www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Phenomenon Live La Pro Tv


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Ender_Eugen
Mai Hix,ma uitai acu la profilul tau sa vad si eu pe ce te bazezi cand esti atat de vehement... Si cand colo...esti minor! Ti-am ascultat si piesa aia postata(am inteles ca esti vocal).Ai un glas frumos,nu zic.Dar nu e lucrat deloc deci nu cred ca tre sa fii tu ala care ridica primul piatra! Si nici nu ma mir ca nu esti multumit de alegerea piesei... Piesa postata de tine e un fel de Duran Duran...

 

poate postezi si tu o piesa ceva ca sa vedem si noi de ce esti capabila.

 

acum nu zic nimic de pusti ca nu am vazut nimic dar... sa transpui o piesa ce suna bine cum a fost ea facuta doar ca nu te duce vocea... schimba frate piesa... iar orice organizator de un spectacol de orice fel NU ARE DREPTUL sa impuna o piesa anume unui muzician sau unui grup de muzicieni. asta scrie pe foaia de prezenta cand o semnezi. probabil au facut asta ca sunt pusti... si "creduli".

acum... astept cu nerabdare un link ceva!!!

Link to comment
Share on other sites

o piesa se "da mai jos" tocmai pt. ca noua tonalitate sa convina vocalului, asa ca... poate incerci alte argumente. :)

 

Eu nu argumentam ca de ce, ca cum si ce fel s-a dat piesa... Spuneam ca nu a auzit cum ca.... Nevermind.

 

Ender,io nu-s din cei care au spus ca pustii au cantat prost,deci nu ai de ce (in acest context ) sa imi ceri sa postez o piesa ca sa auzi de ce sunt capabila.(de altfel am postat o piesa acu ceva vreme,caut-o de esti curios) Ai putea sa-mi testezi urechea,eventual. Ai putea?!

 

@Una: ia iesi la aer un pic. De fiecare data cand vine vorba despre XPlod sau PhenomenOn, forumul se imparte astfel:

- unii carora le place, dar gasesc ca ar mai fi ceva de lucrat (EVIDENT)

- altii carora nu le place deloc, dar zic chestia asta intr-un mod civilizat

- altii care n-au ce face decat sa-i combata pe astia anteriori, facandu-i sa se repete cu mentiunea "ESTE DOAR PAREREA MEA".

 

Deci, esti prost. :)

 

Bai Rig,TU imi spui mie sa ies la aer?! TU zici ca eu sunt prost?! De ce? Pentru ca forumul se imparte in (dupa parerea ta) trei categorii cand vine vorba de trupele de copii?! Pai tu esti Foarte tare,mai Rig! Dar foarte tare,jur! Noroc cu tine.... Ai pareri si argumente sa le sustina.... Examen,nu alta... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

hai ca nu vreau sa incep sa ma cert iar cu lumea pe forum ca nu am chef si imi este si scarba sa mai fac asta insa iti pot da o explicatie logica aferenta postului meu:

 

eu nu am facut referire sau vre-o legatura intre tine si copiii de la phenomenon. eu ti-am spus acele cuvinte ca la randul tau i-ai spus lui hix ca domne esti minor si nu trebuie sa arunci cu pietre mai ales ca nu ai vocea lucrata... ce legatura are sula cu prefectura? daca nu are vocea lucrata asta inseamna ca nu isi poate da cu parerea? uite... eu nu am vocea lucrata DELOC!!! eu de ce imi pot da cu parerea? acum nu vreau sa ma apuc sa testez urechile unora... nu am nici cel mai mic interes sau cea mai mica satisfactie din rezultat. insa in urma"?!"... ia cauta tu piesele mele de la galerie si scrie 2 masuri din fiecare.

 

 

 

p.s. ai auzit de conceptul "auz absolut"?

 

 

m-am oprit!! PROMIIIIIIIIT!!!!!!!!!

