www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Uitati O Intrebare Interesanta....


Guest
 Share

Recommended Posts

Complet off-topic (si riscand un warn), dar nu ma pot abtine.

 

@SatanaAlex

 

Ce-i cu machiajul ? Esti cumva omul-pisica? Pt ca seamana :)

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

nu. N`ar merge ca n`are picioare si nici n`ar functiona. Daca vrei poti sa bagi 2 poturi de volum 2 poturi de ton si un switch prin care :

*pe o pozitie sa ai bridge si sa mearga prin poturile de emg

*pe cealalta sa ai dozele pasive(nu stiu care e configuratia bcrichului) prin poturile pasive

*pe a 3`a pozite sa`ti pui kill(adica nimic) - asta pt metalisti...plm.

 

@ Legion : si dime se machia, si a ajuns in plm un zeu al metalului. O asculta omu kiss...cine stie.

 

Le: am vazut Bc Richu pe care`l vrei. Nu o lua in nume de rau, dar arata ca un *****.

O zi buna!

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

@ Legion : si dime se machia, si a ajuns in plm un zeu al metalului. O asculta omu kiss...cine stie.

 

Cum era aia... Caracal, cumva ?

Link to comment
Share on other sites

Pai cel mai simplu e sa lasi numai 81 in bridge si atat.Oricum nu prea cred ca vei folosi neck-ul vreodata.Si cand strangi bani, cumperi un 85 ptr. neck si ai rezolvat treaba.Deci iei 81, lasi cel stock din neck deconectat si atat.

Link to comment
Share on other sites

da pai vroiam sa intreb daca schimb o doza cu un emg 81 nu sar intampla nimik adik ramane si o doza de tot ca**tul ..si am auzit recomandari sa am doze 81/85 care intradevar suna bestial....

 

+1 adica daca tot incepi ceva...sa duci pana la capat,nu ?

succes

Link to comment
Share on other sites

Lasa balta faza cu emg ca te complici prea tare mai bine cumparati DiMarzio X2N si aproape la fel de dur ca un emg 81

 

nu mai compara x2n cu emg

 

poti sa-ti pui ce doze vrei pe chitara, degeaba. tot naspa o sa sune

sa nu crezi ca daca pui doze bune pe chitara varza o sa fie totul brici

ce te faci cu hardware-ul, lemnul, finish-ul de proasta calitate?

 

doza preia sunetul si-l trimite spre amplificare. daca n-are ce sa preia, degeaba. branza buna in burduf de caine

 

e ca si cum ai pune un motor de porsche pe o dacie, si sa te astepti sa iei curbele cu 220km/h

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu mai compara x2n cu emg

 

poti sa-ti pui ce doze vrei pe chitara, degeaba. tot naspa o sa sune

sa nu crezi ca daca pui doze bune pe chitara varza o sa fie totul brici

ce te faci cu hardware-ul, lemnul, finish-ul de proasta calitate?

 

doza preia sunetul si-l trimite spre amplificare. daca n-are ce sa preia, degeaba. branza buna in burduf de caine

 

e ca si cum ai pune un motor de porsche pe o dacie, si sa te astepti sa iei curbele cu 220km/h

 

 

 

In caz ca nu stiai... Daca montezi doze active in chitara, lemnul nu mai are o influenta prea mare asupra sunetului, eu zic ca daca nu ai destui bani pt o chitara high-end poti sa iei una mai ieftina si o echipezi cu doze active, o sa fie chitara destul de buna, medie, poate chiar peste mediu.

 

So... da, merge sa pui Emg in Bc Rich, dar n-o sa mai ai sunet de Bc Rich, oricum... asta e problema ta, gusturile tale... dar poti sa pui doza activa in chitara aia, merita, pt ca o va face sa sune mult mai bine decat suna. Ar mai fi ceva... daca ai un amp nashpa n-are rost sa pui doza buna pt ca n-o sa simti mare diferenta, poate la concerte o sa sune mai bine...

Link to comment
Share on other sites

dar daca pun o doza pasiva emg hz h4 chit ca nah ii oleak mai ieftina decat 81 .

