www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Acordat Chitara Cu 12 Corzi


amrius
 Share

Recommended Posts

Salut, am o chitara noua cu 12 corzi electroacustica insa intampin dificultati la acordat. Folosesc un tuner pe calculator (Oobox Instrument Tuner v.2.0) cuplat prin cablu la chitara insa am urmatoarele probleme: daca selectez ca referinta acordarea cu 330 Hz pe E4 am probleme cu corzile B3 care se acordeaza foarte jos (123 Hz), prin urmare, apare fretbuzz la greu, corzile fiind foarte slabe. Daca urc cu acordajul de referinta la 440 (care am inteles ca e standard) am G4 urcat la 523 Hz ceea ce duce deseori la ruperea lui. Mentionez ca folosesc corzi light D'adario. De curand, am facut rost de un Tuner Korg CA30 insa nu mi-am dat seama cum functioneaza exact. Afiseaza doar notele, intrebarea e ce note ar trebui sa prind pe corzile acordate in octava? Are cineva o metoda mai buna de acordat chitara cu 12 corzi? Din pacate, fiind incepator, nu stau foarte bine cu urechea asa ca tot electronica e speranta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am o chitara noua cu 12 corzi electroacustica insa intampin dificultati la acordat. Folosesc un tuner pe calculator (Oobox Instrument Tuner v.2.0) cuplat prin cablu la chitara insa am urmatoarele probleme: daca selectez ca referinta acordarea cu 330 Hz pe E4 am probleme cu corzile B3 care se acordeaza foarte jos (123 Hz), prin urmare, apare fretbuzz la greu, corzile fiind foarte slabe. Daca urc cu acordajul de referinta la 440 (care am inteles ca e standard) am G4 urcat la 523 Hz ceea ce duce deseori la ruperea lui. Mentionez ca folosesc corzi light D'adario. De curand, am facut rost de un Tuner Korg CA30 insa nu mi-am dat seama cum functioneaza exact. Afiseaza doar notele, intrebarea e ce note ar trebui sa prind pe corzile acordate in octava? Are cineva o metoda mai buna de acordat chitara cu 12 corzi? Din pacate, fiind incepator, nu stau foarte bine cu urechea asa ca tot electronica e speranta.

 

Dumnezeule, NU trebuie acordat la octava. Sa luam de exemplu cele E groase, ai doua la fel da, la double six? Tu ai vrut sa acordezi una in standard si alta la octava acesteia? In cel mai bun caz daca vrei una la octava celeilalte NU folosesti de Ex acelasi E gros si pentru octava. Pui ceva mai subtire (A sau G). Altfel rupi chitara. Oricum majoritatea celor care folosesc double six daca dubleaza aceleasi corzi le si acordeaza la fel. Pentru un sunet mai plin....That's all. Succes

Link to comment
Share on other sites

Salut, am o chitara noua cu 12 corzi electroacustica insa intampin dificultati la acordat. Folosesc un tuner pe calculator (Oobox Instrument Tuner v.2.0) cuplat prin cablu la chitara insa am urmatoarele probleme: daca selectez ca referinta acordarea cu 330 Hz pe E4 am probleme cu corzile B3 care se acordeaza foarte jos (123 Hz), prin urmare, apare fretbuzz la greu, corzile fiind foarte slabe. Daca urc cu acordajul de referinta la 440 (care am inteles ca e standard) am G4 urcat la 523 Hz ceea ce duce deseori la ruperea lui. Mentionez ca folosesc corzi light D'adario. De curand, am facut rost de un Tuner Korg CA30 insa nu mi-am dat seama cum functioneaza exact. Afiseaza doar notele, intrebarea e ce note ar trebui sa prind pe corzile acordate in octava? Are cineva o metoda mai buna de acordat chitara cu 12 corzi? Din pacate, fiind incepator, nu stau foarte bine cu urechea asa ca tot electronica e speranta.

 

pe corzile acordate in octava ai acceasi nota ca pe coarda aia normala! e aceeasi nota doar o octava mai sus! deci coarda aia in plus va trebui sa sune libera la fel ca sora ei apasata in pozitia 12. ..corzile care se acordeaza in octava sunt G,D,A, si E-ul gros...perechea de e-uri se acordeaza la fel si b-urile la fel.