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

hai ca nu vreau sa incep sa ma cert iar cu lumea pe forum ca nu am chef si imi este si scarba sa mai fac asta insa iti pot da o explicatie logica aferenta postului meu:

 

eu nu am facut referire sau vre-o legatura intre tine si copiii de la phenomenon. eu ti-am spus acele cuvinte ca la randul tau i-ai spus lui hix ca domne esti minor si nu trebuie sa arunci cu pietre mai ales ca nu ai vocea lucrata... ce legatura are sula cu prefectura? daca nu are vocea lucrata asta inseamna ca nu isi poate da cu parerea? uite... eu nu am vocea lucrata DELOC!!! eu de ce imi pot da cu parerea? acum nu vreau sa ma apuc sa testez urechile unora... nu am nici cel mai mic interes sau cea mai mica satisfactie din rezultat. insa in urma"?!"... ia cauta tu piesele mele de la galerie si scrie 2 masuri din fiecare.

 

 

 

p.s. ai auzit de conceptul "auz absolut"?

 

 

m-am oprit!! PROMIIIIIIIIT!!!!!!!!!

 

 

:) Am auzit "conceptul" si il si posed! Iar pe Hix l-am taxat strict pt ca spunea de vocalul-copil ca nu a fost "nici macar acceptabil"... Sigur ca iti poti da cu parerea... dar e bine sa o faci atunci cand te si pricepi la ceea ce se comenteaza,nu?

 

A! Si unde iti trimit masurile din piese? :)

 

Gata! Si eu promit! Da' ideea era ca, daca nu te poti bucura pt altul,mai bine vezi de treaba si gata...

 

Gata-gata!

Link to comment
Share on other sites

Eu abia astept sa puna baietii de la Phenomen on video-ul si sa ascult iar si sa vad daca am auzit eu bine atunci sau nu. Daca intradevar suna atat de bine cum zice Una o sa recunosc ca am mancat ***** si o sa-mi cer scuze. Nu cred ca-ti trebuie ureche absoluta ca sa-ti dai seama daca ceva suna fals sau nu.

 

Baieti asteptam video-ul !

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Eu nu argumentam ca de ce, ca cum si ce fel s-a dat piesa... Spuneam ca nu a auzit cum ca.... Nevermind.

ok. probabil ca fost vorba despre o neintelegere. oricum, observatia mea nu a fost facuta cu rele intentii, ci doar ca o constatare a unei stari de fapt.

 

si ca sa lamurim problema: acesti copii sunt, fara indoiala talentati. din pacate, despre cei de la pro tv nu pot spune acelasi lucru, in momentul in care se prezinta cu astfel de produse, avand ca singur scop rating-ul.

banuiesc, avand in vedere varsta si lipsa de experienta a copiilor, dar si potentialul lor indiscutabil, ca se ocupa cineva (manager?) de activitatea acestei tinere trupe. daca nu se ocupa nimeni este grav si la fel de grav este daca se ocupa in felul in care a facut-o in vederea aparitiei la aceasta emisiune.

 

in concluzie, cred ca nu se pune aici problema cum cant eu (...sau altii...!!!, in afara celui de la phenomenom) vocal (oricum, asta este o problema arhidiscutabila), ci se pune problema in a nu se profita cu orice pret de pe urma acestor copii, punandu-i chiar si pe ei in situatii...discutabile...si inoculandu-li-se ideea ca trebuie sa iasa in fata indiferent cum (dand astfel nastere si la polemici interminabile).

 

a se retine ca, desi am o gramada de banuieli si chiar certitudini, legate de anumite interese(!), observatiile mele nu sunt decat pentru cei care vor si pot sa le inteleaga si ele nu se doresc, catusi de putin, a fi categorice la acest capitol (considerand ca orice polemica, pe marginea acestui subiect, mai ales in conditiile de fata, este o pierdere de timp inutila), ci reprezinta doar niste pareri de bun simt si atat. numai de bine si :) .

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
ai fi socat sa afli despre cine e vorba, crede-ma, e foarte capabila!... :)

 

:) ...

 

Video o sa apara in curand, nu shtiu cat de curand, dar o sa apara.

