www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Credeti Ca Ar Fi Mai Bun?


Nosferatu

Recommended Posts

ma ametitule..in afara de sustain..mahonu mai face doar matreatza..si pt ce canti tu..nu cxre k ai nevoie de tot sustainu din luime..acu nah..vezi si tu ce magie faci..faza e k ai 24 de taste..si ori8ce branza de lp are 22...nah...zic si eu..da tine-ti junghiu..asha sa ma aflu si eu in treaba...plus...vrei un ton gras...nuj de ce...da pt metale..nu prea suna cumva mahonu..mai degraba alder...basswood..de astea...

Link to comment
Share on other sites

ma ametitule..in afara de sustain..mahonu mai face doar matreatza..si pt ce canti tu..nu cxre k ai nevoie de tot sustainu din luime..acu nah..vezi si tu ce magie faci..faza e k ai 24 de taste..si ori8ce branza de lp are 22...nah...zic si eu..da tine-ti junghiu..asha sa ma aflu si eu in treaba...plus...vrei un ton gras...nuj de ce...da pt metale..nu prea suna cumva mahonu..mai degraba alder...basswood..de astea...

1) Verifica limbajul

2) Verifica ortografierea (nu trebuie sa fie perfecta dar macar decenta si lizibila. Mi-a luat un minut sa pricep cat de cat ce ai scris)

 

 

 

@nosfertatu

Mergi si pune mana pe chitara. NU face schimbul pe NEVE pentru ca poti sa iei teapa. Asta e valabil pentru orice schimb indiferent de marci si alte abureli. LTD-ul ala nu e nici cel mai stralucit si nici cel mai prost. Daca chitara ta nu are probleme de finisaj gandeste-te sa ii schimbi dozele pentru alea cu care vine nu sunt cele mai stralucite in existenta. Schimbarea lemnlui nu e o solutie magica.

Daca am mahon( inlocuieste mahon cu orice lemn iti trece prin minte) am sa cant metale precum <insert metal band here>. E o prostie.

Tipul lemnului aduce cu sine niste modificari in timbru insa cu cateva exceptii nu exista tip de lemn MAI BUN. Desigur calitatea lui (modul in care a fost uscat, pastrat, prelucrat) conteaza. Tipul lui (mahon, arin, nuc,frasin, etc) este o chestie de GUST,ureche, educatie si ce mai vrei tu.

Alta problema este data de denumirea generica MAHON. Sunt sute de specii de mahon nu toate exceptionale. Nu trebuie sa te uzi in pantaloni cand auzi mahon(sau alt tip de lemn).

Dupa cum vezi problema are multe aspecte(si te asigur mai sunt multe neprezentate mai sus si poate si mai multe necunoscute mie) si cel mai bine este sa judeci cu instrumentul in fata.

 

PS:

Eu nu stiu de nici o serie de N(unde N > 100) chitare facute de G. Nefiind vorba de un mediu industrial nu putem sa vorbim de ceva statistic. Oamenii stiu ceva de chitara ce vrei sa o primesti la schimb probabil ca incap toti in un microbuz.

Link to comment
Share on other sites

dragosh...ti-am mai zis..si itzi repet...don't do it:)

 

nu-si are rostul o operatzie ca asta:)practic vrei sa dai un ltd pe un grosmann de serie.

 

tin minte ca mi-ai zis acum ceva timp ca nu-ti plac dozele actuale ca au prea mult bass...imagineaza-ti ca...pe un corp din mahon e posibil sa ai si mai mult bas.Iar in legatura cu sustainul...ai destul...nu cred ca vei avea mai mult:)ai grifful f comod...o culoare super misto...totul e roz:)deci....parerea mea a fost asta:)faci cum vrei pana la urma urmei:)

Link to comment
Share on other sites

azi o sa ascult chitara ..sa o probez si eu .....si apoi ma decid

 

a da ....si mi-am schimbat dozele ....am Bill Lawrence atat in bridge cat si in neck...sunt foarte multumit de ele ....si dani m-am obisnuit cu bassul ala :) care il da doza de bridge :)...si oricum dozele nu le dadeam...ci doar corpul...dar oricum ramane sa ma mai gandesc si sa o probez

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.