu pietre...

 

p.s. La strat mi se pare comod griful

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

deci cum ziceam> fiecare iti va spune ce ii place lui :)

eu zic asa> du-te si vezi pe ce iti "curge" mana bine. nu cumpara nimic, dupa care vino si zi> imi merg asta si cu asta, care din ele credeti ca are constructia mai buna? dar asta doar ca sa nu zici ca nu ai luat pareri de pe rgc.

cel mai sigur: dupa ce ai vazut ce iti merge, te duci pe harmony-central.com la user reviews si compari punctajele celor 2-3 chitari, cate ai ales. apoi citesti toate posturile cu note mici (ca alea cu "a mea e cea mai tare si mai lunga" nu iti folosesc la nimic). nu lua in seama parerile despre customer support, nu iti folosesc la nimic. citeste posturile celor care au mai avut cate "100" de chitari inainte si spun cate ceva despre chitara respectiva. cauta forum-uri de afara sa vezi ce zic utilizatorii chitarii respective, intotdeauna vei gasi un topic despre problemele tehnice ale respectivei chitari. vezi ce au avut si cum/daca au fost rezolvate. si cam asa vei fi informat asupra a ceea ce vrei sa cumperi.

nu m-am uitat sa vad ce vrei sa iei, nu conteaza pentru mine. trebuie sa ai in vedere multe aspecte, din care unele sunt deja discutate aici: floyd la modelele ieftine - mai bine nu, griful, cheile, sistemul de prindere a corzilor pe/prin corp, etc... chiar daca iti permiti sa cumperi cate una pana o nimeresti pe aia pe care o vrei, trebuie sa ai in vedere ca sunt destul de greu de vandut si ca iti va trebui spatiu de depozitare a lor.

eu am luat chitara pe neincercate (nu se gasesc in ro) dar m-am documentat vreo 4 luni inainte sa ma hotarasc si pentru ca am avut un buget de vreo 600 euro, chiar am avut de treaba sa caut.

pentru amp> incearca ceva pe lampa, chiar daca numai in preamp, fereste-te de cele cu cinshpe efecte si jde cabinete.

bafta!

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

vox-ul de 15 e aiurea...parerea mea cele mai comode griofuri sunt cele de jackson si apoi cele de ibanez...kapak are dreptate...du-te si incearka fiekrer chitara si apoi hotaraste-te....

p.s.nu-ti lua strat....for god's sake do not buy a stratocaster:))

 

Vreau sa te cunosc... am nevoie de cunostintele tale in domeniu. Vreau o placa de snowboard si nu stiu ce sa aleg intre jackson, ibanez si bcrich... plsss... sunt disperat!!!!

 

LE: am nevoie si de niste lectii de limba romana... crezi ca ai timp sa dai meditatii ?

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa te cunosc... am nevoie de cunostintele tale in domeniu. Vreau o placa de snowboard si nu stiu ce sa aleg intre jackson, ibanez si bcrich... plsss... sunt disperat!!!!

 

LE: am nevoie si de niste lectii de limba romana... crezi ca ai timp sa dai meditatii ?

 

:) Crezi ca are habar pe ce planeta traieste "omuletul verde"?! Omuletule, la ce fel de stratocaster te referi? Am auzit ca Gibson stratocaster e cea mai proasta chitara. Nici la un Fender Les Paul nu m-as baga. Poate un Ibanez SG Eric Johnson signature ar fi mai bun...

Link to comment
Share on other sites

bravo FELIX +1 +2 +1000

 

si da nu-ti lua strat .. ca e scula buna ... tre sa stii sa canti la chitara sa poti aprecia un strat... (pt cin nu se prinde is ironic okay? )

 

ia si probeaza ... vezi ce te face sa te simti mai bine... si ia-o pe aia ... depinde si de cat de "incepator esti" ... asta e cel mai bun sfat posibil ... si vad ca l-ai mai primit ... asa ca urmeaza-l .... si dak n-ai incredere in tine ia pe unu cu tine care sa stie macar diferentza dintre un fender/gibson si un SHITwood, k ?

 

multa bafta ...

 

p.s. un vox de 15 ... din ala care suna nashol se poate proba la mine ... Bring Your Own Beer (L.E. pt cin nu s-a prins sunt fooarte ironic, k?)

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Pai o fi strat-ul scula buna, dar daca il iau pe cel mai ieftin (de la Fender ca doar ala se incadreaza - cu greu - in buget) cat de buna scula mai e?

 

Recunosc ca nu stiu cum e cu instrumentele muzicale in general, dar la alte produse daca iei cel mai ieftin model de la o firma care face in general produse foarte bune, poti sa fi dezamagit...