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu cum a fost la ProTV, dar aseara în Big Mamou, Phenomenon au dat bine. Eu nu i-am mai vãzut din septembrie ºi progresele sunt remarcabile. Au lucrat mult la orchestrații ºi asta se simte. Trupa sunã mult mai aerisit, Iulian (tobarul) bate cu click-track, Mario (clãparul) nu mai încearcã sã imite riffurile chitarei sau linia melodicã ºi sunã în sfârºit a clapã de rock, Florian (basistul) este mult mai disciplinat, aºa cã ºi Andrei (chitaristul) se simte mult mai sigur pe el. Asy (vocalul) a progresat ºi el ºi s-a chinuit sã sune ok în condiții de monitorizare ineficientã. Eu i-aº da un bonus cã a avut curajul sã abordeze "We are the Champions" ... ºi nu s-a fãcut de râs

 

Mie mi-a plãcut cum au fãcut Another Brick in the Wall, iar Enter Sandman a fost favorita publicului.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Nu ºtiu cum a fost la ProTV, dar aseara în Big Mamou, Phenomenon au dat bine. Eu nu i-am mai vãzut din septembrie ºi progresele sunt remarcabile. Au lucrat mult la orchestrații ºi asta se simte. Trupa sunã mult mai aerisit, Iulian (tobarul) bate cu click-track, Mario (clãparul) nu mai încearcã sã imite riffurile chitarei sau linia melodicã ºi sunã în sfârºit a clapã de rock, Florian (basistul) este mult mai disciplinat, aºa cã ºi Andrei (chitaristul) se simte mult mai sigur pe el. Asy (vocalul) a progresat ºi el ºi s-a chinuit sã sune ok în condiții de monitorizare ineficientã. Eu i-aº da un bonus cã a avut curajul sã abordeze "We are the Champions" ... ºi nu s-a fãcut de râs

 

Mie mi-a plãcut cum au fãcut Another Brick in the Wall, iar Enter Sandman a fost favorita publicului.

 

Multumim mult :) Dar trebuie sa recunosc ca in Big Mamou a fost un sunetist genial.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xSNdQQA_k74 . Imi pare rau, dar am uitat cum sa pun direct pe site video-ul.

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Bai baieti, felicitari pentru aparatia tv, nu poate decat sa va ridice.Eu v-am mai auzit de cateva ori si tot ce pot sa spun este sa continuati sa munciti cat puteti de mult si va suna din ce in ce mai bine :)

 

multumim mult :)

Link to comment
Share on other sites

Multumim mult :) Dar trebuie sa recunosc ca in Big Mamou a fost un sunetist genial.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xSNdQQA_k74 . Imi pare rau, dar am uitat cum sa pun direct pe site video-ul.

 

S-a rezolvat problema, am adaugat filmarea in primul post.

Link to comment
Share on other sites

Gata, am vazut si eu in sfarsit filmarea.

 

Deci cine zice ca a fost naspa sau ca vocalul a fost pe campii ori e surd, ori e rautacios. Nu a fost perfect, dar a fost foarte bine per ansamblu. E bine ca lucrati cu click la tobe (observatie: faceti-va rost de niste casti mai mici, alea sunt mult prea mari si arata ciudat)

 

De data asta campionul meu e Asy, care a lucrat cel mai mult la performanta lui in ultimul timp, si asta se aude de la o posta. Asy, am si pentru tine un sfat. Iti trebuie neaparat un sistem de monitorizare in-ear (prin radio), ca sa nu mai ai probleme niciodata cu soundul trupei, sa auzi tot ce canta ei si sa ai libertate de miscare pe scena. E o oarecare investitie, dar merita orice leu. Bruce Dickinson de la Maiden a declarat intr-un interviu ca nu a stiut ce inseamna sa canti cu vocea cu adevarat pana cand nu a avut sistemul asta.

Vorbeste cu parintii tai (transmite-le si salutari din partea mea pe calea asta) sa trateze cu Mosul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.