 

o poza face cat 1000 de cuvinte..vad ca e prezentat un set de corzi special de 12...banuiesc ca si tu ai la fel...si nu ai Doamne-fereste 2 seturi de 6,k altfel nu e a buna

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

pe corzile acordate in octava ai acceasi nota ca pe coarda aia normala! e aceeasi nota doar o octava mai sus! deci coarda aia in plus va trebui sa sune libera la fel ca sora ei apasata in pozitia 12. ..corzile care se acordeaza in octava sunt G,D,A, si E-ul gros...perechea de e-uri se acordeaza la fel si b-urile la fel.

 

o poza face cat 1000 de cuvinte..vad ca e prezentat un set de corzi special de 12...banuiesc ca si tu ai la fel...si nu ai Doamne-fereste 2 seturi de 6,k altfel nu e a buna

 

Corzile sunt pt. double six - normal ca E-urile groase (si nu numai) sunt diferite. Am modelul asta de tuner: http://www.folkofthewood.com/page4798.htm - inca nu mi-am dat seama cum vad notele in octava intrucat acul din centru ia ca referinta nota de baza: A, B, G. Poate cineva care are modelul asta de tuner sa ma ajute. Inca nu sunt lamurit ce referinta sa iau pt. E-urile subtiri: 440 Hz sau 330 Hz? Rezista gatul la un acordaj de la 440 Hz ?

Edited by amrius
Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile ar trebui sa fie asa:

 

E - o coarda normala + una de acelasi diametru cu D sau mai subtire

A - o coarda normala + una asemanatoare cu G sau mai subtire

D - normala + un B sau mai subtire

G - normala + un e sau mai subtire

B - doua la fel

e - doua la fel

 

Adica setul ar trebui sa contina: 1xE, 1xA, 2xD, 2xG, 3xB si 3xe

 

E A B D se acordeaza la octava

Spre exemplu A (la o referinta de 440Hz) trebuie acordata asfel: cea groasa acordata la 110Hz si cea subtire la 220Hz (octava inseamna dublul frecventei)

corzile B si e se acordeaza la unison.

 

Daca nu ai set pentru 2-six (doube six, 12-strings), poti lua trei seturi unul din ele eventual mai subtire (ex. "light" si "x-tra light")

Iti vor ramine 6 corzi nefolosite (rezerva): 2xE, 2xA, 1xD, 1xG

 

Am notat cu E - coarda 6 (mi gros) si cu e - coarda 1 (mi subtire)

 

 

Nu stiu ce intelegi prin referinta.

Vezi ca referinta de 440Hz inseamna ca nota LA (A) din spatiul 5 pe coarda 1 trebuie sa aiba 440Hz.

Coarda mi subtire (e) va avea atunci 330Hz.

(cred?!... :) )

Link to comment
Share on other sites

Prin referinta la 440 Hz ma refeream la valoarea la care trebuie acordat Mi-ul subtire. Toate tunerele electronice au valoarea asta default pt. Mi-ul subtire. Problema ar fi ca la valori mai mici - gen 123 HZ la corzile B (atunci cand acordez mai jos - incepand cu 330 Hz pe Mi-ul subtire ) - am fretbuzz - corzile fiind foarte slabe. E o chestie de setare a griffului sau e vorba de corzi?

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa o acordez cu 440 Hz pe Mi-ul subtire dar am rupt 2 corzi (Mi-ul subtire si mi-ul gros in octava pe la vreo 160 Hz !) - si m-am hotarat sa o las mai jos (desi am ceva fretbuzz pe corzile Bb). Am senzatia ca nici corzile astea D'adario Light nu sunt tocmai grozave - se rup cam usor. Si costa si mult. Aveti alte recomandari?

Edited by amrius
Link to comment
Share on other sites

Prin referinta la 440 Hz ma refeream la valoarea la care trebuie acordat Mi-ul subtire. Toate tunerele electronice au valoarea asta default pt. Mi-ul subtire. Problema ar fi ca la valori mai mici - gen 123 HZ la corzile B (atunci cand acordez mai jos - incepand cu 330 Hz pe Mi-ul subtire ) - am fretbuzz - corzile fiind foarte slabe. E o chestie de setare a griffului sau e vorba de corzi?

