www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionarea,livrarea.......de Pe Thomann


Guest Raynnbow
 Share

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oricum a decurs totul bine in final. Faza cu Posta Romana m-a enervat dar chiar a mers binisor de data asta.

Cat timp? Deja a plecat o comanda spre mine azi la pranz. :)

 

Apropo de UPS: am intrebat prin telefon cam cat ar costa shipping-ul prin UPS la comanda respectiva (in valoare de vreo 150 de euro), ca sa evit implicarea postei romane. Raspuns: de la 105 euro in sus. :) Asa ca a ramas DHL Premium. :)

Link to comment
Share on other sites

Cat timp? Deja a plecat o comanda spre mine azi la pranz. :)

 

Apropo de UPS: am intrebat prin telefon cam cat ar costa shipping-ul prin UPS la comanda respectiva (in valoare de vreo 150 de euro), ca sa evit implicarea postei romane. Raspuns: de la 105 euro in sus. :) Asa ca a ramas DHL Premium. :)

 

10 zile lucratoare din momentul in care ti-a dat sms ca a plecat comanda de la Thomann.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/gb/thomann_gitarren_set_g13.htm

Vreau sa-mi spuneti daca e bun pachetul asta...ca incepator m-am gandit ca e bine...dar vreau sa mai aud pareri.Merci!

 

Dupa cum s-a mai discutat in cadrul forumului, nu exista chitara pentru incepatori, ci chitara si scule ieftine facute din materiale ieftine, cu atentie ieftina etc. Asadar iti imaginezi rezultatul.

De ce nu iti cumperi tu ceva la acelasi pret de prin tara? Ai ocazia sa vezi cu ochii tau si sa probezi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Dupa cum s-a mai discutat in cadrul forumului, nu exista chitara pentru incepatori, ci chitara si scule ieftine facute din materiale ieftine, cu atentie ieftina etc. Asadar iti imaginezi rezultatul.

De ce nu iti cumperi tu ceva la acelasi pret de prin tara? Ai ocazia sa vezi cu ochii tau si sa probezi chitara.

 

 

Inca o chestie....uitandu-ma separat la fiecare produs din colet..respectiv la chitara...vad pretul lor de 77 EUR,iar mai jos,un altul RRP* de 149 EUR..asta doar la chitara....si spune ca astfel ies mai ieftin cu 50%...ce pret e asta...RRP?

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Dupa cum s-a mai discutat in cadrul forumului, nu exista chitara pentru incepatori, ci chitara si scule ieftine facute din materiale ieftine, cu atentie ieftina etc. Asadar iti imaginezi rezultatul.

De ce nu iti cumperi tu ceva la acelasi pret de prin tara? Ai ocazia sa vezi cu ochii tau si sa probezi chitara.

 

 

M-am hotarat sa nu-mi achizitionez din Romania,gandindu-ma ca sunt aceleasi produse ca in afara.....si ca astea din Romania sunt importate==>marire de pret ,aceeasi calitate....nu vad de ce sa nu-mi iau una de acolo...mai degraba una ieftina din afara decat din Romania

Link to comment
Share on other sites

Guest mi_sa_rupt_miu

bre, or fii preturile mai avantajoase dar nu mi se pare foarte sanatos sa-ti iei chitara fara sa o probezi mai intai. nu ai cum sa-ti dai seama daca iti place sau nu pana nu pui mana pe ea. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
bre, or fii preturile mai avantajoase dar nu mi se pare foarte sanatos sa-ti iei chitara fara sa o probezi mai intai. nu ai cum sa-ti dai seama daca iti place sau nu pana nu pui mana pe ea. :)

 

Ok...ai dreptate(daca te priveste pe tine)...insa eu nu am mai tinut o chitara in mana pana acu...habar nu am ce sa probez ca sa stiu cat de bune e...decat sa ma fraiereasca un romanas de-al nostru,mai degrabama bazez garantia germanilor,ca nci nu mi-am luat una scumpa ca sa regret prea mult...de asta sunt la sectiunea incepatori...eu chiar sunt incepator :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Ok...ai dreptate(daca te priveste pe tine)...insa eu nu am mai tinut o chitara in mana pana acu...habar nu am ce sa probez ca sa stiu cat de bune e...decat sa ma fraiereasca un romanas de-al nostru,mai degrabama bazez garantia germanilor,ca nci nu mi-am luat una scumpa ca sa regret prea mult...de asta sunt la sectiunea incepatori...eu chiar sunt incepator :) .

Altfel spus, de ce sa cheltuiesc banii in Romania si nu in Germania! Garantia e in Germania si nu e valabila in Romania.

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Altfel spus, de ce sa cheltuiesc banii in Romania si nu in Germania! Garantia e in Germania si nu e valabila in Romania.

 

 

Nu am auzit varianta asta....eu de exemplu imi o chitara cumpar de pe thomann....si am garantie...garantia dispare daca hotarasc,la randul meu,sa o vand....chiar daca ea este inca in perioada de garantie de la furnizorul principal,adica thomann...

Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit varianta asta....eu de exemplu imi o chitara cumpar de pe thomann....si am garantie...garantia dispare daca hotarasc,la randul meu,sa o vand....chiar daca ea este inca in perioada de garantie de la furnizorul principal,adica thomann...

