www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

S/pdif-in


Recommended Posts

Poate e retardata intrebarea dar nu ma pricep deloc la asa ceva. De aceea.. vine si intrebarea pot sa-mi conectez chitara electrica la s/pdif-in? Nu as pune intrebari stupide si as incerca dar nu e deschis pana luni nici un magazin de unde sa-mi iau un cablu de care-mi trebuie.

Nu. Spdif este o interfata digitala. Chitara un stie sa produca asa ceva. Ai nevoie de inca un dispozitiv care sa stie sa traduca din analog in digital (ex: un preamp cu iesire spdif). Dupa parerea mea nu ai nevoie de asa ceva.

 

ce este s/pdif-in daca nu e cu suparare?

S/Pdif = sony / philips digital interface

SPDIF.GIF

http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

Link to comment
Share on other sites

pai cam asta e si intrebarea mea. :) e o mufa pe placa de sunet cum e line-in am s/pdif-in din cate am inteles eu e pt digital dar nush foarte bine..

ai rasp inainte. ok ms de info pe mine ma manca cu mufa asta pt ca am obs ca nu are noise pe fundal deloc e complet clean fata de line-in/mic-in

hmm cum daca ma gandesc mai bine e si normal din moment ce-i pt digital

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

pai cam asta e si intrebarea mea. :) e o mufa pe placa de sunet cum e line-in am s/pdif-in din cate am inteles eu e pt digital dar nush foarte bine..

ai rasp inainte. ok ms de info pe mine ma manca cu mufa asta pt ca am obs ca nu are noise pe fundal deloc e complet clean fata de line-in/mic-in

hmm cum daca ma gandesc mai bine e si normal din moment ce-i pt digital

Partea frumoasa cu digitalul este ca nu ai interferente, paraziti si zgomot de fond. Asa cum trimiti semnalul din punctul A, asa se aude in punctul B. Desigur apar alte probleme precum latenta, latime de banda, viteza de procesare, buffering, rata de esantionare si alte lucruri uneori prea neplacute.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

De fapt, cel mai pur semnal S/Pdif se transmite prin TOSLINK pentru ca este semnal optic, nu electric (practic, TOSLINK este fibra optica, si are conector patratos la capat). Semnalul S/Pdif transmis prin cablu coaxial (deci electric) este, pentru lungimi mari de cablu, susceptibil la ground loops, interferente RF, etc.

Oricum, majoritatea placilor de sunet decente au intrare/iesire S/Pdif optica (conector patrat).

Link to comment
Share on other sites

Bun eu am urmatoarea nelamurire

 

Am citit ghidul cu un sticky mai sus despre conectatul chitarii la pc shi am procedat in felu urmator .

 

Am bagat cablu de la chitara .. in chitara . celalat capat fiind la randu lui introdus intr-o mufa ( genul de mufa care face posibila conectarea in placa audio , sunt sigur ca stitzi la ce ma refer, daca nu o poza aici : )

 

imediat ce am bagat mufa (care acum este una cu acel cablu ) mi-a aparut mamaie1nq4.jpg

 

sa va explic poza, am 6 canale , la unul din ele acolo unde apar little icons cu (L) ( R ) sunt boxele mele

shi intr-una din alea 5 ramase pot bag cablul mentzionat mai sus > intrebarea e pe care din cele din lista sa-l configurez ( line put audio device < pare a fi cel evident )

 

volume control mamaie2pd2.jpg

pe care sa bifez ??

 

 

in rest cu guitar rig shi toate celelate am configurat ,

 

PROBLEMA IN sine este ca nu se aude nmic , nimic chiar shi fara guitar rig deschis, deci efectiv nimic nu se aude din partea chitarii desigur .

 

cum trebuie sa fac setarile ( CE TREBUIE BIFAT in cazul ambelor poze ? ) , eventual alte sfaturi ar prinde foarte bine,

 

tnx anticipat :)

Edited by vanu
Link to comment
Share on other sites

Bun eu am urmatoarea nelamurire

 

Am citit ghidul cu un sticky mai sus despre conectatul chitarii la pc shi am procedat in felu urmator .

 

Am bagat cablu de la chitara .. in chitara . celalat capat fiind la randu lui introdus intr-o mufa ( genul de mufa care face posibila conectarea in placa audio , sunt sigur ca stitzi la ce ma refer, daca nu o poza aici : )

 

imediat ce am bagat mufa (care acum este una cu acel cablu ) mi-a aparut mamaie1nq4.jpg

 

sa va explic poza, am 6 canale , la unul din ele acolo unde apar little icons cu (L) ( R ) sunt boxele mele

shi intr-una din alea 5 ramase pot bag cablul mentzionat mai sus > intrebarea e pe care din cele din lista sa-l configurez ( line put audio device < pare a fi cel evident )

 

volume control mamaie2pd2.jpg

pe care sa bifez ??

 

 

in rest cu guitar rig shi toate celelate am configurat ,

 

PROBLEMA IN sine este ca nu se aude nmic , nimic chiar shi fara guitar rig deschis, deci efectiv nimic nu se aude din partea chitarii desigur .

 

cum trebuie sa fac setarile ( CE TREBUIE BIFAT in cazul ambelor poze ? ) , eventual alte sfaturi ar prinde foarte bine,

 

tnx anticipat :)

 

bifeaza line-in la recording control

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

la prima in mufa albastra ( unde e bagat shi cablul ) am seat pe line imput audio device , la a doua (recording control) e bifat line in ..si tot nu se aude nimic .

cred ca imi scapa ceva dar nu-mi dai seama ce anume

Edited by vanu
Link to comment
Share on other sites

In functie de ce program folosesti trebuie sa gasesti setarea de master pentru semnal digital, adica ori trimiti tu sample-rate catre sursa de sunet si sursa va fi slave iar pc master ori setezi placa ta de sunet sa isi ia ceasul de la input spdif ca altfel vei avea pacanituri sau nu va intelege bine ce sample rate ai si poti trage de ex un semnal de 48KHz ca fiind 44,1 KHz si se va auzi ca si cum ar fi mai inalt ca nota !!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.