 

O sa incerc si un Strat daca am ocazia, desi nu eram deloc chitit sa iau asa ceva. Nu ma atrage deloc ca design modelul si vroiam ceva cu 2x humbucker (fara vreun motiv intemeiat - pitici pe creier la mine).

 

Vad ca oricum a degenerat discutia :)

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Da, la cel mexican ma refeream si eu (ca se incadreaza in buget). Din pacate din ce am citit pe harmony-central calitatea lasa de dorit (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure)...

 

am citit aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...ratocaster/10/1

 

Daca aveti timp cititi review-ul lui Kris ca merita macar ca divertisment, chiar daca nu sunteti de acord cu ce zice (e cam al 4-lea sau al 5-lea de sus in jos). Concluzia trista fiind:

 

I would not miss it if it were stolen. I might even pay the thief for getting me rid of it.
Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Da, la cel mexican ma refeream si eu (ca se incadreaza in buget). Din pacate din ce am citit pe harmony-central calitatea lasa de dorit (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure)...

 

am citit aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...ratocaster/10/1

 

Daca aveti timp cititi review-ul lui Kris ca merita macar ca divertisment, chiar daca nu sunteti de acord cu ce zice (e cam al 4-lea sau al 5-lea de sus in jos). Concluzia trista fiind:

 

Tre sa-ti placa tie, nu lui "kris" :)

Link to comment
Share on other sites

Da, la cel mexican ma refeream si eu (ca se incadreaza in buget). Din pacate din ce am citit pe harmony-central calitatea lasa de dorit (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure)...

 

am citit aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...ratocaster/10/1

 

Daca aveti timp cititi review-ul lui Kris ca merita macar ca divertisment, chiar daca nu sunteti de acord cu ce zice (e cam al 4-lea sau al 5-lea de sus in jos). Concluzia trista fiind:

 

Probabil e vreun surfer caruia ii plac placile cubanez...ce faci acum, nu-ti iei Fender Stratocaster pt ca unui idiot din lumea asta nu ii place Fender?! :):):)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu o sa imi iau sau nu Fender ca asa zice "Kris" (mai cititi o data postul meu sa vedeti daca gasiti aceasta afirmatie pe undeva va rog). V-am recomandat sa cititi si voi acel review si cam atat... (si constat din raspunsurile voastre ca nu ati facut-o)

 

Review-ul este foarte bine structurat, zicand exact ce este in neregula cu ACEL model de Fender Stratocaster. Omul nu are absolut nimic cu Fender si cu atat mai putin cu Strat.

 

Nu este singurul care critica modelul mexican de Strat, doar ca el o face cel mai la obiect (spune exact ce e prost si ce nu, nu doar ca e proasta sau cum spune AddRien ca nu-i place Fender).

 

LE: Am uitat sa intreb mai sus:

 

daca vrei placaj, ia d-alea facute prin indonezia, china si alte tari de constipati.

 

La ce te referi aici, ca nu inteleg (nu sunt ironic sau ceva, chiar nu stiu la ce te referi).

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Man, ce nu pricepi tu e ca din gama de chitari la banii de care dispui, fender strat mexico e cea mai ok daca vrei sa mergi pe varianta DIN MAGAZIN. Cel mai bine e sa mergi sa alegi chitara care iti place, dar nu te lua dupa forme, culori sau numarul de coltzuri. Chitarile ibanez, jackson si alte superstraturi la banii astia pe care ii ai tu sunt o porcarie. Noi incercam sa iti dam un sfat neinteresat si cred ca cei cu multa experienta au spus toti in cor fender strat mexico iar copiii metalizati au recomandat ibanez sau jackson. Acum tu decizi care are mai multa dreptate. Sa nu te astepti ca un fender mexico sa se ridice la standardul unui american. Insa pentru cat dai pe el, suna foarte bine si cel mai important, suna a chitara si rezista in timp.

Link to comment
Share on other sites

Review-ul este foarte bine structurat, zicand exact ce este in neregula cu ACEL model de Fender Stratocaster. Omul nu are absolut nimic cu Fender si cu atat mai putin cu Strat.

 

Tipul aceluia nu ii place Fender, e fan al altor chitari. Fa o medie: cate persoane au zis lucruri bune (clienti), si cate au zis lucruri rele. Ai testat vreodata un Mexican strat? Nu prea cred, daca te iei dupa reviewuri. Du-te si testeaza una, si mai vorbim dupa aia.