... btw ii greu sa montez o doza hz h4 pe un fender strat ..?

 

 

Nu are rost sa montezi in chitara aia o doza pasiva, indicat ar fi una activa pt ca atunci lemnul nu mai influenteaza sunetul, daca doza e pasiva atunci conteaza mult lemnul (agatisul tau e jalnic) deci ia-ti gandul de la o doza pasiva. Oricum... n-o sa vezi diferente mari, amplificatorul face tot... si degetele bineinteles :)

 

La Strat nu ma bag, nu cunosc...

Link to comment
Share on other sites

Asa eram si io la inceput, vroiam o mie de chitari, nu mai stiam pe care sa o aleg. Vrei Cob? pai... sa stii ca ii cam greu, mai ales pt un incepator, Alexi canta de vreo 16 ani...

Eu zic sa-ti iei o chitara mai modesta pt inceput, nu merita sa-ti schimbi dozele daca nu ai amp si nici cand o sa ai amp n-o sa ai nevoie, doar in caz ca o sa canti la Waken :)

Si eu vrioam BcRich-u' ala, dar lemnul e prea prost, cand auzi de agathis sa fugi. Daca nu-ti plac modelele clasice (ex fender/gibson) incearca jackson, dar una fara sistem termolo/floyd rose. Ar mai fi Schecter, dar sunt cam scumpe la noi, oricum.. alea isi merita banii. Sa nu te gandesti la un ibanez mai ieftin de 10-12 mil pt ca sunt jalnice.

 

Doza aia Emg 81 ii buna, poate chiar prea buna pt chitarile de care ziceai tu. Nu stiu ce sa zic... mai aduna bani si iti iei ceva peste 12 mil. Mai invata pana atunci. La o chitara medie merge sa-i schimbi doza, un emg activ ar face minuni din ea. Oricum, cu timpu o sa-ti cumperi alta chitara asa ca n-are rost sa dai banii pe un emg acum.

Daca ma gandesc mai bine... chitarile de care ziceai costa cam 8-9 mil, nu? pai astia adunati cu banii pe care ii dai pe o doza emg sunt vreo 12 mil, cred...

 

Poti sa-ti iei un ibanez ca asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1028

 

Eu am pus mana pe ea, am probat-o, ii foarte buna in categoria aia de pret si suna foarte bine, nu tre sa-i schimbi dozele. Cauta clipuri pe youtube cu ea.

 

 

Oricum... faci ce vrei, sunt banii tai, eu ti-am doar o idee. Si eu vreau sa cant acelasi lucru, Melodic Death metal asa ca stiu ce sa recomand.

Link to comment
Share on other sites

Si eu vrioam BcRich-u' ala, dar lemnul e prea prost, cand auzi de agathis sa fugi.

Suna a rasina? :)

@SATANAlex:Cand o sa fie nevoie sa iti schimbi o doza(pana la urma e o chestie care iti modifica sunetul, in bine sau in rau, sau doar ca si flavour), o sa iti dai seama singur de ce nu e buna asta pe care o ai(sau o sa o ai), si e buna aia pe care vrei s-o iei. Pur si simplu e chestie de gust. Mai intai vede-te cu chitara luata. :)

Nu are rost sa montezi in chitara aia o doza pasiva, indicat ar fi una activa pt ca atunci lemnul nu mai influenteaza sunetul, daca doza e pasiva atunci conteaza mult lemnul (agatisul tau e jalnic) deci ia-ti gandul de la o doza pasiva.

Daca chitara suna "subtire", o sa sune subtire cu orice fel de doze. Daca nu are sustain(natural, nu vorbim de feedack, sau de compresie) o sa aiba doar un pic mai mult cu doze active. O sa sune in schimb mai tight(ceea ce poate fi bine sau rau). Agathistul nu e neaparat jalnic, si nu e chiar asa o tragedie. Nici macar nu stiu daca se sesizeaza diferenta la gain mare. Problema e sa nu o scapi(crapa mai usor), si sa nu se largeasca gaurile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.