 

la partea cu garantia in romania sunt f de acord cu mcmusic,la partea cu preturile ramane de discutat.

tu raynnbow ai aflat pana la urma ca garantia nu este transferabila si ca se acorda doar in germania?ce faci duci chitara aia ta ieftin acolo pt reparatii?unora le e sila sa o duca in bucuresti d-apai in germania,dar deh dupa ce aflii ce e cu corzile alea care au garantie cativa ani mai vorbeste.

si ca sa te luminez,corzile au garantie de la producator 30 de minute din momentul in care sunt scoase din ambalaj

Link to comment
Share on other sites

Pai asta era ideea,ca chitara are garantia LA THOMANN,adica la 1800 de Km de aici.Cel mai tare mi-a placut cand ai zis ca in Romania sunt importate,mai bine le iei direct.Asta inseamna ca trebe sa mergi in China.In orice alta tara de pe glob sunt importate

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
la partea cu garantia in romania sunt f de acord cu mcmusic,la partea cu preturile ramane de discutat.

tu raynnbow ai aflat pana la urma ca garantia nu este transferabila si ca se acorda doar in germania?ce faci duci chitara aia ta ieftin acolo pt reparatii?unora le e sila sa o duca in bucuresti d-apai in germania,dar deh dupa ce aflii ce e cu corzile alea care au garantie cativa ani mai vorbeste.

si ca sa te luminez,corzile au garantie de la producator 30 de minute din momentul in care sunt scoase din ambalaj

 

 

Merci pentru informatia din ultima parte... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Raynnbow
Indeed..Posta Romana- Probably the worst service in the world :) Cheers

 

 

Salut!Am dat comanda pe 3 decembrie,de pe thomann...pe site la astia scrie ca,coletul va fi trimis prin DHL international...totusi am citit de pe forum de la niste baieti ca,odata ajuns in Romania,coletul e preluat de posta romana si nu e adus de DHL direct la mine acasa...eu cred in varianta cu posta romana,deoarece au trecut deja 2 saptamani jumatate si tot nu a ajuns...care e treaba...chiar asa mult trebuie sa astept?merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Vreau sa-mi comand un amplif de la Thomann. Baietii le ambaleaza cu simt de raspundere? Postasii trantesc coletele? Coletul ajunge intreg, fara "probleme"? Nu de alta, dar nu vreau sa-mi complic viata aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Sa va povestesc...

 

Anul trecut vara am comandat amp-ul. Totul a fost in regula. Ambalat bine, ajuns aproximativ la timp (notificarea a ajuns cu trei zile mai tarziu, deci s-au platit la posta 0,50 lei taxa de depozitare...), nici o problema.

 

In decembrie am mai facut o comanda de accesorii: un toc, niste pene, straplocks si un stativ. Baietii de la Thomann s-au gandit sa faca doua colete, la acelasi pret de transport, binenteles. Neavand mare incredere in posta romana, totusi, i-am intrebat la telefon pe nemti cat ar costa cu transportul cu UPS. Raspuns: de la 105 euro in sus.

Booon... deci tot de posta am parte, mi-am zis.

 

Primul colet cuprinzand tocul, penele si straplock-urile a ajuns exact dupa 10 zile lucratoare, adica la timp, numai ca pachetul era bagat intr-un sac de rafie, cu un sigiliu al postei agatat de sfoara care-l lega la gat. L-am dus acasa, l-am deschis si...surprizaaa!!! Coletul era desfacut, arata de parca l-ar fi aruncat din tren in plina viteza si era legat cu 2-3 sforicele de canepa sa-l tina cat de cat. Tocul: in buna stare. Penele: in toc. Straplocks: in toc, dar cu cutia taiata!!! (idiotii n-au observat ca se desfacea extrem de usor, fara sa fie nevoie de brisca). Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost ca lipseau holzsuruburile. Le-am gasit pana la urma: inotau ratacite prin cutia aia mare de carton care se numea colet. Booon... Al doilea si cel mai grav: lipseau si doua piese mici, dar foarte importante, care trebuiau sa tina o parte din straplock atasata de strap. Ei bine, pe-alea nu le-am mai gasit...

 

Al doilea colet a ajuns cu o intarziere de doua saptamani, dar intact, si de-atunci boicotez posta romana.

 

Poate fi un eveniment izolat, dar e o dovada ca se poate si asa. Voi incerca sa trimit cat mai des mail-uri la Thomann sa renunte la colaborarea cu posta romana, poate reusesc sa schimb ceva.

 

Multa bafta va doresc!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Eventual sa le explice cineva vamesilor nostri ca thomann nu se ocupa cu traficul de arme sau droguri. Nici macar cu traficul de uraniu. :) Am sa ma gandesc de doua ori inainte de a comanda ceva. Deh, prea multa paranoia! Hai Romania! :)

Link to comment
Share on other sites

Prefer sa comand direct pentru ca am garantie si garantia ca produsul e nou nout. Atentie ca multi din Romania aduc de la Thomann in schimbul unui comision, dar mare atentie ca baietii mai castiga de undeva. Cand merg la Thomann nu le iau de noi ci retururi sau reparate...normal la alt pret si vi le dau la pretul de pe site......

 

:) stiti exemple de astfel de baieti ? ne-ar prinde bine sa stim si noi :)

Link to comment
Share on other sites

Problema intalnita:

Legat de Card nu de thomann.

Eu am card pentru cumparaturi pe net Mastercard(BankPost)-e in lei(depui lei)- abia zilele trecute am aflat pe pielea mea ce fac astia de la banca.

Cardurile astea sunt setate pe dolari....sa explic mai bine.

Depui lei apoi ei transforma in dolari dupa care ii transforma in euro (ce ciudatzenie) automat se pierd ceva sume acolo.

Noroc ca am vazut la timp ca asteptam mult si bine comanda...ca automat si aia de pe thomann asteptau sa bag banii ca sa lanseze comanda.

Deci mare grija :)

 

P.S.Acest card il tin gol pentru a evita aventualele gresheli, dublu-click pe comanda sau dublarea comenzii din partea lor, sau eventualele fraude si introduc doar cat am nevoie in momentul cand vreau sa cumpar ceva.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.