www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noise Gate/suppresor


dani

Recommended Posts

salutare....ma macina tare de tot si vreau si parerea voastra:)

 

ma interesa sa aflu ce noise gate este mai bun decat ns-2-ul.

 

adica care e cel care papa cel mai putzin din ton...cel care are decay-ul cel mai mic ca sa nu mai ai coada de sunet bazait sau fasait....sa se termine natural:)

am vazut ca si cei de la rocktron au ...si cei de la mxr,insa neavand posibilitatea de a le proba...cer ajutor:)

 

multzumesc. Cu respect Dani

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

ma simt dator sa rapsund.am mxr smart gate si ns 2 si am incercat si isp si rocktron.cel mai slab e hushu.ce nu prea intelege lumea e urmatorul lucru.tu ai distors cu zgomot de fond,dai gateul tare si porma iti papa cleanu.e logic.majoritatea lumii,nu prea stie o chestie despre ns 2 si il vinde repede.e o pedala tare desteapta.are un fx loop.si functia de a actiona doar pe ce e in fx loop.astfel pui intreg lantul de pedale zgomotoase in fx loop dai gate cat trebe acolo,restu semalului trece prin pedala ne alterat pe cat posibil.eu de ex folosesc smart gate ptr clean,adica ptr zgomotul aparut de la doze,de la compresor de la wah,d la phaser.practic tot ce e inainte de distors,sau boost.pe urma se intra in ns 2 care are in bucla tot ce amplifica enorm semnalul.si astfel functioneaza perfect,am tonul ne papat la propriu nu se simte paparea de ton :) si nu am zgomot de fond deloc.la orice volum,fie ca e el de bestival sau de fire.ca o ierarhie,ns 2 e dupa parerea mea cel mai eficace.cu cat dai de un noise gate mai slab,si zici ca nu iti papa tonu,o sa ai zgomot de fond in plus,daca nu ma crezi pe cuvant arde-te cumparand si o sa vezi.servus si numai bine,mihnea.

Link to comment
Share on other sites

destul de eficace,insa nu are decat un buton,si asta nu il face atat de regrabil.plus de asta mai e ceva,are un singur preset,adica daca esti pe clean,sau esti pe distors el isi face aceeasi treaba in functie de un tip de setare ceea ce ptr oameni care au un distors tzapan si un clean mai linistit nu e f bine.personal il vad cam la acelasi nivel cu ns 2 insa nu atat de flexibil si sincer mai scump.a si inca o chestie buna dupa parerea mea la ns 2,are iesire de alimentare ptr pedale.eu isp il consider supra apreciat in comparatie cu ns 2,adica nu e nimic boutiq la el,nu are tbp sau altceva,iar treaba ptr care e conceput nu o face mai bine ca ns 2.eniueiz,cand folosesti un noise gate sau supressor sau decimator,sunt multe de luat in calcul,de la cabluri,bucle de masa,la nivelul gainului, la doze.inca ceva,din cate stiu cosule tu parca ai un hush de rack.nu am testat asa ceva,ci varianta pedala.insa e cunoscut faptul ca pedala nu se ridica la nivelul variantei de rack,care e cotata ca unu din cele mai bune dispozitive de acest gen.numai bine,mihnea.

Edited by gibsonman
Link to comment
Share on other sites

Hushul pe care il am eu nu e doar noise gate (taie ce tot ce e sub un anumit nivel) ci are si rol de noise reduction. La fel este si ISP Noise decimator.

 

Cat de bine face asta e discutabil pentru ca tine foarte mult si de sunetul cu care il ataci. Nu poate sa faca minuni. Eu ma declar multumit de el.

Al meu este o unitate de rack si are doua canale. In functie de pedale si pedalute poate fi folosit pentru doua sunete separate (clean si distors de exemplu). Pe el exista un buton de master pentru operare stereo (un singur reglaj pentru ambele canale).

 

Ca o paranteza discutiile de pe internet arata o scadere a calitatii unitatilor hush facute de rocktron in comparatie cu cea a unitatilor originale (hush a fost cumparata de rocktron acum cativa ani).

 

Pareri extraordinar de bune am auzit despre varianta de rack a lui noise deicmator dar pretul este colosal dupa parerea mea.

 

 

Am vazut la mica publicitate un NS2 cu 2milioane. Sincer pretul mi se pare pomana.

Link to comment
Share on other sites

intra-devar ns-2-ul face bine ce face...mie nu imi place la el acel decay... ar fi trebuit sa fie cu o fracxtiune de secunda mai rapid....mie imi lasa o coditza de brum/hiss in urma:((

 

inca ceva...dar ceva mai bun decat boss compressor sustainer 3?care iarashi imi lasa un fasait mare si ma enerveaza.

 

MXR-dyna comp atzi probat?

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea CS 3 e mai transparent decat Dyna. Dyna iti coloreaza sunetul, dar unii chiar asta cauta (eu :)). Le am pe amandoua, le folosesc in functie de ceea ce vreau. Se completeaza foarte bine unul pe celalalt asa ca e bine sa le ai pe amandoua. Toate iti lasa fasait daca nu stii sa le folosesti, e normal. Eu le bag in loop-ul de la NS2. Nu stiu daca e valabil pt orice rig (cel mai probabil, nu) dar la mine asa mi se pare cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

tot in loop-ul de la ns-2 o bag...si imi elimina cu succes fasaitul...insa decay-ul ns-2ului e de asha natura incat sa-mi lase o urma mica de fasait si bazait:(

 

tie compressorul(cs-3)iti taie din basi?...sau inca nu -am gasit locul.Pe clean si pe distors se simte atunci cand il activez ca-mi dispar destul de mult bashii:(tu in ce ordine le ai puse?ce efecte mai ai in loop?(compressor,distors,eq?..si mai ce?)

Link to comment
Share on other sites

cry baby - TU-2 - NS-2 cu dynacomp in loop - vox bulldog - BD-2 - CE-5 - DD-6 - Ernie Ball VPJR, iar ampul ca in romania, de obicei canti pe ce este la fata locului. mai scot din ele sau mai bag altele in functie de ce am nevoie, caut sa fie cat mai mic nr de pedale. la mine e OK deocamdata, dar stii cum e, mereu schimbi cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.