 

:) ai iai ai...dom'le lasa frecventele in pace! 440 iti trebuie matale...cu tuneru setat la frecventa aia te apuci si acordezi ee BB Gg Dd Aa Ee...ACEEASI LITERA ITI APARE SI LA COARDA ACORDATA IN OCTAVA PT K E ACEEASI NOTA! iti dai singurel seama k e mai sus cu o octava k suna mai sus (CU O OCTAVA, adik la fel k si coarda pereche mai groasa (aia default de o gasesti si pe chitara cu 6) apasata in tasta 12!) hai mai ca nu e greu.. dc esti din bucuresti in weekend te ajut eu..

Link to comment
Share on other sites

"A variety of different tunings are used. The most common by far, known as "Standard Tuning" (EAdgbe'), is as follows (Helmholtz pitch notation):

 

  • sixth (lowest tone) string: low E (a minor thirteenth below middle C—82.4 Hz)
  • fifth string: A (a minor tenth below middle C—110 Hz)
  • fourth string: d (a minor seventh below middle C—146.8 Hz)
  • third string: g (a perfect fourth below middle C—196.0 Hz)
  • second string: b (a minor second below middle C—246.92 Hz)
  • first (highest tone) string: e' (a major third above middle C—329.6 Hz)"

http://www.expertvillage.com/interviews/twelve-string-guitar.htm

http://www.guitarlessonworld.com/lessons/lesson2.htm

http://www.folkofthewood.com/page4790.htm

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Gata, m-am prins. Ii sfatuiesc pe ceilalti incepatori cu double six SA NU foloseasca tunerul pe calculator de la Oobox Instrument Tuner v.2.00: http://www.oobox.com/en/products/Music/index.htm . E gresit setat (are frecventele de acordaj aiurea, corzile in octava sunt inversate pe interfata - cine nu stie isi va rupe multe Mi-uri groase incercand sa le urce la 220 Hz (!!) la cat indica acul lor.

 

Un tuner foarte practic (acustic - pentru ghidarea catre octavele corecte) este: http://www.guitartips.addr.com/12_string_guitar_tuner.html secondat de un tuner digital pt. acuratetea acordajului: http://www.folkofthewood.com/page4798.htm . Pacat ca pe acest forum nu exista o sectiune de reviewuri pt. aceste softuri si trebuie sa bajbaim pe intuneric (noi, incepatorii, cel putin). Multumesc celor care au ajutat cu sfaturi.

Edited by amrius
Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa o acordez cu 440 Hz pe Mi-ul subtire dar am rupt 2 corzi (Mi-ul subtire si mi-ul gros in octava pe la vreo 160 Hz !) - si m-am hotarat sa o las mai jos (desi am ceva fretbuzz pe corzile Bb). Am senzatia ca nici corzile astea D'adario Light nu sunt tocmai grozave - se rup cam usor. Si costa si mult. Aveti alte recomandari?

440 Hz e frecventa standard pt A (La) nu pt E (Mi)....

Link to comment
Share on other sites

Gata, m-am prins. Ii sfatuiesc pe ceilalti incepatori cu double six SA NU foloseasca tunerul pe calculator de la Oobox Instrument Tuner v.2.00: http://www.oobox.com/en/products/Music/index.htm . E gresit setat (are frecventele de acordaj aiurea, corzile in octava sunt inversate pe interfata - cine nu stie isi va rupe multe Mi-uri groase incercand sa le urce la 220 Hz (!!) la cat indica acul lor.

 

Un tuner foarte practic (acustic - pentru ghidarea catre octavele corecte) este: http://www.guitartips.addr.com/12_string_guitar_tuner.html secondat de un tuner digital pt. acuratetea acordajului: http://www.folkofthewood.com/page4798.htm . Pacat ca pe acest forum nu exista o sectiune de reviewuri pt. aceste softuri si trebuie sa bajbaim pe intuneric (noi, incepatorii, cel putin). Multumesc celor care au ajutat cu sfaturi.

 

Sau daca il folosesc sa citeasca ceva "help", plus teorie muzicala si/sau acustica. (definitia 1Hz, etc...)

 

Oricum trebuie sa fii multumit ca nu ai rupt chitara. Era foarte posibil daca insistai si aveai niste corzi mai solide.

Bafta,

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 1 month later...

