www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Colinda La Chitara


OntZ
 Share

Recommended Posts

deci.....

setting: biserica greco-catolica

scule: le vedeti la signature

eveniment: concertul tatalui meu cu corul - vrea sa-i cant o colinda la chitara electrica.

 

preferinte: sa nu fie cu toba, sa nu fie cu bass, sa mearga cu orga (maica-mea), desi fara tobe si bass e imposibil :) si desigur, sa nu fie doar o linie melodica care sa se repete ca la strofe si refren si sa nu puna nimic in evidenta.... sa fie ceva complex dar nici foarte greu de cantat, caci concertul este joia viitoare.....

 

intrebare: CE MAMA NAIBII SA CANT?!!!! DATI-MI IDEI FRATILOR CA NU PRICEP NIMIC!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Blackmore's Night ... este o maicuta pe aici care il acompaniaza pe organist de zici ca-i Blackmore cu Lord. Nu-i parea rau sa cinte si folk !

Catolici ? eu stiam ca Blackmore's au cintat si in biserici. Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

uite aici o colinda faina si destul de usoara...sigur o inveti sa o canti bine in cateva zile ...varianta in romana parca se numeste "Noapte de vis" daca ai nevoie de versuri...

Link to comment
Share on other sites

deci.....

setting: biserica greco-catolica

scule: le vedeti la signature

eveniment: concertul tatalui meu cu corul - vrea sa-i cant o colinda la chitara electrica.

 

preferinte: sa nu fie cu toba, sa nu fie cu bass, sa mearga cu orga (maica-mea), desi fara tobe si bass e imposibil :) si desigur, sa nu fie doar o linie melodica care sa se repete ca la strofe si refren si sa nu puna nimic in evidenta.... sa fie ceva complex dar nici foarte greu de cantat, caci concertul este joia viitoare.....

 

intrebare: CE MAMA NAIBII SA CANT?!!!! DATI-MI IDEI FRATILOR CA NU PRICEP NIMIC!!!!!!!!!!

 

asculta Jeff Beck , de exemplu

 

strings si chitara ...atat are la multe piese

 

uite o piesa improvizata de mine pe fond de synth primita de la un organist american

 

asa ceva merge , se poate si fara distors etc...

 

 

copiaza de aici ce poti sa interpretezi , mama sa faca progresia ptr fond si sa te ajute sa ramai in gama .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

merci, karpi :) interesant....

 

ce m-am gandit... am vorbit cu profu de chitara, si cred ca o sa facem un fel de dialog "improvizatoric" pe silent night, cu niste armonii mai interesante, si m-au auzit ai mei mai demult cantand rediscovery de la symphony X (aia cu clean inainte de ultima piesa de pe new mythology) si o zis sa o cant si cu ea la clapa.... adica no, cu un fel de repetitie sa nu fie chiar un minut :) sper sa fie ok.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.