Link to comment
Share on other sites

acu' mai e o chestie cu harmony central.. sunt unii care baga cate un comentariu de genul> "chitara asta de 800usd, atat dai atat face, nu are fatza, nu suna, nu ajung bine la poturi, butoanele sunt nashpa, ma inteapa in piept cand o folosesc cu ce curea am io, le-am scris producatorilor si mi-au raspuns dupa 15 zile, vanzatorul e un bulangiu, si in plus, nu se apropie de gibsonul/fenderul/prs/etc pe care il am si care, e drept, a costat 3000 usd, dar e alta treaba. deci nu recomand chitara si daca mi-o fura, nici macar nu o declar furata."

apropo de asta, am citit un review a unuia care a strans vreo 4000 usd sa isi ia o dibacie si scria> daca mi-o fura, iau un ostatic (ca nu mai putea sa stranga inca o data banii) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest theo andreescu

bai dar lasatil in pace poate nu ii place fender chiar treb sai bagati prostii in cap poate vrea un ibanez sau un jackson poate vrea un esp

cel mai bine e sa se duca acolo si sa testeze niste chitari si gata

Link to comment
Share on other sites

discutiile sunt cam aiurea. in ceea ce priveste alegerea unei chitari, daca nu esti in bani ca sa iti iei exact modelul idolului tau, care costa 2000-5000 usd/euro sau chiar mai mult, e important sa vezi cum iti sta pe mana/gat/picior, daca are actionul bun pentru tine. daca ti se potriveste si consideri ca are caracteristicile bune in banii de care dispui, e ok. despre cum suna, e o poveste mai lunga si care poate fi rezolvata ulterior daca instrumentul e setat bine, are potential si ti se potriveste.

exista pe lumea asta chitare mai bune/complexe (din anumite puncte de vedere) si mai scumpe decat fender si gibson, chiar daca cele doua firme probabil ca detin recordul vanzarilor. plus ca fiecare canta altceva. nu stiu cati il apreciaza pe alifantis, dar el canta pe takamine - ceea ce iubitorilor de fier forjat (a se citi metale grele) nu le spune nimic - desi cele doua pe care stiu ca le are fac cat o duzina de fendermex.

in general, nu poti spune despre un instrument ca e "cel mai bun" pentru ca fiecare se acomodeaza cu altceva (relativ la bugetul de care dispune) iar sunetul poate fi modificat in multe feluri. la fel despre ampuri, nu poti spune ca vox sunt cele mai bune din lume, e aiurea, cu toate ca voxurile chiar sunt niste ampuri extraordinare iar ac30 e unul dintre preferatele mele. sunt atatea ampuri bengoase si la niste preturi de scapi portofelul din mana...

Link to comment
Share on other sites

Toti au chitari cu nu stiu cate mii de euro si amplificatoare... dar la sculele alea mana lipseste... cati nu se lauda ce scule au, dar niciodata ce mana.

Link to comment
Share on other sites

Valek, pentru unii de aici vorbesc faptele, nu vorbele. Daca ar fi sa ne laudam cu sculele, unii dintre noi poate ca nu s-ar mai opri :) Dar nu e cazul.

 

Interesanta pentru mine a fost si remaca ta Fender "borcan cu miere" vs. Gibson "borcan cu pietre". Sper ca ai acasa cel putin una dintre cele 2 in cauza, altfel ar fi cam enervant sa zici asta in necunostinta de cauza, nu?

Link to comment
Share on other sites

Uite in legatura cu Fenderele mexicane. Am avut ocazia sa cant pe mai multe modele, ce pot sa iti spun ca fata de cele americane exista posibilitatea mai mare sa nu nimeresti o chitara foarte reusita (din cate stiu eu pana in 2003-2004 fabrica din Mexic a avut ceva probleme la controlul calitatii). De curand am cantat pe un Fender Classic '60 si am ramas impresionat de chitara. Finisajele in general sunt de la bine in sus si unele modele chiar au si electronica sau mecanica de foarte buna calitate pe ele ( de exemplu Classic Player 50' are doze american vintage si locking tuners si un finisaj perfect, e tastata foarte bine etc). Eu personal am un Fender Baja Telecaster care vine echipat din fabrica cu doze custom shop '69 (printre cele mai bune doze de Telecaster facute de Fender) si cu niste posibilitati de legare a dozelor foarte interesante.

 

La cati bani ai tu daca te duci la magazin cu cineva care chiar se pricepe la chitari este imposibil sa nu te intorci cu o chitara buna acasa. Cred ca in banii astia si un Epiphone Les Paul ar fi o alegere buna, acum nu stiu ce iti place tie mai mult. O solutie ar fi sa te uiti si pe rgc la vanzari poate gasesti acolo ceva sh care sa iti placa, de multe ori poti gasi un instrument bun la un pret avantajos.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.