Cum se "dubleaza" au descris  colegii...

in afara de "e" si "B"  care se pot dubla cu corzi de aceiasi diametru  acelasi "ton" celelalte E A D G se dubleaza "la octava" cu corzi mai subtiri alese  logic ca sa se poata atinge o tensiune "normala " chiar se pot lua corzi "de dublura" din ganituri cu diametru mai mic a sa aiba tensiunea normala ..

 

 "baza " A4 440Hz

 

se poate selecta si alta frecventa "falsa fata de A4 440 Hz ...al scalei egal temperate " ,in caz de nevoie.

 

"CROMATIC " tunerul    afiseaza ptr orice nota simbolul grafic din semiton in semiton ....si indica/masoara deviatia ,,

 

Daca selectez modul de "Guitar " ..o sa afiseze E A D G B E  corespunzator corzilor libere  DIN ACORDAJUL ITALIAN , sub simbol" E " afiseaza "STRING :6 "   ca sa stii ca nu este "E1"

.

modul de "Guitar " ce afiseaza  "Nota " corzilor  mai are :

 

OPEN-A

OPEN-C

OPEN-E

OPEN-G

DADGAD

 

la toate acestea acordezi corzile libere  corespunzator cu indicatorul si vei avea acordajul "selectat "...diferit de cel ITALIAN

 

Pe afisaj apare pe rand  STRING : 6 5 4 3 2 1 _ cu "Nota "  dupa modul OPEN selectat anterior ..

 

Are si modul de  functionare BASS   afiseaza de Start  E si sub STRING 4 (nu-i tuner de bass si este mai simpla aceasta optiune )

 

Se poate selecta alta frecventa ( de valoare intreaga ) intre 435 ---- 440 ---- 445

[http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreq434.html ]

cea ce se poate folosi daca "trupa " nu canta in "standard 440 Hz "..din gama egal temperata ....

 

Sau sa zicem ca un instrument "antic " ce dorim sa-l folosim la o piesa  nu se poate acorda in 440 ..deci este fals fata de standard ..in cazul acesta acordam toata trupa  cu come mai jos sau mai sus  upa "ureche " daca dorim sa fie o baza exacta acordam instrumentu problema  fata de una din frecventele  de valoare intreaga intre 435-----445 ..( care se potriveste )

astfel putem sa folosim tunerul cromatic ce va indica toate notele "exact " ..altfel avem "come " si nu putem utiliza tunerul .

 

In afara de alegerea  frecventei  de referinta in rest nu te mai intereseaza valoarea absoluta/exacta a frecventei ..nu prea ai unde sa alegi alta decat 440 Hz A4 ..

 

( cu baza de  440 [A 4]   ai E4 329,63Hz    nu stiu unde se utilizeaza 330 ? o fi o "rotunjire " a lui 329,63)

 

tunerul  digital si cu afisaj alfanumeric afiseaza "simbolul /numele  tonului si al corzii ca si pozitie "STRING No: "  si indica pe o scala deviatia " +/- "in zecimi sau cu definitie mai mare mai fata de " nota "  selectata ,,

Cele mao simple au un ac indicator sau o scara gradata ce indica deviatia iar ptr informatie se "aprinde un LED ce indica pozitia corzii ..6-----1" sau pe ecrane LCD mai mici simbolul Notei ,,tonului ..sau Nr cozii ,,

 

Asa ca nu ai treaba cu schimbatul "bazei" ..440 Hz este standard ,,,fata de aceasta  vei primi toate informatiile de pe afisajul tunerului ,,simplificat in " simbolul tonului " si eventual si Nr-ul corzii ,,,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Na ...ca mi-a "sters"  ce am mai vrut sa precizez ...nu stiu care-i fenta cu  timpul  si de ce  nu mai poti sa editezi ce ai acris ????

 

Care-i spilu ca nu prea inteleg ?

 

Sa nu mai pot edita dupa un "raspuns " al unui user  cu care sa "dezbatem" ar avea o logica ,,,dar asa ??

 

OK ..scurt 

Ex ..logic

 

Ptr E6 dublezi cu o coarda D ce se trage in sus un ton ...este ok sa fie o coarda D din garnitura subtire ...

Ptr A....o coarda B acordata un ton mai jos

Ptr D ...o coarda "e1" acordata mai jos cu un ton  in "D"

Ptr G   ... coard "e1" cat mai subtire  ca sa o tragi sus o terta mica ..in "g"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.